Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.11.2009, 19:08:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
citit Demonii de Dostoievski? Am citit-o cand aveam vreo 14 ani si ma intrebam... despre ce este cartea asta? Despre cum ideile unora nasc mostrii (demoni) in generatiile urmatoare?
..la 14 ani?
In caz ca nu ti-ai dat seama nici acum la batrinete "Demonii" nu este o carte pentru copii. Pentru a intelege poate un sfert din cartea asta trebuie sa fi trecut deja prin viata....evident ca te intrebai despre ce este cartea asta :))

..singurele "pacate" care se transmit de la parinti(evident cei care-si vad de treaba, nu cei nepasatori fata de copii, si alte nereguli...) sunt din categoria mostenire genetica!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.11.2009, 19:09:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..la 14 ani?
In caz ca nu ti-ai dat seama nici acum la batrinete "Demonii" nu este o carte pentru copii. Pentru a intelege poate un sfert din cartea asta trebuie sa fi trecut deja prin viata....evident ca te intrebai despre ce este cartea asta :))

..singurele "pacate" care se transmit de la parinti(evident cei care-si vad de treaba, nu cei nepasatori fata de copii, si alte nereguli...) sunt din categoria mostenire genetica!
Nu prin viata trebuie sa treci ca sa intelegi Dostoievski, ci prin invatatura crestina.

Dar incearca sa ramai la subiect. (Aici nu este vorba de mine).

Ca fapt divers, poti intelege mult din ceea ce nu intelegi.. Nu e un paradox. Daca retii lucrurile neintelese (fara sa le negi) si te gandesti la ele, la momentul potrivit vor primi explicatie.
Eu merg pe acest principiu cand ii invat pe copiii mei cate ceva.. le dau mult mai multa informatie decat pot intelege, o repet ca sa ma asigur ca o vor retine... si evident ca ei incep sa o inteleaga pe masura ce se maturizeaza.
Asa ii invat elementele de baza din crestinism: despre Treime, despre Duhul Sfant, despre bine-rau-pedeapsa, iad (da cu focul!)..etc. Nu vreau sa ajunga la 30 ani si sa nu stie ca Dumnezeu este Sfanta Treime (cum s-a intamplat cu unii de pe forumul acesta)... ba sa mai creada ca alte credinte se inchina la acelasi dumnezeu si alte erezii contemporane.

Last edited by anna21; 13.11.2009 at 19:17:16.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.11.2009, 19:43:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
ba sa mai creada ca alte credinte se inchina la acelasi dumnezeu si alte erezii contemporane.
Succes, dar usor nu o sa-ti fie sa explici urmatorul aspect pe care-l tot intreaba copiii:

Daca Dumnezeu nu si-a dat nici un nume(si a interzis la modul vehement sa fie numit intr-un fel sau altul cum poti tu afirma ca Dumnezeul la care se roaga musulmanii, budustii, hindusii, catolicii, protestantii, masonii, iudeii samd nu este acelasi cu Dumnezeul Ortodocsilor?
Cumva noi avem o intelegere secreta de club privat ortodox cu Dumnezeu?, in care ne-a spus ca el este doar al romanilor ortodocsi, PACT de care pur intimplator nimeni nu stie?

Sf Apostol Pavel a fost clar pentru globalizare, integrare a credintelor locale in crestinism prin adaugarea la intelegerea conceptului de Dumnezeu si NOUL CONCEPT revelat de el, a lui Hristos Mintuitorul. Astfel a avansat el in lumea "dumnezeului vechi" care de fapt nu era vechi ci doar incomplet.
Deci acum fiecare face ce vrea cu aceast nou CAPITOL introdus de Apostoli in completarea intelegerii revelatiei divine lasate oamenilor spre IMBUNATATIRE
Unii au acceptat altii inca se mai scarpina pe cap ce sa faca, si nu-i grabeste nimeni. Dumnezeu are rabdare, iar daca nu inteleg, vor fi judecati dupa legile locale care se invirt in mare parte in JURUL INIMII ...cele(Iudeice, budiste, musulmane, samd)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.11.2009, 19:47:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Succes, dar usor nu o sa-ti fie sa explici urmatorul aspect pe care-l tot intreaba copiii:

Daca Dumnezeu nu si-a dat nici un nume(si a interzis la modul vehement sa fie numit intr-un fel sau altul cum poti tu afirma ca Dumnezeul la care se roaga musulmanii, budustii, hindusii, catolicii, protestantii, masonii, iudeii samd nu este acelasi cu Dumnezeul Ortodocsilor?
Cumva noi avem o intelegere secreta de club privat ortodox cu Dumnezeu?, in care ne-a spus ca el este doar al romanilor ortodocsi, PACT de care pur intimplator nimeni nu stie?

Sf Apostol Pavel a fost clar pentru globalizare, integrare a credintelor locale in crestinism prin adaugarea la intelegerea conceptului de Dumnezeu si NOUL CONCEPT revelat de el, a lui Hristos Mintuitorul. Astfel a avansat el in lumea "dumnezeului vechi" care de fapt nu era vechi ci doar incomplet.
Deci acum fiecare face ce vrea cu aceast nou CAPITOL introdus de Apostoli in completarea intelegerii revelatiei divine lasate oamenilor spre IMBUNATATIRE
Unii au acceptat altii inca se mai scarpina pe cap ce sa faca, si nu-i grabeste nimeni. Dumnezeu are rabdare, iar daca nu inteleg, vor fi judecati dupa legile locale care se invirt in mare parte in JURUL INIMII ...cele(Iudeice, budiste, musulmane, samd)
Asa, dragule, da-ti arama pe fata!

Stii Crezul? Copilul meu il stie! Nu este Dumnezeu marturisit in crez? Inseamna ca ei se inchina la altceva! La produsul imaginatiei lor, adica.
Iaca am explicat pe intelesul unui copil.

Si nu avem mult timp sa ne scarpinam in cap, cum spui tu.
http://www.youtube.com/watch?v=qzwT4TplAaM

Last edited by anna21; 13.11.2009 at 19:50:02.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.11.2009, 19:55:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citesc și tot citesc și mă iertați dar nu înțeleg ce caută acest subiect la "Umanitare" ? ! ?
Cred că la "Pocăința" era mai bine așezat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.11.2009, 20:09:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Asa, dragule, da-ti arama pe fata!

Stii Crezul? Copilul meu il stie! Nu este Dumnezeu marturisit in crez? Inseamna ca ei se inchina la altceva! La produsul imaginatiei lor, adica.
Iaca am explicat pe intelesul unui copil.

Si nu avem mult timp sa ne scarpinam in cap, cum spui tu.
http://www.youtube.com/watch?v=qzwT4TplAaM
care arama?
Priveste Crezul!

CREZUL

Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atoțiitorul,
Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.

PINA AICI TOATE RELIGIILE CRED LA MODUL ABSOLUT IN ACESTE DOUA VERSURI LA FEL

MAI DEPARTE CONTINUA CU "SPECIFICUL" CRESTIN
deci care-i neintelegerea ta?
(Unii vor fi judecati pentru primele doua versuri, altii SI dupa poruncile lui Hristos)
mie mi se pare foarte clar si fara nu stiu ce arama inchipuita de tine)


Și întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Născut, Care din Tătal S-a născut, mai înainte de toți vecii.
Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
Născut, nu făcut, Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire
S-a pogorât din ceruri
Și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara
Și S-a făcut om.
Și S-a răstignit pentru noi în zilele lui Pilat din Pont,
Și a pătimit și S-a îngropat.
Și a înviat a treia zi după Scripturi .
Și S-a suit la ceruri și Șade de-a dreapta Tatălui.
Și iarași va să vină cu slavă, să judece viii și morții,
A cărui Împărăție nu va avea sfârșit.
Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață Făcătorul,
Care din Tatăl purcede,
Cela ce împreună cu Tatăl și cu Fiul Este închinat și slăvit,
Care a grăit prin prooroci.
Întru-una Sfântă Sobornicească și apostolească Biserică,
Mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor,
Aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie.
Amin !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.11.2009, 20:15:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Si nu avem mult timp sa ne scarpinam in cap, cum spui tu.
http://www.youtube.com/watch?v=qzwT4TplAaM
este vorba de PRETUIREA timpului nu despre faptul ca nu mai avem timp de gindire.
Iar gindesti in termenii tai habotnici- prapastiosi.
Imi pare rau ca ai ramas incremenita ca mentalitate in evul mediu iar Occidentul cu partile lui bune( ca le are si pe alea, in afara de pantofiori:) ti-a aratat ca este necesar sa te gindesti si la cei care sunt mai slow. O gindire progresista cu ADEVARAT CRESTINA include pe toti membrii ei, handicapati, inceti la minte, cei care cer mult timp de gindire. Gindirea gen "Legea Junglei"(hotaraste-te repede sau esti eliminat!) nu are nimic de a face cu crestinismul lui Hristos, poate cu altele locale de ale tale, dar nu a Mintuitorului
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.11.2009, 23:44:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
care arama?
Priveste Crezul!

CREZUL

Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atoțiitorul,
Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.

PINA AICI TOATE RELIGIILE CRED LA MODUL ABSOLUT IN ACESTE DOUA VERSURI LA FEL

MAI DEPARTE CONTINUA CU "SPECIFICUL" CRESTIN
deci care-i neintelegerea ta?
(Unii vor fi judecati pentru primele doua versuri, altii SI dupa poruncile lui Hristos)
mie mi se pare foarte clar si fara nu stiu ce arama inchipuita de tine)
1. Tu crezi sincer ca aceasta este invatatura crestina?

2. Din nou, nu vorbeam despre judecata, ci despre inchinarea la acelasi dumnezeu.
Ti se pare ca este acelasi lucru?
Inchinarea se refera la ce fac oamenii, la cunoasterea de Dumnezeu, la urmarea anumitor invataturi legate de o anumita reprezentare a divinitatii etc.. Si oamenii pot varia f mult si evident ca nu se inchina toti aceluiasi dumnezeu!
Dumnezeu este acelasi pt toti, dar oamenii se mai inchina si idolilor, unor dumnezei inchipuiti.
Ca sa-ti fac o comparatie: fiecare copil are un tata.. Evident. Dar asta nu inseamna ca este indiferent pe cine numesc ei tata (ca este tatal real, ca este un strain, ca este o statuie sau un copac).
Bun.

Tu vorbesti acum despre judecata. Ce legatura are cu subiectul dezbatut de mine?

3. Ceea ce spui este ilogic: cum adica vor fi judecati dupa primele doua versuri?
De unde ai notiunile astea despre judecata? Cum ar suna intrebarea la judecata? Crezi in cineva care a facut lumea vazuta si nevazuta? Da! Bun, nu vei fi pedepsit...
Tu-ti dai seama ce enormitati spui?

(arama este sclipiciul de new age-ist)

Last edited by anna21; 13.11.2009 at 23:48:05.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.11.2009, 00:02:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Are dreptate Geo nektarios in tot ce se spune depre parinti si copii! Un mic exemplu la indemana oricui, pe care ni l-a dat parintele din parohia noastra: in biserica vin mame cu bebelusi la impartasit. unii dintre ei se smiorcaie, tip, se zbat, altii, dimpotriva, un sunet nu scot! Si le-a zis parintele: vedeti,cum de acei prunci sunt cuminti si nu scot grai si altii tipa ingrozitor si nu se lasa impartasiti? ia sa veniti voi, parintii, la spovedanie si sa vedeti cum vi se linistesc copiii! Si asa este, am luat si eu seama, copiii credinciosilor care vin des la biserica nu ofera spectacole, in schimb, cei ai caror parinti nu prea sunt dusi la biserica sar din brate si se zbat, ca de multe ori, trebuie sa se opreasca si slujba din cauza lor.
Pe langa societate (careia nu ii contesta nimeni influenta), mai sunt si pacatele parintilor, mai este si atitudinea lor! Azi, in autobuz, o femeie de vreo 40 de ani vorbea la telefon cu copilul ei: mama, nu iti lua tigari, ca am cumparat eu pentru amandoi! am vazut recent un caz la stiti, o fata de 16 ani, necastorita, a nascut un copil bolnav, fara o parte din stomac, ceva de genul, cer bani la lume sa il duca in Germania, sa il salveze... cat de greu se plateste pacatul desfranarii, stau si ma infior! Una e sa iti nenorocesti tu viata, dar alta e sa le nenorocesti viata si altora, mai ales unor copii care nu au cerut sa fie adusi pe lume!
Daca parintele injura, face blestematii, cum vrei sa fie copilul lui? un sfant? Uf, ca nu suntem responsabili numai pentru viata noastra, ci si pentru cea a urmasilor nostri!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.11.2009, 00:25:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Da, Glykys, am observat si eu ca se transmit anumite patimi la copii. Nu dau exemple.
Nu inteleg cum, de ce , ce se poate face...
Dar cu copilul agitat in biserica m-ai pus pe ganduri. Cel mic al meu era fff cuminte, nu scotea un sunet, toata lumea mi-l lauda! Si din august (13 luni avea) nu mai vrea sa se impartaseasca. Se agita si se zbate cum il duc in fata.
Ma intreb ce s-a intamplat! Cu noi, parintii, nu cu el.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca - Despre dragostea lui Dumnezeu fata de oameni cristian67 Intrebari utilizatori 0 08.09.2010 13:09:06
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 13:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47