Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2007, 18:17:04
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Eu cred ca nu este exagerat sa-ti petreci trecerea in anul nou in rugaciune, in biserica(asa cum mi s-a zis adeseori). Dimpotriva,cred ca este cel mai frumos lucru!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2007, 20:35:26
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Este o cale prin care poti ajunge sa implinesti ceea ce spune Sfantul Ap. Pavel: "Sa praznuim nu intru aluatul cel vechi, nici intru aluatul rautatii si al viclesugului, ci intru azimele curatiei si ale adevarului" (I Cor. V, 8). Iar Sfantul Ioan Gura de Aur marturiseste: "Anul iti va merge bine, nu cand tu vei zace beat in ziua cea dintai a lui, ci cand atat in ziua cea dintai, cat si in cea de pe urma, si in fiecare zi tu vei face fapte placute lui Dumnezeu. Nu betia insenineaza, ci rugaciunea, nu vinul, ci cuvantul infranarii. Vinul starneste furtuna, cuvantul lui Dumnezeu aduce liniste. Acela aduce neliniste in inima, acesta alunga zgomotul; acela intuneca mintea, acesta lumineaza pe cea intunecata; acela aduce intristarea, care inainte era departe, acesta ia grija, care este de fata. Caci nimica nu poate asa de tare insenina, ca invatatura intelepciunii, de a pretui putin lucrurile cele de acum, a tinti la cele viitoare, a recunoaste cele pamantesti ca trecatoare si a nu le socoti statornice, nici bogatia, nici puterea, nici cinstea, nici magulirile. Daca tu posezi astfel de intelepciune, atunci poti sa privesti pe un bogat, fara ca sa-l zavistuiesti, poti sa ajungi la nevoie si la saracie si totusi sa nu pierzi curajul." Din nefericire putini sunt cei care inteleg aceste cuvinte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2007, 22:50:30
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Foarte frumos mesajul tau in care se regasesc cuvintele pline de intelepciune ale Sfantului Ioan Gura de Aur!Acestea imi umplu inima de bucurie atunci cand ma gandesc ce frumoasa e slujba de anul nou...dar in acelasi timp ma intristeaza ca putini sunt cei care se gandesc atunci la Dumnezeu.Si cel mai rau ma amaraste faptul ca si cei mai apropiati prieteni ai mei,unii care merg la biserica aproape duminica de duminica,considera acest lucru exagerat.Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a daruit parinti(in special mama) care m-au crescut in biserica si astfel am simtit bucuria de a fi in biserica la cumpana dintre ani.
Ii sfatuiesc pe cei care cred ca a fi la slujba de anul nou este un fel de habotnicie,sa mearga macar o data...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2007, 22:45:04
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

desi am inteles ca anul nou crestin incepe pe 1 septembrie daca nu am auzit bine ... :-?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2007, 22:47:35
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eu am fost in cativa ani buni in noaptea de Anul Nou la biserica. E frumos, linistitor si inaltator. :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.11.2007, 08:28:40
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna dimineata, in noaptea dintre ani(31/1)se face slujba? dar daca te mai cheama si Vasile ramai pana dupaamiaza? cine-mi poate spune?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.11.2007, 15:25:48
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

cativa ani la rand in noaptea de anul nou eu am fost la biserica unde se canta acatistul sf vasile cel mare,si apoi plecam acasa ,dar a doua zi reveneam pt slujba sf vasile cel mare.parerea mea este ca nu sunt ortodoxe acele petreceri de anul nou,sau uitarea la glume toata noaptea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2007, 18:28:47
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
Buna dimineata, in noaptea dintre ani(31/1)se face slujba? dar daca te mai cheama si Vasile ramai pana dupaamiaza? cine-mi poate spune?
Slujba incepe putin inainte de miezul noptii, se face un Te Deum, rugaciuni pentru noul an, se citesc rugaciunile sfantului Vasile cel Mare, se canta colinde, cam in o ora, o ora si jumatate este gata. Deci poti sa ajungi din nou acasa, sa inghiti ceva din masa de anul nou, sa te culci si sa mergi dimineata la Sfanta Liturghie ca de obicei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.11.2007, 16:37:38
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

e frumos in noaptea de anul nou,la manastiri,unde dupa acatistul sf Vasile cel mare,te odihnesti putin,dupa care se citesc in biserica molitvele sf Vasile.asta da trecere in noul an. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2007, 11:51:54
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

nu am facut niciodata anul nou in Biserica. dar tot ce spuneti aici pare mirific, m-ati facut curioasa. desi mi-as dori sa o fac si pe-asta nusj daca voi putea pt ca nu prea sunt inconjurata de oameni credinciosi si nu imi vor permite sa fac anul nou la biserica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Anul Nou ! alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 26.12.2011 11:06:40
Cum sa petrecem de anul nou? NECTARIE Generalitati 3 29.12.2010 00:40:58
Anul Nou la Evrei costel Stiri, actualitati, anunturi 9 25.10.2009 20:52:37
obiceiuri de anul nou ra1u90 Generalitati 4 01.01.2007 21:45:21