Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.12.2016, 04:23:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ophanim Vezi mesajul
Dumnezeu se ocupa de toate aspectele vietii oamenilor, o spun sigur caci recent am rezolvat o persoana cu probleme de singuratate.
Felicitari! Ai rezovat tu pentru ca si ei doreau, dar tu nu esti Dumnezeu.

Citat:
Mantuirea inseamna inca o viata si nu o moarte si nu viata chinuita.
Cu cat e chinul mai mare, cu atat mantuirea este mai aproape.

28. Fără să vă înfricoșați întru nimic de cei potrivnici, ceea ce pentru ei este un semn de pierzare, iar pentru voi de mântuire, și aceasta este de la Dumnezeu.
29. Căci vouă vi s-a dăruit, pentru Hristos, nu numai să credeți în El, ci să și pătimiți pentru El, (Filipeni128-29)


Sau

12. Și toți care voiesc să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți. (1Tim3,12)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.12.2016, 17:50:19
Ophanim Ophanim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2016
Mesaje: 6
Implicit

Pentru cei din iad chinul e mare dar mantuirea nu-I aproape. Trebuie sa facem viata mai buna nu sa o inrautatim, asa nu ma progresam.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.12.2016, 21:17:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ophanim Vezi mesajul
Pentru cei din iad chinul e mare dar mantuirea nu-I aproape. Trebuie sa facem viata mai buna nu sa o inrautatim, asa nu ma progresam.
Asa ne-ar placea noua.
Nu despre progres trupesc e vorba, ci de progres duhovnicesc.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Nu merge si una si alta; nu ma pot inchina la 2 stapani.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.12.2016, 07:58:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In mod normal si obisnuit, barbatul este cel care face primul pas, atunci când i place de o anumita femeie si doreste sa o cunoasca!

Insa, in situatii exceptionale, daca la o femeie i place de un anumit barbat si doreste sa-l cunoasca, iar acel barbat are o fire mai timida sau mai retinuta, si femeia poate face primul pas.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.12.2016, 21:20:59
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In mod normal si obisnuit, barbatul este cel care face primul pas, atunci când i place de o anumita femeie si doreste sa o cunoasca!

Insa, in situatii exceptionale, daca la o femeie i place de un anumit barbat si doreste sa-l cunoasca, iar acel barbat are o fire mai timida sau mai retinuta, si femeia poate face primul pas.
Ce ziceți de un bărbat care vorbeste cu fata ca vrea sa ma ia de nevastă. Tata îmi zice ca ii prietenul lui. Acum a intrat in vorba cu mine. Credeti ca merge asa?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.12.2016, 06:24:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ce ziceți de un bărbat care vorbeste cu fata ca vrea sa ma ia de nevastă. Tata îmi zice ca ii prietenul lui. Acum a intrat in vorba cu mine. Credeti ca merge asa?
Am aflat mai demult despre o tanara indianca, care s-a intors din Anglia in India ca sa se marite cu un tanar pe care i l-au gasit parintii si s-a maritat si i-a nascut copii.

Multe merg daca este smerenie, ascultare, educatie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.12.2016, 19:04:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cum sa-ti găsesti jumătatea ?
( un cuvânt si o rugăciune de folos )

Cum ne gasim jumatatea? Cat ne chinuie intrebarea asta... Ei bine, rugaciunea care urmeaza este o rugaciune care se adreseaza celor singuri care vor sa-si gaseasca jumatatea, care vor sa se casatoreasca si sa-si intemeieze o familie bineplacuta lui Dumnezeu. Pe langa aceasta rugaciune care se spune in fiecare zi, cei care isi doresc o familie, este bine sa mai citeasca Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul Sfantului Nicolae Episcopul Mirelor Lichiei, care este facator de minuni. Rugaciunea se citeste cu multa credinta in Dumnezeu:
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: "Căutati mai întâi Împărătia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adăuga vouă", dăruieste-mi toate cele de trebuintă pentru a putea merge pe calea mântuirii.
În mâinile Tale este viata mea si fără Tine nu pot cunoaste nici împlinirea si nici bucuria cea adevărată. Stiind aceasta si având dorinta de a purta crucea căsătoriei, Te rog să mă ajuti să găsesc făptura potrivită mie alături de care să înfrunt marea vietii acesteia.
Ajută-mă, Doamne, ajută-mă, cum numai Tu mă poti ajuta. De multe ori ispita singurătătii mi-a rănit inima, de multe ori diavolul deznădejdii a lovit în poarta sufletului meu. De atâta durere, inima mea s-a strâns, si nu este nimeni care să îmi aline durerea.
La Tine alerg, Doamne, nădejdea mea, întărirea mea, lumina vietii mele. Ajută-mă să am o familie bineplăcută Tie, o familie peste care să se reverse multimea binecuvântărilor Tale.
Fereste-mă, Doamne, de tot răul. Fereste-mă si de o alegere gresită. Fereste-mă de minciuni, de răutate si de desfrâu. Să nu mă însele frumusetea cea degrab trecătoare, ci să caut mai ales frumusetea sufletească. Să nu mă orbească dragostea pătimasă si nici să nu mă biruie patimile si poftele.
Tu stii, Doamne, nepriceperea si slăbiciunea mintii mele. Izbăveste-mă prin harul Tău de neputintele care mă apasă.
Vino în ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Dăruieste-mi întelepciune si răbdare. O, grea este crucea răbdării, si greu îmi este să nu fiu covârsit de ea. Dar în Tine îmi pun nădejdea.
Ajută-mă, Doamne, să iubesc Biserica, să stărui în rugăciune si să am râvnă pentru împlinirea poruncilor Tale. Să mă spovedesc ori de câte ori umbra păcatului va tulbura mintea mea, mai înainte ca gândul murdar să devină faptă. Dăruieste-mi ca primind dezlegare de păcate să-mi îndrept viata după cum Îti este bineplăcut Tie.
Fă să-mi fie mie familia cale de mântuire, cale de bucurie. Să nu caut împlinirea cea înselătoare cu care mă ademeneste această lume, ci să caut dragostea pe care ai binecuvântat-o la nunta din Cana Galileii.
Să îmi fie familia prilej pentru a-Ti multumi în fiecare zi. Si la vreme potrivită, dăruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sănătosi, care să ducă o viată curată si sfântă.
Rugători aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor îngeresti, pe Înaintemergătorul Tău, pe înteleptii Apostoli, si împreună cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale căror rugăciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mântuirea mea.
Că Tu Însuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie după cuviintă, ca unui Dumnezeu si Stăpân, toti slavă Îti înăltăm, în toate zilele. Amin.
Rugaciunile trebuie sa fie insotite de post in zilele de luni, miercuri si vineri, iar posturile de peste an trebuie tinute in totalitate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.12.2016, 00:38:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deja e un non-subiect :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.12.2016, 09:34:26
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deja e un non-subiect :)
Ai dreptate. Nu am stiut ce vreau si m-am lăsat condusă de alți, un sfat bun si unul rău. Primesc sfaturi nu tocmai ortodoxe de la toți, si îmi spun ca asa ii lumea, asa ii viata, trebuie sa îmi trăiesc viața. Eu as vrea sa ma căsătoresc dar nu stiu cum o sa reusesc.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.12.2016, 09:41:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai trebuie sa:

1. fii sigura ca esti pregatita pentru ce inseamna casatoria - nu e ca in povesti
2. sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea crucea asta.

Si cu rugaciunile tale si ale duhovnicului, sigur vei dobandi ceea ce doresti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde