Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 03.10.2008, 09:23:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de vasinec

P.S. Totusi, sectantul o cinsteste pe Maica Domnului, dar nu i se inchina. De asemenea, stie ce este acela un sfant, dar nu i se inchina (asa ne-au invatat Sfintii Apostoli).

asta doar asa la nivel teoretic pt ca realitatea sta altfel, sa fi vezi ce cuvinte aveau despre Maica Domnului anumiti penticostali, si-ti dau si linku daca nu crezi, pe Maria o numeau o simpla faptura pe care Iisus Hristos nu a bagat-o in seama nu a numit-o mama niciodata si ea n-a avut absolut nici un rol in planul lui Dumnezeu, sfintii nu-i considerati mai mult decat niste oameni morti care nu inseamna nimic pt voi, nici viata lor nu va e pilda nici scrierile lor invataminte! si inca ceva , de cand se inchina ortodocsii la Maica Domnului sau la Sfinti? frate, ai citit teologia ortodoxa?
1. Nu este nevoie sa-mi dati link-ul. Poate au exagerat incecand sa raspunda la exagerarile pe care dvs. le faceti. Eu am ascultat multe slujbe si cuvantari ortodoxe. In mod clar, Maica Domnului era pusa mai presus decat Domnul Iisus Hristos.

"Sfintii Apostoli au cinstit in chip deosebit pe Maica Domnului."(am cules acest citat dintr-un articol ortodox:
http://www.crestinism-ortodox.ro/html/03/3k_prea_cinstirea_maicii_domnului.html ). Interesanta afirmatie. Am citit epistolele Sfintilor Apostoli si am constatat ca nici macar nu pomeneau despre Maica Domnului.

Referitor la Sfintii Apostoli: ii cinstim in mod deosebit prin faptul ca incercam sa urmam toate invataturile lor. Altii se roaga la Sfinti dar, in viata de zi cu zi, fac dupa cum ii mana poftele.
In mod clar tu nu ai participat la prea multe slujbe ortodoxe si habar nu ai despre ce vorbesti. Ai face mai bine sa te abtii, decat sa faci afirmatii de-astea, ca iti dai cu firma in cap
Reply With Quote
  #132  
Vechi 09.10.2008, 20:01:53
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

http://tiny.cc/TqDzC vorbeste de la sine
Reply With Quote
  #133  
Vechi 10.10.2008, 09:38:53
mihai08 mihai08 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

Ce va place voua sa loviti in ortodoxie. Sa aducem vorba despre pastorii pedofili, sau care profita de pe urma celor pe care ii pastoresc, aduna bani de la ei si isi fac vile si isi cumpara masini scumpe? Imi zicea un tip din America, ca la ei sunt foarte multi pastori cu ferarri la usa. Deci nu va mai dati sfintisori, si mai intai uitati-va in gradina voastra
Reply With Quote
  #134  
Vechi 10.10.2008, 14:32:54
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Poate nu ne place sa lovim in biserica ortodoxa. Poate vrem sa discutam de la egal la egal. Este corect ca unii sa fie considerati ca facand parte din "una biserica soborniceasca, apostoleasca, mantuitoare, etc" sau din "biserica-stalpul si temelia adevarului" iar altii sa fie considerati "eretici", "rataciti", etc.?

Referitor la pastori: personal, cunosc doi fosti pastori tineri, care au pierdut, urgent, dreptul la pastoratie, in urma unor acte imorale (acte imorale care ar putea fi considerate minore). Nu-i bagati pe toti in aceeasi oala. Exista fel si fel de organizatii, care numai crestine nu sunt. In plus, de ce sa ne uitam ce se intampla in America. Avem destule exemple in tarisoara noastra.

Si daca tot suntem la capitolul "Sfanta Traditie", am o intrebare. Pravila Bisericeasca face parte din Sfanta Traditie?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 10.10.2008, 14:36:33
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
In mod clar tu nu ai participat la prea multe slujbe ortodoxe si habar nu ai despre ce vorbesti. Ai face mai bine sa te abtii, decat sa faci afirmatii de-astea, ca iti dai cu firma in cap
Nu am spus ca am participat ci ca am ascultat multe slujbe. Receptionez un post de radio ortodox.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 10.10.2008, 16:54:28
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Poate nu ne place sa lovim in biserica ortodoxa. Poate vrem sa discutam de la egal la egal. Este corect ca unii sa fie considerati ca facand parte din "una biserica soborniceasca, apostoleasca, mantuitoare, etc" sau din "biserica-stalpul si temelia adevarului" iar altii sa fie considerati "eretici", "rataciti", etc.?

Referitor la pastori: personal, cunosc doi fosti pastori tineri, care au pierdut, urgent, dreptul la pastoratie, in urma unor acte imorale (acte imorale care ar putea fi considerate minore). Nu-i bagati pe toti in aceeasi oala. Exista fel si fel de organizatii, care numai crestine nu sunt. In plus, de ce sa ne uitam ce se intampla in America. Avem destule exemple in tarisoara noastra.

Si daca tot suntem la capitolul "Sfanta Traditie", am o intrebare. Pravila Bisericeasca face parte din Sfanta Traditie?
Pai atunci nici voi nu mai bagati toti preotii in aceeasi oala. Si da e corect sa ii numim pe cei care s-au indepartat de adevar eretici, mai ales cand au facut parte din "una sfanta, soborniceasca si apostoleasca biserica" si au preferat sa-i urmeze pe niste rataciti
Reply With Quote
  #137  
Vechi 10.10.2008, 16:56:29
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Nu am spus ca am participat ci ca am ascultat multe slujbe. Receptionez un post de radio ortodox.
Poate ai ascultat un acatist. Informeaza-te inainte sa arunci niste vorbe aiurea
Reply With Quote
  #138  
Vechi 10.10.2008, 18:03:16
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Poate ai ascultat un acatist. Informeaza-te inainte sa arunci niste vorbe aiurea

Sa nu lungim vorba ca iesim din subiectul topicului. Sa zicem ca era un acatist si m-a luat "gura pe dinainte".

Sa revenim la subiect: Sfanta Traditie. Pravila Bisericeasca face parte din Sfanta Traditie?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 10.10.2008, 21:14:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

A CINSTI inseamna A APRECIA ,iar aprecierea inseamna si inchinare in semn de respect,iar altfel inseamna ca nu e apreciere
Reply With Quote
  #140  
Vechi 10.10.2008, 21:17:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Sa nu lungim vorba ca iesim din subiectul topicului. Sa zicem ca era un acatist si m-a luat "gura pe dinainte".

Sa revenim la subiect: Sfanta Traditie. Pravila Bisericeasca face parte din Sfanta Traditie?
DA..DA...DA.. ,caci asta inseamna SFINTA TRADITIE ,ceea ce a spus IISUS HRISTOS ..fapte si atitudini care daca s-ar fi scris ar fi umplut multe pagini ,asa ca ele s-au transmis prin viu grai ,iar mai apoi unele s-au scris ca sa nu se piarda.In BIBLIE este scris strictul necesar,iar dezvoltarea modului de aplicare a celor scrise in Biblie este TRADITIA.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49