Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 16.02.2010, 23:35:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eheeee Andrusco, daca ar fi asa de usor ca trezirea de dimineata...hopa sus copacel, si gata tatica, minune mare... ti-ai schimbat viata!!! yuhuuuu!

La 20 de ani asa visam si eu ca si Anna ca ma pot trezi doar din citind literatura patristica...
Mai tirziu insa am inceput sa dau cu nasul de REALITATE si mai ales de OAMENI si cazuri reale, povestiri cutremuratoare, lucru care mi-a dat peste cap mai toate "principiile" si valorile pe care eu le credeam ca sunt BETON.

Daca doamna @Anna21 care este din ce povesteste, o mama si o gospodina desavirsita crede ca tot ce zboara se maninca, este prerogativul ei, dar NUMAI AL EI:), sau ca adevarul in legatura cu "baieteii veseli" dati afara din seminarii si biserici va aparea prin carti sau prin ziare asa cum suntem programati sa credem, se inseala.

Dar RECUNOSC ca asa apare lumea vazuta prin geamul de la bucatarie!
Andrei, multumesc pt mesaj.. aveam nevoie de el..
Am deja o colectie bogata de mesaje de-ale tale organizate pe teme: apocatastaza, panteism, orgasmul ca rai (cuvintele tale: "orgasmul, aceasta picatura de TRAIRE divina in Rai, consider ca este cel mai frumos dar lasat umanitatii ca traire NE-pacatoasa intre doi oameni care se iubesc." ..pot da link, la cerere), hulirea Sf. Treimi, hulirea tainelor.. etc. Sporadic, atac la persoana.. dar este mai putin dureros decat mizeriile pe care le raspandesti despre invatatura crestina.
Iti pregatesc banarea si o fac sistematic.. cine considera ca poate sa participe este binevenit.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 16.02.2010, 23:37:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
De ce credeti ca sunteti atunci mai curati decat femeile desfranate? De unde stiti voi cum ne va judeca pe fiecare Dumnezeu?
De ce credem ca suntem mai curati?
Poate pentru ca nu ne culcam in drepta si-n stinga cu cine apucam? Poate de asta si ca rezultat duhovnicesc primim si daruri sub diverse forme de la Dumnezeu..poate si de asta!
Poate pentru ca primim mesaje si direct de la Hristos PRIN INIMA, ca ceea ce facem aduce rod.

Pacatuim cu mintea?, nu stiu la ce faci referire cind spui..."stiti voi la ce" ca si cum stim ceva in ascuns de care nu se vorbeste public?...n-am nici cea mai vaga idee la ce te referi?

De unde stim cum ne va judeca Dumnezeu?
In mare, din ce ne-a povestit chiar El, de acolo stim , deci orientativ avem o idee!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 16.02.2010, 23:41:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrei, multumesc pt mesaj.. aveam nevoie de el..
Am deja o colectie bogata de mesaje de-ale tale organizate pe teme: apocatastaza, panteism, orgasmul ca rai (cuvintele tale: "orgasmul, aceasta picatura de TRAIRE divina in Rai, consider ca este cel mai frumos dar lasat umanitatii ca traire NE-pacatoasa intre doi oameni care se iubesc." ..pot da link, la cerere), hulirea Sf. Treimi, hulirea tainelor.. etc. Sporadic, atac la persoana.. dar este mai putin dureros decat mizeriile pe care le raspandesti despre invatatura crestina.
Iti pregatesc banarea si o fac sistematic.. cine considera ca poate sa participe este binevenit.
Hai ca nu am mai ris demult asa de tare ...cea mai tare este exemplu cu orgasmul care sincer imi pare rau ca nu-l intelegi ((...un element monumental pentru care Adam si Eva au renuntat la Paradis!
Pacat!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 16.02.2010, 23:48:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce credem ca suntem mai curati?
Poate pentru ca nu ne culcam in drepta si-n stinga cu cine apucam? Poate de asta si ca rezultat duhovnicesc primim si daruri sub diverse forme de la Dumnezeu..poate si de asta!
Poate pentru ca primim mesaje si direct de la Hristos PRIN INIMA, ca ceea ce facem aduce rod.

Pacatuim cu mintea?, nu stiu la ce faci referire cind spui..."stiti voi la ce" ca si cum stim ceva in ascuns de care nu se vorbeste public?...n-am nici cea mai vaga idee la ce te referi?

De unde stim cum ne va judeca Dumnezeu?
In mare, din ce ne-a povestit chiar El, de acolo stim , deci orientativ avem o idee!
Ce?
Ai rabdat tu foame? Ai rabdat frig?
Ai fost batut? Ai fost abuzat?
Cu ce drept judeci oameni care au trecut prin dureri? Crezi ca exista vreo fetita care-si doreste sa ajunga prostituata cand se face mare?
Ai tu ceva al tau care nu ti-a fost dat de te crezi mai bun decat alti oameni.. ?

Ba inca ai si "daruri de la Dumnezeu" pentru "curatia" ta!
Dumnezeu sa te apere si sa te miluiasca.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 16.02.2010, 23:48:19
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Stii ce realizez eu Andreicozia, ca indiferent de continutul mesajului pe care il posteaza cineva pe acest forum, tu ii pui pe toti la punct si consideri intotdeauna ca ai dreptate, si esti indreptatit sa-i faci pe toti sa creada ca tine. Eu personal cand am intrat pe acest forum am intrat ca sa-i ajut pe cei mai tineri cu anumite sfaturi care banuiesc eu ca le-ar fi de folos, sau pentru a face la randul schimb de opinii cu persoane cu mai multa experienta de viata si maturitate decat tine. Eu nu vrea sa ma cert cu tine si cu nimeni de pe forum, vreau sincer sa-mi tihneasca postul din toate punctele de vedere. Asa ca pe viitor am sa grija sa nu te mai deranjez, am crezut ca esti o persoana cu un orizont larg dar m-am inselat, scuza-ma nu o sa se mai repete
Reply With Quote
  #156  
Vechi 17.02.2010, 01:18:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Ba inca ai si "daruri de la Dumnezeu" pentru "curatia" ta!
Dumnezeu sa te apere si sa te miluiasca.
Da, dar de ce te miri? pui la indoiala acest adevar?
Nu are rost sa fim invidiosi in post. Stii bine ca nu face bine la inima!
Multumesc, la fel
Reply With Quote
  #157  
Vechi 17.02.2010, 01:28:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ce?
Ai rabdat tu foame? Ai rabdat frig?
Ai fost batut? Ai fost abuzat?
Cu ce drept judeci oameni care au trecut prin dureri? Crezi ca exista vreo fetita care-si doreste sa ajunga prostituata cand se face mare?
.
Nu ce , poftim!..tu oare de ce cind te enervezi uiti sa mai fii civilizata?

Ce legatura are rabdarea asta in diverse forme cu ce am afirmat eu ca nu pricep?

Prostituatele deci,.. trec prin asa ceva, aha, sufera de frig si foame pe la colturi de strada, batute si abuzate?..asta vrei sa spui?
Bun, acum fa-ma sa inteleg ce le opreste sa puna stop trecutului abuziv si sa treaca la prestarea unui serviciu obisnuit , chiar si dind cu matura(in lipsa unei profesii decente), si sa traiasca in liniste si curatenie trupeasca.

In caz ca nu stiai, durerii pricinuite de altii ii poti pune STOP, si-ti poti schimba viata la 180 de grade, ca doar nu traim in sclavagism!
Lucrurile de fapt sunt foarte simple, incredibil de simple. Noi le complicam, nerenuntind la patimile noastre si la DORINTELE de cistig, etc, este o intreaga inlantuire de mizerii, droguri, lipsa educatiei, insa repet, acestei vieti ORICIND II POTI PUNE STOP, si te poti renaste!

Last edited by andreicozia; 17.02.2010 at 01:34:59.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 17.02.2010, 02:04:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit lui andrei, spre unire cu cozia !

Pt. atitudinea ta constanta dar mai ales pt. ceea ce marturisesti tu despre ortodoxie era de asteptat sa ajungi in aceasta criza. Citind acest topic imi aduc aminte de reactiile tale si modul de exprimare de cind am luat cunostiinta de tine . O buna bucata de vreme am copiat, ca si anna, postarile tale dar cind am vazut ca esti consecvent in atitudine am inteles ca defapt ceea ce sta in spatele comportamentului tau este precar , de mica valoare si astfel am renuntat. Desi mai multi useri ti-au atras atentia constat ca se verifica tare bine proverbul romanesc : ,,cal batrin in buestru , nu mai inveti " Din dragoste frateasca nu mai rascolesc seria impardonabila de ,,atuuri" cu care te indreptateai de fiecare data, ca si acum . Pacat...
Reply With Quote
  #159  
Vechi 17.02.2010, 02:09:05
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrei, multumesc pt mesaj.. aveam nevoie de el..
Am deja o colectie bogata de mesaje de-ale tale organizate pe teme: apocatastaza, panteism, orgasmul ca rai (cuvintele tale: "orgasmul, aceasta picatura de TRAIRE divina in Rai, consider ca este cel mai frumos dar lasat umanitatii ca traire NE-pacatoasa intre doi oameni care se iubesc." ..pot da link, la cerere), hulirea Sf. Treimi, hulirea tainelor.. etc. Sporadic, atac la persoana.. dar este mai putin dureros decat mizeriile pe care le raspandesti despre invatatura crestina.
Iti pregatesc banarea si o fac sistematic.. cine considera ca poate sa participe este binevenit.

Cred ca glumesti totusi. Ca altfel va trebui sa spui la spovedanie ca "tii manie" si chiar daca e pe net tot aia e nu? De ce vrei raul aproapelui? Toata ziua vorbim de iertare si iubire dar nu putem macar pe net ierta pe cineva.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 17.02.2010, 02:15:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Cred ca glumesti totusi. Ca altfel va trebui sa spui la spovedanie ca "tii manie" si chiar daca e pe net tot aia e nu? De ce vrei raul aproapelui? Toata ziua vorbim de iertare si iubire dar nu putem macar pe net ierta pe cineva.
Nu-i vreau raul, dimpotriva.
Orice i s-ar spune, refuza sa creada ca nu are dreptate..

Pe de alta parte si eu ma intreb daca este corect sa-l propun spre banare.. dar de multe ori mi se pare mai periculos in idei decat ateii de pe forum , decat cei de credinte eretice etc..
Ca se da dupa cum bate vantul, adevarat.. dar promoveaza constant ceea ce am spus: mantuirea tuturor (indiferent de religie.. sau fiecare in religia sa!), panteism, exagerarea caracterului mantuitor al "moralei" ..etc.
Deocamdata ma gandesc.
(si la spovedanie.. oau.. am un caiet intreg deja )
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05