Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.03.2008, 22:15:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
In cazul in care sotii sunt intelepti si credinciosi, femeia se simte protejata si iubita. Amadoi cauta sa mentina aceasta armonie.
Ai dreptate insa ce te faci ca in ziua de azi numai daca traiesti intr-un turn de fildes scapi de atractia pacatului si a aptimilor care fara sa vrei distrug armonia de care vorbesti. Practic, TU DORESTI ACEST LUCRU SI NU POTI!...sub nici o forma. Trebuie ca amindoi sa fie la fel de induhovniciti( si asta se intimpla EXTREM DE RAR) si asa cum spunea si Traditie sa fii fanatic , in sens bun, pentru a lupta cu patimile care dau incontinuu tircoale, sub o forma sau alta...si asta sa fie realizata cu aceeasi ardoare de catre amindoi( Eu unul inca nu am vazut o asemenea familie, si am vazut multe)...deci mi se pare o utopie, frumoasa, dar utopie
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.03.2008, 22:23:19
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia

Problema mea cu tine este ca ti-ai schimbat brusc felul in care vezi lucrurile, ai devenit agresiv, violent, fara respect, nu pentru mine ca n-am nevoie, ci fata de lumea din jurul tau,pentru alte culturi, si ti-o spun pentru ca, in mare, te simpatizez ca altfel nu mi-ar pasa.
De ex. de ce o faci pe Mirela batjocoritoare? Eu m-as simti in al noualea cer daca cineva s-ar ruga pentru mine,... pentru singuratatea mea.

Masturbarea,da,de acord cu tine insa, din pacate, conform noilor "norme" promovate in scoli in EU si USA, ea este "necesara" si s-a "dovedit" ca practicata regulat duce la reducerea substantiala a criminalitatii juvenile.

Pe undeva cred ca este mai degraba o consecinta a hormonilor pompati in carne care au diverse efecte asupra organismului uman, de ex uite-te la gabaritul copiilor de azi, si nu vorbesc de grasime ci de inaltime.
Corpul banuiesc ca se straduieste consuma o parte in crestere insa pina la urma sperma se duce in creier lucru care duce la diferite afectiuni psihologice inclusiv criminale


Despre schimbari, uita-te în ograda proprie. Acum câteva luni îmi cereai informatii despre tradarea patriarhului Constantinopoleului care s-a întâlnit si a facut slujba comuna cu papa si acum zici ca catolicii nu sunt eretici.

Eu mi-am schimbat comportamentul, nu opiniile. Si mi l-am schimbat fiindca altfel nu puteam continua discutia, fiindca prin tactici viclene ale oamenilor lumesti ai cautat sa ma prezinti ca un nebun, asocial si astfel sa nu mai poata fi considerate afirmatiile mele ca având vreo importanta.

Nu exclud sa-mi schimb opiniile, am mai facut-o.

respect fata de religii nu am decât din punct de vedere cultural, daca nu sunt antihristice, asa cum e islamul. Apreciez arta pagâna greaca, arta egipteana etc dar nu pot aprecia arta islamica fiindca aceasta religie a fost creata de draci ca o reactie la crestinism, fundamentul ei este contracarea crestinismului. Si sincer, mi se pare foarte limitata si insipida arta islamica, chiar nu simt nici o atractie.

De ce am facut-o pe Mirela batjocoritoare? Pai ce crezi ca era asa-zisul îndemn la rugaciune decât o încercare de a ma pune în inferioritate?

Nu stiu daca esti sincer în ce spui, ca te-ai simti în al noulea cer, înclin sa cred ca continui sa viclenesti, poate nu complet constient. A te baga în viata unui om în felul acesta e deosebit de urât, dovedeste un suflet care a pierdut orice urma de umanitate, de principii, fie ca o face din rautate fie din convingere.

Stiu ca masturbarea e considerata normala si vina apartine medicilor, ei sunt cei fara de care organiyatiile religioase ar fi avut efect în lupta contra acestei nenorociri. Vad însa nu constientizezi ca un om care s-a masturbat nu mai poate dobândi curatia necesara decât prin ani de plâns. Pacatul aduce o nesimtire, omul ajunge sa vada pacatul doar sub aspectul efectelor în plan lumesc, trecator, nestiind ca a pierdut vesnicia fiindca îsi imagineaya ca vesnicia e o existenta care se desfaoara la nesfârsit în viitor, când de fapt e întoarcerea la Începutul începuturilor, Dumnezeu, lucru care necesita perfectiunea totala din punct de vedere al vieturii si puritatii propriei fiinte. Cum s+ar putea uni cu Dumnezeu un om care s-a masturbat?



Traditie, nu o lua ca batjocura, ci ca p

Nue o mana intinsa.
Poate nu intelegem pe deantregul ceea ce vrei sa spui. Eu, de exemplu, nu ma identific cu acele femei despre care vorbesti.
Dar sa te intreb: ai vazut sau auzit de barbati traumatizati de femei, ca eu am auzit.


Mâna aia întinsa e o prostie. De unde stii tu ce-mi doresc, ce-mi place sau cum vreau sa-mi traiesc viata?

Nu cred ca sunt traumatizati, cum am zis masturbatorii si-au pierdut umanitatea iar traume poate avea doar un om.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.03.2008, 22:30:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Daca cineva s-a casatorit ca sa nu fie singur, e tragic, fiindca tot singur e daca vede într-un om un mijloc de a-si satisface o nevoie.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.03.2008, 23:07:13
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
As dori sa spun ca am citit o parte din discutie si m-am mahnit. Pe forum ne intalnim ca sa discutam, sa comentam idei, e o confruntare de opinii. Deci nu e un loc in care sa ne jignim, sa ne suparam unii pe altii, sa ne catalogam si sa ne punem etichete, adica sa tragem concluzii legate de persoana care a scris. Fiecare din noi are si idei buna, dar si rele. Ce e important e sa ii aratam omului parerea noastra sau sa-i multumim ca am inteles si noi ceva din ce a scris el.
E binevenit apelul tau, Elena. Admit ca am recurs si eu la catalogare si ironie, fara ca sa stiu prea multe despre Traditie. Imi pare rau si il rog sa ma ierte.

Pe de alta parte cred ca i-ar prinde bine si lui sa renunte la un mod de a-si expune ideile care aduce tulburare. Opozitia pe care o intampina nu este generata atat de ideile sale (unele discutabile), cat de iritarea pe care o produce. Iritarea naste iritare, si asa ies la iveala cele rele ale noastre. "Fericiti cei blanzi caci aceia vor mosteni pamantul".

Regret ca pe acest forum nu exista posibilitatea de editare a mesajelor, in asa fel incat sa poti elimina ceea ce mai tarziu ti se pare nepotrivit.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.03.2008, 02:49:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei/Traditie, eu m-as bucura ca altii sa se roage pentru mine. Imi pare rau ca tu ai inteles asta ca pe o batjocura, cred ca e vina mea si nu trebuia sa adaug ultima fraza. Te rog sa ma ierti, nu faceam aluzie la faptul ca tu trebuie sa te casatoresti, ci ca in general nu e bine sa fim singuri, ci sa fim in comuniune, sa ne ajutam. Sper ca acum sa ma intelegi, te rog mult.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 19.03.2008, 03:03:47
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ce comuniune? De unde ai dedus tu ca eu nu am prieteni, cunoscuti?

Si chiar daca nu as avea, genul ala de apel la rugaciune e ceva sinistru. Dar nu masi îmi fac iluzii, sunt oameni pe lumea asta, majoritatea see pare, cu mintea complet sucita, le vad pe toate pe dos.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.03.2008, 03:13:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bine, cum vrei tu. oricum, eu ma refeream la comuniunea de aici, de pe forum.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.03.2008, 17:23:37
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu stiu daca esti sincer în ce spui, ca te-ai simti în al noulea cer,
asta e o vorba, o comparatie


Despre schimbari, uita-te în ograda proprie. Acum câteva luni îmi cereai informatii despre tradarea patriarhului Constantinopoleului care s-a întâlnit si a facut slujba comuna cu papa si acum zici ca catolicii nu sunt eretici.

Am o intrebare. fereasca Dumnezeu, insa sa zicem ca ierarhii BOR fortati de dezmierdari viclene ale EU SI USA cad in erezie prin actiunile lor , Tu oare te vei considera eretic deoarece esti ortodox si automat esti legat cazi impreuna cu ei sau vei continua de unul singur sa-ti vezi de pacatele tale si sa-ti faci rinduielile?
Asa si cu italienii catolici de rind pe care I-am cunoscut, oameni blinzi, modesti, iubitori de pace si milostivi si care nu au nici o legatura sau vina cu ce se petrece in Vatican... acesti crestini catolici credinciosi vor exista mereu indifferent de cite dogme si aberatii vor fi adaugate in cartile lor… Lasa-ma cu ce face papa cu alti ierarhi ca nu ma intereseaza, intrebarea mea era sub forma unei curiozitati momentane de atunci…. Ce treaba avem noi si mintuirea noastra cu hobby-urile lor ecumeniste sau ecologiste…ca vai ce ne doare pe noi de …ghetarii din Groenlanda, …sufletele noastre mor pe capete dar pe noi ne tulbura faptul ca se ineaca ursii polari ca nu au de ce sa se mai agate…vai de capul nostru…. Sa fie sanatosi si Dumnezeu sa-I lumineze! Eu tin de ce ne-a spus Par. A. Papacioc care clar ne atrage atentia ca trebuie sa lasam “politica” celor de la virf si sa ne vedem de mintuirea individuala, deoarece vin vremuri grele si diavolul vrea sa ne piarda tocmai prin acest joc de culise. Aici sa ne folosim minia si iutimea si sa-i trimitem cit mai departe, in …pustie pe cei ce se joaca cu mintuirea noastra.





Stiu ca masturbarea e considerata normala si vina apartine medicilor, ei sunt cei fara de care organiyatiile religioase ar fi avut efect în lupta contra acestei nenorociri.

Masturbarea oamenilor este un subiect deosebit de complex si vina nu este numai a medicilor. As spune ca medicii mai degraba raspund in felul acesta unei necesitati care s-a creat si ceea ce spun nu este chiar de neglijat ... Tu chiar crezi ca ei din dorinte perverse si-au pierdut cu totii mintile sau fac parte din nu stiu ce conspiratie si vor sa ne masturbam “en masse” ca sa le dam lor satisfactie?

Masturbarea si ea face parte din vesnica dorinta demonica de pierdere a oamenilor alaturi de restul de patimi. In scoli este discret sugerata ca fiind o forma de anticonceptional, de ex.
Tineretul care maninca, si nu se incurca, preia hormonii din mincare si ajung ca daca nu o fac, explodeaza prin alte aberatii. Deseori masturbarea la adolescenti se produce spontan aproape ca fara sa faca nimic, de la o “boare” de vint , de la pantaloni mai strimti sau largi si din atingeri dese asa cum o fac fan-ii lor pe scena. Toata cultura occidentala, scursorile careia , din plin acum intra si in Romania, este o cultura a cocainei si masturbatoare si care le dicteaza tinerilor sa nu mai asculte si sa se dezica de la ce aud in casa de la parinti, pur si simplu simti ca citeodata ne urasc.
Asa ca care biserica, care religie…eu nu stiu ce medii frecventezi tu tu de vezi vina ca fiind numai a medicilor?… sincer nu inteleg, insa ma rog, e treaba ta
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.03.2008, 17:56:12
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Tu chiar crezi ca ei din dorinte perverse si-au pierdut cu totii mintile sau fac parte din nu stiu ce conspiratie si vor sa ne masturbam en masse ca sa le dam lor satisfactie?

Masturbarea si ea face parte din vesnica dorinta demonica de pierdere a oamenilor alaturi de restul de patimi. In scoli este discret sugerata ca fiind o forma de anticonceptional, de ex.
Tineretul care maninca, si nu se incurca, preia hormonii din mincare si ajung ca daca nu o fac, explodeaza prin alte aberatii. Deseori masturbarea la adolescenti se produce spontan aproape ca fara sa faca nimic, de la o boare de vint , de la pantaloni mai strimti sau largi si din atingeri dese asa cum o fac fan-ii lor pe scena. Toata cultura occidentala, scursorile careia , din plin acum intra si in Romania, este o cultura a cocainei si masturbatoare si care le dicteaza tinerilor sa nu mai asculte si sa se dezica de la ce aud in casa de la parinti, pur si simplu simti ca citeodata ne urasc.
Asa ca care biserica, care religie&eu nu stiu ce medii frecventezi tu tu de vezi vina ca fiind numai a medicilor?& sincer nu inteleg, insa ma rog, e treaba ta

Am zis eu asa ceva? Nu e nici o conspiratie sau dorinta perversa, e spiritul de turma si ratacirea datorata petrecerii în propriile gânduri.

Vorbeam de unele organizatii din vest, ale neoprotestantilor americani.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.03.2008, 18:10:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Fratilor, eu nu sunt o mare rugatoare, dar as propune sa ne rugam cu totii, cat putem, pentru Andrei (Traditie). Nu e bine sa fie omul singur...



Incredibil ce batjocoritori pot aparea pe un forum ortodox.




Poi Traditzie draga, nu ai priceput ce voia sa zica pentru ca te gandeshti mereu ca eshti ocarat, jignit, luat peste picior, poi mirelat doar constata ca esti singur in lupta ta ca ceilaltzi sunt totzi in opozitzie fatza de tine.... deci te-ai ofensat ca vezi in unele texte lucruri durerose la adresa ta... uneori ai dreptate ca multzi suntem nepastori shi jignitori stiind sau neshtiind ce facem... dar de data asta ???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54