Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2010, 01:33:57
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cristofor magul din carpati

A citit cineva cartea? Eu chiar as vrea sa stiu daca mai traieste acest individ si cum il pot intalni.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2010, 01:40:39
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
A citit cineva cartea? Eu chiar as vrea sa stiu daca mai traieste acest individ si cum il pot intalni.
Dar de ce vrei neaparat sa-l intalnesti, cand sunt atatia care pot sa-ti dea povete fara a-si spune magi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2010, 07:29:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
A citit cineva cartea? Eu chiar as vrea sa stiu daca mai traieste acest individ si cum il pot intalni.
Nu stiu despre ce este vorba,ma poti lamuri?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2010, 13:29:59
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ptr ca acest mag vindeca nu este vorba de povete. este un tip care a trait mult in tibet printre budisti, a invatat foarte multe si este un tip deosebit de credincios, cartea este nemaipomenita. un tip francez bolnav de SIDA era extraordinar de bogat afla ca nu mai are mult de trait, o tipa ii spune de acest roman si desi la inceput este sceptic accepta un tratament foarte dur de meditatie, post, rugaciune in jur de 40 zile. exact asa se numeste cartea "cristofor magul din carpati"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2010, 13:54:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu alergati dupa magi si alte persoane care "vindeca" miraculos.
Va vindeca trupul si va pierdeti definitiv trupul. Multi vor face minuni, insa nu toate minunile sunt mantuitoare.

Matei 7, 15-23


"Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori. După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele. Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune. Iar orice pom care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc. De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște.

Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2010, 13:58:17
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
ptr ca acest mag vindeca nu este vorba de povete. este un tip care a trait mult in tibet printre budisti, a invatat foarte multe si este un tip deosebit de credincios, cartea este nemaipomenita. un tip francez bolnav de SIDA era extraordinar de bogat afla ca nu mai are mult de trait, o tipa ii spune de acest roman si desi la inceput este sceptic accepta un tratament foarte dur de meditatie, post, rugaciune in jur de 40 zile. exact asa se numeste cartea "cristofor magul din carpati"
Dar cartea 'Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie', de Dyonysios Farasiotis ai citit-o ? Mie personal mi s-a parut extraordinara si cred ca din acea carte ai sa-ti clarifici multe. Dyonysios Farasiotis nu este preot si nu face parte din cinul monahal, sau cel putin la vremea la care a scris cartea nu facea, prin urmare cartea este departe de a fi scrisa intr-un stil prea sobru, mai bisericesc sa-i spunem. Este vorba despre experientele unui om, acest Farasiotis, care a interactionat atat cu budismul si cultura asiaticilor, chiar si cu magia, dar si cu ortodoxia prin intermediul parintelui Paisie Aghioritul.

Last edited by Delirul; 17.03.2010 at 14:02:28.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2010, 14:08:53
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Dar cartea 'Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie', de Dyonysios Farasiotis ai citit-o ? Mie personal mi s-a parut extraordinara si cred ca din acea carte ai sa-ti clarifici multe. Dyonysios Farasiotis nu este preot si nu face parte din cinul monahal, sau cel putin la vremea la care a scris cartea nu facea, prin urmare cartea este departe de a fi scrisa intr-un stil prea sobru, mai bisericesc sa-i spunem. Este vorba despre experientele unui om, acest Farasiotis, care a interactionat atat cu budismul si cultura asiaticilor, chiar si cu magia, dar si cu ortodoxia prin intermediul parintelui Paisie Aghioritul.
nu am citit-o dar o voi citi, am uitat sa precizez ca aceasta carte are legatura si cu alchimia, ceaiuri plante, nu este nimic pagan in ea. o gasiti in forma electronic pe www.scribd.ro

Last edited by annajanette; 17.03.2010 at 14:16:27.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2010, 14:29:46
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Dar cartea 'Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie', de Dyonysios Farasiotis ai citit-o ? Mie personal mi s-a parut extraordinara si cred ca din acea carte ai sa-ti clarifici multe. Dyonysios Farasiotis nu este preot si nu face parte din cinul monahal, sau cel putin la vremea la care a scris cartea nu facea, prin urmare cartea este departe de a fi scrisa intr-un stil prea sobru, mai bisericesc sa-i spunem. Este vorba despre experientele unui om, acest Farasiotis, care a interactionat atat cu budismul si cultura asiaticilor, chiar si cu magia, dar si cu ortodoxia prin intermediul parintelui Paisie Aghioritul.
E foarte interesanta si captivanta cartea dar -- si am mai scris asta cu alta ocazie -- eu n-as recomanda-o tuturor. Exista o anumita categorie de oameni -- cu precadere femei -- foarte impresionabili, influentabili si cu o mare apetenta catre spectaculos si minuni, si mai ales catre stari speciale si trairi deosebite care, citind-o, ar putea fi tentati sa isi provoace acele stari descrise in carte (pacea, linistea, norisorii aurii etc). Eu nu ma indoiesc de adevarul cuprins in carte, dar mi-e teama ca in unele minti, cartea ar putea pune niste idei foarte atragatoare, cum ca "asa se intampla de obicei", "ce frumos ar fi sa mi se intample si mie", si ca ar determina pe unii sa isi screama experiente similare, cautandu-le, cum sa zic, cu lumanarea.

Mie mi-a placut mult dar tocmai din cauza asta ezit sa o dau mai departe stiu-eu-cui, ca istericuta si impresionabila cum e deja si predispusa la manifestari de genul, cred ca mai mult rau decat bine ar iesi din lectura acestei carti. Si ar scoate-o poate din yoga si ar baga-o intr-o falsa ortodoxie care luceste in toate culorile curcubeului, fara a fi adevarata.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2010, 14:31:07
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Am incercat sa atasez cartea de care ti-am vorbit in format pdf, mesajului. Cum nu stiu sigur daca mi-a si reusit figura, uite link-ul de unde poti sa o downloadezi http://www.teoriaconspiratiei.com/articole/48/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.03.2010, 14:33:25
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
E foarte interesanta si captivanta cartea dar -- si am mai scris asta cu alta ocazie -- eu n-as recomanda-o tuturor. Exista o anumita categorie de oameni -- cu precadere femei -- foarte impresionabili, influentabili si cu o mare apetenta catre spectaculos si minuni, si mai ales catre stari speciale si trairi deosebite care, citind-o, ar putea fi tentati sa isi provoace acele stari descrise in carte (pacea, linistea, norisorii aurii etc). Eu nu ma indoiesc de adevarul cuprins in carte, dar mi-e teama ca in unele minti, cartea ar putea pune niste idei foarte atragatoare, cum ca "asa se intampla de obicei", "ce frumos ar fi sa mi se intample si mie", si ca ar determina pe unii sa isi screama experiente similare, cautandu-le, cum sa zic, cu lumanarea.

Mie mi-a placut mult dar tocmai din cauza asta ezit sa o dau mai departe stiu-eu-cui, ca istericuta si impresionabila cum e deja si predispusa la manifestari de genul, cred ca mai mult rau decat bine ar iesi din lectura acestei carti. Si ar scoate-o poate din yoga si ar baga-o intr-o falsa ortodoxie care luceste in toate culorile curcubeului, fara a fi adevarata.
Daca a aprobat-o BOR si a fost tradusa cu aprobarea bisericii, de ce as ascunde-o tocmai eu. Stiu ca la inceput chiar m-am uitat sa fie tiparita cu consimtamantului Bisericii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvioasa Teodora din Carpati georgeval Diverse Sarbatori 5 07.08.2011 14:40:49