Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 25.05.2008, 13:31:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Teologia ortodoxa nu concepe vreo prioritate a Scripturii fata de Traditie sau a Traditiei fata de Scriptura. Exista in teologia romano-catolica, tendinta de a formula invataturi fara temei biblic, tendinta care a condus prin reactie, la excluderea de catre protestantism a Traditie ca marturie a adevarului.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 26.05.2008, 12:32:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de mariann
Ne inavata chiar Sfanta Scriptura ce este alegoric in aceasta pilda. Scriptura nu arata ca mortii nu sunt constienti si nu vorbesc."Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune"(Eclesiastul 9:10).

Mai stim si ca sufletul mortului nu are degete sau limba.

E chiar asa de greu de inteles ce trebuie sa intelegem din aceasta pilda?

Am auzit de multe ori expresia de "intelegere duhovniceasca". Am inteles ca, pentru unii, "intelegerea duhovniceasca" inseamna sa excluzi logica sau ratiunea bazata pe versete Biblice.
Am facut o greseala de scriere. Am vrut sa spun ca "Scriptura ne arata ca mortii nu sunt constienti si nu vorbesc".
Nu poti sa intelegi Scriptura in Duh daca nu o ointerpretezi in Duh. Apostolii erau in preajma Mantuitorului si unele cuvinte erau cu greu de inteles, dar in cazul nostru? Despre lucrarea Duhului ne vorbeste Mantuitorul "Dar Mangaietorul, Duhul Sfant, pe Care-L va trimite Tatal, in numele Meu, Acela va va invata toate si va va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu" Interpretarea in duh nu inseamna a pune cap la cap niste verste rupte din context, sau cum ai invocat tu excluderea ratiunii, ci trecerea dincolo de litera "caci litera ucide", a ridica ratiunea din limitele ei si de a fi luminata de har.
"Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor?" (Psalmi 6:5)

"Ce vei castiga daca-mi versi sangele si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta?"(Psalmi 30:9)

"Nu mortii lauda pe Domnul si nici vre-unul din cei ce se pogoara in locul tacerii"(Psalmi 115:17)

"Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste, si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc in credinciosia Ta" (Isaia 38:18)

"In locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!"(Eclesiastul 9:10).

ASTEPT O INTERPRETARE DUHOVNICEASCA LA ACESTE VERSETE.
Toate temeiurile scripturistice invocate de tine sunt din Vechiul Testament. Stim ca dreptii Vechiului Testament nu mosteneau in urma mortii raiul. Raiul a fost deschis de catre Hristos prin jertfa si invierea Lui. "Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat. Si iesind din morminte, invierea Lui, au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora" (Matei 27,53).
Reply With Quote
  #283  
Vechi 26.05.2008, 12:59:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Cand nu ne convine fondul atunci daca nu ne luam de persoana ne luam de forma, care daca te-a obosit inseamna ca shi-a facut efectul, deci itzi multzumesc ca ai citit ce am scris ca altfel nu bagai de vina... nici eu n-am fost prin occident prea mult shi nici orient asha ca nu am habar decat din auzit shi vazute de altzii mai mult, din poveshti dar despre acel mentalist din occident, era in legatura cu o prietena/sora nu monahie ci o prietena apropiata ca shi o sora, care a fost pacalita de ceva tip sau duh rau ca pana la urma n-am intzeles prea clar, ca respectivul dupa ce a bombardat-o cu halucinatzii luxuriante, shi cu frumusetzi din vis i-a dat dreptul la a se socoti privilegiata shi a intra in cercul lor, auzi acolo i-a dat un drept care nu se da oricui ci doar celor... sarmana, i-am explicat ca a fost fraierita pe vaza nalucirilor pripite de om insemnat, de om superior, de cineva important, adica i-a gadilat orgoliul shi minciunile maririi de sine batandushi joc de ea, iar eu vorbeam despre acest subiect tocmai ca dumneata imi dadeai impresia ca eshti mai preocupata de mental, de minte prin teoriile psihologice mai mult decat ar fi fost normal shi te avertizan sa nu cazi in pacatul semetziei, al mentalistului cu puteri paranormale, de aia am amintit de aceasta... total pe langa subiect... dar consideram ca discutzia divergenta s-a incheiat intrucat ai shi obosit shi fiecare ishi tzine orbeshte de parerile personale, dar adevarul este de partea mea :D, dar mila este de partea ta, asha ca iacata ca daca am face pace am avea shi adevar shi milostenie intru Hristos, adica intru sfanta viatza ingereasca, fiindca un calugar se straduie sa ajunga un ingerash al lui Hristos.... la fel ca shi un cuplu neadulterin "din dragoste shi nesilit de nimeni" tot un ingerash, o stea dubla, se straduie sa ajunga, unde lumina este intru Hristos.

deci nu te supara... sora, ???:(:( ca nu scriu ca in sms-uri ci sh shi tz este pentru evitarea confuziilor chiar daca e mai greu de citit shi produce oboseala... :dozingoff:
Reply With Quote
  #284  
Vechi 27.05.2008, 20:43:52
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Toate temeiurile scripturistice invocate de tine sunt din Vechiul Testament. Stim ca dreptii Vechiului Testament nu mosteneau in urma mortii raiul. Raiul a fost deschis de catre Hristos prin jertfa si invierea Lui. "Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat. Si iesind din morminte, invierea Lui, au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora" (Matei 27,53).
Eu cred in inviere. In Matei 27:53 se vorbeste despre o inviere. Aceasta inviere s-a facut pentru a da marturie. Dar nu toti au inviat. Si nu este nici o diferenta intre felul cum au murit cei din Vechiul Testament si cum au murit cei din Noul Testament. Peste tot, in Biblie, moartea este asemuita unui somn fara constienta. Este gresit sa credem ca dupa jertfa Mantuitorului noi murim altfel. Jertfa Sa ne-a adus posibilitatea invierii si a mantuirii (pentru toti, din toate timpurile).

Dupa jertfa, invierea si inaltarea Mantuitorului au mai avut loc invieri. Pavel il inviaza pe Eutih, Petru o inviaza pe Tabita. Dar, la fel ca intotdeauna, nici acesti inviati nu au putut spune nimic despre locurile pe unde au fost in timpul mortii. Nu aveau ce sa spuna, pentru ca moartea este moarte. Noi avem speranta invierii nu a sufletului nemuritor.

O intrebare: Stim ca Enoh si Ilie (ambii din Vechiul Testament) nu au cunoscut moartea. Unde au fost dusi ei, daca portile raiului nu erau deschise?
Reply With Quote
  #285  
Vechi 27.05.2008, 21:04:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Toate temeiurile scripturistice invocate de tine sunt din Vechiul Testament. Stim ca dreptii Vechiului Testament nu mosteneau in urma mortii raiul. Raiul a fost deschis de catre Hristos prin jertfa si invierea Lui. "Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat. Si iesind din morminte, invierea Lui, au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora" (Matei 27,53).
Eu cred in inviere. In Matei 27:53 se vorbeste despre o inviere. Aceasta inviere s-a facut pentru a da marturie. Dar nu toti au inviat. Si nu este nici o diferenta intre felul cum au murit cei din Vechiul Testament si cum au murit cei din Noul Testament. Peste tot, in Biblie, moartea este asemuita unui somn fara constienta. Este gresit sa credem ca dupa jertfa Mantuitorului noi murim altfel. Jertfa Sa ne-a adus posibilitatea invierii si a mantuirii (pentru toti, din toate timpurile).

Dupa jertfa, invierea si inaltarea Mantuitorului au mai avut loc invieri. Pavel il inviaza pe Eutih, Petru o inviaza pe Tabita. Dar, la fel ca intotdeauna, nici acesti inviati nu au putut spune nimic despre locurile pe unde au fost in timpul mortii. Nu aveau ce sa spuna, pentru ca moartea este moarte. Noi avem speranta invierii nu a sufletului nemuritor.

O intrebare: Stim ca Enoh si Ilie (ambii din Vechiul Testament) nu au cunoscut moartea. Unde au fost dusi ei, daca portile raiului nu erau deschise?
Ultima ta intrebare denota o contradictie. Inseamna ca raiul se dobandea si inafara jertfei lui Hristos, atunci, mantuirea realizata de Hristos nu are o consecinta universala. Constat ca nu urmaresti decat sa promovezi invatatura ta nu sa cunosti si invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 28.05.2008, 10:09:43
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Toate temeiurile scripturistice invocate de tine sunt din Vechiul Testament. Stim ca dreptii Vechiului Testament nu mosteneau in urma mortii raiul. Raiul a fost deschis de catre Hristos prin jertfa si invierea Lui. "Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat. Si iesind din morminte, invierea Lui, au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora" (Matei 27,53).
Eu cred in inviere. In Matei 27:53 se vorbeste despre o inviere. Aceasta inviere s-a facut pentru a da marturie. Dar nu toti au inviat. Si nu este nici o diferenta intre felul cum au murit cei din Vechiul Testament si cum au murit cei din Noul Testament. Peste tot, in Biblie, moartea este asemuita unui somn fara constienta. Este gresit sa credem ca dupa jertfa Mantuitorului noi murim altfel. Jertfa Sa ne-a adus posibilitatea invierii si a mantuirii (pentru toti, din toate timpurile).

Dupa jertfa, invierea si inaltarea Mantuitorului au mai avut loc invieri. Pavel il inviaza pe Eutih, Petru o inviaza pe Tabita. Dar, la fel ca intotdeauna, nici acesti inviati nu au putut spune nimic despre locurile pe unde au fost in timpul mortii. Nu aveau ce sa spuna, pentru ca moartea este moarte. Noi avem speranta invierii nu a sufletului nemuritor.

O intrebare: Stim ca Enoh si Ilie (ambii din Vechiul Testament) nu au cunoscut moartea. Unde au fost dusi ei, daca portile raiului nu erau deschise?
Ultima ta intrebare denota o contradictie. Inseamna ca raiul se dobandea si inafara jertfei lui Hristos, atunci, mantuirea realizata de Hristos nu are o consecinta universala. Constat ca nu urmaresti decat sa promovezi invatatura ta nu sa cunosti si invatatura ortodoxa.
Ultima mea intrebare a fost doar o intrebare. Asteptam un raspuns nu niste concluzii gresite.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 28.05.2008, 15:56:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Toate temeiurile scripturistice invocate de tine sunt din Vechiul Testament. Stim ca dreptii Vechiului Testament nu mosteneau in urma mortii raiul. Raiul a fost deschis de catre Hristos prin jertfa si invierea Lui. "Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat. Si iesind din morminte, invierea Lui, au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora" (Matei 27,53).
Eu cred in inviere. In Matei 27:53 se vorbeste despre o inviere. Aceasta inviere s-a facut pentru a da marturie. Dar nu toti au inviat. Si nu este nici o diferenta intre felul cum au murit cei din Vechiul Testament si cum au murit cei din Noul Testament. Peste tot, in Biblie, moartea este asemuita unui somn fara constienta. Este gresit sa credem ca dupa jertfa Mantuitorului noi murim altfel. Jertfa Sa ne-a adus posibilitatea invierii si a mantuirii (pentru toti, din toate timpurile).

Dupa jertfa, invierea si inaltarea Mantuitorului au mai avut loc invieri. Pavel il inviaza pe Eutih, Petru o inviaza pe Tabita. Dar, la fel ca intotdeauna, nici acesti inviati nu au putut spune nimic despre locurile pe unde au fost in timpul mortii. Nu aveau ce sa spuna, pentru ca moartea este moarte. Noi avem speranta invierii nu a sufletului nemuritor.

O intrebare: Stim ca Enoh si Ilie (ambii din Vechiul Testament) nu au cunoscut moartea. Unde au fost dusi ei, daca portile raiului nu erau deschise?
Ultima ta intrebare denota o contradictie. Inseamna ca raiul se dobandea si inafara jertfei lui Hristos, atunci, mantuirea realizata de Hristos nu are o consecinta universala. Constat ca nu urmaresti decat sa promovezi invatatura ta nu sa cunosti si invatatura ortodoxa.
Ultima mea intrebare a fost doar o intrebare. Asteptam un raspuns nu niste concluzii gresite.
Constat ca deja ai raspunsuri la intrebarile tale. De ce le mai adresezi? Iti doresc numai bine. Pace voua.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 28.06.2008, 23:45:47
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Pr. Staniloaie este mai filozofic, si de aceea poate mai greu de inteles; l-as asemana ca stil cu Sf. Maxim Marturisitorul. Poate ca indumnezeirea omului nu e chiar simplu de inteles.
aceasta exprimare -indumnezeire-suna a panteism.
Dumnezeu ,Creatorul esta in afara lucrurilor ,a creatiei,a timpului si spatiului.
Probabil vrea sa bata spre sfintire sau srestere spirituala care este un proces continuu ce tine toata viata.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 16.07.2008, 00:14:37
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

loc bun sa imi scriu parerea, desi Sf Traditie nu am vazut-o si eu intr-o carte sa o citesc sa stiu ce zice, banuiesc ca nu are nimic cu cele 10 porunci asa ca deschid fisierul Biblia de la Blaj (trimis de domnul preot) si uite ce citesc: (Iesirea, cap 20)
Si au grait Domnul toate cuvintele
aceastea, zicand:
„Eu sant Domnul Dumnezeul
tau, Cel ce te-am scos din
pamantul Eghiptului, din casa robiei.
3. Sa nu aibi alti dumnezei afara de Mine.
4.* Sa nu faci tie chip cioplit (a), nici
asemanarea vreunui lucru, din cate sant in
ceriu sus, si din cate sant pre pamant jos, si
din cate sant in ape supt pamant.
si in greaca icoana inseamna imagine sau asemanare
Asa ca acum poti sa imi spui ce vrei dar nush cum ii explici Domnului.:hmmm:
Reply With Quote
  #290  
Vechi 16.07.2008, 01:15:35
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Draga julian, ai rastalmacit pasajul, nedand complet textul poruncii a doua:

Iesirea 20
4. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemanare a nici unui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant!
5. Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti, ca Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pana la al treilea si al patrulea neam,
6. Si Ma milostivesc pana la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.

Dar tot in cartea Iesirea scrie:
Iesirea 25:18. Apoi [color=red]sa faci doi heruvimi de aur;[/color] si sa-i faci ca dintr-o bucata, ca si cum ar rasari din cele doua capete ale capacului;

Deci se vede clar ca sensul poruncii e sa nu te inchini unui chip cioplit. Asemanare poate fi si formula E=mc^2.

Si mai departe:
Iesirea 20:24. Sa-Mi faci jertfelnic de pamant si sa aduci pe el arderile de tot ale tale, jertfele de izbavire, oile si boii tai. [color=red]In tot locul unde voi pune pomenirea numelui Meu, acolo voi veni la tine, ca sa te binecuvantez.[/color]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 17:33:45
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 12:47:18
Despre Traditia in Biserica ORTodoxa Contemporana tudor Despre Biserica Ortodoxa in general 28 07.01.2007 19:51:44