Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2014, 13:36:49
cosmin17 cosmin17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2014
Mesaje: 4
Implicit Ajutati-ma cu un sfat!

Eu si prietena mea ne cunoastem de 3 ani si de atunci avem o relatie la distanta. Urmeaza sa ne casatorim. In urma cu aproape 2 ani am avut o perioada de grele incercari la care eu am cedat, si anume momente de gelozie din cauza avansurilor ce le primea de la un coleg. Imi spunea tot insa eu mi am pierdut incredearea si am inselat-o. Nici unul dintre noi nu a avut relatii trupesti inainte, nici chiar intre noi, am discutat mult pe tema asta si am zis sa asteptam pana ne casatorim daca tot ne-am gasit amandoi in aceeasi situatie. Timpul a trecut, nu ne-am despartit si cum spuneam mai sus o sa ne casatorim.
Problema mea este ca nu stiu ce sa fac, daca sa ii spun sau nu...ma gandesc ca daca ii spun o pierd, dar pe o parte m-as simti usurat, iar daca nu ii spun o sa ma mustre constiinta toata viata mea. In plus pacatul curviei este unul foarte grav, barbatul se face unul trup cu "virgula" curva si chiar daca Dumnezeu te iarta consecintele pacatului vor veni. Ma gandesc ca aceste consecinte se vor rasfrange si asupra ei. Mereu ma gandesc la aceste lucruri si incerc sa le pun pe o balanta...cred ca ar fi corect sa ii spun si sa ma despart de ea, dar nu ma lasa inima.
Oare ce ar fi mai bine pentru ea, sa fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2014, 13:58:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin17 Vezi mesajul
Problema mea este ca nu stiu ce sa fac, daca sa ii spun sau nu...
In niciun caz sa nu ii spuneti. Dupa ce ca ati inselat-o, mai vreti sa-i provocati si suferinta ?

Citat:
dar pe o parte m-as simti usurat,
scopul dv nu trebuie sa fie sa va simtiti dv...usurat. Cand iubim, ne gandim mai intai la celalalt. Dragostea nu trebuie sa fie egoista, ci jertfelnica. Mai ales dragostea barbatului.

Citat:
iar daca nu ii spun o sa ma mustre constiinta toata viata mea.
Dar acest lucru este foarte bine. Pe de o parte, va fi un pret platit pentru ce ati facut, iar pe de alta parte va avea un rol in a nu recidiva. Cand te gandesti ca, pentru o placere pe care si animalele o au si care dureaza o clipa are sa te mustre constiinta o viata intreaga (ca sa nu spun o eternitate), atunci ai motive sa te gandesti de doua ori.

Citat:
In plus pacatul curviei este unul foarte grav, barbatul se face unul trup cu "virgula" curva si chiar daca Dumnezeu te iarta consecintele pacatului vor veni. Ma gandesc ca aceste consecinte se vor rasfrange si asupra ei.
Si cu ce vor fi modificate aceste lucruri fie ca-i spuneti, fie ca nu ? Sau vreti ca, spunandu-i, sa guste inca de pe acum din niscai "consecinte ale pacatului" ?

Citat:
Oare ce ar fi mai bine pentru ea, sa fac?
Sa nu-i spuneti. Va va crede curat, desi nu sunteti astfel. Ati gresit odata, incat ea nu va fi prima femeie din viata dv. Acuma, in acest stadiu al lucrurilor, cel mai bine pentru ea ar fi sa aveti grija sa fie macar ultima...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2014, 14:20:03
cosmin17 cosmin17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2014
Mesaje: 4
Implicit

Tare mult va multumesc domnule Mihnea! La vreme de rascruce tare mult face o vorba buna!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2014, 15:31:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Vad ca ai destul de multa constiinta pt ca iti pui tot felul de intrebari si iti asumi faptele tale gresite.

Eu te intreb asa: vei putea trai tu cu tine insuti gandindu-te ca o minti continuu si ca esti un mincinos si inselator in fata ei ?
In fond ea sta cu tine pentru ca esti corect, dar tu esti mincinos, pt ca esti in stare continua de minciuna.
Eu personal nu suport starea asta de minciuna sa traiesti in asa ceva mi se pare groaznic.

Cred ca este mai usor sa-i explici ca "ai cazut" (pt ca din cate vad a fost o cadere) decat sa-i explici ceva de genul "te-am mintit 10 ani de zile... si te-am inselat inainte de casatorie...".

Eu personal zic sa incepi relatia cu "dreptul" si nu cu stangul. Dar aici este si constiinta ta. Eu personal nu sunt pentru minciuna.

Degeaba te duci la preot sa te spovedesti, daca in fata fetei esti mincinos.
Preotul iti da dezlegare de pacat, dar constiinta ta a gresit in primul rand fata de fata.
Nu ai sa impaci constiinta ta toata viata, atata timp cat nu iti vei rascumpara greseala fata de cel care ai gresit.


Si cred ca iti faci prea multe griji. Eu zic ca daca ii zici o sa reactioneze corect. Daca tu exagerezi lucrul asta si iti faci atatea mustrari de constiinta si ea o sa-l ea prea in serios. Ai putea sa-i zici ca a fost ceva trupesc si gata, nu a fost o relatie, sa-i zici adevarul.

Aici este si constiinta ta. Sa ne zici cum vrei sa procedezi.

PS. Te-ai intrebat daca nu cumva si ea a cazut mult mai rau decat tine ... ? Poate ea a avut relatii mai lungi si mai "serioase" decat tine in paralel de care tu nu stii.

Last edited by gpalama; 02.12.2014 at 15:34:28.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2014, 15:38:39
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Sinceritatea dusa la extrem e prostie. Nu ii spune. Nu va mai avea incredere in tine.
Tie sa-ti fie invatatura de minte si sa nu o mai inseli.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2014, 15:56:07
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citindu-vă postarea, primul gând care mi-a venit în minte a fost: mergeți la duhovnic. După ce vă veți spovedi, altfel veți privi lucrurile, iar sfatul duhovnicului cu siguranță vă va fi mai de folos decât părerile forumiștilor.
Din experiența mea, minciuna are picioare scurte (tatăl minciunii știți cine este). Dacă îi spuneți acum prietenei, se poate să aprecieze sinceritatea dumneavoastră și să vă ierte. Dacă află mai târziu, riscați să pierdeți o soție, poate și eventualii copii.
Dumnezeu să vă lumineze, astfel încât să luați cea mai bună decizie!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2014, 16:30:50
cosmin17 cosmin17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2014
Mesaje: 4
Implicit

@gpalama daca ai fi in locul meu ai vedea altfel lucrurile. inima imi spune una creierul alta, insa mai bine traiesc toata viata cu remuscarile de care nu voi scapa niciodata decat s-o fac sa sufere si sa-i naruiesc toata viata, iar apoi sa-mi zica: "mai bine nu-mi spunea-i!" Da sunt un mincinos, cand va sta la mine in brate o sa mi se rupa inima...dar poate in felul acesta platesc pentru pacatele mele...din greseala asta am invatat pe pielea mea ca gelozia iti intuneca mintea si te determina sa faci lucruri de care nu te crezi in stare. Acum in zadar ma caiesc, timpul nu mai poate fi dat inapoi! Ma rog Maicii Domnului sa ma ajute, sa ma intareasca si sa-mi dea puterea sa trec peste toate ce vor veni!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2014, 10:17:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Sinceritatea dusa la extrem e prostie. Nu ii spune. Nu va mai avea incredere in tine.
Tie sa-ti fie invatatura de minte si sa nu o mai inseli.
Adica vrei sa spui ca "extremistul" Iisus a fost un prost?
Cu alte cuvinte, la spovada nu esti sincera?

E foarte corect sa nu mai aiba incredere in sine, daca chiar a facut ceea ce acum ii provoaca mustrari de constiinta,
Ce incredere mai ai tu in el?
Daca nu va suporta consecintele(oricare ar fi ele) faptelor sale chiar si marturisite la duhovnic, nu poate fi iertat fiindca nu merita.

Draga Cosmin17,
Multumesc pentru sinceritatea cu care ti-ai deschis aici inima, din care eu vad cum ati cladit (impreuna cu prietena ta) o minune de iubire sincera si de admirat; din aceasta iubire tu ai cazut si nu o mai reprezinti, chiar daca tu ai cladit-o si aceasta iubire va mai trai numai daca tu o aperi cu pretul iubirii tale. Cu cat pretul e mai mare cu atat ea e mai scumpa, chiar nepretuita, si, chiar daca ar fi sa va despartiti, vei avea in tine referinta unei adevarate iubiri.

Daca nu vei plati acel pret si te vei ascunde in spatele unei spovezi, vei face din nou ceea ce ai facut acum doi ani, dar fara mustrari de constiinta + o alta spovada + rutina unei vieti desarte +...
Cat valoreaza iubirea voastra daca nici macar tu nu platesti acum nimic pentru ea?

Esti tanar(17) si chiar acum esti la punctul limita de a pastra in inima ta acea iubire pura pe care ai descris-o in mesajul de la inceputul topicului.

Cel mai bine pentru ea este sa recunosti cinstit greseala ta si sa-i ceri iertare si sa astepti smerit(umil) cat vrea ea pentru ca tu esti "necurat" si fara sa vrei murdaresti totul in jurul tau daca nu te cureti radical tu insuti.
Iisus Hristos stia ca va fi rastignit(si putea evita), dar stia si ca va invia numai daca va suporta crucea; la fel si tu, vei invia numai daca te rastignesti, altfel esti deja mort, astfel ca in continuare tu ii oferi ei un... cadavru.
Nu esti capabil de iubire daca nu esti in stare sa accepti pierderea ei. La fel, nu poti invia daca nu mori mai intai.

33. Cine va căuta să-și scape sufletul, îl va pierde; iar cine îl va pierde, acela îl va dobândi.(Lc17,33)

Sarpele are capacitatea sa intre complet oriunde ii intra capul; asa si pacatul, intra oriunde a reusit sa muste, iar tu "te-ai lasat muscat", asa ca daca nu-l scoti cu orice chin, pacatul va lucra mai departe cu complicitatea ta, fiindca l-ai crutzat. Poate iti inchipui ca de-acum vei lupta mai mai curajos impotriva pacatului, insa necuratul abia acum are putere fiindca deja a patruns in cetatea ta(trupul tau) si este mai inventiv decat iti poti inchipui, mai ales ca, desi nu te credeai in stare, ai facut o fapta grava, ceea ce arata ca erai predispus la greseala.
Daca vei crutza greseala din tine, cum vei rezista mai tarziu daca, chiar si curat, ai gresit?

Ma minunez de pe-acum la minunea de preot, Marire Tie, Doamne, marire Tie!, care va va spovedi si va va cununa si va suporta imposibila ta povara, cea cu care tu te impaci bine de 2(doi) ani.
Oare de ce ai intrat aici dupa doi ani? Ca sa te indrepti, sau ca sa te intaresti in ratacirea ta?
Raspunde-ti tu insuti.



P.S. Scuze pentru lungimea mesajului!
P.P.S. Vom stii ce ai facut din urmatoarele tale "mesaje", pe care, ori le vei posta, ori vor lipsi...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.12.2014 at 10:44:42.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2014, 11:15:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dupa cum vezi parerile sunt impartite. Unii zic sa-i zici iar altii zic sa nu-i zici.

Du-te si te povatuieste cu un duhovnic. Si roaga-te in timpul asta sa te lumineze Dumnezeu cum e mai bine. Si o sa iasa bine pe calea asta. Si o sa aseze Dumnezeu cum e mai bine lucrurile.

Oricum, linisteste-te ca viata nu sta intr-un pacat iar tu exagerezi in mintea ta problema asta.


Insa eu nu sunt de acord cu relatiile la distanta. Sa nu ai tu surprize de la prietena ta mai tarziu.... Eu iti zic sa verifici si lucrul asta bine, sa nu plangi tu dupa asta... Sa nu iti dea ea lectii de ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2014, 11:16:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Sinceritatea dusa la extrem e prostie. Nu ii spune. Nu va mai avea incredere in tine.
Tie sa-ti fie invatatura de minte si sa nu o mai inseli.
Unele femei apreciaza sinceritatea, altele nu. Depinde mult de ... partenera.

Eu personal nu as rezista cu mizeria asta in sufletul meu.
Reply With Quote
Răspunde