Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 14.09.2010, 13:46:07
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sunt de acord că internetul e și el un idol, dar asta nu are legătură cu topicul.

Situl Answering Islam e realizat de un grup de creștini, pot fi și catolici între ei, nu doar protestanți. Asta nu înseamnă că sunt greșite. Dacă l-ai studia te-ai convinge că sunt obiectivi și foarte bine documentați. Celelalte adrese sunt de situri musulmane (cu excepția curanului, care e pe un site ateu, dar traducerea e luată din surse musulmane): paginile de pe wiki sunt realizate de musulmani la fel situl în care se explică că Maria ar fi sora spirituală a lui Aaron fiindcă face parte din aceeași spiță de neam. Văd că nu ai citit cu atenție.
traditie١ (am inlocuit cifra araba unu ,cu cifra indiana ١ folosita de arabi)

e prima data cand intru pe stufoasele site-uri cu tema dvs.favorita-contradictii in islam-e posibil sa gresesc.
dar nu inteleg de ce nu recunosteti ca aveti o contadictie in propriile contradictii.
e important sa stiu sursa acestor siteuri,ca daca e cineva care si in evanghelii citeste fratii lui Iisussi accepta aceasta ca dogma a credintei lor ,ca sa nu mai zic ca nu cinstesc pe Maica Domnului,pt.mine nu prezinta nici o credibilitate.
parerea mea ,ca aici este o chestie de genealogie-ca aici e un mare clenci intre cele 3 religii-poti studia asta personal,pe baza site-rilor islamice,ca daca vrei sa-i ataci pe musulmani,mai intelept este sa-ii ataci cu propriile arme.
  #232  
Vechi 14.09.2010, 14:00:51
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Musulmanismul nu e inchinare la demoni si sunt destui musulmani care merg la locuri Sfinte ale crestinilor ortodocsi sa se inchine acolo.
E o religie eretica desprinsa din crestinism.
...

...
stii de unde vine allah?

de la al-illah - zeul lunii ... una din zeitatile la care se inchinau animistii pe care i-a converit Mohamed ...


care e legatura intre zeul lunii si Dumnezeu?


ce legatura este intre Iisus si Mohamed?

cum "se inchina" musulmanii "la locurile sfinte ale crestinilor ortodocsi"? propun ca cei care au vazut musulmani inchinandu-se la o cruce (pentru ca nu exista locuri sfinte sa nu aiba o cruce) sa scrie ai pe forum ... ca eu nu am vazut asa ceva

semanam cu soricelul pe care sarpele il hipnotizeaza inainte de a il inghiti ...
  #233  
Vechi 14.09.2010, 14:07:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Minunea preabunului Dumnezeu ca nu a fost ars Coranul sa mai iasa cine stie ce violente.
Hai ca asta le intrece pe toate ...
Vrei sa spui ca a fost minune de la Dumnezeu ca nu s-a intamplat?!?!

Pai nu va bateati cu pumnii in piept ca musulmanii sunt demonizati, Coranul trebuie ars, etc, etc?

Pana acum erati de acord cu el, iar acum ca s-a razgandit e minune????? :))))))))
  #234  
Vechi 14.09.2010, 14:07:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asa se zice in limbile arabe la Dumnezeu Allah.
Si se zice asa dinainte de a fi aparut musulmanismul.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #235  
Vechi 14.09.2010, 14:11:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
stii de unde vine allah?

de la al-illah - zeul lunii ... una din zeitatile la care se inchinau animistii pe care i-a converit Mohamed ...

care e legatura intre zeul lunii si Dumnezeu?
Si cuvantul "Dumnezeu" vine din latinescul „Domine Deus”. A fost initial o expresie folosita de pagani, fiind adoptata de crestini mult mai tarziu.
  #236  
Vechi 14.09.2010, 14:23:46
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Sfantul Teodor Stratilat - distrugator de idoli !

Sfantul Teodor Stratilat a vietuit la sfarsitul secolului al III-lea si inceputul secolului al IV-lea. Imparatul Liciniu, ridicand prigonire asupra crestinilor, ucide pe cei 40 de mucenici din Sevastia si pe multi crestini care refuzau sa se inchine idolilor. Imparatul, auzind ca Teodor era crestin si convertea pe multi pagani la crestinism, merge in cetatea Iracleea, in care acesta era conducator, sa-i ceara sa jerfeasca idolilor. Aduce cu sine mai multe statui de aur si argint, ridicate in cinstea zeilor. Sfantul Teodor ii cere imparatului aceste statui, spunand ca mai intai doreste sa se inchine lor in casa lui, ca mai tarziu sa le jertfeasca acestora in fata celor din cetate. Teodor distruge statuile si imparte aurul si argintul saracilor. Este supus la multe chinuri, iar dupa cinci zile de temnita, este rastignit asemeni lui Hristos. I-au fost pironite mainile si picioarele, iar trupul i-a devenit tinta tinerilor arcasi. Apoi, strigand catre Domnul, a spus: "Doamne, ai zis mai inainte: Eu sunt cu tine, iar acum pentru ce m-ai lasat? Vezi Doamne, ca fiarele cele salbatice m-au chinuit pentru Tine. Luminile ochilor mei sunt scoase, mi se raneste fata, mi se sfarama dintii, iar oasele pe cruce mi se frang. Pomeneste-ma, Doamne, pe mine, cela ce rabd cruce pentru Tine, fier, foc si piroane; de acum, primeste duhul meu, ca sa ma duc din viata aceasta". Acestea zicandu-le, mucenicul a tacut si n-a mai grait nimic. Imparatul, crezand ca este mort, l-a lasat pe cruce. Noapte, ingerul Domnului l-a coborat de pe cruce si l-a facut sanatos. In urma acestei minuni, multi pagani s-au convertit la crestinism.
  #237  
Vechi 14.09.2010, 14:36:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Sfantul Teodor Stratilat - distrugator de idoli !

Sfantul Teodor Stratilat a vietuit la sfarsitul secolului al III-lea si inceputul secolului al IV-lea. Imparatul Liciniu, ridicand prigonire asupra crestinilor, ucide pe cei 40 de mucenici din Sevastia si pe multi crestini care refuzau sa se inchine idolilor. Imparatul, auzind ca Teodor era crestin si convertea pe multi pagani la crestinism, merge in cetatea Iracleea, in care acesta era conducator, sa-i ceara sa jerfeasca idolilor. Aduce cu sine mai multe statui de aur si argint, ridicate in cinstea zeilor. Sfantul Teodor ii cere imparatului aceste statui, spunand ca mai intai doreste sa se inchine lor in casa lui, ca mai tarziu sa le jertfeasca acestora in fata celor din cetate. Teodor distruge statuile si imparte aurul si argintul saracilor. Este supus la multe chinuri, iar dupa cinci zile de temnita, este rastignit asemeni lui Hristos. I-au fost pironite mainile si picioarele, iar trupul i-a devenit tinta tinerilor arcasi. Apoi, strigand catre Domnul, a spus: "Doamne, ai zis mai inainte: Eu sunt cu tine, iar acum pentru ce m-ai lasat? Vezi Doamne, ca fiarele cele salbatice m-au chinuit pentru Tine. Luminile ochilor mei sunt scoase, mi se raneste fata, mi se sfarama dintii, iar oasele pe cruce mi se frang. Pomeneste-ma, Doamne, pe mine, cela ce rabd cruce pentru Tine, fier, foc si piroane; de acum, primeste duhul meu, ca sa ma duc din viata aceasta". Acestea zicandu-le, mucenicul a tacut si n-a mai grait nimic. Imparatul, crezand ca este mort, l-a lasat pe cruce. Noapte, ingerul Domnului l-a coborat de pe cruce si l-a facut sanatos. In urma acestei minuni, multi pagani s-au convertit la crestinism.
A distrus acei idoli sa ii dea milostenie la saraci (ca erau din argint si aur) si apoi multi s-au convertit vazand ca a fost vindecat Sfantul.
Ce are asta de-a face cu arderea Coranului?
Nu are a face nimic sunt chestii foarte diferite.
Cine s-ar fi convertit la crestin-ortodoxie in urma arderii Coranului?
Iata un interviu cu Terry Jones unde zice care sunt motivele pentru care vrea sa arda Coranul:
http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=6843513n
Nu zice ca vrea sa transmita mesajul celor de la credinta musulmana sa treaca la crestin ortodoxie,de unde se vede ca nu se poate asemana incercarea de ardere a Coranului cu distrugerea unor idoli,sa nu mai vorbim ca in Coran sunt si unele chestii din invatatura crestin ortodoxa (precum indemnul sa dai milostenie la saraci).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 14.09.2010 at 14:41:59.
  #238  
Vechi 14.09.2010, 14:57:27
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Doamne ajuta!

Am prieteni musulmani, insa islamul nu mi-e drag. Sunt de acord cu cele scrise de fratele Traditie1 si apreciez in aceeasi masura eforturile celor precum Ali Sina, Robert Spencer si Pamela Geller, oameni care au curajul sa spuna lucrurilor pe nume. Adevarul este ca in ziua de astazi orice opinie exprimata in mod public este in proportie de 95% contaminata de corectitudinea politica, sindromul genunchilor tremuranzi ai oamenilor care nu mai au curaj sa rosteasca Adevarul.

Cu islamul nu poate fi nimic negociat, nu exista cale de mijloc, asadar nici de convietuire pasnica nu poate fi vorba. Tactica lor in momentul de fata este sa cucereasca Vestul (pe care il urasc din rarunchi) prin natalitate. Imaginati-va ca cel mai popular nume de baiat nou-nascut in Olanda este Mohamed.

Odata instaurat in statele democratice, islamul emite pretentii peste pretentii si speculeaza buna credinta a tarii-gazda. Ei sunt acolo sa ia totul, fara a da in schimb nimic inapoi. Nici budistii, nici crestinii, nici hindusii, nici apartinatorii oricarei religii vreti voi nu se manifesta in acest mod. Oare de ce?
Am gasit pe un site o replica a unei musulmane (romance) vizavi de comportamentul musulmanilor in tarile europene, citez din memorie: tarile din UE au semnat declaratii privitoare la drepturile omului, trebuie sa le respecte! Nu conteaza ca islamul insusi nu acorda drepturi femeilor, ne-musulmanilor, etc, daca tara europeana in care musulmanul a emigrat e una democratica, atunci sa se comporte ca atare!!
Asadar nici vorba de intentie (macar!) de reciprocitate!! Cu alte cuvinte, daca am fost intr-atat de naivi sa ne angajam (ca state) sa respectam drepturile tuturor, apoi sa avem grija si de cei care exploateaza aceste drepturi!

De felul in care sunt tratati crestinii / budistii / hindusii in tarile majoritar islamice, ce sa mai spunem?! Acela se cheama martiriu!
In Pakistan crestinilor afectati de inundatii li se refuza orice fel de ajutor! Doar daca se convertesc, capata ceva...
http://barnabasfund.org/Concerns-gro...-Pakistan.html

Acum strict ontopic, nu cred ca arderea Coranului e solutia, e ca si cum ai starni si mai tare un cuib de viespi furioase. Nici vorba buna nu cred ca ar avea efect. Insa daca ne-am intari cu totii duhovniceste si am indrazni sa rostim Adevarul de fiecare data cand se incearca deturnarea realitatilor contemporane in favoarea islamului, atunci cred ca am avea sanse reale de a arata lumii adevaratele intentii ale musulmanilor.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
  #239  
Vechi 14.09.2010, 15:10:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul va avea toate sansele sa pastreze pace in el, atat timp cat nu va exista ura si rautate fata de cei de o alta confesiune. Un om de o alta confesiune iti va zambi daca il vei respecta. Si fiti siguri, ca acel zambet e mai bine placut Domnului, decat arderea Coranului.
  #240  
Vechi 14.09.2010, 15:15:21
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Omul va avea toate sansele sa pastreze pace in el, atat timp cat nu va exista ura si rautate fata de cei de o alta confesiune. Un om de o alta confesiune iti va zambi daca il vei respecta. Si fiti siguri, ca acel zambet e mai bine placut Domnului, decat arderea Coranului.
Zambesc europenii de vreo 70 de ani si peste alti 70 vor deveni minoritate crestina in Europa si asta din pricina lasitatii de a-si marturisi si practica credinta...Nu se pune problema de violenta, ci de a proceda ca inaintasii nostri!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36