Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2010, 05:02:34
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit este greu de ajuns la mormantul parintelui ARSENIE BOCA?

Sunt din Bucuresti, am niste probleme de sanatate mai exact agorafobie si atacuri de panica, imi doresc din suflet sa ajung acolo insa sunt 7 ore de mers plus ca, am inteles ca se ajunge f greu la mormant. A fost cineva si poate povesti daca este anevoios drumul, nu este vb de lene a nu se intelege gresit , este vb de faptul ca efortul si oboseala drumului imi fac foarte rau.
Plang si o sa ma rog la Bunul Dzeu sa imi dea o solutie cum sa ajung, poate cu avionul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2010, 09:14:54
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
Sunt din Bucuresti, am niste probleme de sanatate mai exact agorafobie si atacuri de panica, imi doresc din suflet sa ajung acolo insa sunt 7 ore de mers plus ca, am inteles ca se ajunge f greu la mormant. A fost cineva si poate povesti daca este anevoios drumul, nu este vb de lene a nu se intelege gresit , este vb de faptul ca efortul si oboseala drumului imi fac foarte rau.
Plang si o sa ma rog la Bunul Dzeu sa imi dea o solutie cum sa ajung, poate cu avionul?
trebuie sa ajungi in orasul Hateg prietene si de acolo mai sunt cam 13 km.pana la Sfanta Manastire Prislop,drumul e asfaltat pana acolo,chiar daca e putin mai ingust din momentul intrarii in satul Silvasului,in jur de 4 sute si ceva de km. din Bucuresti,dar crede-ma merita toata osteneala.Iarta-ma prietene ca-mi permit sa-ti dau un sfat:nu te grabi cand ajungi la mormantul Sfant al dragului nostru parinte,stai putin pe bancuta,aduna-te,apoi ingenuncheaza in fata crucii sale,atinge-o,sarut-o si spune-i parintelui ca o spovedanie tot ce te apasa pe suflet si vei simti din acel moment mangaierea dulce a parintelui nostru drag,nu sunt vorbe aruncate-n vant,le-am trait si eu,noi nu stim ce Sfant avem langa noi(ptr. ca se pare ca Parintele e mult mai de folos ptr. noi de acolo din Imparatia lui Dumnezeu).Draga prietene,te rog sa bei apa din izvorul manastirii,sa mergi la chilia sapata in stanca a Sf.Ioan de la Prislop care e mai sus putin de mormantul Sfantului Parinte Arsenie(saruta si roaga-te la icoanele din chilie)si cumpara cartea ,,CARAREA IMPARATIEI'',nu vei regreta,o gasesti acolo,costa 80 lei dar merita,iti misca sufletul ostenit din loc.Dragii mei,noi nu ne dam seama ce avem in aceasta tara sfanta,cu acesti ochi de lut ai corpului pamantesc vedem numai cele de trebuinta ale trupului,sa stiti ca multe lume s-a trezit din somnul aducator de moarte dupa ce l-a cunoscut pe dragul nostru Parinte Arsenie Boca.Prislopul e in jud. Hunedoara,mergeti cu sufletul deschis la parintele si va garantez ca o sa va mai doriti sa reveniti.DUMNEZEU SA BINECUVANTEZE ROMANIA SI NA IERTE NESABUINTELE
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2010, 10:08:57
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
Sunt din Bucuresti, am niste probleme de sanatate mai exact agorafobie si atacuri de panica, imi doresc din suflet sa ajung acolo insa sunt 7 ore de mers plus ca, am inteles ca se ajunge f greu la mormant. A fost cineva si poate povesti daca este anevoios drumul, nu este vb de lene a nu se intelege gresit , este vb de faptul ca efortul si oboseala drumului imi fac foarte rau.
Plang si o sa ma rog la Bunul Dzeu sa imi dea o solutie cum sa ajung, poate cu avionul?
Din locul in care va lasa o masina, adica poarta manastirii, trebuie mers cam 10 - 15 minute pe jos pana la mormant.

Din aceasta distanta, a doua jumatate este o poteca care urca lin in padure. In functie de problemele de sanatate, aceasta portiune poate fi ceva mai dificila, dar am vazut oameni de toate varstele.

Manastirea si mai ales cimitirul, mormantul si poteca pana acolo sunt in padure, deci locul nu este foarte deschis. Cam ca o plimbare in Herastrau, printre copaci inalti - dumneavoastra trebuie sa stiti in ce masura va afecteaza asta din punct de vedere al agorafobiei, in functie de severitatea sindromului.

Va doresc sa va ajute Dumnezeu sa va impliniti visul de a ajunge acolo.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2010, 04:30:32
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
trebuie sa ajungi in orasul hateg prietene si de acolo mai sunt cam 13 km.pana la sfanta manastire prislop,drumul e asfaltat pana acolo,chiar daca e putin mai ingust din momentul intrarii in satul silvasului,in jur de 4 sute si ceva de km. Din bucuresti,dar crede-ma merita toata osteneala.iarta-ma prietene ca-mi permit sa-ti dau un sfat:nu te grabi cand ajungi la mormantul sfant al dragului nostru parinte,stai putin pe bancuta,aduna-te,apoi ingenuncheaza in fata crucii sale,atinge-o,sarut-o si spune-i parintelui ca o spovedanie tot ce te apasa pe suflet si vei simti din acel moment mangaierea dulce a parintelui nostru drag,nu sunt vorbe aruncate-n vant,le-am trait si eu,noi nu stim ce sfant avem langa noi(ptr. Ca se pare ca parintele e mult mai de folos ptr. Noi de acolo din imparatia lui dumnezeu).draga prietene,te rog sa bei apa din izvorul manastirii,sa mergi la chilia sapata in stanca a sf.ioan de la prislop care e mai sus putin de mormantul sfantului parinte arsenie(saruta si roaga-te la icoanele din chilie)si cumpara cartea ,,cararea imparatiei'',nu vei regreta,o gasesti acolo,costa 80 lei dar merita,iti misca sufletul ostenit din loc.dragii mei,noi nu ne dam seama ce avem in aceasta tara sfanta,cu acesti ochi de lut ai corpului pamantesc vedem numai cele de trebuinta ale trupului,sa stiti ca multe lume s-a trezit din somnul aducator de moarte dupa ce l-a cunoscut pe dragul nostru parinte arsenie boca.prislopul e in jud. Hunedoara,mergeti cu sufletul deschis la parintele si va garantez ca o sa va mai doriti sa reveniti.dumnezeu sa binecuvanteze romania si na ierte nesabuintele
iti multumesc din suflet, imi mai poti spune exact ruta, eu stiu asa pitesti-ramnicu-valcea-sibiu-deva, tu cum stii?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.08.2010, 04:32:14
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erethorn Vezi mesajul
din locul in care va lasa o masina, adica poarta manastirii, trebuie mers cam 10 - 15 minute pe jos pana la mormant.

Din aceasta distanta, a doua jumatate este o poteca care urca lin in padure. In functie de problemele de sanatate, aceasta portiune poate fi ceva mai dificila, dar am vazut oameni de toate varstele.

Manastirea si mai ales cimitirul, mormantul si poteca pana acolo sunt in padure, deci locul nu este foarte deschis. Cam ca o plimbare in herastrau, printre copaci inalti - dumneavoastra trebuie sa stiti in ce masura va afecteaza asta din punct de vedere al agorafobiei, in functie de severitatea sindromului.

Va doresc sa va ajute dumnezeu sa va impliniti visul de a ajunge acolo.
eu daca de ex ma rog acestui scump parinte , ma poate ajuta sa ajung la el? Sunt sigur ca pot "exista piedici stiti voi de unde"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.08.2010, 12:56:36
catalinra catalinra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Mesaje: 8
Implicit

Gandeste pozitiv si roaga-te la parintele Arsenie si vei ajunge.
Pentru atacuri de panica ai cartea panicaway pe scribd care iti spune ce sa faci sa scapi de ele.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2010, 15:19:10
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
eu daca de ex ma rog acestui scump parinte , ma poate ajuta sa ajung la el? Sunt sigur ca pot "exista piedici stiti voi de unde"
pe coate trebuie sa ajungi la acel mormant sfant prietene,crede-ma,da toate barierele la o parte si du-te dar sa zabovesti la manastire cateva ore sa te rogi cu credinta ,sa saruti si sa atingi neaparat crucea dragului Parinte Arsenie care m-a trezit si pe mine,tu trebuie sa ajungi in jud. Hunedoara,orasul Hateg si de acolo 13 km. pana la manastire tot drumul e asfaltat,gasesti usor sunt indicatoare la tot pasul,pana in Hateg alegi ce drum iti convine tie cel mai mult,sa bei apa din izvorul de langa biserica,sa iei aghiazma mica acasa de langa manastire,sa dai pomelnice celor adormiti si celor vii din neamul tau,sa crezi din toata fiinta ta in ceea ce faci si cu siguranta parintele ARSENIE te va ajuta cu rugaciunile sale sa te faci bine,DUMNEZEU sa te faca bine prietene,sa stii ca traim intr-o tara binecuvantata cu Har Sfant de la Dumnezeu,trebuie doar sa cauti si sa crezi cu adevarat,DOAMNE AJUTA-NE TUTUROR
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2010, 15:25:08
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @ghetsimani

prietene,mergi prin Pitesti(113km),apoi pana la Ramnicu Valcea inca 50 km. dupa care foarte simplu,Horezu,Targu Jiu,Petrosani si Hateg,e simplu din Hateg mergi spre satul Silvas,vei gasi indicatoare,mai intrebi un localnic,PARINTELE ARSENIE sa-ti netezeasca drumul pana la el si o va face cu siguranta,drum bun si sanatate
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2010, 15:28:29
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @ghetsimani

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
iti multumesc din suflet, imi mai poti spune exact ruta, eu stiu asa pitesti-ramnicu-valcea-sibiu-deva, tu cum stii?
nu e bine,din Rm.Valcea,mergi la Horezu,apoi Tg.JIU,Petrosani si Hateg iar de acolo satul Silvas,gasesti usor sunt indicatoare si oameni binevoitori,drum bun si sanatate,eu zic sa treci peste orice obstacole sa ajungi acolo,s-ar putea sa-ti schimbe viata,depinde si de credinta ta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2010, 15:50:07
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Poti sa alegi ruta si fara sa ajungi in Deva: Pitesti-Rm.Vilcea-Sibiu-Orastie- Simeria-Santuhalm (aici virezi stanga spre Hunedoara)-odata ajuns in Hunedoara, mergi tot iniante pana iesi din oras(cred B-dul Traian si se continua B-dul Decebal)- dupa ce iesi din oras urmeaza sa virezi la dreapta spre Silivas, sunt si indicatoare cu Manastirea Prislop.

Daca tot mergi cu masina, tot langa Hateg se afla Manastirea Colt, in drum spre brad se afla Manastirea Criscior, dar iti recomand din tot sufletul Manastirea Crisan, e o manastire de calugari, se afla la 5 km de Brad, pe drumul catre Oradea. Distanta intre Deva si Brad e de 35 km.

O sa-ti placa Manastirea Prislop, e minunata. Daca o sa te uiti in lacul de acolo, se vede si clopotnita si biserica. Roaga-te Parintelui te va ajuta mult, si pe mine m-a ajutat. Apropos, sa nu iei pietricele de la mormantul Parintelui, nu e voie. Daca vrei, poti sa-i duci flori Parintelui ii placeau foarte mult. Mormantul lui e plin de flori si iarna si vara.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune la mormantul parintelui Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 115 07.11.2014 13:10:15
Pelerinaje la Mormantul Parintelui Arsenie Boca, pentru cei din Maramures vlad90 Generalitati 0 10.08.2011 23:45:21
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 17:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 15:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 23:22:55