Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2009, 14:20:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Daca Iisus ar veni in fata voastra si v-ar vorbi aievea - ce I-ati spune/cere?

Eu m-as bucura si as vorbi cu El. Si l-as intreba mai intai daca toate cate le citim noi acum in numele Sau sunt corecte si dupa Voia sa si L-as ruga sa ma invete credinta El, ca pe un copil nestiutor, si sa-mi poarte pasii printre intrebarile si nelamuririle din viata (a mea si a altora). Si M-iar arata ce gresesc si cum sa fac...
EL ar avea si timp si rabdare si ar stii totul.

Si de fapt cu cine ati vorbi mai degraba: cu EL, sau cu Maica sa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2009, 14:47:43
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu m-as bucura si as vorbi cu El. Si l-as intreba mai intai daca toate cate le citim noi acum in numele Sau sunt corecte si dupa Voia sa si L-as ruga sa ma invete credinta El, ca pe un copil nestiutor, si sa-mi poarte pasii printre intrebarile si nelamuririle din viata (a mea si a altora). Si M-iar arata ce gresesc si cum sa fac...
EL ar avea si timp si rabdare si ar stii totul.

Si de fapt cu cine ati vorbi mai degraba: cu EL, sau cu Maica sa?
Eu Sophia as vorbi cu Maica Sa pentru ca nu as avea curaj sa vorbesc cu Iisus de frica pacatelor mele. Am evlavie la Maica Domnului si stiu ca nu isi intoarce fata de la mine. Daca as vorbi cu Domnul eu l-as intreba cum sa fac ca la rugaciune sa nu am mintea imprastiata,nu sint multumita cum ma rog.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2009, 14:50:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Stii povestirea Marele Inchizitor din Fratii Karamazov de Dostoievski, sophia? Mie imi place foarte mult, si acolo exact asta se intampla: Iisus vine in lume, iar Marele Inchizitor vrea sa il arda pe rug.
De fapt, se pare ca Dostoievski nu vroia atat sa critice catolicii cum se pare la prima vedere, ci anumite aspecte din Biserica ortodoxa..
Ce e interesant e ca El nu prea vorbeste (sau de loc, nu mai stiu), mai mult inchizitorul vorbeste, iar la sfarsit Iisus il saruta ca raspuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2009, 15:27:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Patericul ne raspunde

"Spuneau parintii despre un batran oarecare, ca sezand in chilia lui si
nevoindu-se pentru mantuire il vedea aievea pe diavol umbland si-l hulea. Iar
diavolul vazandu-se pe sine ca de multe ori este batjocorit de acest batran, i s-a
aratat lui, zicand: eu sunt Hristos! Batranul vazandu-l, si-a inchis ochii. Zis-a
diavolul: pentru ce iti inchizi ochii? Cauta de ma vezi, ca eu sunt Hristos.
Raspuns-a lui batranul: eu nu voi sa-l vad pe Hristos cu ochii mei in lumea
aceasta. Acestea auzind diavolul, s-a facut nevazut."

si

"Unui frate oarecare i s-a aratat diavolul intr-o noapte, in chip de inger luminat
si i-a zis lui: eu sunt Gavriil si sunt trimis la tine sa-ti aduc o veste buna. Iar
fratele i-a raspuns: cred ca vei fi fost trimis la altii, caci eu sunt pacatos si nu
sunt vrednic sa vad inger. Aceasta zicand el, indata a pierit vicleanul dinaintea
lui si a fost nevazut."

Morala: nu va incredeti in vedenii, chiar si de ar fi aievea. Si daca Insusi Hristos ar veni la oarecine, sa nu creada si El nu Se va supara pentru asta. Caci sluga cea credincioasa nu deschide portile casei daca stapanul se intoarce in puterea noptii, pentru ca sluga are porunca de la stapan sa nu deschida nimanui poarta in miezul noptii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2009, 19:46:18
mango2 mango2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2009
Mesaje: 1
Implicit iertare si putere

Daca Iisus s-ar afla in fata mea aievea, chiar fara sa-mi vorbeasca, as cadea in genunchi in fata lui si mi-as cere iertare - nu vorbind, ci plangand in hohote - pentru ca suntem atat de pacatosi incat ma mir ca Pamantul ne mai suporta. N-as putea sa rostesc nimic pentru ca glasul mi-ar fi inecat de lacrimi, dar cu siguranta El stie de ce am nevoie. Cred ca n-ar trebui sa-i cer nimic special pentru ca El stie ce trebuie fiecaruia, si in functie de credinta pe care stie ca o avem in El, ne da fiecaruia ce meritam. Sau poate ca i-as cere ceva: sa-mi dea putere sa trec prin toate incercarile la care ma supune si sa nu-l dezamagesc.
Am experienta de a fi primit tot ce i-am cerut, dar eu n-am fost suficient de loiala. Asa ca il rog sa ma ierte si atat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2009, 20:22:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu m-as bucura si as vorbi cu El. Si l-as intreba mai intai daca toate cate le citim noi acum in numele Sau sunt corecte si dupa Voia sa si L-as ruga sa ma invete credinta El, ca pe un copil nestiutor, si sa-mi poarte pasii printre intrebarile si nelamuririle din viata (a mea si a altora). Si M-iar arata ce gresesc si cum sa fac...
EL ar avea si timp si rabdare si ar stii totul.

Si de fapt cu cine ati vorbi mai degraba: cu EL, sau cu Maica sa?
Sincer, as cere iertare ca desfranata sau ca toti cei care au cerut mila si indurare. As cuprinde picioarele Lui si cu lacrimi I le-as spala. Primele cuvinte ca in rugaciunea: "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2009, 00:22:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Si de fapt cu cine ati vorbi mai degraba: cu EL, sau cu Maica sa?
Mai intii cu El, si as cere smerit clarificari, asa cum omenirea este total confuzionata in legatura cu mesajul Sau.
As cere sa ne clarifice ce este MIT si CE ESTE REALITATE!
Unde s-a exagerat si in ce locuri din Evanghelii am luat-o razna cu interpretarile noastre.

Unde greseste Ortodoxia, unde poate exagereaza Traditia?

Ce se intimpla cu abundenta asta ritualistica? este folositoare, nu?

Sa ne clarifice ce-i cu 666, cu cipurile, baticurile, barbile, spovedaniile, impartasirea deasa sau rara

Ce este inima, cum se intelege trairea prin inima?

Ce este pacatul?

Cum se iarta pacatele?

Deci nu este nici un pacat sa intrebi pentru a clarifica niste idei preconcepute.

Eu unul de abia astept sa pot sta jos la un foc de tabara si discuta cu Mintuitorul despre aceste lucruri si nu inteleg de ce nu ni se clarifica aceste dileme, ca doar totul este posibil la Dumnezeu, ca sa nu mai existe atitea animozitati intre culte, religii si popoare
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2009, 00:41:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domnul nostru Iisus Hristos este de fata la fiecare Sfanta Liturghie si e acolo in Sfantul Potir.
Nu vorbeste decat cu cine trebuie sa vorbeasca si nu se arata decat cui trebuie sa se arate pentru judecatile sale dumnezeiesti care nu le putem intelege noi.Oricum e spre binele nostru aceasta.
Nu se arata direct si nu vorbeste direct.
Si cu noi vorbeste si ni se arata mijlocit.
Vorbeste prin parintele duhovnic,prin Sfintii Parinti,prin predicile de le auzim la Sfanta Biserica etc.
Ni se arata prin inaltpreasfintitii,preasfintitii episcopi si prin preoti.

Au existat destui parinti duhovnicesti care vedeau Sfintele Taine altfel decat le vedem noi.
Iata de exemplu Sfantul Antonie cel Mare vorbea in permanenta cu Duhul Sfant si a vorbit si cu Domnul Iisus Hristos.
Alt Sfant din desert a fost de mai multe ori vizitat de Domnul Iisus Hristos.
Si marele Sfant Iov a vorbit cu Dumnezeu fata catre fata.


Iata o povestioara din Pateric:
"10) Spunea cineva despre un calugar ca se ruga lui Dumnezeu sa-l invredniceasca sa fie ca Isaac patriarhul. Si dupa multa rugaminte a lui i-a venit un glas de la Dumnezeu, graind lui; nu vei putea sa fii ca Isaac patriarhul. Si a zis calugarul : de nu voi putea sa fiu ca Isaac, macar sa fiu ca Iov. Glasul iar a grait catre dansul : de vei birui pe diavolul ca si el, vei putea sa fii ca el. Si s-a fagaduit calugarul asa si a auzit glas : mergi in chilia ta si te trezeste ! Iar dupa cateva zile, i s-a aratat diavolul in chipul unui voinic oarecare si a venit la calugar, zicand : parinte, rogu-ma sfintiei tale, fie-ti mila de mine, ca sunt un voinic gonit de imparatul si ia acestea de la mine, adica doua sute de lire de aur, o fata si un fecior, si-i pazeste la tine intr-un loc ascuns, ca eu ma voi duce intr-alta tara. Si calugarul nestiind vanarea diavolului, a zis : fatul meu, nu voi putea sa iau eu, ca sunt un om slab si nu voi putea sa-i pazesc. Si-l indemna vicleanul voinic pe calugar si iar i-a zis calugarul mergi, fatul meu, la acea piatra de le ascunde ! Iar mai pe urma l-a ascultat calugarul si a luat aurul, copilul si fata, batjocorit fiind de dracul. Iar dupa putine zile a ridicat razboi calugarului spre fata si a stricat-o, si s-a cait de lucrul ce facuse si a ucis-o. Dupa aceea i-a zis lui gandul : ucide-l si pe fecior, sa nu ti se vadeasca lucrul. Asa l-a ucis si pe fecior si i-a zis lui gandul iarasi : ia aurul ce ti-a dat si fugi in alta tara pentru galceava celui ce ti-a dat aurul. Si sculandu-se de acolo, s-a dus intr-alt loc si a inceput din aur a zidi biserica. Si sfarsind el lucrul, iata a venit diavolul in chip de voinic si a inceput a striga si a grai acolo : nevoie mare, ajutati-mi ! Acest calugar din aurul ce i-am dat eu a ridicat biserica aceasta. Si s-a sculat norodul acelui loc si cu toata ocara l-a gonit pe acel viclean voinic. Dar el laudandu-se, a mers de acolo graind ca altele va face calugarului, care nu i-a trecut prin minte vreodata si asa laudandu-se s-a dus. Iar calugarul nu se odihnea nici noaptea, nici ziua, luptandu-se cu cugetele, pana ce l-a biruit cugetul a se duce din acel loc, zicand : a ajuns a se vadi lucrurile mele, asa ca lua-vol aurui ce mi-a ramas si ma voi duce intr-alta cetate mai departe, unde voinicul acela nu va mai putea veni. Deci a mers intr-alta cetate si a cazut acolo in curvie cu fata unui calau, pe care stapanul locului aceluia il avea la taierea vinovatilor. Si vorbind tatal ei, a luat-o lui nevasta. Dupa catava vreme a murit tatal fetei si a venit stapan nou in locul stapanului cel vechi. Si a cautat dupa tocmeala craiasca, un om sa-i slujeasca la taierea vinovatilor si au zis oamenii : noua asa ne este obiceiul : cel ce a luat fata mortului, acela sa ia si slujba, macar de n-ar si voi. Si este la noi unul ca acela, care si cinul calugaresc ni se pare ca a tinut. Iar el a zis : mergeti de-l aduceti la mine, si-l adusera la stapan si i-a zis sa-i slujeasca neaparat. Si a cazut un om oarecare in osanda de moarte si a primit porunca cel care odinioara fusese calugar, iar acum ucigator. De ma veti credea, firea milosardiei nu ma lasa fara de lacrimi a trece povestea acestui sarac. Si i-a poruncit lui stapanul sa adune smoala si alte chinuri, pentru cei osanditi. Facend el aceasta. iata si satana a venit in chip de voinic si a inceput a striga unele ca acestea, incat si norodul se stransese la glasul lui, caci cerea de la stapanitor dreptate si izbandire cu staruinta. Raspuns.a stapanul si a zis catre dansul : conteneste, voinice si ia aminte, si mai cu intelegere spune despre tine ! Nu striga latrand ca un caine. Iar voinicul a grait catre stapan : acest calau, era odata calugar, Iar eu fiind gonit de oarecari vrajmasi ai mei, i-am dat aur mult, un copil al meu si o fata. Deci porunceste sa-mi iau inapoi ce i-am dat. Stapanul a primit cu dulceata aceste lucruri si l-a intrebat pe cel ce era odinioara calugar, iar acum calau : oare cuvintele acestui voinic adevarate sunt ? Iar el zise : asa este. Si ispitindu-l a intoarce cele date lui, a spus despre uciderea feciorului, a fetei si cheltuirea aurului dar neavand stapanul ce lua de la dansul, a poruncit sa fie pedepsit cu moartea blestematul calau. Astfel ducandu-l la locul de pierzare, i-a iesit inainte voinicul si vrajmasul lui si i-a zis : oare stii, parinte, cine sunt eu ? Iar el zise : adevarat, tu esti voinicul de la care acum cunosc tot raul. Voinicul a zis catre dansul : eu sunt de care ai auzit : satana. Eu l-am inselat pe Adam si Eva, cei dintai ziditi, eu bat razboi cu oamenii si nu las pe niciunul sa se mantuiasca, sau sa fie ca Isaac, sau ca Iacob, ci ma nevoiesc sa-i fac ca Ahitofel, sau ca Iuda Iscarioteanul, sau ca si Cain si ca batranii cei din Babilon si ca cei ce sunt asemenea lor. Sa ma crezi ca si tu fusesesi batjocorit de mine si nu ai stiut sa te lupti cu razboiul cel ascuns. Si dracul zicand acestea si altele multe decat acestea, numaidecat s-a facut nevazut. Iar acel sarac calugar si vartos ucigas, a patimit moarte de spanzurare, batjocorit fiind de dracul, pentru marirea desarta si inaltarea mintii lui ."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2009, 00:51:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu vorbeste decat cu cine trebuie sa vorbeasca si nu se arata decat cui trebuie sa se arate pentru judecatile sale dumnezeiesti care nu le putem intelege noi.Oricum e spre binele nostru aceasta.
Nu se arata direct si nu vorbeste direct.

."

De ce oare?

si de ce este inspre binele nostru? deocamdata nu s-ar putea afirma ca este inspre binele nostru asa cum lucrurile au intrat in derapaj serios, deci de care bine vorbesti?

Avem nevoie de Domnul Hristos care sa vina si sa incerce macar sa ne clarifice acest lucruri.
Promitem ca o sa-i acordam atentia noastra nedivizata

Vino Doamne!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2009, 00:55:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Si cu noi vorbeste si ni se arata mijlocit.
Vorbeste prin parintele duhovnic,prin Sfintii Parinti,prin predicile de le auzim la Sfanta Biserica etc.
"
Trebuie sa recunoastem ca este din ce in ce mai greu cu intermediarii astia.
Chiar si in viata de zi cu zi avem nevoie sa-l mai vedem la fata si pe Director deoarece mesajul intermediarilor este deseori virusat de filtrele celor care vorbesc in numele Lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din suflet daca puteti sa o pomeniti azi in rugaciunea voastra mara2008 Umanitare 16 10.09.2010 18:17:36
Sf. Ignatie Briancianinov "Nu vorbi despre cresti- razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 09.04.2008 22:50:42