Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2010, 20:08:20
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit Minune cu Sfantul si Mare Mucenic Efrem cel Nou

Buna seara tuturor. Vreau sa va povestesc una din minunile Sf. Efrem,minune intamplata recent cu mine, eu asa o consider.
Duminica ma aflam cu fiul meu la Sf. LITURGHIE.In fata bisericii este o sora care vinde carti ortodoxe.Ma apropii si ca de fiecare data caut carti pe care nu le-am citit inca, caci eu de fiecare data nu plec fara vreo carte.Sora ma intreaba daca il cunosc pe Sf. Efrem , mare si grabnic ajutator,in orice situatie,eu ii spun ca nu si dumneaei imi inmaneaza cartea cu ,,Viata, aratarile, minunile acatistul, si paraclisul Sfantului Efrem cel Nou,,.O rasfoiesc ,citesc cateva din minunile sale, putin din viata Sfantului, si gandul ma duce spre cineva din familie , grav afectat de pacatul betiei...si imi spun necajita... ,,- Sfinte daca ar putea persoana respectiva sa se lase de bautura cu ajutorul Tau...chiar de ar fi sa se si imbolnaveasca dar asta sa-i fie spre insanatosirea lui, fa o minune sa se lase de bautura.,,Asa mi-am spus si am plecat spre casa cu copilasul meu.
Seara ,am inceput sa fac paraclisul Sfantului Efrem,impreuna cu copilasul meu,si primesc un telefon de la sotia persoanei care bea si la care ma gandisem in biserica si intreb ce face,si ce imi spune:!!! ,,-pai s-a dus la spital ca bause atat de mult si s-a hotarat sa se interneze ptr dezintoxicare...!!!el care nu voia sa auda de medici privind problema sa! Iata una din minunile la care Sfantul mi-a raspuns numai stiind durerea si gandul meu.
Dar minunile Sale nu se termina aici.
Azi e miercuri si eu detin un post temporar de sef de birou,de vreo 6 luni,intr-o institutie publica...si azi sunt chemata de director sa-mi comunice ca mi-a venit numirea de la Bucuresti pe inca 6 luni si cu salariul marit de 3 ori!!!...Iata inca una din minunile Sfantului EFREM, care a vazut rugaciunile mele si ale copilului si nu m-a lasat in acasta stare de criza, stiind ca sunt singura doar cu puiul meu.
Asa incat nu pot decat sa laud pe DUMNEZEU, PE MAICA SA SFANTA SI PE MARELE MUCENIC EFREM CEL NOU,si recomand tuturor sa se roage caci DUMNEZEU si Sfintii Sai nu lasa pe nimeni niciodata!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2013, 21:08:07
sorinarodicaz sorinarodicaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2013
Mesaje: 1
Implicit Minune cu Sf Efrem

Buna tuturor.
Dupa ce am citit din cartea "Minunile Sf Efrem Cel Nou" si am aflat ca orice minune se savarseste prin El, am decis sa vin aici , sa spun si eu, intamplarea pe care eu o consider raspuns la rugaciunea catre Sf.Efrem Cel Nou sau minune.

Vreau doar sa mentionez, mai intai, ca inainte de aceasta minune, am mai avut bucuria de a mi se raspunde la rugaciunile LUI.

"Eram intr-o noapte tarzie de sambata cand eu si sotul meu ne intorceam de la un botez . Aveam de facut un drum de 100 si ceva de km. Era deja 1.30 noaptea cand eu conduceam , in dreapta mea fiind sotul meu care nu se simtea deloc bine. Ba chiar, pot sa spun, desi cu jena, era foarte ametit. La cativa km dupa plecare sotul meu imi cere cu disperare sa opresc pt ca se simtea din ce in ce mai rau. Asa a si fost. Am oprit undeva intr-un loc fara lumina, un loc pustiu...era foarte rece afara...sotul meu nu era constient de ce facea...dar , va rog sa-mi iertati limbajul, varsa din el ca un izvor...
Desi stergeam si incercam sa-l ajut, nu am reusit nicicum....la un moment dat, imi era fff frig, teama de intunericul din jur, am inceput sa plang la neputinta mea de-l ajuta pe sotul meu...starea de rau care se agrava....si mai ales faptul ca imi interzicea sa conduc mai departe.
La un moment dat, dupa ce m-am oprit din plans, m-am asezat la volan, lasandu-l pe sotul meu sa verse, efectiv pe geam, in continuu...si am inceput sa strig numele Sf. Efrem sa ma ajute sa se linisteasca cat sa ma lase sa conduc cei 100 si ceva de km pana acasa ca de acolo ma descurcam eu sa-l spal si sa-l asez in pat.
Am spus o rugaciune, va spun sincer, am plans strigand numele Sf. Efrem...si am inceput sa conduc incet...dar cu opriri, la insistentele sotului....La un moment dat,sotul meu a adormit. Plangeam si-mi faceam cruce si multumeam Cerului si Sf. Efrem ca pot sa conduc. eram efectiv panicata dar si plina de curaj in acelasi timp.
Azi cand ma gandesc, nu stiu cum am ajuns acasa.
Sunt recunoscatoare Cerului si Sf. Efrem ca imi asculta rugaciunile si vreau sa aduc multumire LUI si aici, asa cum I-am promis ca voi face si cum voi face de fiecare data.
Imi doresc din suflet, ca in acest moment de cumpana din viata mea, Sf. Efrem sa-mi raspunda la rugaciune.
Dumnezeu sa fie cu voi toti!
AMIN! Va multumesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2014, 00:57:24
Petru1984 Petru1984 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2014
Mesaje: 1
Implicit

as dori si eu ulei din candela Sf. Efrem....cum se poate face rost???? unde se gaseste????
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.04.2014, 10:38:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Crezi ca rugaciunea catre Sfant n-ar fi la fel de buna sau chiar mai mult?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2014, 08:40:06
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Am primit si eu ajutor de la Sf. Mare Mucenic Efrem cel Nou. M-a luminat si m-a ajutat sa gasesc raspuns la niste intrebari, dupa ce m-am rugat la Sf. Moaste de la biserica de la Manastirea Chiajna. Ii multumesc Sfantului pentru ajutorul primit desi nu cred ca meritam.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2014, 22:02:44
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Am fost si eu la Icoana facatoare de minuni a Sf. Mare Mucenic Efrem cel Nou si m-a luminat, m-a ajutat si mi-a dat putere. Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2014, 10:43:12
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Slava lui Dumnezeu pentru toate !

Asa cum am promis la rugaciune (in umila mea rugaciune) am sa scriu si eu aici despre ajutorul primit de la Dumnezeu, Maica Domnului, Sfantul Nectarie, Sfantul Mucenic Efrem cel Nou, Sfantul Parinte Arsenie Boca, Sfantul Ioan Rusul, Sfanta Xenia de Sankt Petersburg, Sfantul Ioan Botezatorul, Sfantul Antonie cel Mare, Sfantul Ierarh Nicolae, Sfanta Cuvioasa Paraschiva, Sfantul Mina, Sfantul Ierarh Spiridon, Sfantul Vasile cel Mare, Sfantul Serafim de Sarov, Sfanta Mucenita Ecaterina, Sfanta Mucenita Tatiana, Sfanta Mucenita Filofteea, Sfanta Teodora de la Sihla, Sfintii Imparati Constantin si Elena, Sfintii Parinti Ioachim si Ana, Sfintii Arhangheli Mihaiil, Gavriil si Rafail.
Ieri a fost o zi foarte agitate pentru mine din pricina serviciului. Sunt contabila de meserie si am avut de a face cu un control de la o institutie de stat . Vreau sa spun ca am stat intr-un stress continuu pana la aflarea rezultatului deoarece candva s-a strecurat o greseala si chiar reparata fiind exista riscul de a primi sanctiuni sau amenda. Stresul isi pusese amprenta asupra mea, nu puteam lucra, incepuse sa ma doara stomacul, sa tremur, sa nu ma mai pot concentra. Aceasta stare o aveam de vreo doua zile deoarece stiam ce puteam sa intampin la acel control. Fiind singura in birou am inceput sa citesc Acatistele Sfantului Nectarie si ale Sfantului Efrem cel Nou, asta acum doua zile, iar ieri in timpul controlului care se efectua la firma respectiva am citit Acatistul Sfantului Parinte Arsenie Boca. Deodata am simtit o liniste in suflet, si o siguranta ca totul va fi bine. Si asa a si fost. Totul a decurs bine si frumos, toate actele au fost in regula fara nici o repercursiune asupra firmei sau asupra mea.
De aceea vreau sa multumesc lui Dumnezeu, Maica Domnului, Sfantul Nectarie, Sfantul Mucenic Efrem cel Nou, Sfantul Parinte Arsenie Boca, Sfantul Ioan Rusul, Sfanta Xenia de Sankt Petersburg, Sfantul Ioan Botezatorul, Sfantul Antonie cel Mare, Sfantul Ierarh Nicolae, Sfanta Cuvioasa Paraschiva, Sfantul Mina, Sfantul Ierarh Spiridon, Sfantul Vasile cel Mare, Sfantul Serafim de Sarov, Sfanta Mucenita Ecaterina, Sfanta Mucenita Tatiana, Sfanta Mucenita Filofteea, Sfanta Teodora de la Sihla, Sfintii Imparati Constantin si Elena, Sfintii Parinti Ioachim si Ana, Sfintii Arhangheli Mihaiil, Gavriil si Rafail pentru:
- Ajutorul primit la examene pe perioada cursurilor de licenta si master;
- Ajutorul primit in gasirea unui loc de munca;
- Ajutorul primit pentru casatorie;
- Ajutorul primit pentru tratarea problemelor dentare;
- Ajutorul primit ieri la controlul de la servici;
- Ajutorul primit ori de cate ori am avut nevoie;
Slava lui Dumnezeu pentru toate !
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2014, 16:49:06
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Trebuie sa mai adaug un important ajutor venit din partea Sfantului Efrem cel Nou. O persoana imi era datoare cu o anumita suma de bani. Nu era o valoare mare (50 de lei) si prin urmare nici nu am mai insistat. In ultima perioada m-am tot rugat Sfantului Efrem cel Nou dar nu pentru treaba aceasta pentru ca ... pur si simplu am uitat de acea suma de bani. Printre altele, m-am rugat pentru un examen pe care l-am promovat si, in special, pentru a ma ajuta sa merg pe calea cea dreapta in viata.
Intr-o zi ma suna persoana aceea si-mi zice ca vine sa-mi dea acei bani cu care imi era dator, asa din proprie initiativa; si asta intr-o perioada in care cei mai multi nu stiu cum sa te fure dar apoi sa vina cineva, din proprie initiativa, sa-ti ofere suma restanta.
Eu cred ca ar putea fi considerata o minune.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2014, 19:22:35
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Lightbulb

M-am rugat si eu catre Sfantul Efrem cel Nou citind Acatistul si Paraclisul. Trebuie sa recunosc ca m-a ajutat sa trec peste un examen de care ma chinuiam mai de mult sa trec.
Nu doar asta, dar tot Sfantul Efrem cel Nou m-a ajutat sa nu fac o afacere paguboasa impiedicandu-ma sa ma intalnesc cu persoana respectiva; ulterior am aflat ce fel de persoana e si ce fel de intentii are.
Acum inteleg ca am fost ajutat; singur mai greu ma descurcam, sau poate deloc.
Sa stie toata lumea, cine se roaga cu credinta, nu dureaza mult si daca ai un pic de timp e si mai bine, e foarte bine.
Acum, in semn de multumire, am cateva iconite cu El in casa dar si cateva mai micute, la chei, sa Il am tot timpul cu mine. Cel mai important e sa-L avem in inima prin credinta si fapte bune dar nu inseamna ca e rau sa avem si iconite cu Sfantul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2015, 14:33:57
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Lightbulb Ajutor din partea Sfântului Efrem cel Nou.

1. Cine sunt eu și ce caut pe acest site:
Sunt din Iași și, ca mulți tineri studenți, am avut probleme la unele examene (și nu numai). Când nu știi sau nu ai la cine să ceri ajutor atunci te gândești și la cele sfinte.

2. Ce doresc de la acest site:
Să-mi țin promisiunea făcută și să spun și altora de ajutorul acordat (ca și alții care vor fi în situația mea să știe cui să ceară ajutor). Se spune că este bine să-i promiți sfântului că dacă te ajută vei spune și altora despre ajutorul primit.

3. Ce minuni a făcut pentru mine Sfântul Efrem cel Nou?
- Pe scurt –
M-a ajutat la examenul auto, m-a ajutat cu un loc de muncă, și nu numai.

4. Mai detaliat despre cum am cerut ajutor și am fost ajutat.
Anul trecut pe vremea aceasta (mai 2014) eram student în Iași și încă nu aveam nici examenul auto promovat. Nu știam nici de sfântul Efrem cel Nou. Însă citisem acatistul lui fără a ști despre cine e vorba. Cum? Simplu! Frecventând un site creștin ortodox (crestinortodox.ro) am descoperit o mulțime de acatiste și curiozitatea m-a împins să citesc câteva din acele acatiste. Unul din acele acatiste a fost nu al sfântului Efrem cel Nou ci al sfintei Fevronia. Citind acatistul acestei sfinte, am constata că aceasta a avut o viață grea, o viață în pustietate, în mănăstire, o viață dedicată lui Dumnezeu și a avut parte de un sfârșit mucenicesc, datorită împăratului Dioclețian, care îi ura pe cei care credeau în Hristos.
Fiind surprins de cele citite în acatist am decis să caut și alți sfinți; în acest mod am dat și peste sfântul Efrem ce Nou, care, am aflat citindu-i viața, a avut parte tot de un sfârșit mucenicesc. Mai mult, am citit și câteva din minunile sale și am aflat că ajută foarte mult în probleme de sănătate dar nu numai. Am decis să mă rog și eu asta am făcut.

- Cum m-a ajutat la examen auto -
Când am dat examenul auto aveam deja un pic de timp, cam câteva săptămâni, în care m-am rugat acestui sfânt. La examen, copleșit de emoții (și de frică, deoarece orice examen auto este greu și nu ai de unde să știi ce te așteaptă, și atunci ai un pic de emoții) l-am rugat pe acest sfânt, în gând, să mă ajute. Și m-a ajutat. Știam eu că sfântul ajută și pe la examene însă nu așa de mult ca în cazul bolilor grele.
Nu pot spune că am terminat fără nicio greșeală ori că s-a întâmplat ceva paranormal; nu. Pur și simplu am fost ajutat, am reușit să trec peste emoții, peste greșelile care în trecut m-au făcut să pic examenul și m-am putut concentra așa încât să promovez.
Bineînțeles, după ce am luat examenul, m-am dus acasă bucuros, am căutat pe internet să văd și alte astfel de cazuri în care acest sfânt a fost de ajutor și am constatat că a ajutat la mult mai multe examene decât știam/credeam inițial.
Însă mi-a fost de un real folos să trec peste acest examen deoarece de permis aproape oricine are nevoie (mai mult sau mai puțin) iar acum, dacă nu-l aveam, nu aș mai fi avut timp sub nicio formă să fac iar școala de șoferi și să dau acel examen. Mai ales că eu nu sunt foarte pasionat/atras de mașini și în plus, acum, se ia destul de greu un examen auto, mai ales într-un oraș aglomerat. Așa că pot spune, cel puțin eu așa cred, că am fost ajutat să trec peste un moment dificil; orice examen e greu dar unele
sunt mai dificile deoarece presupune atenție mult mai mare ca de obicei, presupune să te poți concentra rapid, într-un mediu cu stres (să conduci în aglomerație nu-i ușor chiar și pentru cineva cu experiență!), cu persoane străine (martorul sau martorii din spate care asistă la examen și examinatorul care e un polițist).
Așadar, eu fac parte acum din cei ajutați de Sfântul Efrem cel Nou. În timpul facultății nu știam de el însă tot m-a ajutat cu ceva la un examen.


- Cum m-a ajutat la angajare -
Cea mai mare problemă la angajare, în primul rând, este experiența. Mai exact, lipsa ei. Iar orice tânăr absolvent se confruntă cu așa ceva. Evident, sunt și tineri foarte descurcăreți, foarte siguri pe ei și foarte buni, de altfel, care se descurcă în (aproape) orice situație. Dar aceștia sunt puțini.
Însă o problemă tot la fel de mare a lipsa experienței, poate chiar mai mare, e însăși interviul, care are loc cu persoane necunoscute, cu persoane învățate (cât de capabile sunt de fapt în realitate e altceva, dar oricum, sunt persoane care au mai interacționat mult cu oamenii înaintea unui interviu), cu persoane care știu să te citească doar privindu-te și care îți pot „vedea” destul de ușor punctele slabe. Tocmai din acest motiv pentru mine, și nu numai, un interviu poate fi o problemă.
În opinia mea, un interviu, este tot un (fel de) examen; deoarece ești pus să te descrii pe scurt, să spui ce-ți place și ce nu, ce dorești de la viață, unde te vezi peste câtva timp (depinde și cu cine stai de vorbă) dar poți fi întrebat chiar și din ceea ce ai învățat în facultate, în cazul în care te angajezi în domeniu. Totul decurge astfel încât un interviu poate fi asemănat cu un examen; evident, și perioada de angajare de probă e tot un (fel de) examen, dar, cel puțin, dacă ajungi aici ai trecut de un prim obstacol.
Tocmai din cauza motivelor enumerate mai sus, să poți spune că te-ai angajat doar prin capacitatea ta, care e (cică) extraordinară, e mai greu. Dar nu imposibil; sunt și persoane foarte descurcărețe care (aparent) nu au nevoie de ajutor. Dar acestea sunt mici excepții.
M-am rugat Sfântului Efrem cel Nou deoarece am găsit mărturii cum că ar fi ajutat pe foarte multă lume și în astfel de situații. Și se pare că, până acum, a fost bine.





- Cum m-am rugat Sfântului Efrem cel Nou? –
Simplu! Citindu-i acatistul și/sau paraclisul (ambele sunt foarte frumoase și merită citite) și promițându-i că dacă mă ajută, o să mai aibă o persoană pe lista care îl va pomeni și altora, care poate au nevoie tot așa, de ajutor.
Nu am promis Sfântului lucruri de care nu mă pot ține de cuvânt (spre exemplu să mă duc în Grecia, sau să donez o importantă sumă de bani mănăstirii de acolo ori altei mănăstiri/biserici cu hramul său sau vreo altă promisiune imposibilă ori foarte greu de realizat). Însă i-am promis că mă voi mai ruga dacă mă va ajuta și că voi spune și altora de ajutorul primit.


5. Cine sunt eu și de unde?
Dragoș e numele meu, am 26 de ani, sunt din Iași.
Pot fi contactat la dragos_25dec@yahoo.com (pentru scepticii care ar putea crede că mărturiile sunt o invenție).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 23:10:51
Sfantul Mare Mucenic MERCURIE cristiboss56 Moaste 5 30.06.2009 23:03:20
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 18.11.2008 00:03:46
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 15:20:11