Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2008, 06:43:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Care ar trebui sa fie comportamentul unui crestin care doreste mantuirea?
in general, adevaratele doamne servesc apa (plata), rareori gusta putin vin, si au intotdeauna in garderoba, pentru astfel de ocazii, asa numita little black dress. lipsa stridentei si a datului in spectacol este numitorul comun.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2008, 09:11:04
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

nu cred ca un pahar de vin iti va lua mantuirea.depinde pana unde ajungi cu bautul,daca devine ispita sau daca ajungi sa te imbeti.important e ce ai in suflet si cum te porti cu ceilalti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2008, 10:39:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Cred ca nu este pacat sa bei un pahar de vin, da totusi daca tu nu doresti sa bei pt a te mentine curat, nu trebuie sa o faci doar de dragul socializarii, nu uita ca cei ce umbla cu Dumnezeu sunt priviti cu oarecare reticenta de catre lume, iar a face de dragul socializarii chiar orice, nu mi se pare chiar crestinesc, in Epistola 1 catre Corinteni, Sf Apostol Pavel spune "De aceea, ori de mâncati, ori de beti, ori altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceti" asadar sa fim atenti daca "socializarea" noastra nu cumva aduce prejudicii lui Dumnezeu,
De cate ori citim Psalmii vedem ca primul vers din primul psalm suna cam asa " Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredinciosilor si în calea păcătosilor nu a stat si pe scaunul hulitorilor n-a sezut
Ci în legea Domnului e voia lui si la legea Lui va cugeta ziua si noaptea "


Despre bautura, SF Scriptura ne spune ca trebuie folosita cu cumpatare, voi reda cateva verete:

Vinul este batjocoritor, băuturile tari sunt gălăgioase; oricine se îmbată cu ele nu este întelept" (Prov. 20:1)

Nu fi printre ceice beau vin, nici printre ceice se îmbuibează cu carne.Căci betivul si cel ce se dedă la îmbuibare sărăcesc, si atipirea te face să porti zdrente.” (Proverbe 23:20-21)

Vai de cei ce disdedimineată aleargă după băuturi ametitoare, si sed pînă tîrziu noaptea si se înferbîntă de vin!” (Isaia 5: 11)

Si nu vă îmbătati de vin, în care este pierzare, ci vă umpleti de Duhul.(Efeseni, 5;18)

Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva. (1Cor 6;12)

Sf Ioan Gura de aur mai zicea despre betie "Mama tuturor relelor este betia, "Nu în ospețe și în beții”, prin care vorbe nu împiedică pe cineva de a bea, ci numai de a bea fără cumpătare; nu împiedică de a se folosi de vin, ci împiedică numai de a bea vin fără rânduială, "deoarece nimic nu hrănește mânia atât de mult ca betia."Beția este icoana mortii."


Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2008, 10:48:12
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Cozia am si eu o intrebare: fara un pahar de "ceva" nu se poate socializa ? :) Adevaru e ca devenim umpic mai sociabilli dupa unul, dar daca mai vrem dupa aia ? =))
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.08.2008, 12:24:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
spritz-ul este de prost gust, ca sa nu zic de neam prost.
Calificativul de "neam prost" se refera la calitatea omului, nu a vinului.
Iar "bunul gust" e ceva foarte subiectiv.
Dar nu contest ca eticheta cere ca vinul sa se bea fara apa, pentru a-i savura calitatile. Totusi si aici e valabil liberul arbitru, chiar cu riscul de a parea de prost gust, sau neam prost. Daca Dumnezeu e Cel la care te raportezi, nu te va interesa parerea tertelor persoane, care fac asemenea aprecieri superficiale.
Doar bunul Dumnezeu vede in sufletul nostru si ne vede asa cum suntem, nu cum din pacate ne straduim de atatea ori sa ne aratam in ochii altora. In final nu e decat tot o forma de mandrie, pe care reusim sa o imbracam atat de frumos in "etichete" si conveniente, incat nici noi insine nu o mai recunoastem ca fiind de fapt cel mai perfid dintre pacate: mandria.
Dealtfel spritzul este un vechi "sport de masa" al romanilor si numai patrunderea obiceiurilor straine a facut ca spritzul sa cada in desuetudine in ochii multora.
Amintiti-va de aceea de bunele si vechile obiceiuri de alta data. Poate veti evita in felul acesta mahmureala de a doua zi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2008, 12:39:38
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Simte-te bine, rizi, danseaza, imbraca-te atragator, fi FEMININA!!! asta este foarte important.
Uau!!!!
Frate Cozia, nu stiam ca nu imi gasesc jumatatea daca nu ma imbrac atragator!!! Sau poate nu stiu ce intelegi tu prin imbracaminte atragatoare la o femeie...

Parerea mea este ca nu trebuie sa exageram. Sa stim sa fim cumpatati in toate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2008, 13:02:19
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Adesea particip la evenimente unde tineretul si nu numai nu mai stiu cand sa spuna stop bauturii. Daca nu servesti nimic esti facut ciudat sau nesociabil. Care ar trebui sa fie comportamentul unui crestin care doreste mantuirea?

As dori sa stiu parerile vostre.
"Decat sa bei un pahar de apa din mandrie mai bine bei un pahar de vin din smerenie".....Nu trebuie sa ne turnam cenusa in cap si sa ne batem cu pumnii in piept ca noi tinem post ,ca facem... ca dregem.... DAR nu trebuie sa ne rusinam de Hristos, trebuie sa il marturisim mai ales prin viata pe care o ducem. Referitor la afirmatia data, acceptam sa bem un pahat de vin, sa nu fim considerati "ciudati" si ne smerim, lasam sa cunoasca doar Dumnezeu nevointa noastra, sa stie doar El de post si de infranarea noastra. Dar atentie nu trebuie sa ne smerim pana la betie.... La al doilea pahar, deja luam alta atitudine, le zici :"Fratilor, eu vreau mantuire, daca voi vreti bautura...nu vin cu voi". Si gata. Nu negociezi. Parintele Cleopa zicea ca pe drumul mantuirii trebuie sa avem pe de o parte frica de Dumnezeu si pe de alta frica mortii. Acum cugetati si voi...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2008, 14:05:52
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Vechii greci considerau o barbarie sa bei vin fara apa. Ei intotdeauna amestecau vinul cu apa. Nu zic ca asa trebuie sa facem si noi, dar gusturile nu se discuta. Nu se imbata nimeni dintr-un pahar de vin, nici macar din doua. Si daca le bei la o masa nici nu are ce sa strice. Pentru multi un pahar de vin rosu are si calitati terapeutice fiindca le ridica tensiunea scazuta.

E bine ca, daca traim in lume sa nu ne dam mari mucenici si mironosite. Mantuirea nu sta in cate pahare de vin sau altceva bei. Daca esti invitat de cineva la masa, mananci si bei cu cumpatare ce ti se pune in fata fara intrebari si mofturi, si fara sa judeci pe cei care nu tin post.


"in general, adevaratele doamne servesc apa (plata), rareori gusta putin vin, si au intotdeauna in garderoba, pentru astfel de ocazii, asa numita little black dress. lipsa stridentei si a datului in spectacol este numitorul comun."

Pe asta din ce dulapuri prafuite ai mai scos-o, MIrela? :D Adica daca vrei sa gusti putin vin trebuie sa te ascunzi nu stiu pe unde? Hahah :D
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.08.2008, 15:27:23
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa
"Decat sa bei un pahar de apa din mandrie mai bine bei un pahar de vin din smerenie".....
:D:D:D:D Teribil, dar foarte adevarat! :D:D:D:D
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.08.2008, 15:58:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Citat:
În prealabil postat de denissa
"Decat sa bei un pahar de apa din mandrie mai bine bei un pahar de vin din smerenie".....
:D:D:D:D Teribil, dar foarte adevarat! :D:D:D:D
dar se poate aduga shi drege oleaca:

"Decat sa nu bei un pahar de apa din mandrie smerita mai bine nu bei un pahar de vin din smerenie trufashe" ???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Eliberarea omului sau a societatii? buterfly Generalitati 7 22.07.2010 14:46:54
miracole contemporane balaurax2 Generalitati 16 19.06.2009 20:47:54