Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2009, 16:00:43
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ajutor umanitar pentru 6 copiii si tatal lor...

"Nu departe de casa mea locuiesc 6 copiii cu tatal lor,intr-o casa saracacioasa (greu de imaginat pentru secolul nostru)fara curent electric,apa,nici macarpe jos nu au nimic,doar lutul gol...stomacul gol..."
Asa incepea topicul scris de mine de la "Generalitati"-un sfat bun,un ajutor pe masura.
In urma sfaturilor primite de la voi si pe topic si pe mesaj privat am fost si am vorbit cu preotul si mi-a dat acordul cxa voi fi sustinuta,ca urmand de acum sa fac un APEL UMANITAR,catre toti cei care vor sa ajute.
Am stat de vorba si cu tatal copiilor(suspiciios si speriat prima data)si s-a aratat de acord in final cu ajutorul nostru.Numai ca nu vrea sa se faca public numele lui deoarece am zis si repet ,ii e teama ca sa nu -i fie luati copiii de Protectia copilului.Asa ca am hotarat de acord cu el ,ca toate lucrurile sa fie trimise pe adresa mea si contul pe care il deschid ,pe numele meu,caci el nu e atat de chibzuit si daca banii ar ajunge in mainile lui,tot efortul asta car eil vom face va fi in zadar.In plus vreau sa ma ASIGUR si vreau sa va ASIGUR si pe voi ,cei care veti dori sa contribuiti cu banuti ,ca vor fi cheltuiti asa cum trebuie.
Si acum cine vrea sa se alature acestui gest umanitar si sa trimita cate putin din putinul lor,scriu o lista cu varsta copiilor si cam ce le-ar fi necesar lor,niste suflete amarate.
Georgiana-15 ani,Daniela-13 ani,Mihaela _11ani,George-8 ani,Antoaneta-5 ani,Ionut-4 ani
si tatal-Fanel-47 ani.
Pentru renovarea casei:-materiale constructii,ciment,azbociment,plasa gard.
Racordarea la reteaua de curent electric
Forarea unei fantani in curte.
Alimente,
Mese,scaune,sifoner,paturi.,
Covoare,paturi (cuverturi),perne,lenjerie pat.
Aragaz cu butelie,oale,furculite,linguri,farfurii cani,uz casnic.

Adresa mea:IGNAT LENUTA,LOC.TG.BUJOR,STR.RECOLTEI,NR.93,JUD.GALATI, COD805200
TEL:0236341245,0756286215
CONT LA BCR:RO32RNCB0143107635270001 (LEI)
RO05RNCB0143107635270002 (EURO)
DESCHIS PE NUMELE :IGNAT LENUTA
Pentru cei care dau raspuns acestei cereri ,le MULTUMESC in numele celor mici SI MA ROG CA BUNUL DUMNEZEU SA ADUCA IN SUFLETELE SI IN CASELE VOSTRE PAINEA ,PACEA SI BUCURIA ZILEI DE MAINE.DUMNEZEU SA VA BINECUVANTEZE SI SANATATE SA VA DARUIASCA!
CU RESPECT,LENUTA IGNAT
  #2  
Vechi 13.02.2009, 18:49:37
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu intelegeti gresit situatia.daca omul asta a reusit sa creasca un copil inca din fasa singur atatia ani si sa aiba grija de restul 5 inseamna ca totusi e capabil sa aiba grija in continuare de ei.cum am mai spus ,de situatie stie si primarul si preotul,toata lumea.daca pana in momentul de fata nu i-a luat statul ,inseamna ca nu are nici un motiv.tata au,casa au,ajutor social au,insa saracia e mare ...ca ce sa le ajunga un ajutor la atatea guri...cu ce sa isi mai renoveze casa daca nu poate pune un ban deoparte?credeti ca centrele de plasament nu sunt pline de atitia orfani?sunt satule chiar.nu s-a aratat destul pe la stiri cum sunt violate fetele pe la centre de plasament?poate de aia ii e frica omului!

Va rog din suflet!"nu mai cautati nod in paura!"
cine vrea sa ajute ,ajuta,cine nu!
Cand il vedeti ca e gol,imbracati-l!cand vedeti ca e flamand indestulati-l!
Neconditionat!
  #3  
Vechi 13.02.2009, 19:56:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim Lenuta pentru ca din dragostea ta fata de aproapele, ne-ai prezentat acest caz real. Noi de la distanta nici nu putem sa ne imaginam cam cum este sa fii un barbat de 47 ani, fara serviciu si cu 6 copii in intretinere. Trebuie ca este teribil de greu! Probabil ca este disperat sì pentru faptul ca este constient ca i se pot lua copiii, ceea ce nu doreste, caci isi iubeste cei 6 copiii, pe care ii creste singur. Nici noi sa nu dorim sa-i despartim pe copii de tatal lor. Mai bine sa ne intrebam cam cat de viteji am fi noi in asemenea situatie! Nici nu vreau sa imi raspund la asa intrebare sau sa-mi imaginez ca as putea fi in asemenea situatie grea.
Cum nu cred ca e ceva intamplator pe lumea asta, nu cred nici ca ne-ai scris intamplator ridicand problema situatiei materiale precare a acestei familii.
Fiind in prag de Marele Post s-a potrivit foarte bine ca ne-ai prezentat aceasta ocazie de a face un bine.
Nevoi sunt multe; fiecare putem sa contribuim cu ce avem sau cu ce ne prisoseste.
Am vazut ca e nevoie de imbracaminte pentru copii. Pentru asta e nevoie nu atat de varsta lor, cat de inaltimea lor, pentru gasi imbracamintea pe masura.
Sunt sigura ca putem face din putinul nostru mult pentru acesti oameni.
Lenuta, sa-ti dea Dumnezeu sanatate, ca nu ai trecut indiferenta pe langa acesti oameni!
P.s. Eu am niste lucruri in apropiere de Brasov; se pune doar problema transportului inspre Galati.
  #4  
Vechi 13.02.2009, 20:14:49
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am reusit sa fac si niste poze din apropierea casei.Cuvintele sunt de prisos!Doar ajutorul nostru poate schimba situatia!
Attached Images
File Type: jpg DSCI0090.jpg (96,5 KB, 99 views)
File Type: jpg DSCI0091.jpg (96,0 KB, 94 views)
  #5  
Vechi 13.02.2009, 22:03:24
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim pentru poze, Lenuta.Se vede clar ca nu au curent electric. Dar exista posibilitatea de a instala curentul elecric? Exista stalp in apropiere?
Doamne ce viata au unii, iar noi care le avem pe toate, suntem vesnic nemultumiti.
  #6  
Vechi 13.02.2009, 22:20:26
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry

exista posibilitate sa isi traga curent cam la cca60m e stalpul,dar trebuie banuti.Deschiderea e mai scumpa (Pe ce-or cere si astia de la Renel atitia bani nu stiu....)
  #7  
Vechi 13.02.2009, 23:19:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite, Lenuta, voi multiplica mesajul tau si il voi da la mine l biserica si pe la cunostinte. Am trimis deja e-mailuri. Sa speram ca de undeva se vor strange atat lucruri cat si bani.
  #8  
Vechi 14.02.2009, 00:15:58
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tin sa va multumesc !si sper ca primavara sa aduca in sufletele acestor copii,ceea ce nu avut cred niciodata:bucuria!
  #9  
Vechi 14.02.2009, 10:12:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Nutzy, ceea ce am vazut aici m-a deprimat pur si simplu.
E asa de dureros.

Nu cumv este acelasi topic aici?
Un sfat bun, un ajutor pe masura?
http://www.crestinortodox.ro/forumac...020#post115020

Mi se pare acelasi topic.

In fine, eu as vrea sa ajut insa nu prea am cum acuma, de aici, sa vad ce pot face, cit de putin, poate-poate ma descurc cu ceva.
Nu promit, insa mi se rupe sufletul.
Tatal lor bea, deci e mai bine sa nu ajunga bani pe mina lui, doar sa fie reparat pentru el si dat copiilor ce le trebuie, asta pentru binele copiilor.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #10  
Vechi 14.02.2009, 10:39:14
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da,e acelasi topic.In urma sfaturilor primite de pe forum am recurs la aceasta actiune.Sa dam intai primul ajutor,copiilor ,asta e cel mai important,mai putin tatalui.Indirect i se va umple si lui sufletul de bucurie,cand isi va vedea copilul mic jucandu-se cu o jucarie daruita de voi.El munceste la social cateva zile pe luna,in restul timpului mai merge cu ziua.La om daca se duce ii intande un pahar de vin ,il bea ,nu zic nu,dar nu l-am vazut niciodata beat.Si-atunci a cui e vina oare ?A celui care ofera asa ceva ,sau a celui care intinde mana sa ia ?A nimanui daca e cu cumpatare.(vinul era cosiderat aliment pe vremuri)V-am zis ,nu l-am vazut niciodata beat.De suparare poate da,ca i-au facut cute adanci pe frunte tristetea si nevoia de a-si hrani gurile.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor umanitar pentru Geanina, o profesoara de religie glykys Umanitare 8 01.08.2015 01:00:03
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 18:42:54
Ajutor umanitar Danielbucur Umanitare 0 19.08.2011 18:25:04
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 13:47:46