Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2015, 18:52:26
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Botezul ereticilor

Bunica mea este botezata calvinista, iar cealalta bunica este botezata greco-catolica, desi de ani buni amandoua frecventeaza Biserica Ortodoxa. Botezul lor este valid? Ele se pot mantui?
Scuzati-ma ca pun atatea intrebari, dar trebuie neaparat sa gasesc un raspuns.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2015, 18:58:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Bunica mea este botezata calvinista, iar cealalta bunica este botezata greco-catolica, desi de ani buni amandoua frecventeaza Biserica Ortodoxa. Botezul lor este valid? Ele se pot mantui?
Scuzati-ma ca pun atatea intrebari, dar trebuie neaparat sa gasesc un raspuns.
Multi o sa-ti zica ca bunicile tale o sa se duca in iad pentru ca nu sunt botezate ortodox.

Dar mi-e greu sa cred ca de mii de ani, atatea persoane care nu au fost botezate ortodox (ca Marie Curie, Mozart, Newton) sunt in iad acum numai pentru acest fapt.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2015, 18:58:43
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Bunica mea este botezata calvinista, iar cealalta bunica este botezata greco-catolica, desi de ani buni amandoua frecventeaza Biserica Ortodoxa. Botezul lor este valid? Ele se pot mantui?
Scuzati-ma ca pun atatea intrebari, dar trebuie neaparat sa gasesc un raspuns.
https://convertirealaortodoxie.wordpress.com/despre/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2015, 19:11:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Bunica mea este botezata calvinista, iar cealalta bunica este botezata greco-catolica, desi de ani buni amandoua frecventeaza Biserica Ortodoxa. Botezul lor este valid? Ele se pot mantui?
Scuzati-ma ca pun atatea intrebari, dar trebuie neaparat sa gasesc un raspuns.
Sper din toata inima si ma rog aproape la fiecare Liturghie ca bunicile mele, botezate ortodox si preotese, sa se mantuiasca.

Am avut, pe cand eram elev, profesori plini de bunatate si profesori satrapi. Profesorii satrapi, cand erau de serviciu la poarta, nu lasau sa intre in scoala pe cei care nu aveau numarul matricol cusut la maneca hainei.

Ei bine, imi e greu sa cred ca Dumnezeu este satrap, ci cred ca e asemenea profesorilor blanzi. Desigur, un numar mic de elevi, care nu isi coseau matricola din dorinta de a-si sfida profesorii si a sfida scoala, merita tinuti afara din scoala in numele dreptatii. Dar cei care nu au stiut ca trebuie matricola, ori care au stiut, dar parintii lor nu le-au spus ca e un lucru important, ar fi nedrept sa fie tinuti afara, laolalta cu raii scolii eliminati pentru comportament turbulent.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2015, 22:51:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Bunica mea este botezata calvinista, iar cealalta bunica este botezata greco-catolica, desi de ani buni amandoua frecventeaza Biserica Ortodoxa. Botezul lor este valid? Ele se pot mantui?
Scuzati-ma ca pun atatea intrebari, dar trebuie neaparat sa gasesc un raspuns.
Trebuie sa discute cu preotul, nu stiu daca li se face botezul, dar li se va face Mirungerea (ungere cu Mir). Adica trebuie sa se converteasca la ortodoxie, altfel nu se pot mantui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2015, 23:04:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
altfel nu se pot mantui.

Yay! Mozart, Marie Curie si Newton sunt in iad!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2015, 23:06:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Multi o sa-ti zica ca bunicile tale o sa se duca in iad pentru ca nu sunt botezate ortodox.

Dar mi-e greu sa cred ca de mii de ani, atatea persoane care nu au fost botezate ortodox (ca Marie Curie, Mozart, Newton) sunt in iad acum numai pentru acest fapt.
Eu o sa mai incerc sa ii spun adminului ca dai sfaturi la toate subiectele, desi nu intelegi nimic, ai devenit ca raia.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2015, 23:09:38
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu o sa mai incerc sa ii spun adminului ca dai sfaturi la toate subiectele, desi nu intelegi nimic, ai devenit ca raia.
Nu cred ca exista vreo regula care sa zica

"Nu-ti explune parerea pe forum decat daca este catalin2 de acord cu ea"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2015, 23:12:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca exista vreo regula care sa zica
"Nu-ti explune parerea pe forum decat daca este catalin2 de acord cu ea"
Tu nu poti intelege ca e un forum ortodox.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2015, 23:13:46
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Bunica mea este botezata calvinista, iar cealalta bunica este botezata greco-catolica, desi de ani buni amandoua frecventeaza Biserica Ortodoxa. Botezul lor este valid? Ele se pot mantui?
Daca bunica dvs a fost calvinista in sens concret, nu doar teoretic, ar fi zambit daca v-ar fi auzit punand o asemenea intrebare.In cazul in care, desi botezata la noi, a hotarat sa treaca la o alta confesiune, in mod concret, atunci trebuie sa se informeze cu privire la regulile dansilor cu privire la botez. Daca doar merge pe acolo, fara alte implicatii, fara sa fi facut ceva concret ( de exemplu sa se fi convertit) intrebarea nu-si mai are sensul pt ca bunica dvs este intr-o plimbare religioasa careia ar trebui sa-i dea o finalitate, intr-un fel sau altul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare