Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2007, 14:29:29
Julyan Julyan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2007
Mesaje: 1
Implicit

Ce inseamna locuri la buget si locuri la taxa ? ( legat de admitere la teologie ) Exista cumva si locuri in cadrul Facultatii de teologie pastorala " fara frecventa " ?
Va multumesc pentru lamuriri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2007, 19:17:52
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

locuri cu taxa - platesti facultatea. daca ai avut media mica la admitere sau la bac + media tin tp anilor de liceu ( din cate stiu la teologie se tine cont 45 % ) platesti o taxa timp de un an, in 3 rate. daca aimedie buna in primul an de facultate, in al doilea an poti trece la buget, sau chiar sa iei bursa
locuri cu buget - nu platesti nimic , decat taxa de inscriere care oricum este obligatorie.
din cate stiu, orice facultate ar trebui sa aiba sectie de fara frecventa sau de distantza, cauta si tu pe site-ul facultatii respective
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2007, 20:54:01
rockforever13 rockforever13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 2
Implicit

intrebare : :D daca noi vrem sa ascultam rock sa fim rockeri rockerite ...da nu din alea care asculta muzica si dau din cap ca disperatii....ce ne impiedica...mie mi s-a spus ca dumnezeu va judeca fiecare religie in parte...eu de ex. sunt nereligio dar cu inclinatii sprituale ...intr-un fel.... ce ma retine sa nu ascult rock?? este un tip d muzica...si eu va garantez ca citita invers nu da nimic despre satana si alte creaturi rele .... pana la urma de ce exisa razboi intre noi...eu sunt nereligios rocker dar "am frica de dumnezeu" adica de obicei ma rog...ma dauc la biserica...si sunt rocker...care e diferenta ???? aa da asta ca un fel de P.S. in cantece nu exista profetii...totul se da pe fata ;).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2007, 21:01:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rockforever13
intrebare : :D daca noi vrem sa ascultam rock sa fim rockeri rockerite ...da nu din alea care asculta muzica si dau din cap ca disperatii....ce ne impiedica...mie mi s-a spus ca dumnezeu va judeca fiecare religie in parte...eu de ex. sunt nereligio dar cu inclinatii sprituale ...intr-un fel.... ce ma retine sa nu ascult rock?? este un tip d muzica...si eu va garantez ca citita invers nu da nimic despre satana si alte creaturi rele .... pana la urma de ce exisa razboi intre noi...eu sunt nereligios rocker dar "am frica de dumnezeu" adica de obicei ma rog...ma dauc la biserica...si sunt rocker...care e diferenta ???? aa da asta ca un fel de P.S. in cantece nu exista profetii...totul se da pe fata ;).
Asculta 24 din 24 ore rock ! Asta e voia ta, asta sa fie. Nu inteleg de ce singur te acuzi ? Auditie placuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2007, 21:02:42
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

pt "rockforever13"

pai si mie imi place muzica rock. Se zice ca cine asculta o muzica de genul rockului sau alte asemenea, acela nu este in pace cu sufletul sau. Ceva este acolo care te deranjeaza.

in general, atata timp cat muzica pe care o asculti nu are elemente "rele" (rime despre ala rau si treburile lui, scene de violentza, de cruzime sau semne obscene), eu cred ca poti fi linistit.

Nu este o parere fixa in legatura cu asta. Multi pot fi rockeri, dar nu multi rockeri crestini! Sa stii ca cuv "rocker" se poate pune langa cuv "crestin", fara nici o rusine.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.12.2007, 22:15:53
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de rockforever13
intrebare : :D daca noi vrem sa ascultam rock sa fim rockeri rockerite ...da nu din alea care asculta muzica si dau din cap ca disperatii....ce ne impiedica...mie mi s-a spus ca dumnezeu va judeca fiecare religie in parte...eu de ex. sunt nereligio dar cu inclinatii sprituale ...intr-un fel.... ce ma retine sa nu ascult rock?? este un tip d muzica...si eu va garantez ca citita invers nu da nimic despre satana si alte creaturi rele .... pana la urma de ce exisa razboi intre noi...eu sunt nereligios rocker dar "am frica de dumnezeu" adica de obicei ma rog...ma dauc la biserica...si sunt rocker...care e diferenta ???? aa da asta ca un fel de P.S. in cantece nu exista profetii...totul se da pe fata ;).
Asculta 24 din 24 ore rock ! Asta e voia ta, asta sa fie. Nu inteleg de ce singur te acuzi ? Auditie placuta.
De unde ai dedus tu ca asculta 24 din 24?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2008, 23:02:08
rockforever13 rockforever13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 2
Implicit

stati asa ca nu ascul 24 din 24 si nu metallica...nu au cuvinte din astea cu satana si chestii...rockul e singura muzica care merita ascultata...da nu etallica....nam ascultat niciodata muzica rock pe reverse..dar daca are cineva...idul mu la mess e rockforever13 ....sami dati si mie cas curioasa...si sa ziceti si autorul melodiei...:)) =)) a da..si leloup....nu sunt in pace cu sufletul meu de mult...da nu de asta ascult rock ...pe mine rockul ma linisteste si ma relaxeaza...pricum cautati placebo....si stati linistiti ca nu e cu satana :))=))
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2008, 00:23:32
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"De unde ai dedus tu ca asculta 24 din 24?"
dar nu a dedus ci a indemnat-o sa asculte rock 24 din 24 daca asa vrea ea;)(verbul "asculta" era la imperativ:D)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2008, 08:53:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rockforever13
intrebare : :D daca noi vrem sa ascultam rock sa fim rockeri rockerite ...da nu din alea care asculta muzica si dau din cap ca disperatii....ce ne impiedica...mie mi s-a spus ca dumnezeu va judeca fiecare religie in parte...eu de ex. sunt nereligio dar cu inclinatii sprituale ...intr-un fel.... ce ma retine sa nu ascult rock?? este un tip d muzica...si eu va garantez ca citita invers nu da nimic despre satana si alte creaturi rele .... pana la urma de ce exisa razboi intre noi...eu sunt nereligios rocker dar "am frica de dumnezeu" adica de obicei ma rog...ma dauc la biserica...si sunt rocker...care e diferenta ???? aa da asta ca un fel de P.S. in cantece nu exista profetii...totul se da pe fata ;).
Daca te duci la biserica si ai inclinatii catre viata spirituala mergi mai departe ,dar incearca sa te rogi mai mult si nu lua seama la anturaj.Mergi si la spovedanie si nu renunta la rugaciunile de seara macar ,dar sa le faci cu multa atentie ,sa cauti sa nu iti zboare mintea.Daca te duci la sf.Liturghie si stii ce se savarseste acolo e foarte bine ,daca nu , incearca si cauta o carte care explica acesta slujba.
Mai incolo vei vedea ce vei face.Dumnezeu ne iubeste pe toti si ne vrea la El.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2008, 10:28:36
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
"De unde ai dedus tu ca asculta 24 din 24?"
dar nu a dedus ci a indemnat-o sa asculte rock 24 din 24 daca asa vrea ea;)(verbul "asculta" era la imperativ:D)
Greseala ma, intr-adevar, imi cer scuze:cool:
Reply With Quote
Răspunde