Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2013, 00:22:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Peste 80% din pește conține un nivel periculos de mercur
http://www.romaniatv.net/peste-80prc...cur_61870.html


84% din peștele din întreaga lume conține un nivel periculos de mercur, potrivit unui nou studiu al Institutului de Cercetare a Biodiversității din Maine, SUA.

Reducerea poluării cu mercur se află pe agenda conferinței ONU de la Geneva din această săptămână, unde delegațiile vor stabilii ultimele detalii ale unui tratat susținut de SUA.

Richard Gelfond s-a considerat atletic, dintotdeauna, până într-o zi. "M-am dus să alerg și am simțit că o să cad", povestește Gelfond, adăugând că avea probleme cu echilibrul. Gelfond, care este președintele companiei de filme IMAX, a consultat doctorii din toată țara. Aceștia nu au găsit niciun răspuns. "Am ajuns să nu mai pot nici să traversez strada. Trebuia să mă țin de soția mea", mai spune Gelfond.

După o groază de teste, un neurolog l-a întrebat dacă mănâncă mult pește. El a răspus că da, de două ori pe zi. Diagnosticul a fost otrăvire cu mercur. "Credeam că fac ceva bun pentru corpul meu, dar se pare că, de fapt, îl otrăveam", spune președintele IMAX.

Consumul de pește este principala cale prin care oamenii se otrăvesc cu mercur. Tonul, tilefish, rechinul, macroul și peștele spadă conțin cea mai mare cantitate de mercur, care poate afecta pentru totdeauna creierul și rinichii. Somonul conține cea mai mică cantitate de mercur. Întrucât poluarea cu mercur este globală, nicio țară nu poate lupta singură împotriva ei.

Tratatul propus de SUA cere filtrarea emisiilor de mercur rezultate din arderea cărbunilor, reducerea folosirii mercurului în mineritul de aur și reducerea utilizării mercurului în producerea de întrerupătoare electronice și de baterii.

"Sunt doar 75% din ce am fost înainte. Nu pot să alerg, de exemplu. Cred că nu o să mai pot să fac niciodată ce făceam înainte", spune cu tristețe Gelfond.

Gelfond finanțează acum o universitate din SUA pentru studierea efectelor mercurului asupra sănătății umane."

-pacat ca in articol nu se zice nimic de VACCINURILE CARE CONTIN MERCUR IN CANTITATE MARE
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38