Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2007, 22:30:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Sfântul Vasile cel Mare spunea ca "Pentru ca primii oameni n-au respectat postul, au fost dati afara din rai; noi trebuie sa-l respectam ca sa putem intra iarasi in rai". Deci postul era o caracteristica a starii paradisiace la care noi dorim sa ajungem.

Despre ce fel de post e vorba? Cum se tine acest post? De ce se tine? Cand se tine? Acestea ar fi numai cateva din intrebarile la care m-am gandit sa raspundem acum, inainte de Postul Pastilor, si astfel sa ne imbogatim reciproc. Ca poate daca nu putem noi sa postim, dar ii spunem altuia cum se face, fratele nostru va implini si astfel vom avea si noi o mica particica din jertfa lui. Asa ca fiecare sa vorbeasca fie din ce a auzit, fie din ce a facut pana acum, fie din ce ar dori sa faca de acum incolo.
Nimeni nu se lauda, nimeni nu da lectii, ci toti suntem frati si ne dorim sa ne bucuram vesnic impreuna.

Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2007, 23:45:09
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, postul este intr-adevar o cale intoarsa! Este o cale intoarsa pentru ca ne ajuta sa ne intoarcem la starea initiala, respectiv la starea de nepatimire, la stare de libertate, la starea de comuniune profunda cu Dumnezeu.

Postul este o cale intoarsa, o cale opusa celei actuale! Postul devine un antonim perfect pentru o societate de consum fara limite, pentur o societate in care singurul criteru de apreciere a valorile devine placerea, pentur o societate care isi inrobeste membrii prin infuzia unui sentiment de falsa autonomie.

Postul este pentru mine un mijloc de cunoastere a propriei persoane si un mijloc de pansare a ranilor sufletesti. Peste rani se toarna untdelemnul rugaciunii si vinul iubirii, al jertfei fata de aproapele. Vindecare nu poate surveni cand ne lipsim de aceste medicamente care ne pregatesc pentru medicamentul forte al vindecarii: Sf Euharistie!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2007, 23:57:58
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Sfântul Vasile cel Mare spunea ca "Pentru ca primii oameni n-au respectat postul, au fost dati afara din rai; noi trebuie sa-l respectam ca sa putem intra iarasi in rai". Deci postul era o caracteristica a starii paradisiace la care noi dorim sa ajungem.

Despre ce fel de post e vorba? Cum se tine acest post? De ce se tine? Cand se tine? Acestea ar fi numai cateva din intrebarile la care m-am gandit sa raspundem acum, inainte de Postul Pastilor, si astfel sa ne imbogatim reciproc. Ca poate daca nu putem noi sa postim, dar ii spunem altuia cum se face, fratele nostru va implini si astfel vom avea si noi o mica particica din jertfa lui. Asa ca fiecare sa vorbeasca fie din ce a auzit, fie din ce a facut pana acum, fie din ce ar dori sa faca de acum incolo.
Nimeni nu se lauda, nimeni nu da lectii, ci toti suntem frati si ne dorim sa ne bucuram vesnic impreuna.

Elena
Draga sora,iata ce am inteles eu,sper sa fie corect.Referitor la ce ai spus despre primii oameni ce n-au tinut postul,ei au incalcat postul si implicit porunca lui Dumnezeu de a nu manca din pomul cunoasterii binelui si raului.Stim ca in rai erau multi pomi,din toti puteau manca,dar nu din acesta.De ce?Marul,respectiv fructul, e ceva material,respectiv hrana.Eu aici fac o asociere intre ceilalti pomi din care puteau manca, si mancarea de post.Pomul din care nu aveau voie sa manance il asociez hranei de dulce.Mai stim de asemenea chiar de la Sf.Parinti ca stomacul este cauza tuturor pacatelor.De aceea cand oamenii din rai au fost cuprinsi de mandria de a fi ca Dumnezeu,dupa cum ii mintise diavolul, si au mancat din pomul interzis,au facut cel mai mare pacat.Iata aici isi are originea materialismul si rationalismul pagubos al timpurilor noastre.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2007, 11:15:00
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Iti multumsc f.mult ca ai propus acest topic,eu nu am avut curajul pt.ca nu stiu prea multe,astept de la tine si de la altii sa invat corect cum se posteste.Eu,postesc miercuri si luni de la 12am-pana la apusul soarelui a doua zi si atunci mananc paine si beau apa.Cateodata vinerea nu pot,nu ca nu am vointa,dar aici este zi libera si vin mereu musafiri la noi,dar cand sunt invitata vinerea ,nu ma duc ,prefer sa ies seara cu copiii la parc si imi cumpar o painica pakistaneza si putina apa.In postul mare ,urmez sfaturile despre post,zilele in care este voie mancare cu ulei si altele numai fructe,si zilele cu dezlegare.Bineinteles ,imi anunt si sotul ca postesc si trebuie sa ma inteleaga ca nu avem voie la contact sexual.De asmenea zilele de miercuri si vineri.
Am o MARE NEDUMERIRE,locuind de multi ani in afara tarii ,fiecare imi spune o varianta de post.Aici ,arabii crestini ortodocsi,postesc de la 12am-12pm,adica de la miezul noptii la pranz a doua zi,fara sa puna nimic in gura ,apoi mananca mancare numai cu ulei.Te rog din inima,lumineaza-ne si pe noi si rog pe Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc.am raspuns cum stiu,stiu f.putin,dar m-a incurajat ultimele tale cuvinte.Dumnezeu sa-ti ajute!Doina
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2007, 12:51:38
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

In credinta ortodoxa postul fara a minca nimic nu e o obligatie, il timem numai inintea Sf.Liturghii si cand mai putem. Este folositor, dar postul inseamna infranarea de la mancarurile de dulce: carne, oua si cele din lapte.

Traitorii in regiunile cu clima mai calda au un post mai aspru, caci acolo e posibil.
Parintii de la Sinai sau Iordan cand vizitau Mt.Atos spuneu ca isi tin cu mare greutate postul cum il tineau, si deci aceau ascultarea la Sfantul Munte pentru cat stateau acolo.

Sper sa pot reveni cu un raspuns, dar sa stii ca Domnul iti va rasplati credinta ta, caci nu e putin lucru !

Iar Iosif, cu blandetea lui, s-a aratat mai mare aparator al credintei ortodoxe decat au facut altii cu dogmatismul si rigiditatea.


Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2007, 14:18:48
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
I
Iar Iosif, cu blandetea lui, s-a aratat mai mare aparator al credintei ortodoxe decat au facut altii cu dogmatismul si rigiditatea.

in legatura cu ce spui tu Macarie , nu stiu la cine te referi iosif de pe forum sau cel din Testament .
Asi vrea sa -ti spun urmatorul lucru :
Fara a ma referi la persoana ,(sa dea Domnul sa se inteleaga odata) ,parerea mea este ca nimeni nu se poate "arata" pe forum .
Eu sant rezervata .Iisus a spus ca dupa faptele lor ii vom cunoaste . Aici nu se vad fapte .Si cred ca adevarata cunoastere este intr-un moment critic ,atunci e cernerea .
Poarte ca nici noi insasi nu ne cunoastem ,imi doresc sa fie intr-un fel dar cine stie cum va fi ,pentru ca toate sant in mainile Domnului .
Cu alte cuvinte net-ul nu ofera dupa mine posibilitatea de a te convinge de ceva .
Am vazut oameni la revolutie de toate "culorile" si crestini si ne .
Unii s-au dus in fata tunurilor altii s-au ascuns sub pat .
Asa ca eu zic "sa stam bine sa stam cu frica " nu se stie pana in ultima clipa ce va fi , faca-se voia ta Doamne .
Post usor !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2007, 13:19:41
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Eu,postesc miercuri si luni de la 12am-pana la apusul soarelui a doua zi si atunci mananc paine si beau apa.Cateodata vinerea nu pot,nu ca nu am vointa,dar aici este zi libera si vin mereu musafiri la noi,dar cand sunt invitata vinerea ,nu ma duc ,prefer sa ies seara cu copiii la parc si imi cumpar o painica pakistaneza si putina apa.In postul mare ,urmez sfaturile despre post,zilele in care este voie mancare cu ulei si altele numai fructe,si zilele cu dezlegare.Te rog din inima,lumineaza-ne si pe noi si rog pe Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc.am raspuns cum stiu,stiu f.putin,dar m-au incurajat ultimele tale cuvinte.Dumnezeu sa-ti ajute!Doina
Draga Doina,

Inainte de toate, eu nu pot sa luminez, numai Dumnezeu poate. Eu imi dau cu parerea, atat. Oricum, in cazul tau dau slava Domnului ca te intareste sa-I poti aduce jertfa ta in tara aceea si sa-L porti in inima si-n familia ta acolo. E greu sa fii intr-o tara musulmana si sa tii mereu aprinsa flacara credintei in Adevar, in Hristos Mantuitorul si Dumnezeul nostru. Domnul sa te intareasca! Chiar, ai Biserica ortodoxa acolo?

Doina, nu stiu de ce postesti tu lunea. Daca e un canon dat sau e ca sa poti sa nu postesti vinerea, astea trebuie discutate cu duhovnicul. In mod normal, dupa cum stii si tu, se posteste miercurea, fiindca atunci a fost vandut Mantuitorul si vinerea, ca zi a rastignirii Lui. Deci vinerea mie mi se pare extrem de importanta. Spui ca "Cateodata vinerea nu pot, nu ca nu am vointa, dar aici este zi libera si vin mereu musafiri la noi". Musafirii banuiesc ca nu vin neinvitati, nu? Eu cred ca puteti sa-i chemati joi seara sau in alta zi. Fiindca ma gandesc daca cel mai drag om pe acest pamant ar fi in chinuri, in fata unei morti iminente, tu te-ai mai putea gandi sa stai cu musafirii? Sigur nu, cu atat mai mult cand e vorba de Cea mai draga Fiinta, Care ne-a adus si mantuirea noastra. Oricum, sunt sigura ca in inima ta e o durere. Eu personal as sista orice vizita vinerea, iar toate vizitele le-as pune joia sau duminica.

>Am o MARE NEDUMERIRE,locuind de multi ani in afara tarii ,fiecare imi spune o varianta de post.Aici ,arabii crestini ortodocsi,postesc de la 12am-12pm,adica de la miezul noptii la pranz a doua zi,fara sa puna nimic in gura ,apoi mananca mancare numai cu ulei.

Jertfa ta e mai mare daca poti sa tii de la 12am pana la 15pm sau chiar pana seara sa nu mananci, iar atunci mananci de post si nu o masa cat doua sau trei. De fapt, cam asta si faci. Atentie sa nu crezi ca le esti superioara celorlalti, daca stai mai mult nemancata! Dumnezeu se uita la inima omului, nu la stomacul lui, numai ca postul acesta alimentar e necesar ca sa invatam primii pasi ai taierii voii si si ai infranarii. Ulei, in mod normal, nu se mananca in zilele de post, dar asta e o decizie de luat impreuna cu sotul. Nu poti sa-i impui ce vrei tu. Adica un post cu discordie in casa nu mai e post. Inca o intrebare...sunt cam curioasa din fire si inca nu suntem in post ca sa zic ca ma mai infranez. Cum iti educi copiii in tara aceea? Adica va rugati impreuna, le poti vorbi despre Hristos, ei postesc sau macar stiu ce faci tu si de ce?

Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2007, 01:16:00
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Iti multumesc pt.raspuns,nu avem biserica noastra,estebiserica ortodoxa siriana,de anul trecut de Sf.Pasti ,cand a venit si a sfintit ambasada si a tinut slujba,nu a mai venit nici un preot din RO la noi,in Abu Dhabi.Sfaturile pt.post le-am luat de pe www.sfaturiortodoxe-despre post[ sunt mentionate zilele in care se poate consuma ulei ].Fara sa mai dau si alte explicatii,sunt singura persoana crestina din familia mea,copiii si sotul stiu si inteleg.Fetita cea mica [11ani ]merge cateodata cu mine la biserica si asculta slujba[ea intelege mai bine decat mine stiind lb.araba ] si imi traduce ce nu am inteles.In leg.cu ziua de vineri,unii arabi nu sunt obisnuiti cu invitatii,te suna ca sunt in trecere prin fata locuintei tale si vin si sotul nu-i poate refuza,trebuie sa pui masa.Acum de 3 luni este la mine socrul,la care vin si mai multi oameni.pt.ca se plictiseste domnul,sotul lucrand de dimineata pana seara.Nu caut motive ca sa ma eschivez,dar ziua de vineri este singura zi a sotului libera si atunci oameni vin si nici nu-i poti invita in alta zi pt.ca se lucreaza.Eu totusi ii multumesc Domnului,ca nu in fiecare vineri trebuie sa pui mese,se serveste fructe,ceai,cafea.
Acum am vazut greseala mea,am scris gresit,numai miercuri si vineri sunt cele doua zile de post din saptamana.Iarta-ma,nu am recitit mesajul .Vreau sa stiu ,zilele cu dezlegare la undelemn si la peste,care sunt mentionate la www.mentionat,eu le-am inteles gresit ?Doina
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2007, 10:51:43
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Postul alimentar in Postul Pastelui

Este aspectul de suprafata al postului. Semnificatia este de infranare. Dar numai cu binecuvantarea duhovnicului, nu tinem post negru 40 de zile ca asa a facut Mantuitorul!!!

Deci conform traditiei se poate proceda astfel:
- Luni si marti din prima saptamana post complet pentru cei care pot; pentru cei care nu pot, sa manance seara niste paine si sa bea apa. Ultima saptamana din post (in afara de joia mare) se face tot asa, mancand o data seara, niste paine si band apa.
- In restul zilelor se mananca legume, fructe, paine fara ulei. Este dezlegare la ulei si la vin numai sambata si duminica si la sarbatorile cu cruce neagra din post. La praznicul Bunei Vestiri si in Duminica Floriilor se dezleaga la peste.
- Produse de pseudo-post ca pateul de post, branza, snitelele, etc. adica tot ce inlocuieste carnurile si produsele lactate sunt niste adevarate minciuni, fiindca postul nu sta in a ne uita pe eticheta, ci a ne infrana de la dorinta respectiva.

Va mai spun cum se mai face in manastiri sau la crestinii ceva mai asceti...ca sa aveti de unde alege varianta de postire:
- In prima saptamana se mananca miercuri niste paine cu apa si se mai mananca vineri tot asa;
- Toate zilele, exceptand sambata si duminica, sunt de ajunare pana seara si deci se mananca numai putin seara (niste legume fara ulei si fructe).

Sf. Ioan Scararul spunea: "Chinuieste-ti stomacul si, cu adevarat, vei pune atunci lacat gurii, caci limba bolboroseste mai multe atunci cand este stranita de multimea mancarurilor".

Elena
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2007, 20:10:56
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Elena, este prea dur pentru mine. chiar sunt curioasa, mai exista oameni dintre cei de pe forum care tin astfel postul?
Eu incerc sa tin post "obisnuit", nu stiu cum sa-i zic altfel, e cel pe care Nicodim Mandita il numeste "ingaduitor" (cu exceptia mancarii de peste si a vinului).
Acum, pentru mine e grea si infranarea mintii, a mea fiind de fel, mai "nastrusnica".
Am mai citit pe undeva ca e bine sa tii postul dupa calendar, adica unde se zice ca e dezlegare la peste si vin, asa sa fie.
Ce e derept, nu stiu prea multe despre postul adevarat...
Mai astept sfaturi.
Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul larisa maria Generalitati 7 11.11.2011 23:04:44
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Cand s-a infiintat/reglementat postul in forma actuala? sophia Postul 17 05.12.2009 23:49:56