Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.12.2007, 13:47:18
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Draga Irina, nu te descuraja , nici eu la inceput nu am simtit efectul asa dintr-o data si gandeam exact ca tine, trebue sa mergi in continuare cu credinta in Dumnezeu va fii totul bine si vei simti efectul, dar roaga te la Dumenzeu si la Sf.Feciaora sa ti indrume pasii spre un preot duhovnic.
Nu renunta esti pe calea cea buna, roaga te cand iti vin alte ganduri in timpul maslului sau la slujbe , nu te descuraja pentru asta ca oricui i se poate intampla , cum mi s-a intamplat si inca mi se intampla si mie.
Fii tare , roaga te si gaseste ti un preot duhovnic si fii optimista, ca totul va fii bine. Incearca cat de mult poti sa fii atenta la ce zice preotul in timpul maslului ca sa nu mai auzi fosnetele din jur.
Ai grija de tine.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.12.2007, 13:59:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu renunta sa mergi la sf.Maslu ,dar cel mai bine e sa nu lipsesti de la Sf.Liturghie de duminica.Eu simt farmecul sf.Liturghii . Iar la sf.Maslu mergi unde nu e agitatie ,o biserica mai mare si te retragi intr-un colt unde nu vei mai fi deranjata.
Nu trebuie de la inceput sa fii atenta ,asta va veni cu timpul ,mie imi place si apostolul care se citeste inainte de fiecare Evanghelie ,e plin de intelepciune si invataminte.
E bine ca stai in provincie ,acolo e mai multa liniste in biserici ,daca te interesezi poti gasi un preot duhovnic bun.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.12.2007, 17:59:05
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

a, stateam ca m-am stabilit in bucuresti. acum caut un duhovnic care sa ma ajute sa merg pe calea cea buna. imi pare rau daca am deranjat cu mesajele mele pe care le-am trimis aici zilele trecute, dar eram foarte agitata, trista, oarecum dezamagita, atat de dezamagita ca nu ma gandisem ca o rana nu se vindeca peste noapte. multumesc pt sfaturi, o sa vad cum pot sa supravietuiesc. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.12.2007, 11:47:49
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Cu placere, te am sfatuit cum am stiut si noi, dar tu trebuie sa alegi drumul bun.
Aduti aminte de pilda fiului ratacit, al omului cu doi fii si cat de fericit era tatal sau ca s a intors acasa, asa si Dumnezeu se bucura cand cautam sa ne intoarcem pe calea cea buna catre El. Asa ca fii tare, curaj!
Ai grija de tine si Dumnezeu sa te ajute sa ti gasesti un duhovnic care sa te ajute sa mergi pe calea cea dreapta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.12.2007, 21:49:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa
Cat de puternic este un maslu?
Cat de puternica este Taina Maslului? Cred ca aceasta reiese chiar din cuprinsul rugaciunilor si al cantarilor. Sunt multi care s-au tamaduit si sunt in masura sa vorbeasca.Taina aceasta poate fi socotita, prin excelenta, Taina a trupului, sau Taina randuita pentru insanatosirea trupului. Prin ea se pune in relief valoarea pozitiva acordata de Dumnezeu trupului omenesc, ca Unul care insusi a luat trup si il tine in veci, ne mantuieste prin el, impartasindu-ne viata dumnezeiasca.
In rugaciunea citita dupa al doilea Apostol si a doua Evanghelie se cere lui Hristos insanatosirea bolnavului, pe baza faptului ca El S-a intrupat si "S-a zidit (creat) pentru zidirea Sa", aratand vointa Lui de a mantui trupul si de a-l inalta in imparatia lui Dumnezeu, de a face din trupuri un mijloc de comunicare vesnica intre Dumnezeu si oameni.

Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.03.2008, 22:29:33
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Eu am o problema de sanatate si sunt imobilizata intr-un fotoliu rulant. Merg aproape in fiecare vineri la Sf maslu. Nu pot spune ca m-am facut bine. Dar intotdeauna simnt mangaiere, alinare si prezenta Lui:)NU IMI PIERD NICI ODATA SPERANTA IN DUMNEZEU! Doamne ajuta
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.03.2008, 19:37:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui
Eu am o problema de sanatate si sunt imobilizata intr-un fotoliu rulant. Merg aproape in fiecare vineri la Sf maslu. Nu pot spune ca m-am facut bine. Dar intotdeauna simnt mangaiere, alinare si prezenta Lui:)NU IMI PIERD NICI ODATA SPERANTA IN DUMNEZEU! Doamne ajuta
Asta este adevarata credinta si dragoste de Dumnezeu. Suferinta ta nu te-a impiedicat in dragostea-ti fata de EL, nu ti-a luat speranta, nu ti-a slabit credinta. Esti vrednica de dragostea LUI, mult , mult mai vrednica decat noi toti la un loc.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.03.2008, 22:00:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui
Eu am o problema de sanatate si sunt imobilizata intr-un fotoliu rulant. Merg aproape in fiecare vineri la Sf maslu. Nu pot spune ca m-am facut bine. Dar intotdeauna simnt mangaiere, alinare si prezenta Lui:)NU IMI PIERD NICI ODATA SPERANTA IN DUMNEZEU! Doamne ajuta
Exemplul tau este cel mai convingator argument. Cuvintele noastre sunt chiar de prisos. Dumnezeu sa te intareasca in continuare.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.03.2008, 21:06:12
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de pui
Eu am o problema de sanatate si sunt imobilizata intr-un fotoliu rulant. Merg aproape in fiecare vineri la Sf maslu. Nu pot spune ca m-am facut bine. Dar intotdeauna simnt mangaiere, alinare si prezenta Lui:)NU IMI PIERD NICI ODATA SPERANTA IN DUMNEZEU! Doamne ajuta
Exemplul tau este cel mai convingator argument. Cuvintele noastre sunt chiar de prisos. Dumnezeu sa te intareasca in continuare.
Multumesc f mult:)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.07.2010, 15:21:28
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

am si eu o intrebare.. la Maslu trebuie sa mergi spovedit sau intr-un anumit fel? Exista ceva ce te opreste sa participi la aceasta Taina? Daca stiti careva dintre voi mai multe va rog tare frumos sa-mi spuneti si mie.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 02.08.2012 23:13:27
Lumanarile de la maslu adina30 Maslul 11 19.03.2011 21:52:31
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 20:02:37
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 14:18:43
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 00:29:39