Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.10.2007, 17:29:14
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

sunt off topic dar vreau sa va invit sa mergeti zilele cestea pana pe 18noiembrie la Muzeul taranului Roman impreuna cu copii..si in general nu ratati targurile Muzeului respectiv,vizitati expozitia de icoane de la parter,urmariti targul mesterilor polpulari(cei mici vor putea modela,sculpta)si mergeti i fiecare ultima zi de miercuri din luna la Muzeul de Arta (e gratis)unde puteti vizita cu copiii macar galeria nationala,ca e obositor pt.ei restul.Eu am tinut si o lectie despre dominanta cromatica acolo (cu elevii mei).Daca sunt invatatori pe forum puteti tine lectii de ed.plastica acolo.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.10.2007, 03:13:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
ma intereseaza schimbul de experienta cu alti parinti crestini(ca mai sunt forumuri .. cu useri parinti dubiosi)
:)Povesteste-ne si noua daca vrei de ce parintii erau "dubiosi" si ce aveau de obiectat la ce le povesteai tu,... mie nu mi se pare nimic din ce ai povestit aberant, ci dinpotriva foarte bun, folositor si educativ, macar de ar face toti jumatate din cele enumerate de tine
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.10.2007, 17:02:27
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Erau parinti f.tineri,moderni,care "suflau in fund "copilului (dupa modelul european)si nu cred ca mai e nevoie sa povestesc ce aberau..erau in cautare de educatori,invatatori slugi pentru copilasii lor simandicosi.Chiar asa s-a si exprimat o mamica:un invatator modern trebuie sa serveasca copilul(cum fac cei din Waldorf)..mi-e greu sa accept teoriile astea cu subminarea autoritatii copuilului de catre dascal copiii complexati,traumatizati daca li se interzice vreun lucru.Doamne fereste sa pedepsesti puiul de om in vreun fel ca ASTFEL DE parinti ar fi dat gata la Inspectorat,Protecia copilului etc.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.10.2007, 13:29:06
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

in primul rand eu consider f importanta educatia religioasa din familie,si cred ca ,ca un parinte sa faca educatie religioasa cu fii lor ar trebui ca acei copii sa vada exemplul lor e cea mai buna educatie crestina,apoi ,sa ii impartaseasca de mici ,sa ii faca sa fie prezenti la rugaciunile de seara si dimineata dar doar la rugaciunile incepatoare nu la toate ,si ruhaciunea de la masa ,si sa ii aduca cu ei duminica la biserica,sa ii invete decenta caci decenta face parte din comportamentul omului crestin,iar restul sa lase copii sa caute singuri ,sa le dea informatii mai multe referitor la religie doar daca ei cer ,dar daca ei vor vedea c parintii sunt crestini adevarati se vor lua si ei dupa parinti ,copii isi vor aduce adesea aminte de ceea ce faceau parintii lor referitor la rugaciune ,mai ales cand au probleme si parintii nu sunt langa ei.eu una nu am avut parintii care sa ma invete despre rugacioune decat ma duceau de paste la biserica si atat ,ei nici acum nu inteleg sensul ortodoxiei,si cu toate ca nu am avut parinti care sa ma indrume pe calea asta acum cunosc f multe despre ortodoxie si am o viata de crestin merg la biserica etc.dar se simte f mult faptul ca nu am fost de mica la biserica,referitor ca trebuie sa ma chinui mai mult ca sa fiu un adevarat crestin.dar sunt de acord nici sa fortam copilul ci un parinte sa faca doar ce am zis mnai sus pt ca altfel copilul se poate simti sufocat,si ar putea incepe sa urasca religia numai pt ca a fost fortat,unii oameni nu pot sa faca ceva la care sunt fortati chiar daca acela este un lucru bun.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.10.2007, 15:52:22
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sa va spun despre erori in educatie si depre rolul pedepsei.. pentru cine lucreaza in domeniu. Nu ma refer la orele de religie, pentru ca voi spune despre mine si eu nu am apucat la scoala.
Invatatoarea mea, care ne pedepsea din orice: ca nu avem hainele perfect asezate, ca nu invatam, ca ne-am uitat linia, etc- bataie cu indicatorul, bataie la palma, stat la colt, eventual cu pantalonii in vine, m-a determinat sa nu mai invat! Inadins nu am invatat poezia, inadins nu am vrut sa mai scriu nimic la lucrare la matematica. Daca nu faceau parintii lectii acasa cu mine, nici acum nu as fi scris corect. A venit in clasa a doua. Prima data ne-a dat lucrare si am luat toti 4 si ne-a umilit. A fost primul meu 4. Mi-era sila sa merg la scoala, sa invat. Cand a intrat in concediu de maternitate, cu suplinitoarea am fost iar printre primii. La final mi-a facut evaluate proasta, mi-a zis: tu nu vei lua mai mult de 5-6 la urmatoarele clase 5-8! Ca sa va dati seama: o data a reusit sa fractureze mana unei colege prin bataie la palma. La mine astfel de educatie a avut efect contrar, mai ales ca incercam, imi dadeam silinta de obicei. Repet, daca nu lucrau parintii cu mine, nu as fi ajuns unde sunt. Sfatul ei era: copii (de clasa a 4-a), nu dati la facultate, ca e mult de munca, vad eu la sotul meu, e bataie de cap! Sa mai spun ca in gimnaziu am avut 9 si 10 si ca am fost la olimpiade si am intrat la cel mai bun liceu din oras fara meditatii...Pot fi devastatoare erorile de educatie. Mai ales cand se bazeaza pe frica, nu pe intelegerea, explicarea rostului lucrurilor.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.10.2007, 20:13:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

de aceea si eu insist sa lucreze parintii acasa cu copiii(macar sa continue ce s-a inceput la scoala)..nu stim niciodata ce fel de oameni sunt dascalii..si eu am avut multe surprize neplacute sa constat(ref.la educatoarea fiului meu)..cat despre pedepse ele nu mai exista decat statul la colt si alte ped.in general blande ,exclus umilirea copiiilor in fata celorlalti..dascalii imi place sa cred ca au mai evoluat putin,majoritatea invatatoarelor au cate o facultate...dar padure fara uscaturi nu exista.Parintii sunt PRIMII EDUCATORI AI COPILULUI SI CEI MAI APROAPE DE SUFLETUL LUI
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.10.2007, 21:42:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
de aceea si eu insist sa lucreze parintii acasa cu copiii(macar sa continue ce s-a inceput la scoala)..nu stim niciodata ce fel de oameni sunt dascalii..si eu am avut multe surprize neplacute sa constat(ref.la educatoarea fiului meu)..cat despre pedepse ele nu mai exista decat statul la colt si alte ped.in general blande ,exclus umilirea copiiilor in fata celorlalti..dascalii imi place sa cred ca au mai evoluat putin,majoritatea invatatoarelor au cate o facultate...dar padure fara uscaturi nu exista.Parintii sunt PRIMII EDUCATORI AI COPILULUI SI CEI MAI APROAPE DE SUFLETUL LUI
Ai perfecta dreptate. Imi amintesc de observatiile unor psihologi si consilieri scolari, care spuneau ca in primele etape ale copilariei, copilul isi ia ca prim reper unul dintre parinti,sau chiar amandoi, iar greselile lor sunt imediat criticate de catre copii; sau sfaturile parintilor in cazul unor vicii nu mai au nici un efect deoarece chiar parinti sunt victime ale acelor vicii. Iata cat de potrivite sunt cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur: „a educa inseamna a cultiva curatenia sufleteasca si buna cuviinta a copiilor si tinerilor, a-l creste pe copil moral si in evlavie, a avea grija de sufletul lui, a-i modela inteligenta, a forma un atlet pentru Hristos; pe scurt, a te îngriji de mantuirea sufletului lui." In timp copilul devine o oglinda a parintilor.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.07.2008, 19:38:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce simplu si ziditor vorbeste un episcop: "Asemanati-va gradinarului, care in epoca potrivita a anului tunde ramurile rebele si nefolositoare ale copacilor. Acelasi lucru trebuie sa-l faceti cu copiii vostri. Inima copilului poate fi comparata cu o gradina, iar parintii cu niste gradinari ai lui Dumnezeu, care sunt datori sa curete la vreme gradina, adica inima copilului, de buruienile pacatelor si de neghina obisnuintelor rele." si cat de complicat vorbeste o persoana care preda metodica, psihopedagogia ... Cand vom intelege ca religia nu e o simpla disciplina, ca scopul ei nu e cat mai multa informatie, ci cat mai multa traire, cat mai multa asemanare in vietuire cu Hristos, vom avea parte de o educatie care se adreseaza tuturor zilelor, zile dincolo de azi si maine.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.07.2008, 00:20:27
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

Simplu Iosif ii invatam cuvantul Domnului, nu imi aduc aminte versetele dar scrie ca Domnul este suparat ca copii Lui nu cunosc voia Lui
hai sa incepem cu poruncile :D
Cartea Iesirii cap 20 Biblia de la Blaj: Eu sant Domnul Dumnezeul
tau, Cel ce te-am scos din
pamantul Eghiptului, din casa robiei.
3. Sa nu aibi alti dumnezei afara de Mine.
4.* Sa nu faci tie chip cioplit (a), nici
asemanarea vreunui lucru, din cate sant in
ceriu sus, si din cate sant pre pamant jos, si
din cate sant in ape supt pamant."
si in greaca icoana inseamna imagine sau asemanare
sa mai continui? Biblia vorbeste de la sine! Fi inteligent pentru ca e sufletul tau in joc, vrei sa stii adevarul? atunci citeste Scriptura!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.07.2008, 01:14:25
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Draga julian, ai rastalmacit pasajul, nedand complet textul poruncii a doua:

Iesirea 20
4. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemanare a nici unui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant!
5. Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti, ca Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pana la al treilea si al patrulea neam,
6. Si Ma milostivesc pana la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.

Dar tot in cartea Iesirea scrie:
Iesirea 25:18. Apoi [color=red]sa faci doi heruvimi de aur;[/color] si sa-i faci ca dintr-o bucata, ca si cum ar rasari din cele doua capete ale capacului;

Deci se vede clar ca sensul poruncii e sa nu te inchini unui chip cioplit. Asemanare poate fi si formula E=mc^2.

Si mai departe:
Iesirea 20:24. Sa-Mi faci jertfelnic de pamant si sa aduci pe el arderile de tot ale tale, jertfele de izbavire, oile si boii tai. [color=red]In tot locul unde voi pune pomenirea numelui Meu, acolo voi veni la tine, ca sa te binecuvantez.[/color]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zeitgeist - Erori de Istoria si Filozofia Religiilor alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 01.05.2012 19:36:50
Educatia religioasa ortodoxa a adultilor sophia Biserica Ortodoxa Romana 78 01.10.2010 18:25:31
Educatia parintilor cozia Generalitati 6 11.08.2009 19:15:15
Erori dogmatice in Biserica Ortodoxa Romana "Sf.Treime"din Los Angeles petrut-angel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.11.2008 03:19:30
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 14:15:37