Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.07.2010, 18:27:23
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Adevaratul razboinic se lupta cu orgoliul sau nu cu al altora.
Asta ce se vrea a fi? filozofie zen? O fi ea potrivita, dar numai pentru razboinicii emasculati.
  #52  
Vechi 09.07.2010, 23:23:27
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Asta ce se vrea a fi? filozofie zen? O fi ea potrivita, dar numai pentru razboinicii emasculati.
Nu este filozofie zen,este porunca evanghelica,chiar daca cu alte cuvinte...desi pe voi procustienii nu cred ca va intereseaza asa ceva (ati experimenta harul dumnezeiesc pe viu,in vietile voastre).

La intrebarile tale:

1.Nu te poti ruga si impartasi cu ereticii (cine se impartaseste ? )
2.Nu trebuie sa dai ascultare episcopului dovedit eretic.
3.Nu exista har mintuitor in "tainele" savirsite de eretici.

In toate mesajele tale in care spui ca Biserica ortodoxa ( toti episcopii,citeva sute ) a cazut din har brusc la 1924 din cauza schimbarii "traditiei"...de acum incolo trebuie sa le modifici...trebuie sa scrii de modificarea traditiei in mod brusc,prin Sinod ( ce greseala...) si nu lent,fara Sinod ( bine ca am scapat de el)....desi ar fi fost impotriva canoanelor si asa.

Foarte rau ca au fost violente impotriva stilistilor.De ce nu v-ati dus la episcopii sirbi ( care au ramas tot pe vechi si nu pe nou...sau atitia multi altii din alte patriarhii )...sau aici nu mai conta calendarul ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #53  
Vechi 10.07.2010, 01:29:57
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Nu este filozofie zen,este porunca evanghelica,chiar daca cu alte cuvinte...desi pe voi procustienii nu cred ca va intereseaza asa ceva (ati experimenta harul dumnezeiesc pe viu,in vietile voastre).
"Adevaratul razboinic se lupta cu orgoliul sau nu cu al altora." - o fi porunca in evanghelia voastra, eu n-au vazut asa ceva la Marcu, Matei, Luca si Ioan.

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes
La intrebarile tale:

1.Nu te poti ruga si impartasi cu ereticii (cine se impartaseste ? )
2.Nu trebuie sa dai ascultare episcopului dovedit eretic.
3.Nu exista har mintuitor in "tainele" savirsite de eretici.
Foarte bine, dar, atunci:

1. De ce te rogi si te impartasesti cu ereticii (consumi euharistul unui episcop eretic, pentru ca n-am auzit de nici un "ierarh" din OCA care sa fi luat pozitie fata de ecumenism, iar OCA este una dintre cele mai ecumeniste biserici asa zise ortodoxe)? Sau, probabil, nu vezi nici o problema atita timp cit nu te impartasesti din acelasi pahar cu acela?

2. De ce dai ascultare episcopului eretic (si toti sint eretici pentru ca bisericile voastre marturisesc oficial si deschis ecumenismul)? Sau tu numai ii maninci "cuminicatura" si, in rest, iti vezi de ale tale?

3. De ce maninci piine si vin in biserica episcopului eretic daca stii ca nu exista Har Mintuitor?

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes
In toate mesajele tale in care spui ca Biserica ortodoxa ( toti episcopii,citeva sute ) a cazut din har brusc la 1924 din cauza schimbarii "traditiei"...de acum incolo trebuie sa le modifici...trebuie sa scrii de modificarea traditiei in mod brusc,prin Sinod ( ce greseala...) si nu lent,fara Sinod ( bine ca am scapat de el)....desi ar fi fost impotriva canoanelor si asa.

Foarte rau ca au fost violente impotriva stilistilor.De ce nu v-ati dus la episcopii sirbi ( care au ramas tot pe vechi si nu pe nou...sau atitia multi altii din alte patriarhii )...sau aici nu mai conta calendarul ?
Oare? Eu am afirmat numai ceea ce stiu de la Sfintii Parinti: NU EXISTA HAR MINTUITOR IN TAINELE SAVIRSITE DE ERETICI si nu odata am specificat ca nimeni nu stie momentul exact cind Dumnezeu isi retrage Harul. In acelasi timp trebuie sa fii complet iresponsabil cu privire la propria mintuire ca sa speri ca te mai impartasesti cu singele si trupul Domnului cind toti Sfintii (Ortodocsi, si nu cei ai Stilului Nou) spun intr-un glas ca NU EXISTA HAR MINTUITOR IN TAINELE SAVIRSITE DE ERETICI si nici unul dintre ei nu vorbeste de posibilitatea existentei unei perioade de prelungire pentru darurile lui Dumnezeu in biserica cazuta in erezie. Schisma s-a produs acum 86 de ani, iar starea de apostazie nu s-a diminuat, nici nu stagneaza, ci se aprofundeaza.

Poate ca imediat dupa schisma, cind ecumenismul nu era atit de evident s-ar fi putut gasi o solutie pentru acei crestini care au vrut sa urmeze in continuare Traditia Ortodoxa daca Patriarhiile care au schimbat traditia ar fi fost bine intentionate, dar, atit in Grecia, cit si in Romania nu au acceptat nici un fel de exceptie de la hotarile luate de sinoade. Nici macar in 1948, la congresul pan - ortodox de la Moscova, dupa 20 de ani de violente, nu au revenit la ginduri mai bune pentru ca decizia luata cu privire la stilisti a fost categorica, toti ortodocsii trebuiau sa urmeze sinodului de care apartineau istoric in hotarirea cu privire la Traditie (calendar). De-abia la sfirsitul anilor '50, dupa cea de-a doua perioada de persecutie violenta in Grecia, unii "episcopi" nou - calendaristi, neoficial, au incercat sa medieze pentru calendaristi cu Patriarhul Ierusalimului pentru a fi primiti de acesta. Nu s-a ajuns la nici un rezultat, apoi a venit anul 1965 (ridicarea anatemei pusa asupra bisericii papei) cind a fost clar chiar si pentru ultimul cap patrat incotro se indrepta ortodoxia de rit nou.
  #54  
Vechi 13.07.2010, 16:20:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista doua lucruri in viata pentru care omul are multe de tras: viciul si omul indaratnic. Daca pentru viciu se poate rezolva totusi prin credinta si rugaciune, pentru omul indaradnic nu se poate face nimic, pentru ca el crede in prostia lui ca le stie pe toate. Si se lupta la nesfarsit si tot crede ca are un scop nobil dat de Dumnezeu, pentru a-i salva pe cei rataciti, si nu vede ca el insusi e pierdut cu totul in bratele celei mai perfide dintre slabiciuni: marirea de sine.
Imi pare rau ca, dupa atata munca si cautare in Cuvantul Adevarului, n-ai inteles nimic. Fie tie dupa credinta ta, iar noua dupa a noastra. Am fost cu cateva zile in urma in cateva manastiri din Moldova si intentionez sa repet experienta in viitorul apropiat. Faptul ca spui ca Biserica noastra este lipsita de Harul Duhului Sfant, iti aduce o mare pedeapsa si nu meritai asta fiindca nu ti-a cerut-o nimeni. Sunt zeci de mii de credinciosi in ochii carora este de-ajuns sa privesti si sa realizezi ca nu sunt nici fanatici, nici exaltati, nici posedati. Nu urasc, nu vorbrsc de rau pe ceilalti, nu-i intereseaza decat un singur lucru: starea de veghe pentru propriul suflet! Faptul ca smerenia ta este ascunsa in ungherul cel mai indepartat al sufletului, nu constituie o noutate, fiindca ti s-a mai spus. Faptul ca - pe vechi sau pe nou, nu conteaza - tu te pierzi in filozofii in loc sa iti vezi de propria mantuire, atat cat o intelegi tu, este propria ta obtiune si nu este in puterea noastra sa-ti schimbam ordinea prioritatilor. Dar atat timp cat intri pe-aici sa-i smintesti si pe altii dupa propria ta sminteala, eu te rog din suflet, ia-ti bocceluta cu "invataturi profunde" si mergi printr-ai tai, unde esti liber sa ne consideri cum iti doreste inima. Dar aici, pe acest forum nu ai acest drept. Fiecare cuvant hulitor al tau asupra bisericii noastre, starneste in sufletul celor care se simt crestini, o mare mahnire, iar pentru aceste mahniri care se multiplica cu fiecare "clic", tu, biet om ratacit, va trebui sa platesti, pentru ca nimic pe lumea asta nu se pierde in van.
Dumnezeu sa te ierte si sa-ti dea pacea Lui in sufletul tau zbuciumat!
  #55  
Vechi 13.07.2010, 22:09:57
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
"Adevaratul razboinic se lupta cu orgoliul sau nu cu al altora." - o fi porunca in evanghelia voastra, eu n-au vazut asa ceva la Marcu, Matei, Luca si Ioan.
Sint de acord cu tine aici....din punct de vedere al literelor si al succesiunii lor,aceasta porunca nu se gaseste in aceasta forma in Evangheliile lui Matei,Luca,Marcu si Ioan.Unde mai pui ca, cuvintul orgolios este format din 7 litere iar cuvintul mindru numai din 6,plus ca si literele sint diferite.Dar noi, in Biserica lui Hristos nu luam cuvintele intotdeauna in sens literal,si mai stim ca exista si cuvinte cu sens asemanator,chiar daca diferite ca forma.


http://dexonline.ro/definitie/orgoliu

"Dumnezeu celor mândri le sta împotriva, iar celor smeriti le da har". Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov 4,6

"Tot asa si voi, fiilor duhovnicesti, supuneti-va preotilor; si toti, unii fata de altii, îmbracati-va întru smerenie, pentru ca Dumnezeu celor mândri le sta împotriva, iar celor smeriti le da har. " Întâia Epistola Soborniceasca a Sfântului Apostol Petru 5,5

sau

Fericiti cei saraci cu duhul ( adica smeriti ), ca a lor este împaratia cerurilor.Sfânta Evanghelie dupa Matei 5,3


In toate Filocaliile si scrierile Sfintilor Parinti se vorbeste de patima mindriei ca mama a tuturor relelor,cauza caderii duhurilor rele.Sfinta Scriptura vorbeste de pocainta noastra,si pocainta o inteleg ca o cainta de pacatele noastre,de viata patimasa,egoista...ce provine din mindria noastra...si de unirea(comuniunea ) cu Dumnezeu ...de taina Sfintei Spovedanii trebuie macar sa fi auzit.

....iar pentru partea a doua a poruncii:

De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau, iar bârna din ochiul tau nu o iei în seama?

42. Sau cum poti sa zici fratelui tau: Frate, lasa sa scot paiul din ochiul tau, nevazând bârna care este în ochiul tau? Fatarnice, scoate mai întâi bârna din ochiul tau si atunci vei vedea sa scoti paiul din ochiul fratelui tau Sfânta Evanghelie dupa Luca 6,41

...

Tradus adica:De ce vezi mindria ( orgoliul ) din ochiul fratelui tau,iar mindria ( orgoliul ) din tine nu o vezi ?

Oricum,pentru voi este explicabil de ce nu luptati impotriva propriei mindrii...pentru voi demult nu mai este pacat...Sfintul Serafim Rose a trait printre voi,cum traim si noi printre ecumenisti...dar nu i-a facut nici o placere,ci mult L-ati mai chinuit,ca si pe Sfintul Ioan Maximovici de altfel...de aceea am si pus scrierile acestui sfint ..." supercorectii" sinteti chiar voi ( daca nu te-ai prins de aceasta )

Cit despre impartasirea cu "ereticii " m-ai lasat paf...eu stiam ca nu au indraznit ecumenistii chiar atit,exceptindu-l pe corneanu ( pentru ca atunci sint aproape sigur ca episcopii lui Dumnezeu vor parasi biserica apostata si ne vom alatura si noi lor )...ci in mintea ta strimba,noi sintem ereticii....ecumenistii ne ataca dinspre stinga,iar voi dinspre dreapta...prigonitori si unii si ceilalti.

Ca sa folosesc o butada:

Ecumenistii il omoara ( rastignesc ) pe Dumnezeu ca sa se simta bine oamenii ( evreii in primul rind,dar si musulmanii,hindu si toti cei care nu cred in dumnezeirea lui Iisus Hristos,dar si protestantii si catolicii ) iar calendaristii "evrei" ii omoara pe oameni ca sa se simta bine dumnezeu.

Doamne iarta-l si iarta-ne si pe noi!

De acord cu tine OmuBun aici...ai scris din inima,se vede.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici

Last edited by sherlock_holmes; 13.07.2010 at 22:13:37.
  #56  
Vechi 13.07.2010, 22:58:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Apoi slava Domnului ca nu va judeca lumea dupa stiinta si dupa cunostinte, ci dupa starea inimii la care fiecare va ajunge. Altfel s-ar mantui numai O.i.T si inca vreo cativa docti acronimici din jurul lui care sunt supraortodocsi si megaadevarati traitori in Hristos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #57  
Vechi 14.07.2010, 01:16:07
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Exista doua lucruri in viata pentru care omul are multe de tras: viciul si omul indaratnic. Daca pentru viciu se poate rezolva totusi prin credinta si rugaciune, pentru omul indaradnic nu se poate face nimic, pentru ca el crede in prostia lui ca le stie pe toate. Si se lupta la nesfarsit si tot crede ca are un scop nobil dat de Dumnezeu, pentru a-i salva pe cei rataciti, si nu vede ca el insusi e pierdut cu totul in bratele celei mai perfide dintre slabiciuni: marirea de sine.
Imi pare rau ca, dupa atata munca si cautare in Cuvantul Adevarului, n-ai inteles nimic. Fie tie dupa credinta ta, iar noua dupa a noastra. Am fost cu cateva zile in urma in cateva manastiri din Moldova si intentionez sa repet experienta in viitorul apropiat. Faptul ca spui ca Biserica noastra este lipsita de Harul Duhului Sfant, iti aduce o mare pedeapsa si nu meritai asta fiindca nu ti-a cerut-o nimeni. Sunt zeci de mii de credinciosi in ochii carora este de-ajuns sa privesti si sa realizezi ca nu sunt nici fanatici, nici exaltati, nici posedati. Nu urasc, nu vorbrsc de rau pe ceilalti, nu-i intereseaza decat un singur lucru: starea de veghe pentru propriul suflet! Faptul ca smerenia ta este ascunsa in ungherul cel mai indepartat al sufletului, nu constituie o noutate, fiindca ti s-a mai spus. Faptul ca - pe vechi sau pe nou, nu conteaza - tu te pierzi in filozofii in loc sa iti vezi de propria mantuire, atat cat o intelegi tu, este propria ta obtiune si nu este in puterea noastra sa-ti schimbam ordinea prioritatilor. Dar atat timp cat intri pe-aici sa-i smintesti si pe altii dupa propria ta sminteala, eu te rog din suflet, ia-ti bocceluta cu "invataturi profunde" si mergi printr-ai tai, unde esti liber sa ne consideri cum iti doreste inima. Dar aici, pe acest forum nu ai acest drept. Fiecare cuvant hulitor al tau asupra bisericii noastre, starneste in sufletul celor care se simt crestini, o mare mahnire, iar pentru aceste mahniri care se multiplica cu fiecare "clic", tu, biet om ratacit, va trebui sa platesti, pentru ca nimic pe lumea asta nu se pierde in van.
Dumnezeu sa te ierte si sa-ti dea pacea Lui in sufletul tau zbuciumat!
Multumesc, multumesc foarte mult pentru grija crestineasca pe care o porti sufletului meu! In rest, continui sa aberezi ca mai inainte, poate, totusi, ca un plus, parca ti-ai pierdut si coerenta, pentru ca nu vad ce legatura are faptul ca eu spun ca nu exista Har Mintuitor in biserica eretica cu pelerinajele tale pe la manastiri si observatiile psihologice pe care le faci cu privire la pelerini.

Si-acuma sa-ti spun un secret! Nu te poti mintui aiurea, de unul singur si fara sa te preocupe si acele “filozofii” carora noi le spunem invatatura ortodoxa, pentru ca, vezi tu, credinta nu se reduce la a te ruga la “Doamne – Doamne” si la a umbla cu inima si mintea dupa senzatii “de cald si logic”, aiurea sau pe la manastiri. Credinta noastra iti cere disciplina si acceptarea neconditionata a Adevarului lui Dumnezeu, relevat in mod direct si prin Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe insuflati de Duhul lui Dumnezeu. Dar aceasta iti cere sa renunti la propriile impresii si senzatii, ceea ce inseamna durere multa, mai ales atunci cind omul isi zice bun si-a ajuns si sa creada ca la inflacarare chiar vorbeste Dumnezeu prin simturile lui.

Bine ar fi sa vii alta data cu macar un discurs de om adult si, daca se poate, la subiect (care nu sint eu). Cu numai iesiri umorale si viscerale poate ca impresionezi o anumita audienta, mai sensibiloasa din fire si nedusa pe la Biserica Ortodoxa, pe altii cu siguranta ii plictisesti si poate ii intristezi cu decadenta ta intelectuala asumata ca sa-ti satisfaci nevoia de refulare, mie insa imi ocupi doar timpul degeaba.
  #58  
Vechi 14.07.2010, 01:38:37
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Sint de acord cu tine aici....din punct de vedere al literelor si al succesiunii lor,aceasta porunca nu se gaseste in aceasta forma in Evangheliile lui Matei,Luca,Marcu si Ioan.Unde mai pui ca, cuvintul orgolios este format din 7 litere iar cuvintul mindru numai din 6,plus ca si literele sint diferite.Dar noi, in Biserica lui Hristos nu luam cuvintele intotdeauna in sens literal,si mai stim ca exista si cuvinte cu sens asemanator,chiar daca diferite ca forma.
Razboinicul se antreneaza continuu ca sa fie in forma fizica si in echilibru psihic pentru a-si indeplini menirea, aceea de a-si zdrobii adversarii. De aceea afirmatia mi s-a parut nepotrivita sau, cel putin, scoasa din context, pentru ca ii extirpa subiectului exact rostul, reducindu-l la o umbra jalnica a ceea ce ar fi putut sa fie. Este ca si cum ai spune ca menirea unui atlet este aceea de a juca sah. Tu poti, bineinteles, substituii “razboinic” cu “credincios”, si in cazul asta chiar construiesti o afirmatie mult mai pertinenta, si, in general, poti emite orice fel de judecati, numai ca nu stiu ce fel de legatura mai exista la original in afara de faptul ca ar fi propozitii si fraze.

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes
"Dumnezeu celor mândri le sta împotriva, iar celor smeriti le da har". Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov 4,6
Frumos citat si ma bucur ca ai inceput, in sfirsit, sa pui mina pe Carte!

Presupun ca eu sint “mindrul”, iar tu “smeritul”, desi Sf. Efrem Sirul zice ca “Mindria nu lasa pe om sa primeasca predaniile venite prin traditie”, iar in contextul dat, nu eu, ci tu, cu certitudine, esti cel care nu tine predaniile toate. Si nu stiu cum de nu vezi ca nu mie imi sta Dumnezeu impotriva, care nu fac decit sa-ti pun sub ochi invatatura Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe, iar “harul” pe care presupui ca ti-l da tie, cred ca te face doar sa fii orb ca sa nu o vezi pentru ca, probabil, iubesti nedreptatea si esti prea incrincenat in minciuna construita de “sfintii” si cucernicii Stilului Nou, pe care tu o numesti “ortodoxie”.

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes
"Tot asa si voi, fiilor duhovnicesti, supuneti-va preotilor; si toti, unii fata de altii, îmbracati-va întru smerenie, pentru ca Dumnezeu celor mândri le sta împotriva, iar celor smeriti le da har. " Întâia Epistola Soborniceasca a Sfântului Apostol Petru 5,5

sau

Fericiti cei saraci cu duhul ( adica smeriti ), ca a lor este împaratia cerurilor.Sfânta Evanghelie dupa Matei 5,3


In toate Filocaliile si scrierile Sfintilor Parinti se vorbeste de patima mindriei ca mama a tuturor relelor,cauza caderii duhurilor rele.Sfinta Scriptura vorbeste de pocainta noastra,si pocainta o inteleg ca o cainta de pacatele noastre,de viata patimasa,egoista...ce provine din mindria noastra...si de unirea(comuniunea ) cu Dumnezeu ...de taina Sfintei Spovedanii trebuie macar sa fi auzit.

....iar pentru partea a doua a poruncii:

De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau, iar bârna din ochiul tau nu o iei în seama?

42. Sau cum poti sa zici fratelui tau: Frate, lasa sa scot paiul din ochiul tau, nevazând bârna care este în ochiul tau? Fatarnice, scoate mai întâi bârna din ochiul tau si atunci vei vedea sa scoti paiul din ochiul fratelui tau Sfânta Evanghelie dupa Luca 6,41

...

Tradus adica:De ce vezi mindria ( orgoliul ) din ochiul fratelui tau,iar mindria ( orgoliul ) din tine nu o vezi ?

Oricum,pentru voi este explicabil de ce nu luptati impotriva propriei mindrii...pentru voi demult nu mai este pacat...Sfintul Serafim Rose a trait printre voi,cum traim si noi printre ecumenisti...dar nu i-a facut nici o placere,ci mult L-ati mai chinuit,ca si pe Sfintul Ioan Maximovici de altfel...de aceea am si pus scrierile acestui sfint ..." supercorectii" sinteti chiar voi ( daca nu te-ai prins de aceasta )

Cit despre impartasirea cu "ereticii " m-ai lasat paf...eu stiam ca nu au indraznit ecumenistii chiar atit,exceptindu-l pe corneanu ( pentru ca atunci sint aproape sigur ca episcopii lui Dumnezeu vor parasi biserica apostata si ne vom alatura si noi lor )...ci in mintea ta strimba,noi sintem ereticii....ecumenistii ne ataca dinspre stinga,iar voi dinspre dreapta...prigonitori si unii si ceilalti.

Ca sa folosesc o butada:

Ecumenistii il omoara ( rastignesc ) pe Dumnezeu ca sa se simta bine oamenii ( evreii in primul rind,dar si musulmanii,hindu si toti cei care nu cred in dumnezeirea lui Iisus Hristos,dar si protestantii si catolicii ) iar calendaristii "evrei" ii omoara pe oameni ca sa se simta bine dumnezeu.

Doamne iarta-l si iarta-ne si pe noi!

De acord cu tine OmuBun aici...ai scris din inima,se vede.
Daca n-ai apucat sa observi pina acuma, mai arunca odata o privire peste tot ce ti-am scris ca sa vezi ca ceea ce-ti spun nu-i de la mine, ci din Sfinta Scriptura si gurile sfintilor. Iar daca ai stiut, atunci pe apostoli si pe parintii Bisericii ii faci mindri, nesocotiti si fara de inima...

Intre tine si Seraphim Rose exista o mare diferenta: el, fiind intre noi, chiar daca i-o fi displacut (dupa zisele tale, si eu trebuie sa te cred pe cuvint!) n-a stat printre eretici, dar tu stai, ba, mai mult, te rogi si te impartasesti in bisericile lor.

In ce priveste “impartasirea” bisericilor voastre cu ceialalti eretici (monofiziti, dar si uniti cu Roma) stiai prost, ca de obicei, ca sa nu mai spun ca tot scriu despre asta de mai bine de un an. Ma rog, citeste si convinge-te singur incepind de aici si urmeaza linkurile date.
  #59  
Vechi 14.07.2010, 04:04:21
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Apoi slava Domnului ca nu va judeca lumea dupa stiinta si dupa cunostinte, ci dupa starea inimii la care fiecare va ajunge. Altfel s-ar mantui numai O.i.T si inca vreo cativa docti acronimici din jurul lui care sunt supraortodocsi si megaadevarati traitori in Hristos.
Afla (si valabil si pentru amicul Holmes) ca nu exista super ortodoxie sau ortodoxie mega adevarata (astea sint inventiile “scriitorilor” vostri ca sa-si vinda ereziile celor ce stau sa ii asculte), doar ortodoxie, aceea a lui Hristos, a apostolilor si a sfintilor parinti ai Bisericii Ortodoxe, dar exista, fara indoiala, ortodocsi inchipuiti care se cred mai inspirati decit cei care ne-au lasat ortodoxia si mai stiuti si mai simtitori decit Insusi Duhul Sfint fiindca ei stiu cum sa ia in dragoste din Credinta numai ceea ce este cu adevarat ziditor pentru suflet, sa dea la o parte balastul si sa rastalmaceasca cu multa intelepciune toate care le vin impotriva. Toata rivna acelora odata se chema hula impotriva Duhului Sfint, cea care nu ti se iarta nici in lumea de apoi, dar astazi ei ii zic umblare pe “cararea imparateasca”, nici de stinga, nici de dreapta si nimeni nu-i poate opri in nebunia lor.
  #60  
Vechi 14.07.2010, 15:02:16
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Si-acuma sa-ti spun un secret! Nu te poti mintui aiurea, de unul singur si fara sa te preocupe si acele “filozofii” carora noi le spunem invatatura ortodoxa, pentru ca, vezi tu, credinta nu se reduce la a te ruga la “Doamne – Doamne” si la a umbla cu inima si mintea dupa senzatii “de cald si logic”, aiurea sau pe la manastiri. Credinta noastra iti cere disciplina si acceptarea neconditionata a Adevarului lui Dumnezeu, relevat in mod direct si prin Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe insuflati de Duhul lui Dumnezeu. Dar aceasta iti cere sa renunti la propriile impresii si senzatii, ceea ce inseamna durere multa, mai ales atunci cind omul isi zice bun si-a ajuns si sa creada ca la inflacarare chiar vorbeste Dumnezeu prin simturile lui.

Bine ar fi sa vii alta data cu macar un discurs de om adult si, daca se poate, la subiect (care nu sint eu). Cu numai iesiri umorale si viscerale poate ca impresionezi o anumita audienta, mai sensibiloasa din fire si nedusa pe la Biserica Ortodoxa, pe altii cu siguranta ii plictisesti si poate ii intristezi cu decadenta ta intelectuala asumata ca sa-ti satisfaci nevoia de refulare, mie insa imi ocupi doar timpul degeaba.
Ca de obicei nu stiu cui ma adresez, iar ca sa-ti spun "ortodoxia"... mi se pare o blasfemie, cel putin in contextul sarcasmului de care dai dovada.
Problema mantuirii cu sau fara "filozofii" este unica pentru fiecare in parte, fie el african, chinez sau european, fie el ortodox sau neortodox. Dumnezeu este singurul care vede in sufletul omului si il primeste la El si pe talhar si pe credincios. Doar fariseul crede in prostia lui ca nu e nimeni ca el si-si pune eticheta in frunte, privind fudul pe deasupra celorlalti. Nu e in puterea noastra sa stim cine se mantuieste si cine nu.
Daca tu ai inteles ca eu umblu dupa senzatii, "aiurea pe la manastiri", altadata ti-as fi dat un alt raspuns; acum insa iti spun doar atat: Dumnezeu sa te ierte ca nu stii ce spui!
Acceptarea neconditionata a Adevarului lui Dumnezeu, cred ca ii caracterizeaza pe multi dintre cei pe care tu ii combati cu vehementa. Totusi... pe langa cele 10 porunci, mai este ceva care poate ar trebui sa se subinteleaga. Acel ceva este fiinta interioara care nu face nimic fara sa treaca prin filtrul acelui Adevar. Nu poti sa spui: "Cred, Doamne si marturisesc...", dupa care "Da-mi, Doamne, spor la bani si ajuta-ma sa-mi vad copiii instariti!" Stie Dumnezeu exact ce ne trebuie, iar tot ce-i cerem in plus, este de fapt o impovarare a propriei noastre mantuiri. Pe nou sau pe vechi, nu te va intreba nimeni, dincolo, ci doar cum ai avut grija de sufletul tau cat ai trait pe lume. Restul e risipa de vorbe, e diavolul care cauta cu disperare sa gaseasca acel ceva cu care sa te sminteasca si sa te tina ocupat din slefuirea sufletului. E foarte ciudat cum ajungi sa depasesti pacate pe care aproape toti in jurul tau le au, dar te adancesti incet-incet intr-unul care nici macar nu ti se pare pacat. Eu n-as indrazni sa ma consider deasupra atator slujitori ai lui Dumnezeu care vietuiesc prin manastiri, sau prin codri Raraului si care sunt pe nou. Oare, dupa atatea rugaciuni si post, n-ar fi cunoscut ei ca suntem in ratacire??
Explicatia cu privire la nickul meu, am dat-o de multe ori si daca ar fi sa privesc lucrurile din unghiul expus de tine, recunosc ca ai dreptate. Totusi, sincer spun, nu asta am cautat, cu 10 ani in urma cand mi-a venit ideea acestui nick si de cand pot spune ca s-au intamplat multe, ci doar ca vedeam multe nickuri cu "badboy", "the-evil-one", etc, iar eu mi-as fi dorit sa fiu perceput ca si opusul acelor caractere. Am reflectat un timp cum as putea face sa-l schimb, si chiar am intreprins ceva, dar ca sa dau explicatii oricui se impiedica de nickul meu, mi se pare nedrept. La tine ti-am reprosat ca mi-ar fi fost mai usor sa-ti spun ortodox si nu ortodoxie...
Cat despre refulari, citeste-ti cu atentie propriile postari si fii corect cu tine. Eu nu sunt aici sa impresionez pe nimeni (nici macar cu expresii pompoase pentru a-mi arata clasa superioara din care fac parte...) Ti-am cerut doar sa ne lasi cu invataturile tale; daca ne respecti si ne accepti asa cum suntem (nebuni, ignoranti, lipsiti de Harul Duhului Sfant), bine, daca nu, te priveste, dar aici nu veni sa ne dai lectii despre ratacire, fiindca mai sunt si dintr-acei care descopera "copita despicata" in combaterile tale.
Ca atare, iti spun ca voi sesiza adminul despre pozitia ta si sper ca de obicei la o solutie corecta, care sa nu tina de vanitate si orgolii, ci de folosul real al fiecaruia dintre userii acestui forum.
Pana la urma, nimic nu-i intamplator, iar noi trebuie sa trecem peste toate, cu bune si cu rele. Fiecare are de invatat de la fiecare. Noi am invatat ceva de la tine. Daca si tu ai invatat ceva de la noi, stii numai tu. Multumim pentru tot si iarta-ne daca, dincolo de combaterea ideilor, s-a mai strecurat pe alocuri si lezarea persoanei. Uneori, vezi bine, e greu sa te poti detasa.
Doamne-ajuta-ne si intelepteste-ne, dupa voia Ta si nu dupa a noastra!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
cantece crestin-ortodoxe in araba si aramaica alexandra28again Muzica Bisericeasca 1 10.07.2008 12:34:00