Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.03.2011, 12:01:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu. Imi pare rau. Mai incercati.
Totusi..unde este eroarea?

Nu are Papa Petrica pretentia de autoritate ultima imediat dupa Doamna Invatatoare?

Nu a modificat Papa Petrica unilateral si ne-ecumenic manualul?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.03.2011, 13:17:23
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1.Adevarul e la Dumnezeu, El e acolo, noi suntem aici, deci nimeni n-are adevarul.
Draguta concluzie.

2.Apropo, era vorba de adevarul de credinta.

3.Si mie mi se pare artificial umflat conflictul ortodocsi-catolici dar nici nu poti sa te faci sa nu vezi ca exista, fiecare parte are o contributie substantiala in acest sens.

De fapt mai bine spus, anumite grupari din fiecare parte eu pot trai fericit chiar stiind ca exista si romano-catolici :)

Ba chiar toata simpatia pentru unii.
1. Sfintul apostol Pavel spunea ca cunoastem si proorocim in parte. Deci nimeni nu detine cunoasterea sau adevarul absolut.
2.Daca adevarul meu de credinta e diferit de al dumneavoastra, eu ii las pe teologii mei sa ma lumineze, iar in acest fel respect si ceea ce a spus sfintul apostol Petru: nu pot eu tilcui Sfinta Scriptura dupa bunul meu plac. Adevarul meu de credinta e intarit de roadele aduse de catolici. Adevarul dumneavoastra de credinta e intarit de roadele aduse de ortodocsi. Atunci nu-mi mai ramine decit sa ma lupt sa aduc propriile mele roade, iar Dumnezeu ma va calauzi sa nu gresesc; insa nu voi judeca un ortodox pentru ca el crede altceva decit ceea ce cred eu, pentru ca nu am avut nici o intilnire personala cu Tatal, cu Fiul sau cu Sfintul Duh ca sa ma lumineze asupra acestui aspect.
3.Eu nu ma fac ca nu exista acest conflict. Dar stiu ca eu nu am contribit la el, iar ortodocsii din jurul meu, la fel;si stiu ca viata mea inseamna cautarea si lupta de a-L cunoaste, a-L iubi si a-L sluji pe Dumnezeu, acest lucru il invatam in biserica si sfintii catolici de dinainte sau de dupa schisma ne invata acelasi lucru. Unii din ortodocsii pe care i-am cunoscut cred acelasi lucru. Iar de la acestia din urma incerc si eu sa invat ceea ce nu stiu si sa cresc spiritual, iar astfel sa sa-L preamaresc pe Domnul nostru Isus Cristos.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.03.2011, 15:03:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1. Sfintul apostol Pavel spunea ca cunoastem si proorocim in parte. Deci nimeni nu detine cunoasterea sau adevarul absolut.
2.Daca adevarul meu de credinta e diferit de al dumneavoastra, eu ii las pe teologii mei sa ma lumineze, iar in acest fel respect si ceea ce a spus sfintul apostol Petru: nu pot eu tilcui Sfinta Scriptura dupa bunul meu plac. Adevarul meu de credinta e intarit de roadele aduse de catolici. Adevarul dumneavoastra de credinta e intarit de roadele aduse de ortodocsi. Atunci nu-mi mai ramine decit sa ma lupt sa aduc propriile mele roade, iar Dumnezeu ma va calauzi sa nu gresesc; insa nu voi judeca un ortodox pentru ca el crede altceva decit ceea ce cred eu, pentru ca nu am avut nici o intilnire personala cu Tatal, cu Fiul sau cu Sfintul Duh ca sa ma lumineze asupra acestui aspect.
3.Eu nu ma fac ca nu exista acest conflict. Dar stiu ca eu nu am contribit la el, iar ortodocsii din jurul meu, la fel;si stiu ca viata mea inseamna cautarea si lupta de a-L cunoaste, a-L iubi si a-L sluji pe Dumnezeu, acest lucru il invatam in biserica si sfintii catolici de dinainte sau de dupa schisma ne invata acelasi lucru. Unii din ortodocsii pe care i-am cunoscut cred acelasi lucru. Iar de la acestia din urma incerc si eu sa invat ceea ce nu stiu si sa cresc spiritual, iar astfel sa sa-L preamaresc pe Domnul nostru Isus Cristos.
Nu stiu altii cum cred, dar eu as prefera daca am o groapa in fata sa strige cineva la mine sa o ocolesc sau sa ma impinga, nu sa imi spuna frumos cuvinte de incurajare si sa merg inainte. Cel ce-ti vrea binele s-ar putea sa nu fie cel ce te linguseste sau iti spune ce vrei sa auzi.
Sfantul Pavel se referea in general la experienta fiecarui om. Oricum, Biserica nu pretinde ca ar cunoaste tot adevarul asa ceva este imposibil. Dar ceea ce se cunoaste se cunoaste. Restul ce nu ni s-a revelat, aceea nu se cunoaste si pot exista doar teologumene, cum explicam. Doar aceea nu se cunoaste, ce ni s-a revelat, nu ceea ce stim. Ca altfel nici catolicii nu ar mai avea dogme.
Si probabil catolicii nu stiu, dar la noile dogme introduse dupa schisma se spune ca la orice dogme ca cine nu crede in ele nu se poate mantui. Asadar conciliul a spus ca cine nu crede in Filioque, Purgatoriu, etc., nu se poate mantui, deci nici ortodocsii. Asta cu si ortodocsii ar avea ceva e ceva recent, nici nu stiu daca asa crede si BC sau e doar o tactica de invaluire (probabil s-a hotarat la Vatican II, nu stiu exact).

Ceea ce stim stim de la sfinti si sinoade, pe care le avem impreuna, in mare parte. Daca sunt si ortodocsi care nu-si cunosc religia nu e un lucru nou, dar asta nu e chiar cel mai grav lucru, daca raman in BO. Acum daca spun ca soarele e patrat am ceva sanse sa mai gasesc cativa sa spuna lucrul asta si daca vorbesc numai cu ei o sa zic ca toti spun ca soarele e patrat. Important e adevarul, nu ce spun cativa sau ce cred. De aceea in primul mileniu in unele momente Patriarhul Constantinopolului era eretic si Papa era ortodox. Credeai adevarul, nu ce spunea patriarhul, desi trebuia sa ramai in Biserica.
Iar in privinta BO aceasta spune astfel: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.03.2011, 16:56:36
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu altii cum cred, dar eu as prefera daca am o groapa in fata sa strige cineva la mine sa o ocolesc sau sa ma impinga, nu sa imi spuna frumos cuvinte de incurajare si sa merg inainte. Cel ce-ti vrea binele s-ar putea sa nu fie cel ce te linguseste sau iti spune ce vrei sa auzi.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
Mutumesc pentru grija pe care mi-o purtati. Intre a alege intre ceea ce imi spuneti dumneavoastra si ceea ce mi-au spus sfintii si inaintasii mei catolici, prefer sa ii aleg pe ei.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.03.2011, 18:08:02
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ceea ce stim stim de la sfinti si sinoade, pe care le avem impreuna, in mare parte. Daca sunt si ortodocsi care nu-si cunosc religia nu e un lucru nou, dar asta nu e chiar cel mai grav lucru, daca raman in BO. Acum daca spun ca soarele e patrat am ceva sanse sa mai gasesc cativa sa spuna lucrul asta si daca vorbesc numai cu ei o sa zic ca toti spun ca soarele e patrat. Important e adevarul, nu ce spun cativa sau ce cred. De aceea in primul mileniu in unele momente Patriarhul Constantinopolului era eretic si Papa era ortodox. Credeai adevarul, nu ce spunea patriarhul, desi trebuia sa ramai in Biserica.
Iar in privinta BO aceasta spune astfel: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
Iertare, ca nu ma pot abtine sa nu comentez. Exista adevar si adevar, adica vreau sa spun adevar necesar mantuirii si adevar necesar cunoasterii. Adevarurile necesare mantuirii sunt putine, si ele sunt putine nu pentru ca ar fi neimportant Adevarul, ci pentru ca tot OMUL sa se poata mantui, nu numai CARTURARUL. Dar nu e rau sa stim si adevarul prin care cunoastem cat mai bine pe Dumnezeu, dar pentru el exista timp suficient in Imparatie cand vom sta fata catre fata. Acum, ca sa se inteleaga deosebirea intre un adevar necesar mantuirii si unul necesar cunoasterii, ma folosesc de exemplul cu soarele patrat. Adevarul ca soarele este patrat sau rotund este un adevar necesar cunoasterii. El nu ma "incalzeste" (citeste mantuieste) cu nimic, dar imi da o idee despre soare. Dar Adevarul ca soarele incalzeste este unul necesar "mantuirii" (de raceala, de exemplu) si el trebuie cunoscut fara doar si poate. Problema apare cand noi facem din toate adevarurile cunoscute, adevaruri necesare mantuirii si alcatuim un "chestionar" cu 100 de intrebari pentru 100 de puncte. Si credem ca Dumnezeu bifeaza intr-un carnetel cele "luate" si cele "buctate", ca pentru carnetul de sofer.
Continuati, cu scuzele de rigoare pentru interventie.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.03.2011, 20:44:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Mutumesc pentru grija pe care mi-o purtati. Intre a alege intre ceea ce imi spuneti dumneavoastra si ceea ce mi-au spus sfintii si inaintasii mei catolici, prefer sa ii aleg pe ei.
Iar eu am tot repetat, ca nu e parerea mea personala, ci a sfintilor pe care i-am citat.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.03.2011, 21:02:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Iertare, ca nu ma pot abtine sa nu comentez. Exista adevar si adevar, adica vreau sa spun adevar necesar mantuirii si adevar necesar cunoasterii. Adevarurile necesare mantuirii sunt putine, si ele sunt putine nu pentru ca ar fi neimportant Adevarul, ci pentru ca tot OMUL sa se poata mantui, nu numai CARTURARUL. Dar nu e rau sa stim si adevarul prin care cunoastem cat mai bine pe Dumnezeu, dar pentru el exista timp suficient in Imparatie cand vom sta fata catre fata. Acum, ca sa se inteleaga deosebirea intre un adevar necesar mantuirii si unul necesar cunoasterii, ma folosesc de exemplul cu soarele patrat. Adevarul ca soarele este patrat sau rotund este un adevar necesar cunoasterii. El nu ma "incalzeste" (citeste mantuieste) cu nimic, dar imi da o idee despre soare. Dar Adevarul ca soarele incalzeste este unul necesar "mantuirii" (de raceala, de exemplu) si el trebuie cunoscut fara doar si poate. Problema apare cand noi facem din toate adevarurile cunoscute, adevaruri necesare mantuirii si alcatuim un "chestionar" cu 100 de intrebari pentru 100 de puncte. Si credem ca Dumnezeu bifeaza intr-un carnetel cele "luate" si cele "buctate", ca pentru carnetul de sofer.
Continuati, cu scuzele de rigoare pentru interventie.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Am scris si eu, ca atat timp cand este in Biserica un credincios mai poate avea si erori. Adevarul este necesar si Dumnezeu S-a revelat in Sfanta Scriptura pentru ca odata cu indepartarea omului de Dumnezeu el ajunsese sa nu Il mai cunoasca, sa se inchine la creatie sau la ceva plasmuit de mintea sa. Dumnezeu S-a revelat ca sa ne inchinam la El si vrajmasul sa nu ne faca sa ne inchinam la altceva.
Daca adevarul de credinta nu ar avea importanta atunci toti sfintii s-au inselat si doar noi am gasit adevarul. Pentru ca toti sfintii au luptat pentru apararea adevarului de credinta. Baza credintei noastre este Crezul, de aceea il repetam iar si iar la fiecare Liturghie. Deci un credincios practicant cunoaste adevarul de credinta.
Cel mai probabil se poate mantui si cineva care cunoaste foarte putin, daca poate beneficia de Sfintele Taine din Biserica.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 31.03.2011, 08:07:51
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar eu am tot repetat, ca nu e parerea mea personala, ci a sfintilor pe care i-am citat.
Sfintii dumneavoastra imi sint necunoscuti; ii prefer pe sfintii mei, care au facut ceva pentru mine si pentru Dumnezeu.

PS Daca spuneti ca sfintii pot gresi (ca in cazul sfintului Augustin), atunci e posibil sa-mi aduceti argumente gresite, deci nu ma pot ghida dupa sfintii dumneavoastra, care mai si gresesc.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 31.03.2011, 08:20:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

http://eirenikon.wordpress.com/2009/...ic-sacraments/
Reply With Quote
  #90  
Vechi 31.03.2011, 10:23:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sfintii dumneavoastra imi sint necunoscuti; ii prefer pe sfintii mei, care au facut ceva pentru mine si pentru Dumnezeu.

PS Daca spuneti ca sfintii pot gresi (ca in cazul sfintului Augustin), atunci e posibil sa-mi aduceti argumente gresite, deci nu ma pot ghida dupa sfintii dumneavoastra, care mai si gresesc.
Nu stiu de ce va sunt necunoscuti, pentru ca sunt sfinti comuni: Sf. Vasile cel Mare, Sf. Ioan Hrisostom, in plus Sinoadele ecumenice comune. Asadar aveam ceva dreptate ca multi catolici nu cunosc perioada dinainte de Schisma, considerand BC aparuta in 1054. Putem vedea si din calendarul romano-catolic (cel greco-catolic are cam aceleasi date cu cel ortodox). Am scris aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...21&postcount=4
Deci ori BC are har, ori BO, daca noi credem ce spun sfintii si Biserica in primul mileniu.

Eu nu am spus ca toti sfintii gresesc, ci ca unii din ei au avut cate o eroare. Nu ca toti au avut aceeasi eroare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Cine doreste se poate declara de etnie daca la recensamant mihailt Generalitati 30 30.10.2011 02:06:28
E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam? Mia Mia Intrebari utilizatori 35 18.09.2011 12:40:07
Bine va m gasit mioara66 Generalitati 2 08.08.2006 00:16:33