Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2010, 21:31:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce bogați suntem noi românii!

"Ce bogați suntem noi românii!"

La aceasta mă gândesc în fiecare zi când cobor spre centrul orașului din cartierul în care locuiesc și în drumul nu tocmai lung trec pe lângă cinci biserici.
Este un oraș destul de mic dar avem cam 15 bisericii și câteva în construcție la care se adaugă și cele trei-patru mănăstri aflate doar la câțiva km de oraș în locuri binecuvântate și foarte pitorești.
Văzând ușile bisericilor pe lângă care trec deschise îmbiindu-te parcă să evadezi din tumultul străzii pentru câtva minute de rugăciune la icoana Maicii Domnului sau a Mântuitorului mă duce gândul la românii noștri de prin lumea largă care poate or avea buzunarele ceva mai pline decât mulți dintre noi cei rămași în țară dar care trebuie să meargă mulți km pentru a ajunge la o biserică ortodoxă iar alții poate nici nu au așa aceva în zona în care locuiesc.
Nu mai spun de sărbători când acestea sunt pline iar acei care fregventăm biserica ne știm pe nume și suntem ca și frații.

Și plină de bucurie îmi spun iar și iar " ce bogați suntem noi românii!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2010, 21:36:47
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
"Ce bogați suntem noi românii!"

La aceasta mă gândesc în fiecare zi când cobor spre centrul orașului din cartierul în care locuiesc și în drumul nu tocmai lung trec pe lângă cinci biserici.
Este un oraș destul de mic dar avem cam 15 bisericii și câteva în construcție la care se adaugă și cele trei-patru mănăstri aflate doar la câțiva km de oraș în locuri binecuvântate și foarte pitorești.
Văzând ușile bisericilor pe lângă care trec deschise îmbiindu-te parcă să evadezi din tumultul străzii pentru câtva minute de rugăciune la icoana Maicii Domnului sau a Mântuitorului mă duce gândul la românii noștri de prin lumea largă care poate or avea buzunarele ceva mai pline decât mulți dintre noi cei rămași în țară dar care trebuie să meargă mulți km pentru a ajunge la o biserică ortodoxă iar alții poate nici nu au așa aceva în zona în care locuiesc.
Nu mai spun de sărbători când acestea sunt pline iar acei care fregventăm biserica ne știm pe nume și suntem ca și frații.

Și plină de bucurie îmi spun iar și iar " ce bogați suntem noi românii!"


Sunt foarte de acord cu tine...
In Londra (marele oras...) sunt doar doua biserici ortodoxe romanesti si in fiecare duminica sunt arhi-pline...
In oraselul de unde vin eu (din Romania) sunt multe biserici si multe manastiri in apropiere (in Special Voronet, care e la periferia orasului)
Mi-e atat de dor de locurile duhovnicesti de acasa...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2010, 21:41:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sunt foarte de acord cu tine...
In Londra (marele oras...) sunt doar doua biserici ortodoxe romanesti si in fiecare duminica sunt arhi-pline...
In oraselul de unde vin eu (din Romania) sunt multe biserici si multe manastiri in apropiere (in Special Voronet, care e la periferia orasului)
Mi-e atat de dor de locurile duhovnicesti de acasa...
Da, nu vvreau sa te contrazic ,nici pe tine nici pe Dorina, dar la Londra mai sunt cateva alte biserici ortodoxe ;-) Daca e ca la Paris, in total trebuie sa fie vreo 20.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2010, 22:03:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, nu vvreau sa te contrazic ,nici pe tine nici pe Dorina, dar la Londra mai sunt cateva alte biserici ortodoxe ;-) Daca e ca la Paris, in total trebuie sa fie vreo 20.
Mă faci să râd Fani ! Păi eu locuiesc într-un orășel mititel și sunt biserici la tot pasul și ce biserici!
Întâlnindu-mă cu Anca anul trecut și anul acesta cu Mireala am simțit așa o bucurie la ele și așa o "foame" de a intra în cât mai multe biserici și a participa la cât mai multe slujbe încât am conștientizat că a putea să mergi oricând la biserică este un privilegiu pe care nu știm întodeauna să-l apreciem.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2010, 22:06:52
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, nu vvreau sa te contrazic ,nici pe tine nici pe Dorina, dar la Londra mai sunt cateva alte biserici ortodoxe ;-) Daca e ca la Paris, in total trebuie sa fie vreo 20.

Daca mai stii vre-o Biserica ortodoxa romana in Londra, anunta-ma. Eu locuiesc de 11 ani aici si in afara de cea din Holborn si cea din Kingsbury nu mai stiu alta...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2010, 22:08:16
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
"Ce bogați suntem noi românii!"

La aceasta mă gândesc în fiecare zi când cobor spre centrul orașului din cartierul în care locuiesc și în drumul nu tocmai lung trec pe lângă cinci biserici.
Este un oraș destul de mic dar avem cam 15 bisericii și câteva în construcție la care se adaugă și cele trei-patru mănăstri aflate doar la câțiva km de oraș în locuri binecuvântate și foarte pitorești.
Văzând ușile bisericilor pe lângă care trec deschise îmbiindu-te parcă să evadezi din tumultul străzii pentru câtva minute de rugăciune la icoana Maicii Domnului sau a Mântuitorului mă duce gândul la românii noștri de prin lumea largă care poate or avea buzunarele ceva mai pline decât mulți dintre noi cei rămași în țară dar care trebuie să meargă mulți km pentru a ajunge la o biserică ortodoxă iar alții poate nici nu au așa aceva în zona în care locuiesc.
Nu mai spun de sărbători când acestea sunt pline iar acei care fregventăm biserica ne știm pe nume și suntem ca și frații.

Și plină de bucurie îmi spun iar și iar " ce bogați suntem noi românii!"
Unde locuiesti? Daca nu cer prea mult...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2010, 22:23:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Daca mai stii vre-o Biserica ortodoxa romana in Londra, anunta-ma. Eu locuiesc de 11 ani aici si in afara de cea din Holborn si cea din Kingsbury nu mai stiu alta...
:) Cred ca Fani se referea la faptul ca mai sunt si alte biserici ortodoxe, dar ne-romanesti. Ortodoxia este la fel de valoroasa, chiar daca nu e de aroma romaneasca.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2010, 22:27:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Daca mai stii vre-o Biserica ortodoxa romana in Londra, anunta-ma. Eu locuiesc de 11 ani aici si in afara de cea din Holborn si cea din Kingsbury nu mai stiu alta...
Da, intr-adevar, ma refeream la cele ortodoxe - nu numai romane. Sunt biserici rusesti grecesti etc etc la Londra, in toate limbile inclusiv engleza.

Dorina, pai da, ziceam ca nu vreau sa te contrazic: intr-adevar este un lucru minunat sa ai atatea biserici ortodoxe in apropiere si deschise mereu. Vroiam numai sa aduc o complectare.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2010, 22:32:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fani, cum te mai simti? Cand vine bebele? :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2010, 22:34:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fani, cum te mai simti? Cand vine bebele? :)
Ma simt cam obosita dar ma tin bine; Multumesc ;-)
Tremenul este pe 1 iunie si mai sunt unele lucruri de pregatit..
Dupa asta nu cred sa ma mai vedeti des pe aici.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romanii nu-si respecta eroii ?! Radu32 Generalitati 26 07.12.2010 18:43:29
ROMANII si razboiul altora... Trandafir_Alb Generalitati 0 05.01.2010 18:38:53
Romanii si Athosul C-tin Biserica Ortodoxa Romana 7 25.07.2008 12:55:33
Romanii din Italia Laurentiu Generalitati 20 30.11.2007 09:50:33