Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 19.02.2010, 21:42:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul

Vrei sa ti le caracterizez si eu pe ale...tot asa, fara suparare?
Ti-ar folosi cumva daca ai face asta, Andrusca? Mai fetelor, suntem in post, nu puteti sa incercati macar sa va suportati putin? Haideti, va rog eu frumos.... e pacat, tinem post si ne necajim unul pe altul aiurea, desi amanadoua e clar ca sunteti pe aceeasi pozitie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 19.02.2010, 21:43:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dar ma intreb unde as putea invata ceva
De la cei blinzi, de la facatorii de pace, din inima ta(ascult-o si vezi ce-ti spune, ce drum iti indica), de acolo se invata crestinismul, nu NUMAI din carti sau din extazul inchipuit al asa zisor minuni
Reply With Quote
  #203  
Vechi 19.02.2010, 21:44:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
te rog, nu esti prima
Siiiii...nu inveti nimic din greseli? Ma abtin...ca vad ca esti sado maso...le intorci cum vrei, numai sa iesi tu de martira, in loc sa faci un efort pentru a vedea unde gresesti!!!
Reply With Quote
  #204  
Vechi 19.02.2010, 21:49:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Siiiii...nu inveti nimic din greseli? Ma abtin...ca vad ca esti sado maso...le intorci cum vrei, numai sa iesi tu de martira, in loc sa faci un efort pentru a vedea unde gresesti!!!
Nu Andrusca, nu le intorc.. astept sa vad unde vrei sa ajungi..
Eu am facut un comentariu general despre CALITATEA comentariilor, care sunt pur LUMESTi si nu-si au rostul pe forum ortodox.
Ideea nu este tot una cu persoana!
daca as fi vrut sa vorbesc despre tine, as fi vorbit despre tine.
Tu insisti sa crezi ca te critic.
Vrei sa spui despre comentariile mele.. spune.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 19.02.2010, 21:55:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu Andrusca, nu le intorc.. astept sa vad unde vrei sa ajungi..
Eu am facut un comentariu general despre CALITATEA comentariilor, care sunt pur LUMESTi si nu-si au rostul pe forum ortodox.
Ideea nu este tot una cu persoana!
daca as fi vrut sa vorbesc despre tine, as fi vorbit despre tine.
Tu insisti sa crezi ca te critic.
Vrei sa spui despre comentariile mele.. spune.
Dar de ce astepti sa vezi pana unde ajung....de ce nu iti vezi de treaba, de exemplu...ce zici de asta?

Ideea ta sa ti-o tii, si sa te speli pe cap cu ea...dar evita sa incluzi comentariile mele in tiparele tale, daca poti!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #206  
Vechi 19.02.2010, 22:45:55
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Cearta asta a voastra anna si andrusca duce cumva undeva? e ceva constructiv in ea? cel mai intelept cedeaza primul si mai suntem si in post
Reply With Quote
  #207  
Vechi 19.02.2010, 22:53:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Gata, nu vezi ca Anna s-a potolit. Sa speram ca devine mai inteleapta din acest schimb de focuri. Nu are rost sa pui tu paie pe foc .
Reply With Quote
  #208  
Vechi 20.02.2010, 00:43:54
vultur vultur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Mesaje: 21
Implicit Dama cu cameli

Aveti dreptate numai cel ce poate asimila pacatele sau forma dea fi a altei persoane poate face aceste sacrificii din dragoste pura si as adauga proverbul "Sa te fereasca Dumnezeu de dragostea unei prostituate"
Reply With Quote
  #209  
Vechi 20.02.2010, 04:32:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu stiu topicul cu pricina.

Am vrut sa spun ca tocmai marii pacatosi, care si'au venit in fire trebuie propovaduiti lumii, spre a vedea... ca se poate !!
am sters link-ul la topicul cu pricina ca n-avea rost sa mai vada si altii dupa atata timp, ce-a scris pe acolo domnul (viitor) sot.

iar in privinta cu venitul in fire, trebuie mult discernamant cu "propovaduirea" asta.

parca ieri a fost un cuvant foarte la obiect la Pilda zilei : zicea ceva in genul ca daca s-a spovedit, si cel mai mare pacatos, atunci omul respectiv trebuie privit ca nou, pentru ca l-a innoit Dumnezeu ! aviz amatorilor de comentarii aiurea, cu atat mai mult cu cat este chiar persoana cu care au ales sa-si petreaca viata in taina cununiei.

Last edited by mirelat; 20.02.2010 at 04:43:45.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 20.02.2010, 05:58:44
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai da, asta mi se pare si mie foarte normal...dar topicul nu sustinea cumva tocmai faptul ca nu trebuie sa pretinzi nimic de la celalat, trebuie sa ierti si sa iubesti...pur si simplu?

Andrusca, asa este, iubire si iertare. La mine situatia a fost in felul urmator: intalnisem un baiat care se arata foarte respectuos fata de ideea de casatorie, intelesese (chipurile) ca sunt o persoana serioasa si ca am principii si s-a aratat dispus sa respecte regulile. Numai ca el avea un trecut incarcat care i se parea firesc, potrivit pentru varsta tineretii si pretindea sa i-l accept cu seninatate. Mi-a spus clar ca nu regreta nimic si ca ce-a fost, a fost frumos. Problema era ca nu mai avea chef de introducere, nu mai intelegea rostul plimbarilor, gesturilor mici si romantice, omul trecuse deja prin astea si nu mai avea capacitatea de a se bucura de noutatea unei relatii. Mai mult, din orice vorbe reiesea ca sunt prietena numarul n, inca o incercare, poate reusita sau poate nu, un nou element dintr-o serie, poate ultima, poate nu. Sincer, pe mine m-a obosit foarte mult atitudinea asta si mi-a ranit inocenta si puterea de a ma bucura.

Cu cine am mai vorbit despre problema asta mi-a spus ca sunt geloasa si ca gelozia e o boala (eu cred ca gelozia e confundata des cu paranoia); ca nu trebuie sa ma supar pe trecutul lui, ca nu ma cunostea, etc.

De asta spun, poate ca in situatia cand omul lasa trecutul in urma si te respecta cu toata fiinta lui si te pretuieste ca pe ceva unic e firesc sa mergi bucuros inainte. Dar cand partenerul asteapta sa te descurci singur cu fantomele din trecutul lui, atunci e firesc sa te simti ranit si sa-ti doresti pe cineva ca tine, care sa cunoasca sacrificiile si greutatile asteptarii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05