Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2009, 03:35:54
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Question intrebari despre evrei

sunt in londra si lucrez la curatenie...nu e tocmai ce imi doresc dar sper sa pot strange niste bani sa ma intorc acasa. am si eu cateva intrebari.... oamenii pentru care lucrez sunt evrei. si eu au diferite reguli care mie mi se par cel putin ciudate, dar ma gandesc ca si regulile lor sunt lasate tot de Sus...sau nu? Evrei de astazi au aceleasi reguli care erau si acu 2000 de ani? Adica Sf.Ioachim si Ana, Sf. Elisabeta, Maica Domnului au respectat aceste reguli? Ma refer la regula lor de a nu amesteca laptele cu carnea. Intrebarea mea ar fi...E PACAT CA NU TIN CONT DE RUGULA LOR IN TIMP CE LE FAC CURAT LA BUCATARIE? poate parea neimportant dar eu cred ca din moment ce regula lor nu mai e valabila nu e pacat.
Multumesc anticipat si va rog daca stie careva vreun site cu mai multe informatii despre evrei...as dori o opinie din punct de vedere ortodox despre traditiile si obiceiurile lor.
P.S. De ce poarta femeile peruci si barbatii au niste maiouri cu 4 snururi?si perciunii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2009, 06:30:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Ma refer la regula lor de a nu amesteca laptele cu carnea. Intrebarea mea ar fi...E PACAT CA NU TIN CONT DE REGULA LOR IN TIMP CE LE FAC CURAT LA BUCATARIE? [...]
P.S. De ce poarta femeile peruci si barbatii au niste maiouri cu 4 snururi?si perciunii?
Doamne ajuta! Eu n-am auzit de regula asta cu laptele, dar daca ei au aceasta regula in casa lor, atunci trebuie sa o respecti, din moment ce lucrezi acolo pentru ei. sau poate n-am inteles eu bine in ce fel nu tii cont de regula asta...

cat despre peruci la femei, mi se pare aberant sa crezi asta numai ptr ca este evreica... poate are femeia o problema, i-a cazut parul si nu vrea sa apara asa in societate.

despre maiourile la barbati. nici despre astea nu stiu mare lucru, iar perciunii... ah, da, pe astia i-am remarcat si eu, sunt mai degraba niste codite impletite! in fine, treaba lor de ce-i poarta.

iti doresc spor la treaba si in toate lucrurile bune!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2009, 07:41:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Uite ce am gasit legat de evrei si Dress Code:

A Jew is someone of Hebrew descent or someone whose religion is Judaism. ...
Dress code. Traditional Jewish man walking with children ...
www.brentbrain.org.uk/brain/brainzones.
http://www.brentbrain.org.uk/brain/b...endocument&Z=5


Women in Judaism: Dress

http://www.jewishvirtuallibrary.org/...ism_Dress.html

"A Jewish Dress Code?"

by Natalie Weinstein

http://members.tgforum.com/bobbyg/code.html
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2009, 12:19:45
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Cool

multumesc pentru raspunsuri. femeile nu poarta peruci sa is bolnave din cauza ca au multe de schimb si in cartierul de evrei sunt magazine speciale ce se ocupa cu vanzarea perucilor. eu banuiam ca prin asta ele incearca sa respecte regula ca femeile sa poarte capul acoperit si atunci in loc sa isi puna un batic ele isi pun peruca. cat despre lapte si carne....nu tin cont deregula asta in sensul urmator: evrei au un frigider pentru alimentele din carne si unul pt cele din lapte. la fel au si vase si tacamuri separate. si mie imi dau prosoape de hartie de bucatarie sa le sterg frigiderul prin inauntru, prin dulapuri etc. si cu hartie nu prea faci treaba. si dc nu ma vede nimeni iau un burete si cu el sterg tot. daca m-ar vedea nu ar fi prea fericiti...pt ei e ca si cum as spurca toata bucataria si tre sa arunce tot. am uitat sa specific ca toti evreii la care lucrez sunt f fff neglijenti cu curatenia si hartia nu ajuta in curatenie.


ei de ce se numesc evrei ortodoxi? ca m-au intrebat ce religie am ca le-am spus ca si eu am reguli cu carnea si laptele..nu am voie sa le mananc miercurea si vinerea. si au fost f surprinsi sa auda ca is ortodoxa si au zis ca nu. ca ei sunt ortodoxi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2009, 13:34:33
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

nu sunt sigur dar banuiesc ca e vorba despre vs din VT cu privire la lapte si carne(cred ca este in Pentateuh-Iesire cel mai probabil sau Deuteronom),suna cumva de genul:'sa nu fierbi iedul in laptele mamei sale.....'.La acest vs auzeam comentarii despre evrei asemanatoare cu ce ziceti dvs...
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2009, 14:21:57
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

vs e gasit in: Iesire 23,19;Iesire 34,26;Deuteronom 14,21-sunt interpretari diferite,una din ele la vs din Dt zice:„Ultima recomandare este, probabil, o aluzie la un obicei al vechilor populații canaaneene, de care evreii trebuia să se distingă”
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2009, 14:23:07
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

'Ulterior, rabinii au extins prevederea, oprind orice alăturare de carne cu produse lactate.'
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2009, 15:21:11
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, da scrie undeva in vechiul testament sa nu amesteci laptele cu carnea (cumva sa nu fierbi carnea mamei in laptele iedului??). Adica nu poti sa mananci, de exemplu un sandwich cu carne si branza, ci separat.

Atele alea care atarna din hainele barbatilor si baietilor sunt de fapt continuarea unui fel de maieu pe care il poarta sub camasa. Rostul lor este sa le aduca aminte permanent de legile lui Dumnezeu.

Perciunii lungi vin tot din Vechiul Testament unde se spune ca barbatii nu trebuie sa se tunda in jurul urechilor, sau asa ceva.

Nu am vazut niciodata femei evreice purtand peruci, desi am vazut destule evreice. Nu stiu ce sa spun de asta.

Evreii sunt de mai multe feluri: conservatori, ortodocsi, liberali...Cei conservatori de exemplu accepta unele inovatii (barbatii nu poarta perciuni, nu se imbraca altfel, etc. ), pe cand cei ortodocsi respecta intocmai si literal fiecare cuvant al Torei (Vechiul Testament), de asta poarta perciunii, maieurile, se imbraca altfel, respecta dieta din VT, nu amesteca laptele cu carnea, mananca numai kosher, tin sambata cu sfintenie.

Eu zic ca daca lucrezi pentru ei e bine sa le respecti stilul de viata pe care il vor ei, chiar daca tie ti se pare ridicol. E credinta lor, si pana la urma ei sunt patronii si tu angajata, deci faci ce si cum spun ei. Este pacat altfel in sensul ca nu iti respecti indatoririle de munca.

In vest prin cuvantul ortodox simplu se intelege evreu ortodox. Ca sa inteleaga lumea ce esti de fapt trebuie sa le spui ca esti orthodox christian, sau Greek christina/orthodox. Asa inteleg ca esti un fel de crestin, altfel zic ca esti evreu. Cel mai probabil patronii tai habar nu au ca esti crestina, ci ca esti un fel de evreica mai confuza. Si cel mai probabil nu le pasa ce religie esti atat timp cat faci pentru ce te-au angajat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2009, 22:41:54
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Unhappy

atat de sfanta e sambata pentru ei ca nu fac nimic...e pacat sa muncesti...nici nu aprind becu, nu merg cu masina, nu se uita la tv, nu asculta muzica, nu au voie sa scrie, nici sa cumpere ceva-nu au voie sa atinga banii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2009, 23:10:20
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga dianadi,cred ca din mesajele de mai sus ai gasit raspuns la intrabaile tale.Cine ti-a zis sa respecti regula asa cum fac ei ,te-a sfatuit bine.Muncesti pentru ei si din respect pentru ei trebuie sa faci ca ei.Tare greu trebuie sa iti fie acolo printre straini si atat de departe de casa.! Dumnezeu sa fie cu tine si sa iti ajute sa depasesti toate obstacolele.Doamne-ajuta!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2 intrebari despre munca Cosmin3 Intrebari utilizatori 18 25.04.2019 09:32:31
Despre Evrei Darkanian Generalitati 46 30.09.2012 01:43:47
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 17:03:28
Intrebari despre post PaulPop Postul 71 22.11.2011 01:02:33
eu nu inteleg ceva: despre evrei annajanette Generalitati 10 17.05.2010 01:38:50