Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.10.2006, 16:57:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

E adevarat ca arhiereul are o putere si o responsabilitate aparte asupra credinciosilor, nu neg puterea si importanta sa pt ca ar insemna sa-l neg pe insusi Hristos care i-a oferit aceasta putere si care l-a trimis in aceasta misiune, dar aceste forme lumesti de exprimare a respectului nu sunt tocmai potrivite in Biserica pentru ca am fost chemati sa traim o viata de fraternitate si aceste simboluri pot sa-i sminteasca pe unii slabi in credinta, Episcopul e chemat la o sfanta misiune si jertfa pentru ca este urmas direct al Apostolilor fapt ce nu ar trebui sa permita o asfel de cinste lumeasca, sa nu uitam ca Biserica nu trebuie sa umble dupa lume ci dupa Hristos, din pricina favorurilor si cinstirii exagerate multi arhierei uita de misiunea la care au fost chemati si uita ca atunci cand au intrat in viata monahala au jurat smerenie si saracie si lipsa de slava lumeasca. eu unul daca asi fi sa ma pun in postura unui arhiereu nu asi accepta sa mi se pupe mana si sa mi se cante un imn adegvat, gandindu-ma ca sunt un om pacatos egal in fata lui Dumnezeu cu cei care imi canta si raspunzator si pt sufletele lor. fie ca Domnul sa ne lumineze acolo unde noi nu putem. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.10.2006, 17:07:44
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
E adevarat ca arhiereul are o putere si o responsabilitate aparte asupra credinciosilor, nu neg puterea si importanta sa pt ca ar insemna sa-l neg pe insusi Hristos care i-a oferit aceasta putere si care l-a trimis in aceasta misiune, dar aceste forme lumesti de exprimare a respectului nu sunt tocmai potrivite in Biserica pentru ca am fost chemati sa traim o viata de fraternitate si aceste simboluri pot sa-i sminteasca pe unii slabi in credinta, Episcopul e chemat la o sfanta misiune si jertfa pentru ca este urmas direct al Apostolilor fapt ce nu ar trebui sa permita o asfel de cinste lumeasca, sa nu uitam ca Biserica nu trebuie sa umble dupa lume ci dupa Hristos, din pricina favorurilor si cinstirii exagerate multi arhierei uita de misiunea la care au fost chemati si uita ca atunci cand au intrat in viata monahala au jurat smerenie si saracie si lipsa de slava lumeasca. eu unul daca asi fi sa ma pun in postura unui arhiereu nu asi accepta sa mi se pupe mana si sa mi se cante un imn adegvat, gandindu-ma ca sunt un om pacatos egal in fata lui Dumnezeu cu cei care imi canta si raspunzator si pt sufletele lor. fie ca Domnul sa ne lumineze acolo unde noi nu putem. Doamne ajuta!
Vreau sa-mi cer iertare in general daca am fost dura pe site, sau daca am spus ceva care sa impieteze sfanta biserica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.10.2006, 17:31:07
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citind danyel ,
e bine ca atunci cind incepem sau continuam o discutie sa ne intrebam daca nu producem mai mult rau decit bine . A provoca pe cineva la pacat , nu e bine .Nu judeca dragul meu , ce-ai face tu in locul..... Deocamdata nu esti .Mutati-va gindul in alta parte , voi care n-aveti liniste din cauza lor ,numai Dumnezeu judeca ! Aduceti-va aminte ce scrie in scriptura " Nu va atingeti de unsii Mei si nu vicleniti impotriva profetilor Mei" . Eu va spun :nu va legati la cap daca nu va doare ,retrageti-va cel putin la timp sa nu mai provocati si pe altii ! iertati-ma ,dar pe cuvint nu stiti ce faceti !Daca vezi ceva ce nu-ti place ,roaga-te pentru el!
Doamne lumineaza-ne pe toti !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.10.2006, 22:40:31
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu cred ca ar fi cazul sa fim asa prapastiosi si sa nu spunem nimic! Sunt lucruri care ne apasa si tocmai de aceea exista forum! Insa asa cum spunea si Maria55, trebuie sa stim despre ce vorbim si mai ales sa discutam in acelasi duh pe care il solicitam si noi de la acesti slujitori! Categoric, arhiereul este un slujitor si toti cei care au inteles aceasta au facut lucruri extraordinare! Respectul se cuvine pentru harul daruit de Dumnezeu, pentru ca mana aceea pe care o saruti este mana care savarseste jertfa suprema, e mana care il tine pe Hristos!
Sunt insa si celalalte aspecte si cu siguranta nu sunt de noutate! Insa e in tot in mana lui Dumnezeu! Rugaciunea pe care o facem pentru ei ne ajuta pe noi, in primul rand si apoi pe ei! Rugati-va ca sa nu cadeti in ispita si fiti slujitori si prin rugaciune si fapte bune!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2006, 18:03:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Uimitor, eu care nu prea sunt de acord cu exagerata cinstire a arhiereilor, joi seara dupa slujba vecerniei din Catedrala Mitropolitana din Cluj , precedata de un "energizant"cuvant duhovnicesc al pr. prof. Constantin Necula, m-am dus sa primesc binecuvantare de la P S Irineu episcop vicar al Clujului, nustiu ce m-a indemnat, pana acum nu mergeam sa primesc binecuvantare de la vre-un arhiereu, dar acum m-am dus, am inteles un lucru, nu el ca persoana care poate fi supusa pacatelor, da binecuvantarea ci Domnul o da prin harul pe care i l-a dat episcopului, Doamne minunate sunt lucrarile tale, si nici un cuvant nu este de ajuns spre marirea numelui Tau!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2007, 17:21:31
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
fara sa par a fi judecator, ma intreb oare cinstea care se da arhiereilor nu e exagerata?

nu inteleg cum un slujitor al Domnului accepta cinste lumeasca.
ma refer la sarutatul mainii de catre diacon in timpul sfintelor slujbe si de imnul arhieresc care se canta in cinstea sa, e putin ciudat, si devine un fel de cult, nu?
in speranta ca nu m-ati inteles gresit, astept opiniile voastre, Domnul sa ne ajute
Orice Episcop care nu vede cand se impartaseste Lumina in Potir este eretic arian deoarece
isi marturiseste ca Hristos este doar trup si sange,doar om. Harul mai este pe langa el si pleaca
de tot cand este excomunicat la un sinod ecumenic. Nimeni nu poate sa zica Domn este Iisus
( Hristos este Dumnezeu ) decat in Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.03.2007, 20:49:40
gabi25ra gabi25ra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
fara sa par a fi judecator, ma intreb oare cinstea care se da arhiereilor nu e exagerata?

nu inteleg cum un slujitor al Domnului accepta cinste lumeasca.
ma refer la sarutatul mainii de catre diacon in timpul sfintelor slujbe si de imnul arhieresc care se canta in cinstea sa, e putin ciudat, si devine un fel de cult, nu?
in speranta ca nu m-ati inteles gresit, astept opiniile voastre, Domnul sa ne ajute
Sa stii ca si eu ma intrebam uneori de ce ar trebui sa sarutam mana preotilor si am citit undeva cred ca la parintele Rafail Noica ca un batran a venit sa-i sarute mana unui preot. Intrebat de ce face acest lucru a raspuns ca saruta mana care ii daruieste ceea ce el singur nu poate primi vreodata: trupul si sangele Mantuitorului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.03.2007, 10:54:00
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta
Orice Episcop care nu vede cand se impartaseste Lumina in Potir este eretic arian.
Sa vada lumina la propriu sau doar cu ochii sufletului?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.03.2007, 01:25:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
fara sa par a fi judecator, ma intreb oare cinstea care se da arhiereilor nu e exagerata?

nu inteleg cum un slujitor al Domnului accepta cinste lumeasca.
ma refer la sarutatul mainii de catre diacon in timpul sfintelor slujbe si de imnul arhieresc care se canta in cinstea sa, e putin ciudat, si devine un fel de cult, nu?
in speranta ca nu m-ati inteles gresit, astept opiniile voastre, Domnul sa ne ajute
EISCOPII sint urmasii lui DUMNEZEU care au har deosebit in functie de curatirea launtrica si acestia sint foarte smeriti chiar daca le sarutam mina din respect.Doar si pacatoasa a sarutat picioarele MINTUITORULUI cind s-a pocait .Si de cele mai multe ori de unde stim noi ca O MITRA EPISCOPALA SE SPRIJINA PE O CUNUNA DE SPINI sau nu, asta numai el o stie,o simte ,episcopul care simte responsabilitatea pe care o are pt turma data lui in pastorire si pt care va raspunde in fata lui DIMNEZEU.Sa nu judecam pt ca atunci ne situam in locul lui DUMNEZEU si atunci riscam sa patim ca lucifer. DUMNEZEU a spus:NU JUDECATI CA SA NUFITI JUDECATI."Un monah mai lenes dintr-o manastire ,lenes la postire si rugaciue CIND ERA PE MOARTE s-au mirat ceilalti parinti ca fata lui era foarte luminata si l-au intrebat cum de este asa linistit si cu fata luminata si el azis da am fost un monah cu multe pacate si lenes DAR NICIODATA NU AM JUDECAT PE NIMENI . Asa ca l-a luat DUMNEZEU IN RAI numai pt atita. Nu-i lucru de saga judecata preotilor si mai ales a arhiereilor ,DAR NICI A APROAPELUI.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.03.2007, 19:24:37
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Am fost pe la Ptriarhia cand a avul loc Sf Sinod...parca e salonul auto. Masini tari, scumpe, episcopi cu alai (parca ar avea servitori)....
Era si presa acolo. se inghesuiau care sa iasa mai in fata pentru poze, pentru TV, care sa fie mai aproape de Patriarh....scandalos.
Ca sa nu zic ca aveau si oameni (cred ca soferii) care nu lasau pe nimeni sa fotografieze masinile....jenant....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cinstirea Duminicii strajeru Secte si culte 131 07.06.2014 14:19:18
Despre cinstirea Maicii Domnului strajeru Secte si culte 415 21.01.2013 00:40:58
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 20:27:14