Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.10.2008, 20:50:07
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Thumbs down mariann se pare ca nu prea cunosti adventistii

Citat:
În prealabil postat de mariann Vezi mesajul
Filmulete de pe "you tube". Interesanta baza de cercetare. Nu ma mira faptul ca ati facut afirmatii de genul: "adeventistii nu cred in dumnezeirea Domnului Iisus Hristos" sau ca "unele rase au aparut din incrucisarea dintre om si animal". Nu inteleg ce va impiedica sa-i cunoasteti pe adventisti cu adevarat, daca tot doriti sa va lansati in afirmatii.

Apoi atitudinea dvs. se schimba. Va aratati o persoana "intelegatoare". Adventistii nu au nevoie sa fie "mangaiati pe crestet". Prefera o atitudine plina de franchete.
LOL
mariann se pare ca nu ai citit http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/
si nici nu ai fost intr-o biserica adventista sa intrebi pastori ce cred despre Arhanghelul Mihail sau Iisus sau despre persoana E.G. White care se pare ca o considera profet. Ori esti un simpatizant? Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei; Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi. Ioan 8:31-32
Eu am frecventat destul de mult biserica aceasta si iti recomand sa faci si tu la fel inainte de a posta afirmatii pe forum si in plus nu are nimeni nevoie sa cada in plasa si apoi sa il amagesti
Adventistii sunt persoane cu moraluri inalte dar asa sunt si unii ortodocsi, si unii musulmani s.a. dar noi aici vorbim despre idei si opinii religioase
  #102  
Vechi 09.10.2008, 21:05:15
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann Vezi mesajul
Filmulete de pe "you tube". Interesanta baza de cercetare. Nu ma mira faptul ca ati facut afirmatii de genul: "adeventistii nu cred in dumnezeirea Domnului Iisus Hristos" sau ca "unele rase au aparut din incrucisarea dintre om si animal". Nu inteleg ce va impiedica sa-i cunoasteti pe adventisti cu adevarat, daca tot doriti sa va lansati in afirmatii.

Apoi atitudinea dvs. se schimba. Va aratati o persoana "intelegatoare". Adventistii nu au nevoie sa fie "mangaiati pe crestet". Prefera o atitudine plina de franchete.
Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Care este temelia Adevarului dreptei credinte? Biblia sau Biserica? Biblia in nici un caz caci iata cate secte crestine sunt in lume (peste 3000), fiecare cu 'adevarul' ei sau cu modul in care a talcuit Biblia fiecare intemeietor al acestor secte.
Unde scrie in Biblie 'Sola Scriptura'? NU... ci scrie :
'...Biserica Dumnezeului celui viu, stalp si temelia adevarului.'(I Timotei 3,15)
Vei zice care Biserica? Eu zic Biserica Ortodoxa. Tu ai sa zici cea Adventista. Hai sa vedem ce zice Sfanta Scriptura. De Biserica zice ca e doar una. Dar de credinta sau invatatura de credinta ce zice? Zice asa:
'Si cu adevarat mare este taina dreptei credinte.'(I Timotei 3,16)
'Iar de basmele cele lumesti si babesti fereste-te si deprinde-te cu dreapta credinta.'(I Timotei 4,7
'Iar de invata cineva alta invatatura si nu se tine de cuvintele cele sanatoase ale Domnului nostru Iisus Hristos si de invatatura cea dupa dreapta credinta...'(I Timotei 6,3)
'Pavel, robul lui Dumnezeu si apostol al lui Iisus Hristos, dupa credinta alesilor lui Dumnezeu si dupa cunostinta adevarului cel intocmai cu dreapta credinta.'(Tit 1,1)
Cum se traduce in limba greaca dreapta credinta? ORTOS DOXOS adica ORTODOX. TU POTI SA-MI ARATI UNDEVA IN BIBLIE CA SCRIE de credinta adventista?
In Biblia voastra dreapta credinta a fost inlocuita cu evlavia, care evident nu are acelasi sens. Ca dealtfel in toata istoria voastra, ati inselat, modificat, ascuns si evitat de a discuta lucrurile care nu va convin si la care nu aveti raspuns. Nici Biblia voastra nu a scapat.
Uiti cumva de ororile produse de biserica ortodoxa si cea catolica? dar sa vorbim mai cu seama de cea ortodoxa care, religie oficiala a bizantului omora cetatenii neconvertiti...
popa oficiaza ritual in biserica fara sa il faca pe bietul om sa inteleaga (nu asa faceau paganii?....mai precis in anii in care in biserica nu se intelegea nimic ca era in limba slavona? nu zice Pavel ca nu are nici un rost sa ii vorbesti omului in alta limba? sau pt cine erau adunarile de pe atunci? haidem sa recunoastem cum era inainte...ca daca nu era pt bani infiintata atunci de ce s-au luat ca sclavi rromii (tiganii)?--si doar asta era mai tarziu...apoi dupa Pavel ar trebui sa stim ca madularele nu fac nimic fara voia capului...pai daca Hristos este in adevar capul bisericii ortodoxe atunci ar insemna ca e pacatos pt ca stiti de la stiri ca madularele (preotii) pacatuiesc...prin preacurvii prin furtisaguri...
Evanghelia iti provoaca o stare de spirit ce combate biserica ortodoxa.
Cunosc o persoana ortodoxa care a inceput sa citeasca biblia, cunoscand multa istorie nu a putut sa regaseasca aceasta biserica ca fiind o parte a Mantuitorului si are un dispret firesc fata de fatarnicia clerului si ipocratia ce o vede in sistemul ortodox (nu va inselati acelasi lucru e si cu cel catolic)
Iustin te sfatuiesc sa citesti o istorie sincera a Europei sa vezi cam cum si de ce actiona cum actiona sistemul religios crestin...dar daca iti plac povestile cu minuni atunci sa stii ca si catolicii au dinastea, si musulmanii si budistii si in mitologii mai gasesti...alege ca esti liber...alege in ce sa crezi dar te rog nu ignora trecutul
Iti urez multa sanatate!
  #103  
Vechi 10.10.2008, 15:51:16
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julian Vezi mesajul
LOL
mariann se pare ca nu ai citit http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/
si nici nu ai fost intr-o biserica adventista sa intrebi pastori ce cred despre Arhanghelul Mihail sau Iisus sau despre persoana E.G. White care se pare ca o considera profet. Ori esti un simpatizant? Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei; Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi. Ioan 8:31-32
Eu am frecventat destul de mult biserica aceasta si iti recomand sa faci si tu la fel inainte de a posta afirmatii pe forum si in plus nu are nimeni nevoie sa cada in plasa si apoi sa il amagesti
Adventistii sunt persoane cu moraluri inalte dar asa sunt si unii ortodocsi, si unii musulmani s.a. dar noi aici vorbim despre idei si opinii religioase
Sunt mariann (mai nou, vasinec). Frecventez biserica adventista de 5 ani iar in urma cu 3 ani am fost botezat si primit ca membru al bisericii. Incerc sa lamuresc problema cu Ellen White. Este adevarat ca aceasta femeie este considerata profet crestin, in biserica adventista. Dar, pentru a fi adventist, nu este obligatoriu sa te raportezi la scrierile profetice ale Ellenei White. Recent, chiar am asistat la o discutie, in care un pastor se referea la adventistii care nu iau in consideratie profetiile Ellenei White. Conform Manualului Comunitatii adventiste, acestia sunt considerati membri ai bisericii, la fel ca toti ceilati mebri. Membrilor bisericii adventiste li se pot aduce acuze doar cu Sfanta Scriptura.

Eu cunosc foarte putin profetiile Ellenei White. Incepusem sa citesc ceva din profetiile acestei femei dar, pentru a nu face un amestec in mintea mea, intre Sfanta Scriptura si scrierile profetesei, am renuntat. In schimb, studiez cu placere scrierile Ellenei White despre viata de credinta, de familie,etc. Sunt scrieri pe care le consider inspirate din Cuvantul lui Dumnezeu si chiar mi-au fost de folos.

"Dar noi aici vorbim despre idei si opinii religioase". Mi se pare onesta aceasta dorinta si subscriu.
  #104  
Vechi 12.10.2008, 19:21:43
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
. Biserica Ortodoxa este trupul lui Hristos, stalpul si temelia Adevarului si mijlocul prin care Dumnezeu a scris si a pastrat Scripturile. Biserica Ortodoxa intelege Biblia deoarece ea este mostenitoarea unei traditii vii care incepe cu Adam si se continua pana in ziua de azi. Evident, una din urmatoarele afirmatii este adevarata: (1) nu exista o Traditie corecta si deci portile iadului au biruit Biserica si atat Evangheliile cat si crezul Nicean gresesc, (2) adevarata credinta se gaseste in papism, cu dogmele lui schimbatoare definite de un Papa infailibil, sau (3) Biserica Ortodoxa este Biserica fondata de Hristos, care a pastrat cu credinta Traditia Apostolica. Protestanti au de ales intre relativism, Catolicism sau Ortodoxie.
orice biserica iti spune ca biserica este trupul lui Hristos si ca acea biserica detine adevarul. Asa ca ,nu te amagi ca detii un adevar absolut ortodox.
Absolutul si perfectiunea o gasim numai la Dumnezeu pentru ca El este unicul care este Sfint -(citeste Isaia) .Noi ,creaturile ne sfintim pe masura ce ne apropiem de El prin relatia cu El. De asemenea El ne respecta alegerea ,la fel cum ia permis si lui Lucifer . Dragostea Lui este in acelasi timp si dreapta .
Axiomele prezentate sint numai ale tale si nu reprezinta decit un adevar relativ ,valabil comunitatii de care apartii.
Indreapta cautarea ta catre Mintuitorul ,si schimbati caracterul dupa modelul Lui,inainte sa-i categorisesti pe altii de erezie pe care nu o intelegi.
  #105  
Vechi 12.10.2008, 21:29:24
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de matad
orice biserica iti spune ca biserica este trupul lui Hristos si ca acea biserica detine adevarul. Asa ca ,nu te amagi ca detii un adevar absolut ortodox.
[/SIZE]

[SIZE=3]Minți spunând doar jumătăți de adevăruri. E adevărat că orice Biserică spune că e trupul lui Hristos , dar nu orice Biserică poate să demonstreze acest lucru. NU ORICE BISERICĂ POATE SĂ DEMONSTREZE CĂ A EXITAT VREME DE DOUĂ MILENII DE LA HRISTOS. CI NUMAI UNA.[/SIZE]
[SIZE=3] Tu știi foarte bine că unele secte protestante, printe care și ereziile adventiste, susțin că Biserica care este „trupul lui Hristos” a inceput sa fie coruptă după primele secole și că adevărul a reînceput se fie instaurat odată cu fondarea sectei lor. „Biserica” adventista de ziua a șaptea, de pildă, susține că Biserica a fost coruptă secole de-a rândul până a venit „profetesa” Ellen White, care în opinia adepților săi a reinstaurat valabilitatea celor zece porunci (in special cea de a IV-a, pe care sectantii trâmbițează că noi aștialalți nu o respectăm), de parcă cele zece porunci nu ar fi fost valabile si până la ea. [/SIZE]
[SIZE=3]Prin faptul că ereziile protestante susțin că Biserica lui Hristos a fost coruptă vreme de un mileniu până au venit ei să arate “adevărul”, incalcă flagrant invatatura Mantuitorului: [/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mat 28.19-20 Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,[/SIZE]
[SIZE=3]Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată EuCU VOI SUNT IN TOATE ZILELE, PANA LA SFARSITUL VEACURILOR. Amin[/SIZE]
[SIZE=3]Domnule Matad arată-mi unde spune Hristos ca va fi cu crestinii doar in primele secole? Dupa care îi va părăsi , iar in secolul XIX – îi va relua in grijă odată cu propovăduirea “profetesei” Ellen White!?[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Dimpotrivă Hristos spune:[/SIZE]
[SIZE=3]Mat 16.18-19 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.[/SIZE]
[SIZE=3]Col 1.18 Și El (Hristos) este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
  #106  
Vechi 14.10.2008, 08:57:42
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3]NU ORICE BISERICĂ POATE SĂ DEMONSTREZE CĂ A EXITAT VREME DE DOUĂ MILENII DE LA HRISTOS. CI NUMAI UNA.[/SIZE]
1. Si care este acea biserica? Eu nu cunosc nici una. Biserica Ortodoxa are o istorie proprie abia de la 1050 incoace. Iar Biserica Ortodoxa Romana a aparut si mai tarziu, in 1872.
2. Si chiar daca ati avea o continuitate de 2000 de ani, ce folos daca majoritatea au fost fara Sfanta Scriptura. Rezulta 2000 de ani de ratacire. In plus, nici nu se admite ideea recunoasterii greselilor si trecerii la o reforma.
  #107  
Vechi 14.10.2008, 13:02:08
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
[/SIZE]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
[/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Si care este acea biserica? Eu nu cunosc nici una. Biserica Ortodoxa are o istorie proprie abia de la 1050 incoace. Iar Biserica Ortodoxa Romana a aparut si mai tarziu, in 1872.


[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Nici măcar tu nu crezi ce spui. Te arunci orbește într-o dispută fără să ai alte argumente, decât cele pe care le auzi la diverși sectanți la “Adunare”. Știi bine că Biserica Ortodoxă Română a existat veacuri după veacuri (și că a dat mii de martiri prigoniți de păgâni, musulmani, catolici, calvini) și doar forma ei modernă de organizare ecleziastică a luat ființă în secolul XIX.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Iar Biserica Ortodoxă a luat ființă în secolul I. Termenul de dreapta credinta (orthos doxa) a fost folosit din primele secole pentru a-i deosebi pe creștini de păgâni. După 1054 a fost folosit pentru a-i deosebi pe creștinii adevărați de catolici. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
[/COLOR][COLOR=black]Și chiar dacă ați avea o continuitate de 2000 de ani, ce folos daca majoritatea au fost fara Sfanta Scriptura. Rezulta 2000 de ani de ratacire. In plus, nici nu se admite ideea recunoasterii greselilor si trecerii la o reforma. [/COLOR][COLOR=black]
[/COLOR][COLOR=black][/COLOR]
[/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Fățarnicule, tu chiar nu citești ce scriu ceilal[/COLOR][COLOR=black]ț[/COLOR][COLOR=black]i, sau nici nu îți pasă. Biserica nu avea cum să fie inactivă vreme de două mii de ani, nu avea cum să aibă “2000 de ani de rătăcire” cum susțin ereticii adventiști ca tine pentru că Hristos spune înainte de a se înălța: (Mat 28. 19-20) “EU SUNT CU VOI PÂNĂ LA SFÂRȘTUL VEACURILOR”, nu spune “eu sunt cu voi acum [/COLOR][COLOR=black]și o să mai fiu când s-o înființa credința adventistă sau iehovistă sau baptisă.”[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Mat 16.18-19 “[/COLOR][COLOR=black]Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și PORȚILE IADULUI NU O VOR BIRUI. Spune Hrisos aici că Biserica sa va fi “coruptă 2000 de ani” cum spui tu până la propovădurea “adevărului” de către secta adventiștilor? [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
[/COLOR][COLOR=black]Si chiar daca ati avea o continuitate de 2000 de ani, ce folos daca majoritatea au fost fară Sfanta Scriptura. Rezulta 2000 de ani de ratacire.[/COLOR][COLOR=black]
[/COLOR]
[/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Sfâna Scriptură care a fost creația Bisericii ne învață că Biserica este “temelia adevărului” și trupul lui Hristos, nu Sfânta Scriptură. Sfânta Scriptură s-a născut și a fost desăvârșită după Biserică, nu invers și nici nu s-au născut deodată. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Col 1.18 Și El (Hristos) este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]1 Tim.3.15 “[/COLOR]casa lui Dumnezeu este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului”[COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]Prin faptul că susții tu și sectanții tăi, că au fost “2000 de ani de rătăcire” îți bați joc și de Biserică și de Sfânta Scriptură care spune că “Biserica este stâlp și temelie a adevărului” și îți bați joc de Hristos care e capul Bisericii, al trupului, iar trupul Său nu avea cum să fie corupt 2000 de ani chiar dacă oamenii care îl slujeau aveau păcatele lor.[/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Iată ce scrie în Sfânta Scriptură despre raportul Scripturii cu Biserica: [/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]2 Cor.3.6 Acela [/COLOR](HRISTOS) ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, NU AI LITEREI, CI AI DUHULUI PENTRU CĂ LITERA UCIDE, IAR DUHUL FACE VIU. Același lucru îl spune și sf. Petru la:[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]1 Petru 1 20-21 “Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia, Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt”.[/SIZE]
[SIZE=3]Biserica, trupul lui Hristos este trăire în Duh, nu interpretarea personală a Sfintei Scripturi după capacitățile fiecăruia. Nici nu avea cum să fie altfel pentru că vreme de aproape 2000 de ani, 98 la sută din oameni erau analfabeti si nu puteau să citească Scriptura. Iar mântuirea s-a realizat prin trăire în Duh, adică prin Biserică.[/SIZE][SIZE=3][/SIZE]
  #108  
Vechi 14.10.2008, 13:02:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
1. Si care este acea biserica? Eu nu cunosc nici una. Biserica Ortodoxa are o istorie proprie abia de la 1050 incoace. Iar Biserica Ortodoxa Romana a aparut si mai tarziu, in 1872.
2. Si chiar daca ati avea o continuitate de 2000 de ani, ce folos daca majoritatea au fost fara Sfanta Scriptura. Rezulta 2000 de ani de ratacire. In plus, nici nu se admite ideea recunoasterii greselilor si trecerii la o reforma.
Epistola catre Efeseni din Biblia ORTODOXA nu din ratacirea ta:
Capitolul 4
1. De aceea, vă îndemn, eu cel întemnițat pentru Domnul, să umblați cu vrednicie, după chemarea cu care ați fost chemați, 2. Cu toată smerenia și blândețea, cu îndelungă-răbdare, îngăduindu-vă unii pe alții în iubire, 3. Silindu-vă să păziți unitatea Duhului, întru legătura păcii. 4. Este un trup și un Duh, precum și chemați ați fost la o singură nădejde a chemării voastre; 5. Este un Domn, o credință, un botez, 6. Un Dumnezeu și Tatăl tuturor, Care este peste toate și prin toate și întru toți. 7. Iar fiecăruia dintre noi, i s-a dat harul după măsura darului lui Hristos. 8. Pentru aceea zice: "Suindu-Se la înălțime, a robit robime și a dat daruri oamenilor". 9. Iar aceea că "S-a suit" - ce înseamnă decât că S-a pogorât în părțile cele mai de jos ale pământului? 10. Cel ce S-a pogorât, Acela este Care S-a suit mai presus de toate cerurile, ca pe toate să le umple. 11. Și el a dat pe unii apostoli, pe alții prooroci, pe alții evangheliști, pe alții păstori și învățători, 12. Spre desăvârșirea sfinților, la lucrul slujirii, la zidirea trupului lui Hristos, 13. Până vom ajunge toți la unitatea credinței și a cunoașterii Fiului lui Dumnezeu, la starea bărbatului desăvârșit, la măsura vârstei deplinătății lui Hristos. 14. Ca să nu mai fim copii duși de valuri, purtați încoace și încolo de orice vânt al învățăturii, prin înșelăciunea oamenilor, prin vicleșugul lor, spre uneltirea rătăcirii, 15. Ci ținând adevărul, în iubire, să creștem întru toate pentru El, Care este capul - Hristos. 16. Din El, tot trupul bine alcătuit și bine încheiat, prin toate legăturile care îi dau tărie, își săvârșește creșterea, potrivit lucrării măsurate fiecăruia din mădulare, și se zidește întru dragoste. 17. Așadar, aceasta zic și mărturisesc în Domnul, ca voi să nu mai umblați de acum cum umblă neamurile, în deșertăciunea minții lor, 18. Întunecați fiind la cuget, înstrăinați fiind de viața lui Dumnezeu, din pricina necunoștinței care este în ei, din pricina împietririi inimii lor; 19. Aceștia petrec în nesimțire și s-au dat pe sine desfrânării, săvârșind cu nesaț toate faptele necurăției. 20. Voi însă n-ați învățat așa pe Hristos, 21. Dacă, într-adevăr, L-ați ascultat și ați fost învățați întru El, așa cum este adevărul întru Iisus; 22. Să vă dezbrăcați de viețuirea voastră de mai înainte, de omul cel vechi, care se strică prin poftele amăgitoare, 23. Și să vă înnoiți în duhul minții voastre, 24. Și să vă îmbrăcați în omul cel nou, cel după Dumnezeu, zidit întru dreptate și în sfințenia adevărului. 25. Pentru aceea, lepădând minciuna, grăiți adevărul fiecare cu aproapele său, căci unul altuia suntem mădulare. 26. Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră. 27. Nici nu dați loc diavolului. 28. Cel ce fură să nu mai fure, ci mai vârtos să se ostenească lucrând cu mâinile sale, lucrul cel bun, ca să aibă să dea și celui ce are nevoie. 29. Din gura voastră să nu iasă nici un cuvânt rău, ci numai ce este bun, spre zidirea cea de trebuință, ca să dea har celor ce ascultă. 30. Să nu întristați Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării. 31. Orice amărăciune și supărare și mânie și izbucnire și defăimare să piară de la voi, împreună cu orice răutate. 32. Ci fiți buni între voi și milostivi, iertând unul altuia, precum și Dumnezeu v-a iertat vouă, în Hristos.
  #109  
Vechi 14.10.2008, 13:17:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit catre vasinec:

-ati aparut si voi de trei zile si nici ochii nu ati facut si vreti sa urcati Hymalaya! Fiti seriosi! Daca nu ai fost fidel credintei Ortodoxe, crezi ca vei fi fidel Adventismului? Cine paraseste Biserica Mama, asa cum o avem de la Hristos prin Sfintii Apostoli prin Sfintii Parinti si Sinoadele Ecumenice si prin monahism, este TRADATOR!!!! Chiar si Catolicii sunt niste tradatori, pt ca nici ei nu au pastrat traditia Bisericii si Dogmele Ei, lasate noua de Sfintii Apostoli si Sf.parinti! Cine stie care sunt "ereziile" catolice, stie despre ce vorbesc!!! Daca fratia ta, nu ai habar de Istoria Bisericii Universale, TACI!!! NU te mai amesteca unde ai tradat Biserica!!!
  #110  
Vechi 14.10.2008, 13:19:33
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul






[SIZE=3][COLOR=black]Spune Hrisos aici că Biserica sa va fi “coruptă 2000 de ani” cum spui tu până la propovădurea “adevărului” de către secta adventiștilor? [/COLOR][/SIZE]



1. Sa ne intelegem: cand spunem Biserica ne referim la Biserica lui Hristos si nu la biserica ortodoxa sau adventista, etc.
2. Biserica lui Hristos este formata din toti credinciosii care cauta adevarul, cred in jertfa Mantuitorului si, din dragoste, vor sa faca voia lui Dumnezeu. Astfel de credinciosi au existat de la inceputul crestinismului si se gasesc si azi, atat printre ortodocsi cat si printre adventisti sau alte grupari religioase.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30