Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.01.2008, 18:25:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/Asculta__Maica_Ecaterina___Arta_ca_mijloc_de_mantu ire-2282.html

In ultima parte a cuvantului ei, Maica Ecaterina ne vorbeste despre lucrarile in curs pentru refacerea Templului lui Solomon.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.01.2008, 11:09:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, am citit un articol pe site shi in care se face trimitere prin slava lui Dumnezeu ca Fiul parca ar fi Tatal....poi Nu e Tatal! Fiul e Fiul dar este una cu Tatal, adica in Fiul este deslushit chipul Tatalui, shi al Sfantului Duh, dar shi al Fiului, asha cum in Tatal este Chipul Fiului, al Sfantului Duh dar shi al Tatalui, iar in Sfantul Duh este Chipul Tatalui, al Fiului dar shi al Sfantului Duh.... shi Una sunt cele Trei Persoane care formeaza pe Dumnezeu dar nicidecum nu putem identifica o singura persoana, adica Tatal ca dandu-se Fiul shi apoi dandu-se Sfantul Duh, adica exact ca shi cum defapt ar fi fost o taina shi nu a spus adevarul pentru o frumoasa taina shi ca defapt a fost Unul shi acelashi..... Nu domnule, eu pricep ca sunt Trei persoane shi sunt una shi in ele insele dar shi daca ar fi una in preajma ceiluilalt cum se intampla cazul de a fi in ceruri cand l-a rugat Fiul, pe Tatal sa trimita alt Mangaietor de l-a shi trimis Tatal, adica persoana Duhului Sfant sa fie cu noi pana la sfarshitul veacurilor, shi sa ne invetze in tot adevarul care vorbeshte despre Fiul, shi cum a facut shi face shi altele...

Deci pe Fiul nu l-a vazut nimeni pana s-a nascut din Fecioara decat Tatal shi Duhul Sfant shi era dinainte de Avraam... de atunci cand a fost Nascut din Tatal mai inainte de totzi vecii.... iar cand s-a aratat lui Ioan in insula Patmos se intzelege ca avea shi el Chipul Tatalui, deoarece Fiul intrase in slava Sa, prin Golgota suferintzelor pentru Mantuirea oamenilor datzi Lui shi inviind din mortzi... primind apoi toata Puterea In Cer shi pe Pamant.... deci asta ne-a invatzat shi nu cumva sa credam ca e o unic persoana care s-a dat fiul shi apoi duhul sfant shi defapt avea puterea dar s-a jucat intr-un fel sau altul shi ne-a pacalit mereu shi ne-a dus de nas... nu, Fiul nu e Tatal, chiar daca slava Fiului e aidoma cu slava Tatalui shi a Sfantului Duh...

Shi inca o chestiune esentziala, Tatal este primul care urmeaza pe Fiul in lucrarea Sa, adica plinind invatzatura Fiului, urmand invatzatura... eu asha constat... deci este primul care "asculta de invatzatura propovaduita prin Fiul, asha cum a facut Fiul cand a fost printre oameni, asha lucreaza shi Tatal prin Fiul, shi Duhul Sfant de Asemenea".............
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.01.2008, 13:16:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

in ultima fraza anterioara nu era nici un citat ci o constatare.... iar inca o chestiune, mie imi pare ca modificarile la simbolul credintzei facute de antihrist in unele biserici se fac in duh, adica neobservat ca text ci ca duh in care faci marturisirea, deci daca la asta se refera shi nu neaparat la textul scris, ca poate ca shi la textul scris v-a fi... asha ca.... ce spunea parintele Lavrentzie al Cernigovului, poate ca se refera la duhul marturisirii shi la duhul rugaciunii ca v-a fi schimbat in bisericile in care se v-a aduce jertfa sangeroasa... dar ce inseamna jertfa sangeroasa, aici intra multe aspecte, dar unul foarte important ar fi acela ca unii creshtini se impartashesc des dar cu nevrednicie, shi atunci jertfa nesangeroasa pentru iertarea pacatelor, in timp shi din cauza inmultzirii pacatelor devine o jertfa sangeroasa pentru respectivul ortodocs, care nu reusheshte sa aduca roade ale duhului respectiv ale schimbarii interioare dupa chipul tainic al lui Hristos.... deci impartashirea spre nevrednicie imi pare ca ar fi una din jertfele ce duce spre ideea jertfei sangeroase... adic creshtinul nu se indreapta spre drumul umilintzei, pocaintzei tainice, ieshirii din pacate, lasarea omului lumesc, al egoismului shi al slujirii de slujitori idoleshti, nashterea din adevar fatza de Dumnezeu shi nemaitrairea in miciuna... ca mai sunt shi alte feluri de jertfiri sangeroase pe care le banuiesc dar n-am sa le amintesc....
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.01.2008, 13:23:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

un alt fel de interpretarea la jertfa sangeroasa, de exemplu, ar fi ideea bolnava ca facand pacatul, trecand de piatra de poticnire care te-ar fi oprit ai scapat de incordare, de incarcare shi te-ai eliberat, ca shi cum pacatul ar trece din fatza in spate, dar se intampla exact invers cand pacatuieshti, pacatul din spate itzi trece in fatza, adica vei da socoteala, cere repetare shi repacatuire ca shi cum tzi s-ar fi shi programa in mintea shi sufletul tau pentru a mai face, iar shi iar, fie la fel, fie cautand noi feluri de a obtzine acele satisfactzii ale patimii...

Ca asha se leaga foarte frumos cuvantul Piatra pus Domnul lui Simon fiiul lui Iona cand a zis ca pe aceasta Piatra v-a zidi BBiserica Sa, adica piatra marturisirii a Pietrei care este Hristos adica avand acelashi nume cu Domnul, deci aceasta Piatra se leaga shi cu piatra de poticnire, prin ucenicul sau, pe care a avut-o de infruntat Domnul pentru a ajunge la Golgota... shi a intra in slava Sa.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 28.01.2008, 13:36:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
in ultima fraza anterioara nu era nici un citat ci o constatare.... iar inca o chestiune, mie imi pare ca modificarile la simbolul credintzei facute de antihrist in unele biserici se fac in duh, adica neobservat ca text ci ca duh in care faci marturisirea, deci daca la asta se refera shi nu neaparat la textul scris, ca poate ca shi la textul scris v-a fi... asha ca.... ce spunea parintele Lavrentzie al Cernigovului, poate ca se refera la duhul marturisirii shi la duhul rugaciunii ca v-a fi schimbat in bisericile in care se v-a aduce jertfa sangeroasa... dar ce inseamna jertfa sangeroasa, aici intra multe aspecte, dar unul foarte important ar fi acela ca unii creshtini se impartashesc des dar cu nevrednicie, shi atunci jertfa nesangeroasa pentru iertarea pacatelor, in timp shi din cauza inmultzirii pacatelor devine o jertfa sangeroasa pentru respectivul ortodocs, care nu reusheshte sa aduca roade ale duhului respectiv ale schimbarii interioare dupa chipul tainic al lui Hristos.... deci impartashirea spre nevrednicie imi pare ca ar fi una din jertfele ce duce spre ideea jertfei sangeroase... adic creshtinul nu se indreapta spre drumul umilintzei, pocaintzei tainice, ieshirii din pacate, lasarea omului lumesc, al egoismului shi al slujirii de slujitori idoleshti, nashterea din adevar fatza de Dumnezeu shi nemaitrairea in miciuna... ca mai sunt shi alte feluri de jertfiri sangeroase pe care le banuiesc dar n-am sa le amintesc....
chestia cu impartashirea neurmata de roade, adica impartashirea deasa dar nu spre vrednicie care mi-a facut in minte legatura cu proorocia sfantului Lavrentzei ca nu prea intzelegeam ce inseamna aia jertfa sangeroasa, am ajuns la concluzia asta citind cuvintele unui sfant din indreptarul de spovedanie, shi am ajuns la concluzia ca poate se refera la jertfa sangeroasa nu numai a ortodocsului ci poate shi a lui Hristos, dar poate ca se refera la revenirea in unele biserici la jertfele animaliere pentru pacate, asha cum se practica la unele popoare... oricum sunt multe posibile interpretari.... shi multe din ele valabile...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.02.2008, 11:23:32
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

ce parere aveti despre asta ? ----> http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/82837/
Reply With Quote
  #97  
Vechi 07.02.2008, 11:24:49
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

[link=http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/82837/]
Reply With Quote
  #98  
Vechi 07.02.2008, 11:25:21
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Reply With Quote
  #99  
Vechi 07.02.2008, 11:26:15
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

cum introduc linkul ? ca nu stiu. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #100  
Vechi 07.02.2008, 12:13:12
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
[link=http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/82837/]
e vorba de un articol:Sfarsitul lumii vine in 2012
Civilizatia strabuna Maya a prezis ca in anul 2012, se va produce un cataclism la nivel mondial, prin trecerea la o noua epoca spirituala, plina de schimbari pentru omenire
Profetia Maya: adevar sau mit?

eu cred ca e o falsa proorocie pt ca iisus zice clar:IAR DE ZIUA SI DE CEASUL ACELA NIMENI NU STIE, NICI INGERII DIN CERURI, NICI FIUL, CI NUMAI TATAL

Raspunzand, Iisus le-a zis: Vedeti sa nu va amageasca cineva. 5. Caci multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt Hristos, si pe multi ii vor amagi. 6. Si veti auzi de razboaie si de zvonuri de razboaie; luati seama sa nu va speriati, caci trebuie sa fie toate, dar inca nu este sfarsitul. 7. Caci se va ridica neam peste neam si imparatie peste imparatie si va fi foamete si ciuma si cutremure pe alocuri. 8. Dar toate acestea sunt inceputul durerilor. 9. Atunci va vor da pe voi spre asuprire si va vor ucide si veti fi urati de toate neamurile pentru numele Meu. 10. Atunci multi se vor sminti si se vor vinde unii pe altii; si se vor uri unii pe altii. 11. Si multi prooroci mincinosi se vor scula si vor amagi pe multi. 12. Iar din pricina inmultirii faradelegii, iubirea multora se va raci. 13. Dar cel ce va rabda pana sfarsit, acela se va mantui. 14. Si se va propovadui aceasta Evanghelie a imparatiei in toata lumea spre marturie la toate neamurile; si atunci va veni sfarsitul. 15. Deci, cand veti vedea uraciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stand in locul cel sfant - cine citeste sa inteleaga - 16. Atunci cei din Iudeea sa fuga in munti. 17. Cel ce va fi pe casa sa nu se coboare, ca sa-si ia lucrurile din casa. 18. Iar cel ce va fi in tarina sa nu se intoarca inapoi, ca sa-si ia haina. 19. Vai de cele insarcinate si de cele ce vor alapta in zilele acelea! 20. Rugati-va ca sa nu fie fuga voastra iarna, nici sambata. 21. Caci va fi atunci stramtorare mare, cum n-a fost de la inceputul lumii pana acum si nici nu va mai fi. 22. Si de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scapa nici un trup, dar pentru cei alesi se vor scurta acele zile. 23. Atunci, de va va zice cineva: Iata, Mesia este aici sau dincolo, sa nu-l credeti. 24. Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor da semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi. 25. Iata, v-am spus de mai inainte. 26. Deci, de va vor zice voua: Iata este in pustie, sa nu iesiti; iata este in camari, sa nu credeti. 27. Caci precum fulgerul iese de la rasarit si se arata pana la apus, asa va fi si venirea Fiului Omului. 28. Caci unde va fi starvul, acolo se vor aduna vulturii. 29. Iar indata dupa stramtorarea acelor zile, soarele se va intuneca si luna nu va mai da lumina ei, iar stelele vor cadea din cer si puterile cerurilor se vor zgudui. 30. Atunci se va arata pe cer semnul Fiului Omului si vor plange toate neamurile pamantului si vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere si cu slava multa. 31. Si va trimite pe ingerii Sai, cu sunet mare de trambita, si vor aduna pe cei alesi ai Lui din cele patru vanturi, de la marginile cerurilor pana la celelalte margini. 32. Invatati de la smochin pilda: Cand mladita lui se face frageda si odrasleste frunze, cunoasteti ca vara e aproape. 33. Asemenea si voi, cand veti vedea toate acestea, sa stiti ca este aproape, la usi. 34. Adevarat graiesc voua ca nu va trece neamul acesta, pana ce nu vor fi toate acestea. 35. Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. 36. Iar de ziua si de ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INCENDIU PUTERNIC IN MUNTELE ATHOS in apropierea Man. Hilandar. Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 0 15.08.2012 08:18:23
Stiinta si razboiul sfarsitului lumii JustNicol Generalitati 3 29.07.2012 22:04:18
Semnele sfarsitului Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 114 17.09.2009 06:42:18