Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2012, 18:08:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Eeeee... e destul de complicat... trebuie sa vezi langa usa carei biserici sta Hristos sa noteze ca ai fost acolo, etc etc etc... :)))
Crdeam ca au disparut treburile astea....
iată că nu au dispărut.
grav este ca oamenii ajung să creadă că dacă fac acest "jogging" duminică dimineața și-au făcut datoria.
ei uită că erau mult mai castigati dacă rămâneau la prima biserică și participau acolo la toată slujba.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2012, 00:35:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Neînțelegerile tale izvorăsc din suspiciunile tale nefondate pe care le ”regizezi” cum vrea închipuirea ta.
Ce te interesează ce va face ea apoi? Sau când începe apoi pentru ea?
Demetrius, nervozitatea nu ține loc de inteligență. Dă-ți ochelarii de cal jos de pe ochi și mai citește odată textul. Poate ai să prinzi și tu într-un târziu, că "neînțelegerea" era legată de ingratitudinea unui asemenea mod de a organiza evlavia. Dacă ortodoxia ta era și altceva decât o serenadă la trombon difuzată în exclusivitate pe internet, știai că rugăciunea nu este numai cerere ci și doxologie și mulțumire. În caz că nu pricepi nici din a doua încercare, cinstit ar fi să-ți limitezi comentariile la cât înțelegi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2012, 02:25:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nici eu nu consider ca a te duce la sapte, la noua sau la mai multe / mai putine biserici pentru a lasa pomelnice sau acatiste ar trebui incadrat la supestitii. Se creeaza practic un grup de rugaciune pentru o anumita problema.

E grav sa ne rugam mai multe persoane pentru acelasi scop? Eu cred ca nu.

Atunci de ce ar fi superstitie daca am cere mai multor preoti sa se roage pentru acelasi scop? Poate doar daca dam prioritate numarului si nu lui Dumnezeu care mijloceste prin rugaciunile mai multor preoti.
Subscriu... frumos punct de vedere și chiar corect.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2012, 11:02:15
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nici eu nu consider ca a te duce la sapte, la noua sau la mai multe / mai putine biserici pentru a lasa pomelnice sau acatiste ar trebui incadrat la supestitii. Se creeaza practic un grup de rugaciune pentru o anumita problema.

E grav sa ne rugam mai multe persoane pentru acelasi scop? Eu cred ca nu.

Atunci de ce ar fi superstitie daca am cere mai multor preoti sa se roage pentru acelasi scop? Poate doar daca dam prioritate numarului si nu lui Dumnezeu care mijloceste prin rugaciunile mai multor preoti.
De ce să nu recunoaștem că superstițiile fac parte din manifestările de credință de pe lângă Biserica noastră? Dacă le găsim justificări și încercăm să le îmbrăcăm în haine noi nu vom scăpa de ele și vor continua să denatureze credința.
De ce să-i spunem grup de rugăciune, când de fapt nu asta este? Cel care face gesturile astea are grijă să împlinească exact acel număr (9 sau 7 sau 40), să ajungă în aceeași zi la acel număr de biserici, fără ca el însuși să se roage.
Dacă ar dori un grup de rugăciune, l-ar putea găsi în biserica unde se roagă în mod obișnuit. De altfel, rugăciunea în biserică este de grup. De aceea dăm acatistul preotului, pentru ca acesta să-l rostească cu glas tare și să se roage toată biserica împreună cu el. Preotul nu se roagă singur în biserică.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2012, 12:04:27
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Am si eu o nelamurire, am vazut odata la stiri cum oamenii se duceau la nu stiu care icoana facatoare de minuni si inconjurau biserica de 3 ori in genunchi, mie cel putin nu mi se pare ok, adica trebuie sa faci atata zarva ca sa te rogi?eu poate nu vreau sa creada lumea ca is un credincios, Hristos a venit simplu fara surle si trambite. Eu ma gandesc ca ar trebui sa te duci frumos sa pui acatist,sa te rogi sfantului pentru cutare trebuinta, mai rogi si alte cunostiinte sa se roage pentru tine daca e ceva mai grav si cam atat
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2012, 12:29:02
123456k's Avatar
123456k 123456k is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Locație: judetul vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Ma iertati, am citit tot ce a scris fiecare, nu suntem noi in masura sa judecam pe nimeni,dar fiecare face cum crede el, fiecare cauta sa se mantuiasca, daca greseste sau nu, asta nu sunt eu in masura sa spun, am auzit si eu de practica asta cu 3,7 sau 9 biserici, in orase mari se poate, dar la tara? Ar insemna sa se urce intr-un mijloc de transport si sa purceada la drum, si eu nu cred ca ne pune asa pe drum Dumnezeu,da, poti altfel da acatist la toate cele noua, rugand pe cate cineva care stii ca apartine de o anumita biserica si da fiecare pana se implineste numarul, eu o consider o rugaciune colectiva, si unde sunt mai multi, acolo e si Biserica lui Dumnezeu.
Cand esti in necaz esti in stare de orice.
Da-ne Doamne mantuire, iertare de pacate, minte multa si sanatate trupeasca si duhovniceasca!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2012, 15:51:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De ce să nu recunoaștem că superstițiile fac parte din manifestările de credință de pe lângă Biserica noastră? Dacă le găsim justificări și încercăm să le îmbrăcăm în haine noi nu vom scăpa de ele și vor continua să denatureze credința.
De ce să-i spunem grup de rugăciune, când de fapt nu asta este? Cel care face gesturile astea are grijă să împlinească exact acel număr (9 sau 7 sau 40), să ajungă în aceeași zi la acel număr de biserici, fără ca el însuși să se roage.
Dacă ar dori un grup de rugăciune, l-ar putea găsi în biserica unde se roagă în mod obișnuit. De altfel, rugăciunea în biserică este de grup. De aceea dăm acatistul preotului, pentru ca acesta să-l rostească cu glas tare și să se roage toată biserica împreună cu el. Preotul nu se roagă singur în biserică.
Dumnezeu ne cheama spre El adesea prin necazuri. A face un pelerinaj in afara timpului slujbelor si a lasa pomelnice sau acatiste, eventual pe o perioada mai mare de timp, la mai multe biserici nu e deloc gresit, oricine ce ar spune. In timpul Sfintei Liturghii, stam la o singura biserica, nu ne plimbam de la una la alta.

La biserica la care am duhovnicul nu exista sfinte moaste. De aceea, simt nevoia sa merg si la biserici sau manastiri unde exista sfinte moaste sau icoane facatoare de minuni. Si mi se pare normal ca atunci cand pot sa las un pomelnic sau un acatist pentru mai mult timp, chiar daca am mai lasat si in alta parte.

Exista situatii stresante cand vrei sa fii neaparat intr-o zi pomenit la Sfinte Liturghii sau la acatiste. E normal sa cerem ajutorul lui Dumnezeu, ducand din timp, in afara slujbelor, pomelnicul sau acatistul la cate biserici dorim. Pai in timp ce facem acest ,,maraton'' cu siguranta ca ne si rugam, mai descoperim o icoana, o carte folositoare, un preot sau un credincios care ne intinde o mana de ajutor. Mi-au fost de mare folos cartile cumparate cu astfel de ocazii.

Cine vrea sa nu greseasca trebuie sa citeasca mult si sa umble mult pana intelege cele duhovnicesti. Dupa ce avem impresia ca le stim pe toate trebuie sa reluam citirea unor carti folositoare pentru a nu ne declara multumiti de progresele facute. In momentul in care suntem multumiti de noi insine si nu mai cautam nimic, incepe caderea noastra. Sa nu fie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2012, 17:52:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De ce să nu recunoaștem că superstițiile fac parte din manifestările de credință de pe lângă Biserica noastră? Dacă le găsim justificări și încercăm să le îmbrăcăm în haine noi nu vom scăpa de ele și vor continua să denatureze credința.
Antoniap a precizat foarte clar "Poate doar daca dam prioritate numarului si nu lui Dumnezeu care mijloceste prin rugaciunile mai multor preoti". Eu cred că este destul de clar. Cât despre alergatul pe la biserici în timpul slujbelor, da nici eu nu sunt de acord. Sunt convins că un adevărat creștin poate disecerne între importanța alergatului pe la biserici și participarea la Sf Liturghie. Cel care are acest discernământ cu siguranță va duce pomelnicele din timp la biserici. Și apropo, dacă preoții dau și aceste canoane de îndreptare, bieții mireni ce să facă, să asculte de duhovnicul său sau de noi care știm să ne dăm cu părerea în mai toate probleme bisericești? Într-o predică părintele nostru spunea că a venit un mirean și l-a întrebat la câte masluri trebuie să participe să i se dezlege necazul. Păi noi facem comerț cu Dumnezeu? Negociem? Clar că nu. Deci poate de aici și ideea ta de a nu fi deacord un anumit număr de pomeniri la mai multe biserici în același timp, de unde și ideea de supersitiție.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2012, 17:52:32
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord, Antonia. Dar ce spui tu e altceva decât ceea ce s-a descris la începutul topicului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2012, 18:01:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cel care face gesturile astea are grijă să împlinească exact acel număr (9 sau 7 sau 40), să ajungă în aceeași zi la acel număr de biserici, fără ca el însuși să se roage.
De acord, poate că oamenii înțeleg greșit anumite aspecte sau duhovnicii nu sunt destul de clari. A avea grijă doar să se împlinească un anumit număr, întradevăr poate denatura dreapta credință care ne spune "rugați-vă neîncetat" sau "Toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm!" Eu cred că este destul de clar și limpede că a implini un număr este o gravă greșeală.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
acatiste padrevicentiu Generalitati 4 02.07.2010 14:51:57
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 14:16:58
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 05:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 22:06:20