Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 27.02.2010, 00:52:28
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Sunt nou-venit pe aici,
Am observat foarte multe discutii si idei interesante...
Am fost surprins de asemenea sa vad ca sunt si foarte multi care poseda o mare credinta in Hristos...

Dar pe de alta parte am observat in multe cazuri atitudini care nu si-ar avea avea locul intr-un forum care se vrea a fi crestin: intoleranta, fanatism, antisemitism, dogmatism, exclusivism, in unele cazuri chiar subiecte facute la bascalie, etc.

Ca oameni, prin insasi natura noastra suntem imperfecti. Doar incercand sa imitam pe Hristos, am putea ajunge sa construim o comunitate virtuala mai coerenta, un grup unde cei care CRED sa poata sa discute liber despre Dumnezeu si viata intr-o atmosfera pasnica.

Mai cred de asemenea ca e necesara o moderare mai aspra, din partea unor oameni cu maturitate in Hristos. Oameni care sa supravegheze ce se scrie, si sa mentina un climat sanatos.
  #132  
Vechi 27.02.2010, 01:22:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cred ca stiu de ce ne judecam unii pe altii.
Eu sunt convins despre mine ca nu judec pe ceilalti.Cel mult mai corectez ,mai indrept mai....
Dar adevarul despre mine,nu il stiti decat voi,cei care cititi atitudinile mele.
Asa cred ca sunt toti .Nimeni nu stie despre sine ca judeca,desi ceilalti,neutri fiind,vad cu ochiul limpede ca exista judecati aspre si chiar acuze.
Nu ne cunoastem pe noi,asa cum doar ceilalti ne pot vedea,asta e problema.
  #133  
Vechi 27.02.2010, 01:39:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Sunt nou-venit pe aici,
Am observat foarte multe discutii si idei interesante...
Am fost surprins de asemenea sa vad ca sunt si foarte multi care poseda o mare credinta in Hristos...

Dar pe de alta parte am observat in multe cazuri atitudini care nu si-ar avea avea locul intr-un forum care se vrea a fi crestin: intoleranta, fanatism, antisemitism, dogmatism, exclusivism, in unele cazuri chiar subiecte facute la bascalie, etc.

Ca oameni, prin insasi natura noastra suntem imperfecti. Doar incercand sa imitam pe Hristos, am putea ajunge sa construim o comunitate virtuala mai coerenta, un grup unde cei care CRED sa poata sa discute liber despre Dumnezeu si viata intr-o atmosfera pasnica.

Mai cred de asemenea ca e necesara o moderare mai aspra, din partea unor oameni cu maturitate in Hristos. Oameni care sa supravegheze ce se scrie, si sa mentina un climat sanatos.
Climatul este extrem de sănător, iar cei ce supraveghează bunul mers al site-ului își fac cu vârf și îndesat datoria , cu dragoste și pasiune. Dar cam se aplică regula "lupul strigă hoțul", precum faci tu în postarea ta jignitoare atât la adresa administrației site-ului cât și la adresa membrilor existenți. Mai mult bun simț și mai multă obiectivitate și seriozitate ! În rest sunt și alte forme de "cumințire". Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #134  
Vechi 27.02.2010, 21:50:43
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Climatul este extrem de sănător, iar cei ce supraveghează bunul mers al site-ului își fac cu vârf și îndesat datoria , cu dragoste și pasiune. Dar cam se aplică regula "lupul strigă hoțul", precum faci tu în postarea ta jignitoare atât la adresa administrației site-ului cât și la adresa membrilor existenți. Mai mult bun simț și mai multă obiectivitate și seriozitate ! În rest sunt și alte forme de "cumințire". Doamne ajută !
Imi pare rau ca ati luat punctul meu de vedere ca pe un afront personal.
Ati sarit peste prima parte a mesajului meu, dar in fine, acum nu mai are nici o relevanta,

Nu sunt nici sfant, nici nu am pretentia de a fi mare crestin. Si nici nu am venit sa fac judecata, ci doar sa imi exprim niste opinii sincere privitor la unele aspecte care ar putea fi corectate in bine.

altfel, toate cele bune, si da, Doamne ajuta !
  #135  
Vechi 27.02.2010, 22:23:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Climatul este extrem de sănător, iar cei ce supraveghează bunul mers al site-ului își fac cu vârf și îndesat datoria , cu dragoste și pasiune. Dar cam se aplică regula "lupul strigă hoțul", precum faci tu în postarea ta jignitoare atât la adresa administrației site-ului cât și la adresa membrilor existenți. Mai mult bun simț și mai multă obiectivitate și seriozitate ! În rest sunt și alte forme de "cumințire". Doamne ajută !
Nici nu apuca unii sa-si spuna doleantele, ca deja apare o amenintare gen "forme de cumintire"... Ispite si iar ispite. Intotdeauna e loc de mai bine!
Apropos, nici amenintarea nu are ce cauta pe acest forum crestin-ortodox.
  #136  
Vechi 28.02.2010, 01:35:56
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu cred ca Zalmoxis are dreptate. Uneori subiectele par o adevarata provocare, iar cand ma astept ca ele sa nu aiba "priza", ma minunez ce se mai agita spiritele si se "inflacareaza" chiar si unii care se pretind "adanciti" in adevarul ortodoxiei!
Cristi, fara suparare, dar si tu esti unul dintre cei care uneori te iei la intrecere: "cine posteaza mai mult; nu conteaza ce!" Sfatul meu: cand iti faci rugaciunea de seara, gandeste-te pe cati ai suparat in ziua ce tocmai s-a incheiat. Si nu e vorba de mine: eu te-am iertat si probabil si ceilalti. Dar daca nu-ti spune nimeni, n-ai sa te indrepti niciodata, fiindca ti se pare ca asa-i corect! Deci, nu te mai lua de oameni din motive subiective ca poti foarte usor deveni o tinta!
  #137  
Vechi 28.02.2010, 01:47:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Si eu cred ca Zalmoxis are dreptate. Uneori subiectele par o adevarata provocare, iar cand ma astept ca ele sa nu aiba "priza", ma minunez ce se mai agita spiritele si se "inflacareaza" chiar si unii care se pretind "adanciti" in adevarul ortodoxiei!
Cristi, fara suparare, dar si tu esti unul dintre cei care uneori te iei la intrecere: "cine posteaza mai mult; nu conteaza ce!" Sfatul meu: cand iti faci rugaciunea de seara, gandeste-te pe cati ai suparat in ziua ce tocmai s-a incheiat. Si nu e vorba de mine: eu te-am iertat si probabil si ceilalti. Dar daca nu-ti spune nimeni, n-ai sa te indrepti niciodata, fiindca ti se pare ca asa-i corect! Deci, nu te mai lua de oameni din motive subiective ca poti foarte usor deveni o tinta!
PREFER ȚÎNTĂ DECÂT LINGĂU ! Spor în toate cele cu folos
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #138  
Vechi 28.02.2010, 02:26:56
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Si eu cred ca Zalmoxis are dreptate. Uneori subiectele par o adevarata provocare, iar cand ma astept ca ele sa nu aiba "priza", ma minunez ce se mai agita spiritele si se "inflacareaza" chiar si unii care se pretind "adanciti" in adevarul ortodoxiei!
Cristi, fara suparare, dar si tu esti unul dintre cei care uneori te iei la intrecere: "cine posteaza mai mult; nu conteaza ce!" Sfatul meu: cand iti faci rugaciunea de seara, gandeste-te pe cati ai suparat in ziua ce tocmai s-a incheiat. Si nu e vorba de mine: eu te-am iertat si probabil si ceilalti. Dar daca nu-ti spune nimeni, n-ai sa te indrepti niciodata, fiindca ti se pare ca asa-i corect! Deci, nu te mai lua de oameni din motive subiective ca poti foarte usor deveni o tinta!
Pzitia lui Iustin mi-a placut foarte mult, de bun simt si la obiect. Nu, nu cred ca ai dreptate , mai ales ca esti OM bun, caci judeci si faci mult rau prin asta . Poate dumneata esti intr-o criza de identitate, neregasindu-te mai nicaieri pe acest forum si astfel refulezi necontrolat pe cel incoltit , si nu e nici frumos si nici crestineste . Nu va cunosc pe nici unul, dar hai sa fim precum ai vrea tu prin id : Oameni buni !
  #139  
Vechi 28.02.2010, 13:41:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Dupa cum se observa, este un site ortodox, insa au acces toate categoriile de oameni, fie ei credinciosi sau necredinciosi, atei sau catolici, importanta este discutia pe fondul principiilor spirituale vazute din perspectiva fiecaruia, iar aceasta poate fi constructiva. Nu se impune neaparat discutii bazate pe scrieri religioase si indoctrinate intr-o masura in care sa nu se admita nici o altfel de opinie. Inainte de a fi credinciosi sau necredinciosi ( notiuni, de altfel, foarte relative ), suntem oameni si, niste oameni supusi unui anumit stil de educatie sociala si spirituala, avem dreptul sa gandim cu propria minte si sa discernem ceea ce ni se impune.
Nu am sa inteleg niciodata o credinta bazata doar pe asimilarea teoriilor din cartile religioase, pe o doctrina aspra ce nu da voie discernamantului propriu, ca si cum spiritul propriu nu ar avea nici o valoare. Consider ca acest spirit face ca o credinta sa capete un anumit contur, propria imaginatie si simtire vis-a-vi de ceea ce ne inconjoara.
Asadar, nu are rost sa sarim in gatul celor care nu se exprima conform convingerilor dumneavoastra, pentru ca oamenii sunt diferiti, au experiente diferite, prezinta intelegeri diferite in ceea ce priveste aspectul spiritual si trebuie respectati si intelesi ca atare si din perspectiva personalitatii lor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 28.02.2010 at 13:43:50.
  #140  
Vechi 28.02.2010, 14:52:58
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dreptul la replica!...

...Nu am nici o replica! Aveti dreptate. Asa este. De cand m-am infiintat pe acest forum, nu fac decat sa-i "vanez" pe cei care sunt de alte pareri decat mine (credinta e... mai putin importanta ) sa jignesc si sa incit spiritele dupa bunul meu plac. Sunt, intr-adevar, intr-o mare criza de identitate, dar nu fata de OM, de care nu m-am temut niciodata, ci fata de Dumnezeu in fata caruia voi ajunge la un moment dat si ma tem ca nu prea voi avea cu ce sa ma prezint ca "fapte bune". Ca o paranteza, astazi, predica parintelui a continut si urmatoarea povestioara: cica, moare un om care toata viata a cautat sa urmeze cu strictete toate cele randuite in cele zece porunci. Ajuns la portile Raiului, bate cu putere, iar de dincolo i se raspunde: "Cine este?" "Eu, cutare, am venit asa cum mi s-a fagaduit, fiindca am pazit toate poruncile Lui Dumnezeu!" "Foarte bine! Cu cine mai esti?" "Pai cum cu cine? Sunt singur" "Cum? Toata viata ta te-ai ostenit numai pentru tine? N-ai salvat chiar pe nimeni? N-ai intervenit cand doi se certau; n-ai aratat nimanui Adevarul Lui Dumnezeu pe care tu l-ai tinut atat de bine? Atunci du-te de unde ai venit, ca egoist ai fost si te-ai gandit numai la tine!"

Da, si eu am mai intervenit pe ici-pe colo, parand ca judec pe celalalt, dar daca se cauta mai cu atentie, in general incerc sa fac apel la calm si mai ales a ne vedea de propriile noastre greseli. Ce cauta cuvinte atat de urate pe-aici, mai ales de la cei cu experienta rugaciuii, aparent e greu de inteles.
Mesajul lui Iustin: "Nimeni nu stie despre sine ca judeca,desi ceilalti,neutri fiind,vad cu ochiul limpede ca exista judecati aspre si chiar acuze.
Nu ne cunoastem pe noi,asa cum doar ceilalti ne pot vedea,asta e problema."
Frumos spus, doar ca de inteles intelege fiecare dupa adrenalina din sange!
Mesajul Miha-anca: "Nici nu apuca unii sa-si spuna doleantele, ca deja apare o amenintare gen "forme de cumintire"... Ispite si iar ispite. Intotdeauna e loc de mai bine!
Apropos, nici amenintarea nu are ce cauta pe acest forum crestin-ortodox."

Oameni buni, pentru refulari, jigniri si rataciri, sunt foarte multe locuri. Faptul ca nu ne putem stapani in fata unui calculator imi da mult de gandit despre acea persoana in viata de zi cu zi! Eu vad multa ura intr-un loc care ar trebui sa fie binecuvantat de Dumnezeu!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 19:40:27
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 15:39:44
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44