Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2007, 19:25:23
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

puteti confectiona cu copiii dvs.diferite ornamente de Craciun adresa este www.daniellesplace.com si winter crafts page sau www.enchantedlerning.com?crafts/christmas...postes aceste adrese pentru profele de religie sau pentru mamicile care lucreaza cu copiii lor acasa.Copiilor le va placea chiar daca putem prea tare accent pe lucrurile materiale si nu pe cele spirituale..doar am intrat in Ue;)Daca mai vreti www.teteamodeler(cautati la hiver si la Noel ).Mie mi-au iesit stelute f.frumoASE CU care mi-am impodobit clasa si casa(ferestrele)..e adevarat ca se gasesc tot felul de spray-uri dar bucuria copiilor e mare pentru ca le confectioneaza chiar ei.Am si alte modele machete cu Nasterea Domnului caut sioteul si revin daca e cineva interesat.:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2007, 14:46:15
e_diana e_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 12
Implicit

multumesc mult (chiar daca mesajul era adresat profilor). o intrebare: cine imi explica si mie cum se fac niste fulgi de zapada? :D stiu engleza(cat de putin) dar sunt cuvinte care nu le-am mai intalnit niciodata.si m-ar interesa siteul cu machetele cu Maica Domnului. vreau sa-mi impodobesc clasa si cred ca trebuie sa incep de undeva :satisfied:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2007, 14:51:12
e_diana e_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de e_diana
multumesc mult (chiar daca mesajul era adresat profilor). o intrebare: cine imi explica si mie cum se fac niste fulgi de zapada? :D stiu engleza(cat de putin) dar sunt cuvinte care nu le-am mai intalnit niciodata.si m-ar interesa siteul cu machetele cu Maica Domnului. vreau sa-mi impodobesc clasa si cred ca trebuie sa incep de undeva :satisfied:
pardon, cu Nasterea Domnului
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2007, 18:26:15
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cauta in site-ul didactic,chiar in forum e un topic despre stelute fulgi..succes.Si mie imi place clasa mea sa arate fain!Am "incropit si o mica iesle,o cutie de carton,paie,IIsus prunc,o oita alaturi,Iosif si Maria facuti din carton (fundal)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2007, 05:18:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

diana, daca vrei iti traduc eu din engleza dar da-mi textul exact care te intereseaza ca eu la o prima vedere n-m vazut nimic in particular despre snow flakes/ fulgi de zapada pe site-ul www.daniellesplace.com... iar pe celelalte n-am cautat, ca sincer, nu ma pasioneza craftul, dar o traducere pot sa fac ca sa ajut pe cineva :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2007, 07:25:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de e_diana
multumesc mult (chiar daca mesajul era adresat profilor). o intrebare: cine imi explica si mie cum se fac niste fulgi de zapada? :D stiu engleza(cat de putin) dar sunt cuvinte care nu le-am mai intalnit niciodata.si m-ar interesa siteul cu machetele cu Maica Domnului. vreau sa-mi impodobesc clasa si cred ca trebuie sa incep de undeva :satisfied:
Fulgii de zapada se pot confectiona din poliester expandat alb( se gaseste la ambalajele de electrocasnice sau se poate cumpara de la sanitare). Este asa zisa de copiii , scartaitoare. Succes si sarbatori fericite ! .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2007, 16:15:55
e_diana e_diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
diana, daca vrei iti traduc eu din engleza dar da-mi textul exact care te intereseaza ca eu la o prima vedere n-m vazut nimic in particular despre snow flakes/ fulgi de zapada pe site-ul www.daniellesplace.com... iar pe celelalte n-am cautat, ca sincer, nu ma pasioneza craftul, dar o traducere pot sa fac ca sa ajut pe cineva :)
multumesc mult! nu pot da copy/paste ca sunt protejate textele dar iti dau siteul

http://www.daniellesplace.com/html/winter_crafts.html

la How to make paper snowflakes; si am mai gasit ceva interesant pe

http://www.daniellesplace.com/html/christmas_page2.html# la al doilea cu titlul Secret Message Christmas Craft

sper ca nu e prea mult de tradus. multumesc mult inc-odata
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2007, 07:21:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum se fac Fulgi de Zapada din hartie

1.Se ia o hartie format A4 se indoaie un colt pana se suprapun laturile adiacente, apoi se indeparteaza surplusul de hartie (fasia- a se vedea figura originala) astfel ca daca desfaceti la loc hartia ramasa va fi un patrat perfect. Se poate face asta cu hartie de orice marime.

2.Se indoaie inca o data hartia pe jumatate, ca in figura, astfel ca se obtine un triunghi mai mic.

3.Apoi se mai indoaie o data hartia pe jumatate, astfel ca acum va fi un triunghi si mai mic.

4.Acest ultim triunghi va avea una din laturi cu marginile fara nici un fel de indoitura; de-a lungul acestei laturi vom plasa perimetrul fulgului de zapada – putem desena o baza rotunjita, ca in figura; desenam apoi conturul unor crestaturi, ca in figura, si taiem de-a lungul acestor linii, dar cu grija sa nu taiem fulgul in doua.

5.Daca la varful triunghiului mare taiem in forma de triunghi, ca in figura, atunci fulgul va avea la mijloc forma de stea.

wow! incercati si sigur veti reusi, mie mi-a iesit un fulg f. frumos, i-am facut si creneluri pe margine!

cam atat pentru azi, ca s-a facut tare tarziu aici la noi... dar maine, diana draga, promit ca ma mai uit pe link-urile date de tine si iti mai traduc cate ceva. noapte buna si spor la confectionat fulgi! :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.12.2007, 20:14:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

diana, urmareste si desenele de pe primul link pe care mi l-ai dat... sigur o sa-ti iasa! cand ajung acasa iti scriu mai mult daca tot nu reusesti...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Felicitarea de Craciun elizabeta Generalitati 23 06.12.2012 00:23:21
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10
Retete de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 10 23.12.2009 13:26:18
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28