Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.01.2011, 01:14:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mi-a spus ca diavolul nu poate lua chipul Maicii Domnului....in rest,poate lua orice infatisare ca sa insele omul ...
Am fost deseori la Lainici..
Interesant. E biserica mea de suflet,numai acolo merg. Aproape in fiecare duminica particip la Sf. Liturghie de la Lainici.

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta cine mai e??? Eu n-am auzit...
Hmm... e mult de discutat. A murit in 2001 oricum. Chestia e ca a facut multe vindecari si minuni,L-a propavaduit pe Dumnezeu. Ba mai mult,cinstea pe Maica Domnului (altfel normal ca aveam MARI indoieli).
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.01.2011, 01:26:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Interesant. E biserica mea de suflet,numai acolo merg. Aproape in fiecare duminica particip la Sf. Liturghie de la Lainici.

Frumos.E minunat acolo.Si mereu e ff multa lume.Daca te zaresc vreodata, o sa te trag de maneca, ca sa te saturi sa-ti mai pui pozele pe internet...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.01.2011, 01:38:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stau de fiecare data chiar la intrare in dreapta,in spatele acelui stalp. Niciodata mai in fata de el (in timpul slujbei). Si o sa-mi schimb si poza,nu pot renunta la Sfantul Irodion!

Canonizarea sfantului va avea loc pe 1 mai. Vreau cu orice pret sa pot ajunge!

Last edited by Raoul; 26.01.2011 at 01:42:10.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.01.2011, 02:01:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stau de fiecare data chiar la intrare in dreapta,in spatele acelui stalp. Niciodata mai in fata de el (in timpul slujbei). Si o sa-mi schimb si poza,nu pot renunta la Sfantul Irodion!

Canonizarea sfantului va avea loc pe 1 mai. Vreau cu orice pret sa pot ajunge!
Am retinut!Sa te ajute bunul Dumnezeu sa ajungi acolo pe 1 mai!Altii la varsta si la fizicul tau, vroiau sa ajunga la Vama Veche la 1 mai! Bravo tie Raoul!
Doamne ajuta!
Noapte buna!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.01.2011, 02:09:51
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ei,multumesc pentru cuvintele incurajatoare,insa nu cred ca sunt chiar asa... Cum poate fi un tanar altfel decat pacatos? Sper doar sa aiba mila Bunul Dumnezeu si sa ma mai rabde pe fata acestui pamant ("Sa nu intri la judecata cu robul Tau,ca nimeni din cei vii nu-i drepta inaintea Ta").

Ma retrag si eu. Noapte buna
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.01.2011, 02:42:42
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da, de aceea nici nu se face un bine cu fortza.M-am izbit deseori de treaba asta.Vad un om care bate campii si sufera din cauza actiunilor gresite.Incerc sa ii explic cum vad eu,ii dau argumente sa il fac sa inteleaga ca e gresit cum procedeaza."Roadele" lui vorbesc de la sine.Dar nu si nu.Se incapataneaza sa o tina pe a lui.In acest moment,deseori am fost tentata sa fac bine cu fortza.Dar e total gresit!Pentru ca acel om,nu e pregatit sa mearga mai departe.Mai trebuie sa stea in acel loc,pe acel nivel evolutiv, sa-si incaseze lectiile de viata.Pana nu le ia si nu le baga la cap, nu trebuie tras mai departe.Apoi dupa ce le-a asimilat, fiind deja mai evoluat un pic,face singur pasul urmator.Asa ca, m-am invatat minte, sa las omul in pace cand il vad ca vrea neparat sa stea acolo.
BINGO :) - daca observi, si Dumnezeu face acelasi lucru! Nu ne face bine cu forta, ne lasa sa ne dam cu capul de pereti daca nu ne dam silinta sa observam singuri ce e bine si ce e rau. Privind cum merg lucrurile natural in univers, privind felul in care actioneaza Dumnezeu, putem intelege cum e corect sa actionam noi si in ce directie sa ne indreptam cautarile. Trebuie cautata esenta lucrurilor, cautate si intelese mecanismele fundamentale ale naturii, pentru a gasi directia corecta.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.01.2011, 09:59:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Usor...usor...Reiki are origine tibetana reiki usui tibetan...Mikao Usui...si au perfecta legatura cu realitatea...Daca vrei, le poti numi centri energetici subtili....Nu sunt aiureli, chiar exista....Sigur as putea continua dar nu vreau sa ofensez pe nimeni....Scoala de medicina chineza este extrem de veche si a folosit acesti centri...si...si...ar fi multe de zis....Insa ma abtin, doar ca nu recomand sa se dea cu pietre in ceva ce nu se intelege...

ps. nu sunt de acord cu sarlatanii....cu cei ce isi aloca singuri anumite inzestrari...si mai cer si bani....
Prin Reiki devii vrajitor cu diploma. A mai fost un topic pe tema asta, unde unii si-au marturisit experientele: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=10519&page=10
La gradul doi se fac niste semne cica pentru activarea energiei. Nu mica mi-a fost surprinderea cand am citit un articol despre woodoo (pe atunci cred ca mai faceam reiki), ca preotii aia desenau niste semne pentru a chema un spirit. Deci prin Reiki fara sa stii colaborezi cu ingerii cazuti care te ajta si sa vindeci si iti da un fel de energie. Se spunea ca se capteaza energia din univers, deci si la curs iti spune ceva daca stai sa pricepi.
Legat de religia tibetana, probabil nu stiu multi ca religia tibetana e diferita de budism, e o impletire intre budism si religia practicata inainte de venirea budismului in Tibet. Acea religie e o religie samanista, adica vrajitorie. Asadar Reiki e samanism in toata regula.
Dar asa cum scrie si aici intr-un mesaj cine are o idee nu o lasa asa usor. Trebuie sa se mai dea si cu capul de sus unii.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.01.2011, 10:01:34
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Doamne tu dragul meu ....prin reiki chiar se obtin vindecari ! stii tu oare ca la vecinii nostri vestici demult se preda ca disciplina in unele scoli? Si eu mi-am vindecat o afectiune a unui genunchi ....Iar daca pretinzi ca ai urmat un curs de reiki(te pot intreba ce scoala??) stii ff bine ca nu daca practici au ba reiki, cristaloterapie, magnetoterapie etc esti crestin....Iarta-ma! Sau bioterapeutii autentici, nu sunt crestini? Si chiar nu iti impune reikiul sa te izolezi de Dumnezeu....Oare nu Doamne Doamne a deschis omului ochii ca sa descopere si sa invete? Si nu EL a conferit capacitati terapeutice unora? Sau...trebuie sa gandim ca acum 2-300 de ani? Fara sa vreau sa ofensez pe cineva, va doresc pace, iubire si lumina in Hristos...

daca ai facut realmente mai mult de 2-3 grade de reiki iti zic un salut fff frumos..NAMASTE ! Cred ca il stii traduce, nu?!
Nu spuneam ca nu se obtin vindecari, si nu vorbesc despre reiki din postura de "insider" ci vorbesc din ceea ce spun ei insisi despre ei. Ei afirma in primul rand ca sunt o cale spirituala, dar in aceasta cale spirituala a lor Iisus Hristos este undeva pe locul..... nici nu stiu daca ii ofera vre-un loc! Si atunci eu zic ca o cale spirituala fara adevartul Dumnezeu este o cale catre alte spirite!
Nu e cazul sa-mi faci plecaciune... sa spunem amandoi macar un Domane miluieste! e deajuns.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.01.2011, 10:01:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si diavolul face minuni... dar cu ce folos??
Am si citit o carte de Desanca (in care mai mult ii blestema pe cei care n-o agreau), ai dat explicatia corecta in mesajul asta.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.01.2011, 10:16:25
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Post

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nimic,imi cer scuze ca am deschis subiectul. Aveam doar unele semne de intrebare! Eu am o icoana de la doamna si niste carti. Ciudat... nu m-au indepartat de Dumnezeu,dimpotriva. Totusi,am anumite retineri. Nu vreau sa dau cu pietre,nici sa judec,nici sa cad in inselare.

Mai frate drag....apoi Desanca si-a facut templu...stiai? Si mai stii ca de fiul ei sustinea ca ar fi reincarnarea ...nu pot spune a cui....ca l-as intina....Si au fost inregistrate sute de casete cu vocea magnetizanta chipurile a fiului ei? ATENTIE....la neatentie....
CITESTE SI TE CRUCESTE :

"Am cunoscut o doamna minunata, Doamna Desanca Nicolai din Arad (datorita dansei sunt acum aici cu voi...) care fiindca vindeca oameni dati afara din spitale, vedea lucruri de Acasa si multe altele... semenii au catalogat-o drept “o nebuna sectanta”, (probabil pentru ca nu cerea bani si favoruri si mereu ne spunea ca cea mai mare rasplata a ei este sa ne iubim, sa il iubim pe Dumnezeu si pe Iisus Christos mai mult decat viata...). Mereu era inconjurata de oameni, de sute pe zi, inclusiv din strainatate, dar asta nu “dadea bine”, asfel ca i s-au fabricat tot felul de scenarii (de catre mass media, primaria orasului, preoti, medici). Am fost acolo cand a venit televiziunea sa constate, tatal meu a raspuns la tot felul de intrebari, s-au comportat admirabil. Insa cand ne-am uitat la tv la stiri totul era rastalmacit, tata nu aparea (pentru ca spunea adevarul), in schimb au fost dati pe post acei semeni care prezentau anumite handicapuri si paralel altii care spuneau ca noi acolo vedem ingeri, avem revelatii…. In final, probabil ca banuiti ce concluzie s-a tras… Eu de atunci nu mai cred in stirile de la tv.

Si astazi, in diferite cercuri in care ma duc, cercuri cu oameni deschisi din punct de vedere spiritual (unii maestrii, altii profesori de reiki, tehnica radianta, radiestezie, etc.), daca pomenesc numele Doamnei sar ca arsi si ma privesc ciudat. Oare de ce? N-am inteles niciodata. Sunt oameni care nu au avut timp “pretiosul lor timp de a numara banii cursantilor”, nici macar sa se documenteze personal, la fata locului, sa simta vibratia de acolo, dar “arunca piatra" doar pentru ca au auzit ei, de la unul sau altul. Oamenii au spus despre Doamna ca este intruparea Duhului Sfant (desi Dansa mereu se ruga de ei sa nu spuna nimic despre ea care nu este decat un canal prin care aduce lumina de la Tatal Creator…). Spre finalul sederii in 3 D au biruit oamenii si a ramas ca era Duhul Sfant. Totusi, v-ati intrebat…, de ce mereu in biserici preotii ne spun, cand vine vorba despre Sfanta Treime, ca Duhul Sfant este o persoana (desi simbolic este reprezentata prin porumbelul alb). Mereu se spune… "in persoana Duhului Sfant"!

Oare pe cine ar deranja, daca a treia persoana a Sfintei Treimi, ar fi femeie? In esenta este vorba despre iubirea divina, Tatal, Fiul si… Mama (Sfantul Duh, Mangaietorul, datatorul de viata, de iubire si de pace). Noi, din Biblie, nu cunoastem alt personaj feminin (in afara de Sfinte…), decat pe Fecioara Maria, mama Mantuitorului Iisus Christos, dar in icoane, in biserici (mai ales in cele Catolice…, care au iconografia mai plina de viata si mai bine reprezentata), apar doua personaje feminine, distincte, alaturi de Iisus – o femeie invesmantata in culori mai sobre si care are si capul acoperit in intregime, si o alta cu parul desfacut pe spate, imbracata in alb si albastru, dar care are inscriptionat tot litera “M”…, nu este de la Maria (mama lui Iisus), ci inseamna Mesia (unsul, alesul…). Ce daca este femeie? Avand in vedere ca Era Varsatorului de Lumina, este aici, este si cealalta jumatate (manifestare), a Mantuitorului Iisus, jumatatea feminina (aspectul feminin) al sau, pentru a forma Unicitatea. Ganditi-va si la ponegrirea Mariei Magdalena, la scandalul iscat printre prelati, de cartea Codul lui Da Vinci… argumentand ca ce mare pacat, ce blasfemie, sa spui ca Iisus ar fi avut un copil!

Dar de ce? Oare copii, nu sunt cel mai sfant si pretios dar, primit de la Divinitate, de catre oameni? Apoi Iisus a fost suta la suta Dumnezeu, dar si om, iar El de aceea a venit acum 2000 de ani, sa aduca lumina si iubirea in noi, sa ne invete dumnezeirea, sa ne impace cu Tatal, cu care Una suntem!

Imi cer iertare voua, tuturor daca v-am tulburat, dar eu acolo in Templul de pe strada Porumbitei, nr. 23, din Arad… am renascut. Am fost diagnosticata cu cancer, doctorii ma pasau de la unul la celalalt, iar astazi sunt acum aici cu voi. De fiecare data cand plecam din bratele Doamnei Minunate, simteam ca imi vine sa-i sarut pe toti trecatorii din drumul meu, sa-i strang in brate si sa le spun tuturor cat de mult ii iubesc! Dansa ne lua in brate (asa cum face mama, cand isi revede copii) si ne iubea neconditionat, indiferent daca eram transpirati, prafuiti, murdari, tuciurii, sau mai stiu eu cum…

Mereu ne astepta cu daruri, cu flori, lumanari, iconite cu Isus, prajituri (uneori trebuind sa le inmulteasca pe loc, intrucat noi eram 300, iar prajiturile 50 si le inmultea, astfel ca puteam lua chiar cate doua si in final, tot mai ramaneau…). Soarele se facea disc multicolor ca o floare si se rotea la aparitia Dansei, locul pe unde trecea mirosea a trandafiri si tamaie, ploaia se oprea daca trebuia sa mergem impreuna pe la manastiri sau prin munti, Luna si stelele faceau spectacol seara pe cer si multe altele. Oamenii veniti in scaune cu rotile (din care nu se sculasera de ani de zile), plecau pe picioarele lor, orbi si surzi isi recapatau vederea si auzul, doar atingandu-i vesmintele – toate acestea le-am vazut cu ochii mei. Ati auzit prin ziare despre toate acestea, sau ati vazut la stiri la televizor?

Nu si-a facut nicicand reclama nicaieri, nici lansari de carti (cartile, casetele, apa se luau doar de acolo…iar ele ii vindecau si pe cei care nu au cunoscut-o fizic, dar credeau…). Mereu spunea ca este ca si noi, ca este doar un intermediar intre noi si divinitate… Era de o modestie iesita din comun!

La plecarea Dansei, Acasa, (in 11 septembrie, 2000 – ciudat, nu?!) eram 1000 de persoane la mormant, cerul era senin, o vreme superba, iar pe el a aparut un curcubeu minunat, s-a umplut cu porumbei albi… de nicaieri… miros de trandafiri si tamaie, spirale de vant ce aduceau bucatele rosii, galbene si albastre (nu stiu din ce erau) si care se roteau pe cer…

Apoi, eu nu cred in coincidente, nu cred ca este o coincidenta, adresa Templului (str. Porumbitei) si nici numarul 23, care reprezinta “un nou inceput” (in scrierile vechi) asa cum cifra 22, reprezinta sfarsitul unui ciclu (Biblia se termina cu capitolul 22 “Apocalipsa”, fiind scrisa de apostolii din vremea lui Iisus Christos. Noi cei care am fost timp de 7 ani, cu Doamna, am scris un nou inceput (capitolul 23-ciudat…, ca si numarul de pe strada Porumbitei), prin trairile noastre, prin marturiile si revelatiile noastre, cuprinse in cele cinci volume ale cartii “Traiesc in lume printre voi”. Sa nu vi se para ciudat, ca ne egalam cu apostolii Domnului Iisus, pentru ca toti suntem egali si insusi Mantuitorul a spus: “…voi veti putea face lucruri mai mari decat mine…, daca a-ti avea credinta cat o boaba de mustar, a-ti putea muta muntii din loc…, credinta ta, te-a mantuit…, etc).
Pe piatra de mormant, a Doamnei, scrie:

“FLACARA IUBIRII MELE VA ARDE VESNIC,
CHIAR SI PESTE SECOLE
FLACARA IUBIRII MELE NU SE VA STINGE NICIODATA,
V-AM IUBIT CU CERUL SI CU PAMANTUL,
V-AM IUBIT NECONDITIONAT,
CU TOT, CU TOT SOARELE DIN MINE!

(DESANCA NICOLAI)"

Deci.....inca o data ATENTIE....ca doar nu crezi ca ar fi o "sfanta"....nu-i asa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 19:19:13
cine vorbeste romaneste The_Fallen Generalitati 13 06.06.2012 21:22:13
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 19:03:46
Un zambet de dincolo de moarte!/ In bratele Tatalui Ceresc Annijo Mari Duhovnici si predicile lor 2 20.11.2010 18:04:10
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15