Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.02.2010, 23:29:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

A fi crestin pentru mine inseamna sa fac totul pe placul lui Dumnezeu SI NU ARUNCAND CU NOROI IN ALTE RELIGII(culmea este ca aruncam cu noroc in catolici,care ar trebuie sa fie fratii nostri) STRIGAND CA A NOASTRA E CEA MAI BUNA.Eu cand aud ca nu trebuie sa-i ascultam pe altii,ca nu trebuie sa facem nu stiu ce pentru ca ortodoxia este calea adevarata ,aa si mai ales am auzit ca unii ziceau ca numai ortodocsii se mantuiesc(ceea ce e aberatie la maxim),deci cand aud asta ma gandesc si fac asemanare cu niste copii mici care zic ca jucaria lor este cea mai buna si nu a celuilalt sau ca a mea e mai frumoasa etc..Eu zic sa facem totul pe placul lui Dumnezeu si nu anumitor calugari si a aberatiilor .Am auzit din fericire de la cativa calugari,Sfinti Parinti si adevarul absolut cum noi nu trebuie sa ne atribuim nicio insusire de dreapta credinta,cea mai buna ,adevarata,ca o atribuie Insusi Dumnezeu si Hristos,si am mai auzit alt adevar crunt:nu numai ortodocsii se vor mantui.Pe mine personal ma deranjeaza mult aceste lucruri..Haideti sa ne vedem de treaba noastra,de viata noastra si sa nu ne uitam si la gradina vecinului aruncand in noroi cu ea si zicand ca gradina noastra este mai frumoasa.:)) Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2010, 00:18:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

A fi crestin inseamna sa te hotarasti intr-o zi sa dai piept cu necazurile.Toti incercam sa evitam necazurile,sa scapam de ele.Stim insa marturia unui calugar,care plangea intr-o zi ca l-a uitat Dumnezeu,ca in ziua aceea nu a avut nici un necaz...
Propun un exercitiu...sa incercam sa notam in fiecare zi,ce necaz sau necazuri am avut,si sa incercam sa le primim astfel cu din ce in ce mai mult calm si stapanire de sine,pana ajungem intr-un final a le primi chiar cu bucurie.....intelegand ca ele sunt date noua pentru mantuire..

Fericit e cel care intampina necazul cu bucurie,cu sentimentul constiintei ca sufera pentru Hristos!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 01:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 11:59:13
Ce inseamna a fi crestin? costel Generalitati 24 09.02.2011 12:59:41
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42