Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 16.07.2008, 13:38:06
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Draga julian, ai rastalmacit pasajul, nedand complet textul poruncii a doua:

Iesirea 20
4. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemanare a nici unui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant!
5. Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti, ca Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pana la al treilea si al patrulea neam,
6. Si Ma milostivesc pana la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.

Dar tot in cartea Iesirea scrie:
Iesirea 25:18. Apoi [color=red]sa faci doi heruvimi de aur;[/color] si sa-i faci ca dintr-o bucata, ca si cum ar rasari din cele doua capete ale capacului;

Deci se vede clar ca sensul poruncii e sa nu te inchini unui chip cioplit. Asemanare poate fi si formula E=mc^2.

Si mai departe:
Iesirea 20:24. Sa-Mi faci jertfelnic de pamant si sa aduci pe el arderile de tot ale tale, jertfele de izbavire, oile si boii tai. [color=red]In tot locul unde voi pune pomenirea numelui Meu, acolo voi veni la tine, ca sa te binecuvantez.[/color]
multumesc pentru completare dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne rugam lor, de fapt completarea ta te contrazice :D
Reply With Quote
  #292  
Vechi 16.07.2008, 14:10:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Constat ca s-a mai posta si pe alt topic. Ce facem Julian, trebuie sa ajungem la interpretari arbitrare? sau sa ghicim interpretarile tale. Pentru mine din postarile de pana acum este clar ca nu esti ortodox, ci neoprotestant. Cauta dialogul pe acest site, nu controverasa.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 16.07.2008, 14:46:37
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Constat ca s-a mai posta si pe alt topic. Ce facem Julian, trebuie sa ajungem la interpretari arbitrare? sau sa ghicim interpretarile tale. Pentru mine din postarile de pana acum este clar ca nu esti ortodox, ci neoprotestant. Cauta dialogul pe acest site, nu controverasa.
nu am nici-o interpreatare, citesc si scriu ce citesc;
si sunt ortodox :cool: pentru ca am fost fortat dar acum ca stiu adevarul Biblic nu ma mai poate forta nimeni
Reply With Quote
  #294  
Vechi 16.07.2008, 14:50:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Inteleg spiritul cugetarii tale. Scopul tau pe acest forum este controversa , nu dialogul.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 16.07.2008, 16:56:23
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julian
nu am nici-o interpreatare, citesc si scriu ce citesc;
si sunt ortodox :cool: pentru ca am fost fortat dar acum ca stiu adevarul Biblic nu ma mai poate forta nimeni
iti dai seama ca daca zici ca ai citi Biblia sau zici ceva din Biblie.....nu mai faci parte din majoritate.esti deja neoprotestant.....chiar eretic.
daca incerci sa depinzi doar de Dumnezeu.....la fel.dar ei nu stiu ca esti pe calea cea strimta.....deci e bine
Reply With Quote
  #296  
Vechi 16.07.2008, 18:20:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de julian
nu am nici-o interpreatare, citesc si scriu ce citesc;
si sunt ortodox :cool: pentru ca am fost fortat dar acum ca stiu adevarul Biblic nu ma mai poate forta nimeni
iti dai seama ca daca zici ca ai citi Biblia sau zici ceva din Biblie.....nu mai faci parte din majoritate.esti deja neoprotestant.....chiar eretic.
daca incerci sa depinzi doar de Dumnezeu.....la fel.dar ei nu stiu ca esti pe calea cea strimta.....deci e bine
De unde aceasta siguranta ca este pe calea cea buna, cea stramnta? Deja aplici judecati specifice lui Dumnezeu. Hai sa ne smerim. Nu este suficient sa citesti Biblia, trebuie sa o si intelegi.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 16.07.2008, 18:33:32
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Nu este suficient sa citesti Biblia, trebuie sa o si intelegi.
daca iti faci timp sa o citesti.....70-80% e rezolvata problema si iti poti face o imagine a ceea ce vrea Dumnezeu de la noi.intradevar sunt si parti care trebuiesc intelese si necesita ajutor.
Reply With Quote
  #298  
Vechi 07.08.2008, 10:53:14
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Problema e de la cine alegi sa primesti ajutor: de la Sfintii Parinti care au urcat muntele lepadarii de sine si al desavarsirii dovedit cu vindecari, minuni, invieri de morti si profetii implinite sau de la profeti mincinosi care nu numai ca nu au facut nimic din toate acestea, dar profetiile lor nu s-au implinit, inseland o multime de oameni cum este Ellen White si adeptii ei. Iata cate inselari a promovat ea:

Doamna White avea multe de spus despre cele trei mesaje din Apocalipsa 14:6-10. Ea spune că acestea erau baza mesajului si miscării sale.
Sustinea ca primul din ele s-a implinit in timpul miscării lui William Miller, odată cu fixarea datei de 1843-4.
Timp de vreo saizeci si cinci de ani a aplicat al doilea mesaj sau caderea Babilonului bisericilor protestante si a spus ca nu putea fi aplicat bisericii romano-catolice. Dar, asa cum am văzut, in 1911 si-a schimbat invataturile referitoare la acest mesaj si l-a aplicat in mod particular bisericii romane. Dacă are dreptate in expunerea ei posterioara, atunci s-a inselat si a invatat o eroare referitoare la al doilea mesaj aproape toata viata ei.
Al treilea mesaj avertizeaza impotriva falsei inchinari si a primirii semnului fiarei. Aproape toată viata ei, doamna White a invăatat că semnul fiarei este tinerea duminicii; dar după cum am văzut in capitolul precedent, spre sfarsitul vietii si-a schimbat parerile referitoare la acest lucru si a spus ca a tine si duminica Domnului e un lucru care ii este mereu plăcut.
Cu alte cuvinte, s-a inselat si a invatat o eroare in ceea ce priveste toate cele trei mesaje pe care ea si sustinatori ei le-au folosit ca bază a miscării lor. Daca era gresită de la bază, cum putem avea incredere in ea in alte probleme?
Pentru a aminti pe scurt unele din cele mai proeminente greseli ale ei, observati urmatoarele:
• A sustinut data fixata de William Miller la 1843-4.
• A sustinut data fixata de Capitan Bates la 1851.
• A invatat ca nu mai era salvare pentru pacatosi dupa Oct. 22, 1844 (invatatura usii inchise).
• A ascuns unele din viziunile si scrierile ei de la inceput si totusi, in 1882, a scos o carte ce pretinde ca contine toate scrierile ei de la inceput.
• A prezis ca Razboiul civil va fi un esec, ca natiunea va fi ruinata si ca sclavia nu va fi abolita.
• A caracterizat proclamarile lui Lincoln pentru zile de smerire și rugăciune ca fiind ,,insulte aduse lui Iehova’’.
• A invatat o reforma a imbracămintei care-i făcea pe adeptii ei de rasul lumii si pe care a abandonat-o si ea după ce a incercat s-o bage pe gatul bisericii timp de opt ani, ca revelatie divina si o datorie religioasa.
• A scris impotriva consumului de unt si oua.
• A interzis consumul de carne si a spus "Putem avea incredere in lideri care , la mese unde e servita carne se alătură celorlalti si mananca?" (Lake Union Herald, Oct. 4, 1911), si totusi, in secret, a mancat carne mai mult sau mai putin, toata viata ei.
• Si-a invatat adeptii ca n-ar trebui sa aplice zeciuiala asa cum considerau ei ci s-o aplice asa cum vroia ea.
A negat ca a fost influentata de scrisori si conversatii in scrierea marturiilor ei, cand de fapt adevarul era chiar opusul.
• Si-a bazat multe din mustrările ei pe rapoarte eretice si, contrar Scripturii, pe marturia unui singur martor.
• A pretins ca a primit o insarcinare divina pentru a demasca pacate secrete dar a esuat in mod mizerabil. in numeroase cazuri, a mustrat persoana gresita si adesea acuza oamenii de lucruri pe care nu le făcusera.
• S-a inselat in viziunea ei referitoare la planete si numarul satelitilor lor.
• A plagiat atat de mult ca una din cărtile ei a trebuit să fie ascunsa in intregime iar alta să fie revizuita, cu o cheltuiala de 3 000 de dolari.
• In 1905 a promis ca explica greselile si esecurile ei si a spus ca Dumnezeu o va ajuta sa o faca; dar in 1906 a spus că Dumnezeu i-a zis sa nu incerce acest lucru.
• Una din cele mai rele trasaturi a vietii si scrierilor ei e ca-L făceau intotdeauna responsabil pe Dumnezeu pentru greselile și esecurile ei.
• Cea mai grava inselatorie a ei si a adeptilor ei a fost să creada ca suferinta pe care i-o aducea epilepsia si crizele de epilepsie erau revelatii si viziuni de la Dumnezeu.
• Doamna White nu numai ca a pretins ca scrierile ei erau "mărturia lui Isus" si "spiritul profetiei" pomenit in Apoc. 12:17 si Apoc. 19:10, dar a sustinut cu putere ca ea si adeptii ei sunt cei 144,000din Apoc. 7:1-4 și Apoc. 14:5, desi in prezent numărul membrilor lor adulti e in jur de 150,000.(in 1920)
Cea mai importanta caracteristica a celor 144,000 descrisi in ultima carte a Scripturii e ca ,,in gura lor nu s-a gasit nici o viclenie’’.
Viclenia inseamna inselătorie. Nici o viclenie, inseamna nici o inselatorie. Dar, asa cum am aratat de atatea ori in aceasta carte, pretentiile doamnei White de a fi un profet inspirat de Dumnezeu au fost mentinute multa vreme prin inselatorie, atat din partea ei cat si din partea adeptilor si aparatorilor ei. Prin urmare, si ea si ei nu intrunesc descrierea si caracteristica pe care inspiratia divina le-a acordat-o celor 144,000.
Nici un dar adevărat de la Dumnezeu, nici un dar adevărat al Duhului n-a avut nevoie vreodată de viclenie inselătorie sau fete duble pentru a fi aparat si sustinut.
N-are rost să negam ca a vrut să fie o crestina si ca lucrarile ei contin multe lucruri bune. Il lasam pe Dumnezeu sa aprecieze motivatiile ei. Dar inaltele ei pretentii nu pot fi aparate. Sunt dezaprobate de prea multe fapte de necontestat.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 07.08.2008, 15:05:55
cristitodoran_1 cristitodoran_1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2008
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kokom
Sunt noua pe acest forum, dar am si eu o intrebare. Din cate vad, aici exista o atitudinte pozitiva fata de Sfanta Scriptura, lucru care ma bucura. De asemenea, se lauda si Traditia, ceea ce nu este rau.
Intrebarea este: cand Sfanta Scriptura si Traditia (care de-a lungul secolelor a adoptat si invataturi straine) se contrazic, Biserica Ortodoxa pe care o alege?
Incearca sa citesti critic sfanta scriptura. Ai sa vezi ca ideile lui Hitler nu sunt prea diferite. Chiar iti place sa fii femeie crestina? Sa stai separata de sotul tau sau de copilul tau in biserica, sa porti batic, sa n-ai voie sa intri in biserica daca ai ciclu?

Sau esti atat de speriata de moarte si chiar crezi ca exista suflet?
Reply With Quote
  #300  
Vechi 17.09.2008, 11:32:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Biblie sau Sf Scriptura,se zice ca e Cartea Cartilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 17:33:45
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 12:47:18
Despre Traditia in Biserica ORTodoxa Contemporana tudor Despre Biserica Ortodoxa in general 28 07.01.2007 19:51:44