Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 07.12.2016, 12:06:19
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai normal ca Raiul este al lui Dumnezeu, caci doar nu este al...celui rau (Doamne iarta-ma), dar asta nu inseamna ca Raiul este "domiciliul" lui Dumnezeu. Tot Biblia spune ca: "De vei asculta cu luare aminte glasul său și vei face toate câte îți poruncesc și de vei păzi legământul Meu, Îmi veți fi popor ales dintre toate neamurile, CA AL MEU ESTE TOT PAMANTUL..."(Iesirea 23: 22). Asta inseamna ca Tatal se afla pe Pamant?
Și ce vrei să insinuezi? Că Hristos S-a înălțat la Rai, dar nu S-a prezentat înaintea Tatălui!? După 31 de ani, cam mare ar fi lipsa de respect din partea unui fiu! Nici nu mă pot gândi că un astfel de Fiu ar fi Iisus...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.12.2016, 12:50:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Și ce vrei să insinuezi? Că Hristos S-a înălțat la Rai, dar nu S-a prezentat înaintea Tatălui!? După 31 de ani, cam mare ar fi lipsa de respect din partea unui fiu! Nici nu mă pot gândi că un astfel de Fiu ar fi Iisus...
Daca asta e argumentul tau final, e clar.

Si uite asa parasim "Sola Scriptura" pentru fandoselile adventiste "Vai, ce Fiu ar fi Iisus daca nu se potriveste cu doctrina noastra?"

Superb, (inca o) lectie de Scriptura data de partea ortodoxa celor care se declara fara nici o baza, cunoscatori ai Scripturilor.


Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul

Ilie nu a murit, era Moise fusese înviat; deci nu este vorba despre niște ”suflete” descărnate, eterice din timpul morții respectivilor.

De altfel, în niciunul din cele trei episoade amintite nu se vorbește despre niște ”suflete” care ar trăi independent de trup pe timpul morții
.

Da' macar lamureste-ne cu ceva, Iisus a murit sau a fost doar "descarnat"? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.12.2016 at 12:57:59.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 07.12.2016, 13:32:15
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca asta e argumentul tau final, e clar.

Si uite asa parasim "Sola Scriptura" pentru fandoselile adventiste "Vai, ce Fiu ar fi Iisus daca nu se potriveste cu doctrina noastra?"

Superb, (inca o) lectie de Scriptura data de partea ortodoxa celor care se declara fara nici o baza, cunoscatori ai Scripturilor.
Gres™™es™™ti prietene, nu e singurul argument. Sunt zeci de texte care dovedesc că omul când moare nu mai s™™tie nimic până la înviere, pe când tradit›ia ortodoxă cu €sufletul€€ în afara trupului ce continuă viat››a s™™i activitatea după moarte (s™i înainte de înviere) NU are nicio bază scripturistică! Vă legat›i de orice chichit››ă colaterală, dar evitațti să recunoas™™tet››i realitatea de necontestat sust›inută de Biblie: mort››ii nu mai s™™tiu nimic€...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' macar lamureste-ne cu ceva, Iisus a murit sau a fost doar "descarnat"? :)
El spune:
€€Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului.(Apoc.1,18 - Biblia Ortodoxă)

Nu mă întreba cum se poate una ca asta, de bună seamă este o taină ce n-o putem pricepe. Suficient să-L credem pe cuvânt.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.

Last edited by centesimusvicesimusoctavus; 07.12.2016 at 13:39:33.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 07.12.2016, 13:40:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Greș™eș™ti prietene, nu e singurul argument. Sunt zeci de texte care dovedesc că omul când moare nu mai ș™tie nimic până la înviere, pe când tradiț›ia ortodoxă cu ”€sufletul”€ în afara trupului ce continuă viaț›a ș™i activitatea după moarte (Èși înainte de înviere) NU are nicio bază scripturistică!
Depinde cum le talmacest.."prietene".

Daca dupa metoda expusa la inceputul paginii..e clar.

Citat:
Vă legaț›i de orice chichiț›ă colaterală, dar evitaț›i să recunoaș™teț›i realitatea de necontestat susÈținută de Biblie: ”morț›ii nu mai ș™tiu nimic”€...
Ti-am mai dat o data un link, o analiza biblica facuta de fratiorii tai neoprotestanti, "sola scriptura" si ei, vizavi de asta, si ai disparut in ceata.

Uite, ti le mai da o data ca sa dispari iar :)

http://www.bible.ca/d-death=separation.htm

http://www.bible.ca/d-death=departure.htm

Citat:
El spune:
”€Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului.” (Apoc.1,18 - Biblia Ortodoxă)

Nu mă întreba cum se poate una ca asta, de bună seamă este o taină ce n-o putem pricepe. Suficient să-L credem pe cuvânt.
Aha...deci o dai cotita cand esti prins la colt.

Pai zi-ne nene, ca nu exista asa multe variante, daca tii la varianta ta pana la capat, trebuie sa iesi tare in fata si sa zici: "Iisus a murit, deci a disparut alea 3 zile."

Fii barbat!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 07.12.2016, 14:24:59
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde cum le talmacest.."prietene".
Afirmația biblică ”morții nu mai știu nimic” nu ai cum s-o tălmăcești în sensul că ei știu, gândesc, activează în altă sferă, se rotesc 40 de zile pe la streașina casei, că sunt vizitați de creaturi horror demonice și alte bazaconii ale Tradiției Ortodoxe. Nu poți tălmăci exact pe dos de cum zice textul sacru.

[quote=AlinB;637441]Ti-am mai dat o data un link, o analiza biblica facuta de fratiorii tai neoprotestanti
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha...deci o dai cotita cand esti prins la colt.
Nu mă interesează analiza frățiorilor, mă interesează doar ce zice Dumnezeu. Dacă Dumnezeu zice că ”sufletul care păcătuiește va muri”, eu Îl cred pe El și nu pe arhivrăjmaș care de la început este mincinos (”hotărât nu veți muri”). Degeaba te faci frățior cu respectivul numai ca să treci puntea încurcăturii. Nu te va ajuta!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai zi-ne nene, ca nu exista asa multe variante, daca tii la varianta ta pana la capat, trebuie sa iesi tare in fata si sa zici: "Iisus a murit, deci a disparut alea 3 zile."
Fii barbat!
Eu nu am pretenția că cunosc tainele lui Dumnezeu. Tu?
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 07.12.2016, 14:32:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Afirmația biblică ”morții nu mai știu nimic” nu ai cum s-o tălmăcești în sensul că ei știu, gândesc, activează în altă sferă,
Depinde.
Daca tu pleci intr-o alta tara si n-ai telefon, n-ai ziare, n-ai internet si cineva te intreaba "Cum mai e in tara ta" si tu spui "Nu stiu nimic" inseamna ca esti mort sau dupa definitia ta, disparut, inexistent?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu mă interesează analiza frățiorilor, mă interesează doar ce zice Dumnezeu.
Pai daca te-ar interesa asta, ati la o parte toti profetii mincinosi, ca William Miller, Elen White si ati ramane la cuvintele Scripturii.

Iar acolo se prezinta intr-un format clar, care poate fi inteles chiar si de adventisti, cum este de fapt prezentata moartea in Sf. Scriptura.

Pai ce faci nene, nu-ti mai place Biblia cand ti-o talmacesc altii acolo unde voi aveti orbul gainilor?

Ah, am inteles, nu cititi decat cursurile biblice pe care voi le tipariti, restul sunt "eretice"

Citat:
Dacă Dumnezeu zice că ”sufletul care păcătuiește va muri”, eu Îl cred pe El și nu pe arhivrăjmaș care de la început este mincinos (”hotărât nu veți muri”).
Pai care e moartea sufletului? Despartirea de Dumnezeu.

Ai acolo suficiente citate biblice, daca stii sa citesti si altceva decat manuale de doctrina adventista eronata.

Citat:
Eu nu am pretenția că cunosc tainele lui Dumnezeu.
Pai vad ca ai prententia cand spui ca stii cum trebuie talmacita Scriptura, cum trebuie sa intelegem moartea, etc.

Problema este ca atunci cand esti confruntat cu implicatia erorilor tale dogmatice, faci pe nestiutorul.

Hai sa zicem ca te depaseste chestiunea, ai luat povestea adventista pe nemestecate si o duci pana la capat, mai exact la jerta lui Hristos.

Daca esti consecvent cu definitia mortii dupa abureala adventista si o aplici la jertfal lui Iisus ce iese la iveala?

Minciuna din dogma adventista.


Chiar si pentru cineva nu foarte mintos, dar cinstit, devine limpede ca ori nu stiti ce e moartea (despartire dintre trup si suflet) ori adventistii nu pot fi mantuiti, pentru ca Hristos n-a murit iar daca ar fi murit (dupa dogma adventista), nu e Dumnezeu deci tot acolo.


Macar iehovistii sunt mai consecventi in directia asta, pe cat sunt de pisalogi si batuti in cap la alte chestii, macar la capitolul asta sunt mai consecventi propriilor idei decat voi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.12.2016 at 15:28:27.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 07.12.2016, 15:10:19
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Ori cate argumente am aduce el nu vrea sa le vada ca e indoctrinat. Evreii au respectat mai bine sabatul de care crestinii uitasera si tot crestinii au crezut in lucruri gresite ne spune adventistul. Atunci de ce spune Iisus ca e bine sa se urce la cer daca Duhul Sfânt nu a invatat biserica? Dar daca Ilie nu a murit sute de ani unde a trăit ? ( la ce chestii am ajuns de tot rasul din cauza acestui om care e dat afara pe usa si intra neivitat) . Iar daca Moise a fost înviat de ce mai spune Iisus ca e primul înviat ? Dar acest om nu cauta adevărul. Am arătat ca doua versete aproape identice secta adventista le interpretează diferit.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 07.12.2016, 16:09:31
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde.
Daca tu pleci intr-o alta tara si n-ai telefon, n-ai ziare, n-ai internet si cineva te intreaba "Cum mai e in tara ta" si tu spui "Nu stiu nimic" inseamna ca esti mort sau dupa definitia ta, disparut, inexistent?
Trasă de păr interpretarea! Căci afirmația (”morții nu mai știu nimic”) Îi aparține lui Dumnezeu, nu mortului. Mortul nu este un fel de zombi care umblă aiurit pe pustii, ci nu mai are nici un fel de activitate, fizică, mentală, ori spirituală. Mortul e... mort! Înțelegi?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca te-ar interesa asta, ati la o parte toti profetii mincinosi, ca William Miller, Elen White si ati ramane la cuvintele Scripturii.
Păi tocmai de aceste cuvinte ale Scripturii vorbesc eu aici, nu de cuvintele oamenilor, oricine ar fi ei. Apropo, Miller era baptist și credea în nemurirea [necondiționată] sufletului. Te invit și pe tine să dai credit Scripturii, nu părerilor discutabile ale oamenilor.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai care e moartea sufletului? Despartirea de Dumnezeu.
Despărțirea [definitivă] de Dumnezeu e moartea a doua, aceea din care nu mai există înviere; hai să nu încurcăm lucrurile mai rău de cât sunt.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai vad ca ai prententia cand spui ca stii cum trebuie talmacita Scriptura, cum trebuie sa intelegem moartea, etc.
Încă o dată:Scriptura trebuie tălmăcită de ea însăși, nu forțată pe calapodul prejudecății tale. Dacă ai pretenția că cunoști tainele lui Dumnezeu, treaba ta; eu rămân la ce este scris, nu fac speculații cu privire la natura lui Dumnezeu (respectiv la cum e posibil să fi murit Omul Dumnezeu).
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 07.12.2016, 16:11:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
i nu mai are nici un fel de activitate, fizică, mentală, ori spirituală. Mortul e... mort! Înțelegi?
Si cum ramane bre cu "Lasa mortii sa-si ingroape mortii ? " pe care a spus-o Hristos ?
[/quote]
Sa nu-mi spui ca se refera la papusi animatronice :))
Reply With Quote
  #140  
Vechi 07.12.2016, 16:13:02
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ori cate argumente am aduce el nu vrea sa le vada
Ați adus un singur argument biblic cu privire la nemurirea sufletului? La faptul că sufletul părăsește trupul în momentul morții și trăiește în continuare într-o altă sferă, înainte de a fi înviat? NU ați adus!
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar daca Ilie nu a murit sute de ani unde a trăit ?
Dacă Dumnezeu a considerat că nu e important să cunoaștem acest amănunt minor, care e problema? El ne-a revelat adevărul că sufletul moare și uite că nu-l crezi...
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Iar daca Moise a fost înviat de ce mai spune Iisus ca e primul înviat ?
Amintește-ți că Iisus a înviat persoane înainte de a învia El Însuși, deci nu este El primul (altul e sensul primatului acolo).
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
Răspunde