Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.01.2011, 16:41:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fugind de intunericul cel negru al Egiptului, ai cautat pamantul cel de viata datator al pustiului. Prin infranare si nevointa vestejind saltarile trupului, prealaudate, te-ai facut pilda monahilor, de Dumnezeu cugetatorule, celor ce canta: Bucura-te, Parinte Antonie, de Dumnezeu cugetatorule!




Icosul 1



Om cu firea te-ai aratat, parinte, dar te-ai vazut impreuna cetatean cu ingeri, caci ca un fara de trup ai vietuit pe pamant, Preacuvioase Antonie, lepadand toata purtarea de grija a trupului; pentru aceasta graim tie:
Bucura-te, odrasla cucernicului parinte;
Bucura-te, ramura credincioasei maicii sfinte;
Bucura-te, vlastarul cel nevestejit al Egiptului;
Bucura-te, povatuitorul cel mare al pustiului;
Bucura-te, ca din tinerete lui Hristos ai urmat;
Bucura-te, ca fireste de trup te-ai departat;
Bucura-te, aratatorule al cailor monahicesti;
Bucura-te, cel ce voiesti mantuirea muritorilor;
Bucura-te, izbavitorul din inselaciuni ai celor multi;
Bucura-te, datatorul raurilor de tamduiri;
Bucura-te, prin care Dumnezeu s-a preainaltat;
Bucura-te, prin care satana s-a rusinat;
Bucura-te, Parinte Antonie, de Dumnezeu cugetatorule!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.01.2011, 06:29:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 17 ianuarie - il sarbatorim pe Sf. Antonie cel Mare

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bucura-te, Parinte Antonie, de Dumnezeu cugetatorule!
Multumiri pentru aducerea aminte, de ziua Sfantului Antonie cel Mare.

Ma duc sa citesc si eu acatistul acestui Sfant tare drag mie.
Icoana aceasta a sfantului a fost de fapt prima mea icoana, dupa ce a Sfintei Treimi la Stejarul Mamvri.

Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.01.2011, 06:35:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit deosebirea rugaciunilor - acatist si paraclis

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Rugaciunea (atunci cind se savirseste individual) sau slujba (atunci cind se savbirseste public) numita ,,Acatist" este o slujba de cinstire, marire, venerare, de lauda primara (adresata fara un scop anume ci din pura venerare) sau secundara (ca urmare a unui ajutor primit) a unui sfint casnic de a lui Hristos sau a Maicii Domnului.

Rugaciunea/slujba prin care cerem ajutor (orice fel de ajutor) este cea a ,,Paraclisului".
Aceste rugaciuni, de acatist si paraclis, sunt in geneal scurte (a cite 20-30 minute fiecare) si pot fi unite savirsindu-se una dupa alta din dorinta de lauda si cerere de ajutor . [...]

Asadar sa deosebim rugaciunile si folosinta lor si sa le implinim cit mai mult si mai bine ! Sa nu ne lasam atrasi doar de frumusetea lor ,,nativa" , care mai in totdeauna este desavirsita, ci sa cautam mai intii sa le invatam uzul si sensul tocmai pt. a ne ruga in cunostinta de cauza, din duh si in adevar !
Multumim, Zaharia, este bine de stiut ca Acatistul este o slujba de cinstire, iar Paraclisul este pentru cererea de ajutor.
Acum inteleg si eu mai bine de ce o prietena imi tot zicea, sa citesc Paraclisul Maicii Domnului, la miezul noptii, cand rugaciunea este mai puternica. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.01.2011, 22:35:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.187
Implicit

Mulțumesc Mirela pentru icoana excepțională postată mai sus. Privind la ea simt că mi se roagă privirea!

Referitor la diferența dintre acatist și paraclis, distincția precizată de Zaharia este foarte corectă la care aș mai adăuga că acatistul se citește în picioare (akathistos- care se cântă stând în picioare, deci nu șezând) pe când paraclisul se poate citi într-o poziție mai potrivită situației de a cere binecuvântări pe care nu le merităm în mod curent, oricât de virtuoși am fi.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.01.2011, 03:51:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mulțumesc Mirela pentru icoana excepțională postată mai sus. Privind la ea simt că mi se roagă privirea!
Cu toata dragostea, si sa ne fie de folos si de acum inainte..
Cu ajutorul Sf. Antonie am trecut si eu cu bine de ziua de azi, slava Domnului.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.01.2011, 09:57:26
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Question

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sfintii Parinti si invatatura dogmatica a Bisericii Ortodoxe ne indeamna ca in rugaciunile noastre sa ne inchinam cu credinta si evlavie Sfintelor icoane ! Asa cum ne indeamna si Parintele Cleopa ca in rugaciunile noastre " sa ne inchinam cu evlavie si multa credinta Sfintelor icoane , si purtati-le in casa , si oriunde calatoriti , ca sa va fie de ajutor in izbavirea de primejdii, stiind ca cinstea data icoanelor se ridica la sfintii pictati pe ele . Faceti rugaciuni si acatiste in fata icoanelor , mergeti in pelerinaj la icoanele facatoare de minuni din tara si la moastele sfintilor nostri , FACETI RUGACIUNI , ca veti primi usurare si mare ajutor in necazurile vietii " . << Preacuratului Tau chip ne inchinam , Bunule , cerand iertarea greselilor noastre , Hristoase Dumnezeule ; ca de voie ai binevoit a Te sui cu trupul pe cruce , ca sa izbavesti din robia vrajmasului pe cei care i-ai zidit . Pentru aceasta cu multumire strigam Tie : toate le-ai umplut de bucurie , Mantuitorul nostru , Cel ce ai venit sa mantuiesti lumea >>

Sfintii Parinti da , insa spune-mi EXACT unde sta scris in Biblie ca omul trebuie sa se inchine chipurilor pictate(icoanelor) ?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.01.2011, 08:26:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Question tema de gandire

Intrebare de baraj: oare toti care isi zic ortodocsi sunt ortodocsi?.

In acelasi timp, numai citind pe aici pe forum se vede de la o posta ca sunt unii care isi zic atei, protestanti, sau pur si simplu spun ca nu mai cred dar in fapta (si vorba) se dovedesc de multe ori mai ortodocsi decat cei cu patalama. Inca o data, putem spune ca Dumnezeu isi alege drept credinciosii de unde crede El de cuviinta si nu din catastifele omenesti. A Lui este Judecata.

A se vedea si pilda cu aproapele celui cazut intre talhari.

Last edited by mirelat; 30.01.2011 at 02:40:02.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.02.2011, 20:59:24
baixinho baixinho is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

Bună ziua!

Nu știu unde să scriu, așa că postez aici. Am multe acatiste (peste 80), care nu apar în lista de pe acest site. Cum să fac să vi le dau?

Gigi
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.02.2011, 18:12:40
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Acatistul Sf.Efrem cel Nou,marele facator de minuni.Rugati-va la Sfantul acesta,este foarte ajutator.Cititi si cartea :''Viata,minunile,aratarile,acatistul si paraclicul Sf.Efrem cel Nou'',este foarte frumoasa.

Acatistul il gasiti aici:


http://www.crestinortodox.ro/acatist...ou-120745.html
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.03.2011, 08:15:50
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

PSALMUL 26
Domnul este luminarea mea și mântuirea mea; de cine mă voi teme?
Domnul este apărătorul vieții mele; de cine mă voi înfricoșa?
Când se vor apropia de mine cei ce îmi fac rău, ca să mănânce trupul meu;
Cei ce mă necăjesc și vrăjmașii mei, aceia au slăbit și au căzut.
De s-ar rândui împotriva mea oștire, nu se va înfricoșa inima mea;
De s-ar ridica împotriva mea război, eu în El nădăjduiesc.
Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi căuta: să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vieții mele,
Ca să văd frumusețea Domnului și să cercetez locașul Lui.
Că Domnul m-a ascuns în cortul Lui în ziua necazurilor mele; m-a acoperit în locul cel ascuns al cortului Lui;
Pe piatră m-a înălțat. Și acum iată, a înălțat capul meu peste vrăjmașii mei.
Înconjurat-am și am jertfit în cortul Lui jertfă de laudă. Îl voi lăuda și voi cânta Domnului.
Auzi, Doamne, glasul meu cu care am strigat; miluiește-mă și mă ascultă.
Ție a zis inima mea: Pe Domnul voi căuta. Te-a căutat fața mea; fața Ta, Doamne, voi căuta.
Să nu-ți întorci fața Ta de la mine și să nu Te abați întru mânie de la robul Tău;
Ajutorul meu fii, să nu mă lepezi pe mine și să nu mă lași, Dumnezeule, Mântuitorul meu.
Că tatăl meu și mama mea m-au părăsit, dar Domnul m-a luat.
Lege pune-mi mie, Doamne, în calea Ta și mă îndreptează pe cărarea dreaptă, din pricina vrăjmașilor mei.
Nu mă da pe mine pe mâna celor ce mă necăjesc, că s-au ridicat împotriva mea martori nedrepți și nedreptatea a mințit sieși.
Cred că voi vedea bunătățile Domnului, în pământul celor vii.
Așteaptă pe Domnul, îmbărbătează-te și să se întărească inima ta și așteaptă pe Domnul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatiste Clausemi Rugaciuni 26 30.06.2011 21:10:08
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 13:16:58
Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara? sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 09.11.2009 17:59:33
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 04:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 21:06:20