Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.08.2009, 22:17:38
Ada_Kaleh Ada_Kaleh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Mesaje: 2
Implicit

E o mare tampenie sa te duci la vrajitoare.Chiar si un copil stie ca atunci cand ceri ceva, trebuie sa fii atent de la cine ceri.Nu cred ca si-ar dori cineva un barbat trimis de cel rau.Si eu sunt singura dar ma gandesc cu groaza la "casatorie numai de dragul de a fi casatorit".O inteleg pe fata care are relatii care i se rup in mod inexplicabil, are toate motivele sa dispere.Toatusi draga mea gandeste-te la cate divorturi exista in lume si considera ca poate te-a ferit Dumnezeu de un necaz mai mare decat singuratatea.Daca vrei sfatul meu, inscrie-te la o agentie matrimoniala.Nu e nici o rusine, nu trebuie sa bati toba ca te-ai inscris.Am cunoscut astfel multi barbati de traba,m foarte singuri si ei, dar care merita mai multa atenie decat niste nenorociti de aventurieri!...parerea mea...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.08.2009, 23:29:03
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Multi preoti spun ca de omul cu credinta nu se apropie vrajile si diavolii ( a se vedea viata Sfintei Iustina si a Sfantului Ciprian ). Ideal, asa cum ai spus tu, Cata, ar fi sa avem credinta ..

Sunt multi oameni reci in credinta si Dumnezeu permite ca ei sa fie astfel ispititi( prin vraji ). Dintr-o lupta nu iesi neaparat biruit..pe drum il poti descoperi pe Dumnezeu si atunci cu siguranta diavolii vor fi infranti, deci tu esti cel ce a biruit si necazul dar L-a cunoscut si pe Iisus. Doar prin suferinta ne smerim si ajungem sa Il cunoastem..

Nu doar femeile au frustrari legate de casatorie, sunt convinsa ca si barbatii au la un moment dat. Eu am o problema cu faptul ca nu imi doresc sa ma castoresc si ma tot intreb de ce


Iarta-ma ca iti spun, dar pentru un ortodox, esti prea crud. Sa ne ajute Dumnezeu sa nu mai judecam aproapele ci sa incercam sa il ajutam cu blandete si iubire..

Doamne ajuta!
E my, esti tare simpatica... :) Nu mi se pare deloc ca sunt crud, mai degraba realist. Nu are nicio legatura cu a fi ortodox sau nu. Asta nu ma impiedica sa incerc sa imi spun parerea sincera. Nu pot sa inteleg cum isi poate cineva bate capul cu vrajitori si cununii legate, atata tot. Avem o minte de la Dumnezeu, hai sa ne folosim de ea. Am primit atatea daruri de la El, dar ne incrancenam sa le minimalizam. De ce face un crestin aceste doua lucruri: merge la biserica, apoi la vrajitoare? Ne jucam bambilici cu Dumnezeu? Facem de toate, poate iese ceva.
Cred ca e vorba de acceptarea voii lui Dumnezeu. Am intalnit foarte multe cazuri de genul ,,casatoriilor legate'', poate de aceea sunt asa de vehement. Toata afacerea mi se pare un joc cu Dumnezeu: daca El nu ne rezolva dorinta, atunci Il tradam imediat. Atunci cum sa ajungem la binele visat, oameni buni?
Indemnul meu este unul la intelepciune si rabdare, atata tot. Nu doresc sa ofensez pe nimeni, dar sa nu uitam niciodata ca Hristos ne e mereu aproape, ca ne cunoaste mai bine decat vom putea noi vreodata si ca la El sunt toate cu putinta.
Dumnezeu sa ne ajute. Numai bine.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.08.2009, 20:40:26
veronica78 veronica78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Rugaciuni ptr.dezlegare de cununii

Tocmai am postat la rubrica rugaciuni din sfaturile date de catre parintele argatu pentru ajutor in acest sens

tanarul trebuie sa posteasca lunea si sa citeasca ac.sf.arh.mihail si gavril

mama /sau tanarul sa posteasca vinerea, pentru a scapa de blesteme si pacate care apasa asupra cununiei . Sa citeasca acatistul mantuitorului.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.08.2009, 11:42:17
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit articole Crestinrtodox.ro

Intamplator am gasit acest articol, si dupa cum suntm obisnuiti, in partea dreapta gasim si articole inrudite.

Oameni care se inchina diavolului exista, iar daca noi nu Il avem pe Dumnezeu in inima, rautatile lor ne pot ajunge.

Articolul este :

http://www.crestinortodox.ro/dreapta...ctati-de-magie
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.10.2009, 09:05:49
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu prea inteleg...cum adica sa legi si sa dezlegi o casatorie?Oo
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.10.2009, 11:06:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu exista o slujba, o randuiala prin care cununiile sa fie "dezlegate". Este adevarat ca in popor "Rugaciunea din a opta zi dupa cununie" poarta denumirea de "dezlegarea cununiilor". Ca sa intelegem ce inseamna asta, trebuie sa stim ca in vechime, pe capetele mirilor erau puse cununii de ramuri, care erau purtate pana in a opta zi dupa nunta. In cea de-a opta zi, preotul lua aceste cununi de pe capetele lor, si de aici denumirea de "dezlegarea cununiilor".
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.10.2009, 07:10:27
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Exista,in schimb,spovedania,impartasania,postul,acatistul Sf Ciprian,acatistul Sf Parinti Ioachim si Ana.
Daca i se pot citi si Moliftele Sf Vasile cel Mare,cu atat mai bine.
Cel mai bine ca persoana sa caute indrumare la un preot.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.10.2009, 23:05:31
militaru_diana's Avatar
militaru_diana militaru_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit ba sa credeti in legarea cununiilor!

pentru cine a fost vinerea la slujba Sf. Maslu a putut auzi preotul pomenind in rugaciunea sa sintagma "dezlegare farmece". Si asta pe cand isi pune patrafirul pe capetele celor ingenuncheati
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.10.2009, 12:36:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de militaru_diana Vezi mesajul
pentru cine a fost vinerea la slujba Sf. Maslu a putut auzi preotul pomenind in rugaciunea sa sintagma "dezlegare farmece". Si asta pe cand isi pune patrafirul pe capetele celor ingenuncheati
Ca o planta sa creasca, trebuie pusa in pamant. Ce vreau sa spun prin asta? Ca un om care crede cu adevarat in Dumnezeu, este lipsit de farmece si vraji. Lucrarea diavolului nu rodeste intr-un astfel de om.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.10.2009, 02:10:55
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ca o planta sa creasca, trebuie pusa in pamant. Ce vreau sa spun prin asta? Ca un om care crede cu adevarat in Dumnezeu, este lipsit de farmece si vraji. Lucrarea diavolului nu rodeste intr-un astfel de om.
Intr-un om ce traieste in sfintenie.Traiti ca un sfant, sau aproape ca un sfant?
Atentie, la....neatentie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezlegarea vrajilor diogene1967 Vrajitoria 67 28.05.2014 19:36:05
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 11:49:17
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 19:52:11