Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2013, 19:46:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Moartea regizorului Nicolaescu,prilej de desantare propagandistica comunista !!!

Asistam de cateva zile la un adevarat delir propagandistic mediatic,derulat pe aproape toate televiziunile tarii,in tonul cel mai fatarnic si fariseic-jurnalistic, de a curta masele imunde si multimile,in ceea ce au ele mai slab : si anume gandirea !!!

Dincolo de persoana celui disparut,fata de care avem o crestineasca politete,si fata de care ,nu vrem in acest moment,sa aducem nici un comentariu si nici o critica,totusi,nu putem a nu remarca asaltul cainesc al politrucilor rosii, pentru a-si apropria personajul si a-i inalta un piedestal national,la care urmaeaza a se inchina toata natia in extaz, ca la Bhuda !!!

Desigur, dincolo,de anumite talente profesionale, a caror judecata trebuie lasata la libera aprecierea a profesionistilor, personajului mediatizat i se obtureaza categoric calitatile de ayatolah comunist al propagandei ceausiste celei mai perverse, confecionandu-i-se,culmea nerusinarii si a provocarii, calitiati de dizident incontestabiloe, si de revolutionar de prima mana !!!

Cum e posibil asa ceva ??? Cum e posibil acest spectacol de circ grotesc,in care clovnii,si executanii cei mai josnici ai unei piese comandate de sus ,devin peste naoapte actori de prim plan cu veleitati eroice ???
Cum e posibil ca o intreaga natie si fie prostita in halul acesta grandios,pentru a i se impune pe cele ma inalte piedestale eroi falsi,care au contri buit din plin la decaderea ei si esecul ei moral,in timp ce adevaratii eroi ai neamului,si martiri ai tinutei anti-comuniste,de tipul mutlt-incercatului Paul Goma, zac din dispret si in uitare,exilati si acum,undeva departe in recea strainatate !!!

Pana cand gunoaiele, vor pluti mereu la suprafata acestei mari ivolburate,care este istoria nationala, in timp ce adevaratele valori ,si adevaratii eroi ai neamului sunt mentinuti intentionat in cea mai neagra si nedreapta uitare ???!!!

Romani, treziti-va ! Sau meritati-va soarta !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2013, 20:11:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Moartea regizorului Nicolaescu, prilej de desantata propaganda comunista

Intradevar, in unele din filmele sale- si in special in cele istorice care prezinta evenimente din perioada interbelica sau a celui de-al doilea razboi mondial- partidul comunist este prezentat intr-o "lumina" favorabila, cu totul departe de adevarul istoric! Insa, inainte de 1990, nici nu se putea altfel, deoarece exista cenzura!
Totusi, nu se poate nega ca a fost un mare regizor, filmele sale bucurand milioane de oameni! De exemplul "Dacii"- cu o certa valoare istorica sau un "Nea' Marin Miliardar"- o comedie foarte reusita, nu cred ca li se poate reprosa ceva!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2013, 20:21:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe postul Romania TV, azi, la ora 20.45, se vor face dezvaluiri socante privind rolul jucat in Revolutie de Sergiu Nicolaescu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2013, 08:56:11
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Intradevar, in unele din filmele sale- si in special in cele istorice care prezinta evenimente din perioada interbelica sau a celui de-al doilea razboi mondial- partidul comunist este prezentat intr-o "lumina" favorabila, cu totul departe de adevarul istoric! Insa, inainte de 1990, nici nu se putea altfel, deoarece exista cenzura!
Totusi, nu se poate nega ca a fost un mare regizor, filmele sale bucurand milioane de oameni! De exemplul "Dacii"- cu o certa valoare istorica sau un "Nea' Marin Miliardar"- o comedie foarte reusita, nu cred ca li se poate reprosa ceva!
Nu contest ca,dincolo de anumite filme propagandistice,au existat si exista niste filme bine realizate si de o inalta tinuta artistica ! Insa sa nu pierdem in vedere avantajele imense de care a beneficiat regizorul : scenaristi de mare talent, o generatie de actori foarte talentati si profesionisti (care,dupa parerea mea,sunt principalul motiv al savorii unor filme !!!), sume de bani imense,si material uman imens . Toate acestea fiind puse la dispozitie ,nu puteau sa nu iasa si anumite realizari cinematografice !!!
Oricum,eu nu am vrut sa judec opera artistica !
Problema apare,daca vreiti,in timpul si dupa Revolutie,momente in care personajul noastru a jucat un rol extrem de important,pe care se pare ca nu a dorit niciodata sa il devoaleze !!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2013, 08:57:18
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe postul Romania TV, azi, la ora 20.45, se vor face dezvaluiri socante privind rolul jucat in Revolutie de Sergiu Nicolaescu.
In orice caz n rol extrem de important, as zice...central ! Rol pe care nu a avrut sa-l desconspire niciodata !!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2013, 10:54:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Las-o moarta, profesional vorbind, a fost un om si cu bune si cu rele.

Pe buna dreptate pot fi dezavuate unele productii (in care a fost regizor sau actor) care tin exclusiv de propaganda comunista si au zero valoare istorica, pe buna dreaptate pot fi poate criticate dpdv artistic alte productii de tip istoric/nationalist sau cele de dupa '89, insa pana la "desantare proapgandistica comunista" este deja un drum lung si mai ales aberant.

Ce vor sa faca unii din el post-mortem e altceva, in orice caz e un subiect din care hienele fac bani cu ajutorul celor ca tine, care isi pierd timpul in fata televizorului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2013 at 10:58:36.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2013, 11:53:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe postul Romania TV, azi, la ora 20.45, se vor face dezvaluiri socante privind rolul jucat in Revolutie de Sergiu Nicolaescu.
Mare noroc am avut că nu m-am uitat. Am scăpat neșocat.
Șocați, ceva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2013, 12:20:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mare noroc am avut că nu m-am uitat. Am scăpat neșocat.
Șocați, ceva?
Stai linistit ca nici eu n-am avut rabdarea sa urmaresc toata emisiunea. Am atras doar atentia asupra acestei emisiuni pentru cei interesati. Daca n-ai vrut sa fii socat, asa cum promitea emisiunea, nu e vina mea.

Pentru mine, Sergiu Nicolaescu ramane un om cu o inteligenta remarcabila pe care a dirijat-o atat in directii bune cat si in directii gresite. Nu e treaba mea sa-i iau locul lui Dumnezeu si sa-l judec eu. Iar faptele lui il vor aseza intr-o anumita ierarhie ca actor, ca politician si ca om atat in fata oamenilor cat si in fata lui Dumnezeu. Ii las pe altii sa le comenteze.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2013, 12:21:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' măcar te-a șocat ceva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2013, 12:26:01
Pascaru Manole Pascaru Manole is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Sergiu Nicolaescu duce misterele Revoluției pe lumea cealaltă

Despre morți numai de bine? Nu. Despre morți așa cum au fost, cum au trăit, cum au luptat, cum au trădat. Despre Sergiu Nicolaescu și Revoluția sa ca un film de aventuri
Știri pe aceeași temă

Nicu Covaci tună și fulgeră împotriva lui Sergiu Nicolaescu: „Nu am să...
Imagini în premieră cu Dana, soția marelui regizor, imediat după moart...
Firma regizorului Sergiu Nicolaescu, executată silit

Sergiu Nicolaescu a murit joi, la vârsta de 82 de ani. Fără să-l glorifice și fără să-l denigreze, „Adevărul“ își propune să schițeze un portret complet al regizorului în zilele Revoluției din decembrie 1989. Pentru că Sergiu Nicolaescu a făcut multe la Revoluție: în noiembrie 1989 a văzut, din Germania Federală, cum cade Zidul Berlinului.

În decembrie s-a întors în România, a ordonat și a adus un regiment de armată de la Ploiești la București – armata sa personală la Revoluție. A fost între primii oameni care au luat cuvântul la Televiziunea Română Liberă. L-a ajutat pe Ion Iliescu să intre în Studioul 4 al TVR, l-a salvat câteva ore mai târziu în balconul Comitetului Central.

A făcut cel mai important montaj din viața sa: montajul execuției Ceaușeștilor. A fost părtaș la uciderea unor bucureșteni nevinovați, apoi a ascuns crimele Revoluției, deși a fost însărcinat să le deslușească. A dat declarații contradictorii despre Revoluție, pentru a încurca și mai mult ițele și așa încurcate ale acestui moment.

„Adevărul“ a realizat mai multe interviuri cu Sergiu Nicolaescu pe tema Revoluției. Atunci când începea să spună câte o silabă de adevăr se oprea la timp: „Hai, că și așa v-am spus prea multe“. Acesta a fost Sergiu Nicolaescu. Un om care a trăit cu frenezie și curaj, chiar dacă, în ultimul interviu pentru „Adevărul“, a încheiat așa: „Pe viață nu dau două parale!“.

„SIMȚEAM CĂ O SĂ AM NEVOIE DE ARME“
În noiembrie 1989, Sergiu Nicolaescu era în Germania Federală. Spune el că ajunese acolo pentru a face un film. Film care n-a mai apărut, însă, niciodată. Ce a aflat Nicolaescu în Occident? Ce a aflat el în urma discuțiilor cu ambasadorii Americii și Franței la București, cu care era prieten? Cu ce scop și-a procurat arme în călătoriile pe care le făcea prin Europa? Despre aceste lucruri, fostul regizor a vorbit mereu cu superficialitate: „Simțeam că trebuie să se întâmple ceva. Simțeam că o să am nevoie de arme“.

În 1988 se împrietenise cu Ion Nicolescu, comandantul unei mari unități de armată din Prahova. Îl va folosi pe Nicolescu pentru figurație în filmele istorice. Dar, mai important, regizorul îl va chema pe comandant, la București, la 22 decembrie 1989. Cei 1.600 de militari ai colonelului Ion Nicolescu au declanșat un război teribil în Capitală în zilele Revoluției.

Sergiu Nicolaescu i-a întâmpinat personal la intrarea în București și a fost părtaș la crimele pe care aceștia le-au comis în zona Otopeniului. Militarii prahoveni au ucis cinci bucureșteni nevinovați care treceau prin zonă. Sergiu Nicolaescu ne-a conjurat să nu scriem niciodată despre acest eveniment. Tocmai el, care trebuia să dezlege fiecare crimă a Revoluției din poziția de președinte (1990-1992) al Comisiei senatoriale pentru cercetarea evenimentelor din decembrie 1989 și mai apoi vicepreședinte (1992-1996).

I-A SCOS PE ROMÂNI ÎN FAȚA GLOANȚELOR
„Vreau să veniți aici milioane!“, striga Sergiu Nicolaescu din Studioul 4 al TVR, în ziua de 22 decembrie 1989, imediat după fuga lui Ceaușescu.

„Fac apel în primul și în primul rând la muncitorime. Rog muncitorii din fabrici să întrerupă lucrul. Dacă nu întrerupeți lucrul imediat, dacă nu veniți aici, în fosta piață Stalin, dacă nu veniți aici la Televiziune să vă alăturați nouă, să știți că ceea ce vedeți acum ar rămâne un foc de paie. Și eu nu vreau să rămână un foc de paie. Vreau să veniți aici milioane. Bucureștiul are două milioane, un milion să fie aici!“, continua el.

Video
Discursul lui Sergiu Nicolaescu la Revoluție


Revoluția devine istorie
Rămân din ce în ce mai puțini oameni importanți care să dea mărturie despre ce s-a întâmplat la vârf în decembrie 1989. Mai jos este o listă funestă a „marilor revoluționari“ dispăruți.

1994: Ștefan Gușă (șeful Marelui Stat Major în timpul Revoluției)
1996: Nicolae Militaru (agent GRU dovedit și Ministru al Apărării în timpul Revoluției)
2006: Silviu Brucan („capul limpede“ al mișcării revoluționare din decembrie 1989)
2007: Dan Iosif (revoluționar, participant în toate punctele fierbinți din decembrie 1989)
2012: Ștefan Dinu (șef al Direcției de Informații a Armatei în timpul Revoluției)
2012: Mihai Lupoi (căpitanul care în timpul Revoluției a numit „cu
de la sine putere“ un Ministru al Apărării: pe fostul spion sovietic Nicolae Militaru)

Și, într-adevăr, milioane de români au ieșit în stradă, însă o mie dintre ei au fost împușcați. Nu i-a ucis Nicolaescu, dar și el a făcut parte din gașca emanaților Revoluției − cea care a înarmat civili, a scos Armata în stradă, a lansat zvonuri terifiante despre teroriști. Scenariu!

SERGIU NICOLAESCU, SALVATORUL LUI ION ILIESCU
O amintire a doctorului Florin Filipoiu, care la 22 decembrie 1989 era și el revoluționar în TVR: „Atunci l-am auzit pe Sergiu Nicolaescu strigând «Domnule Iliescu, în sfârșit, ați venit!»“. Venise Iliescu. Venise chemat de Sergiu Nicolaescu.

Regizorul a recunoscut: „Domnule, eu l-am chemat pe Iliescu la Televiziune! Și nici nu-l cunoșteam! Nu știam, a venit unul (n.r. - Mihai Bujor-Sion) la mine și mi-a spus să-l chem pe Ion Iliescu“.

Chiar și așa, „străin“ cum îi era Iliescu, regizorul face un gest de o importanță uriașă câteva ore mai târziu. Emanații Revoluției deja se conturaseră. Iliescu ia cuvântul în balconul Comitetului Central și își începe discursul cu „Tovarăși și dragi cetățeni“.

Mulțimea huiduie. Nicolaescu ia microfonul și spune: „Sunt Sergiu Nicolaescu! De azi înainte să strigați doar: «România!»“. Și oamenii au strigat: „România! România!“. După asta, Iliescu și-a putut continua discursul și a devenit cel mai important om politic al României post-decembriste.

Regizor la procesul Ceaușeștilor: „Să vadă lumea cât sunt de stupizi“

La 25 decembrie 1989, toți românii au putut vedea caseta procesului și execuției Ceaușeștilor. Era o casetă cu montaj semnat Sergiu Nicolaescu. Acesta a explicat: „Caseta era o înșiruire de imagini. Idiotul ăla de operator filmase tot. Când vorbea judecătorul, îl filma pe judecător, când vorbea Ceaușescu, pe Ceaușescu. Cine vedea caseta știa exact care erau probabilitățile să fie răzbunat Ceaușescu. Aveau procurorul, avocatul, îi aveau pe toți. Măi, fraților, păi voi faceți un film despre moartea lui Ceaușescu și îi focusați pe ăia care i-au judecat pe Ceaușești? Nu! Arătați doar legatul la mâini și execuția! Și ce spunea el ca apărare, ca să se vadă cât e de stupid“.

ÎNTRE MARI MINCIUNI ȘI MICI ADEVĂRURI
Declarațiile lui Sergiu Nicolaescu trebuie luate cu precauție. De-a lungul ultimilor 23 de ani a spus lucruri care par desprinse din filmele de acțiune. Bunăoară, Sergiu Nicolaescu a declarat, în urmă cu un an, că a declanșat, el, personal, haosul de la ultima cuvântare a lui Nicolae Ceaușescu. „Am luat câteva grenade ofensive de la unitatea militară a lui Ion Nicolescu, din Prahova. Eu nu știam de ce mă pregătesc, dar mă pregăteam de ceva, fără discuție. M-am oprit acasă, am lăsat armele la un vecin. Am plecat în Piața Palatului, unde era mitingul lui Ceaușescu. Acolo, evident că am folosit grenadele. De ce altceva le luasem dacă nu să le folosesc?“.

Pe scurt, regizorul susține că ar fi aruncat grenadele în zona Pieței Palatului, provocând dezordinea care a dus la întreruperea discursului prezidențial. Tot în acest registru, Nicolaescu a susținut la un moment dat că a vrut să fure un tanc și să tragă cu el în Ceaușescu. Uneori, prins la mijloc în discuții televizate fierbinți, Nicolaescu a slujit ca martor la descifrarea unor momente importante. În urmă cu doi ani, fostul fotbalist Cornel Dinu (participant la Revoluție și el) spunea că l-a auzit personal pe Petre Roman dialogând cu consulul Uniunii Sovietice la București. „De față era Sergiu Nicolaescu, și îl rog să confirme“. Nicolaescu a întărit spusele lui Dinu.

Iliescu e comunist convins și e bine că e așa, pentru că are caracter. Nu e comunistul ăla hoțoman, e un om de stânga puternic.
Sergiu Nicolaescu

Pe viață nu dau două parale!
Sergiu Nicolaescu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moartea MadalinS Reguli in Biserica 22 05.03.2011 09:47:57
Un alt mod de a alege moartea costel Generalitati 29 24.02.2011 17:24:10
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 17:38:53
Marturie cutremuratoare despre martirii din Rusia comunista andrei_im Intamplari adevarate 4 05.02.2010 15:10:05
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19