Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2015, 23:42:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Nu putem exista nici ca fiine, nici ca ortodoci fără Țară. Teritoriul Țării ne hrănete, ne ocrotete, ne e cămin și pe el ne clădim Sfintele Biserici.

Greșit.
Minciuni. Minți. Spui minciuni.
ȚARA creștinilor e UNA: - ÎMPĂRĂȚIA CERURILOR -. De altă țară, creștinii nu au nevoie. Aici pe pământ, creștinii nu au țară, nu au patrie, nu au neam, suntem toți, una în Hristos Iisus, precum am dovedit în postarea anterioară.
Iar Cuvântul lui Dumnezeu întărește chiar mai mult ce spun, spre rușinea învățăturilor voastre diavolești. Iată, ce spune Duhul Sfânt:

"...fără să primească făgăduințele, ci văzându-le de departe și iubindu-le cu dor și mărturisind că pe pământ ei sunt străini și călători. Iar cei ce grăiesc unele ca acestea dovedesc că ei își caută lor patrie. Pentru aceea Dumnezeu nu Se rușinează de ei ca să Se numească Dumnezeul lor, căci le-a gătit lor cetate." - Evrei 11, 13-14, 16.

Și din nou:

"Și cei ce se folosesc de lumea aceasta, ca și cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece." - I Corinteni 7, 31.

Rușinați-vă deci, de nebunia în care sunteți și opriți-o, c să nu fi-ți osândiți la iadul cel gătit diavolului și îngerilor lui.

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Patria terestră e pentru credincios o etapă necesară spre Patria cerească.
Unde spune Biblia așa ceva? Unde spun Sfinții Părinți așa ceva? Sau Sfintele Canoane?
Spuneți minciuni. Mințiți pe cei mai mici și slabi decât voi, îi smințiți amarnic și atunci "mai de folos i-ar fi dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară și ar fi aruncat în mare, decât să smintească pe unul din aceștia mici." - Luca 17, 2.

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Patriotismul, dragostea de Patrie, nu e o crimă, ci o datorie.
Din nou: unde spune Biblia așa ceva? Sau Sfinții Părinți? Sau Sfintele Canoane?
Din contră, Biblia spune că nu există "Patrie" pentru creștini, ci noi ne căutăm nouă patrie, precum am văzut la Evrei 11, mai sus, căutăm Împărăția Cerurilor, cetatea care ne-a gătit-o nouă Dumnezeu, spune la Evrei 11, cum am citat mai sus.

Să aperi o "Patrie", pământească și trecătoare, numită România, America, Rusia, China și cum o mai fi numind-o, e CRIMĂ. E satanism. Sunt fapte antihristice. E iadul care începe înăuntrul omului aceluia care săvârșește oribilele crime, a urii lui Dumnezeu, a călcării poruncilor lui Hristos.

"Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă." - Matei 6, 33.

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Nu e deloc cretinească tentativa Dv. de a ne folosi credina în Dumnezeu împotriva noastră. Facei un mare deserviciu cretinismului.
Deserviciu creștinismului? Da?
Dovedește.
Cu ce greșesc în ce spun?
Voi sunteți aceia care denigrați învățăturile lui Hristos, învățând idei contrare poruncilor Domnului Treime, Savaot Iubire.
Dovedește-mi greșeala, și mă voi opri. Sau eu vă dovedesc vouă greșelile și voi să vă rușinați și să vă cereți iertare pentru sminteala produsă atâta timp.
Dar eu vă dovedesc vouă greșelile și voi tot nu vă opriți. Sunteți antihriști, dacă nu vă opriți când vă este arătat că luptați împotriva lui Hristos.
Vă dovedesc cu Cuvântul lui Dumnezeu că greșiți și voi tot continuați. Sunt învățături sataniste ce oferiți voi celor mici, smintindu-i profund.

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Mulți vor deveni atei citindu-vă textele.
Greșești.
Mulți se vor întări în credința creștină, cea Una, Ortodoxă, și ne vom aprinde cu dragoste să împlinim poruncile lui Hristos, dintre care porunci, una este: SĂ IUBIM PE VRĂJMAȘII NOȘTRI.
Lucru care voi nu-l faceți, căci învățăturile voastre sunt sataniste.
Numai satana, când a ispitit pe Hristos, ia arătat toate împărățiile lumii și i-a spus că i le va da Lui, dacă se închină diavolului. Și voi deci, chemați la apărarea materiei și putreziciunii, a patreiei care va trece, spune Biblia, chemați la mărturisirea diavolului și închinarea la el, prin ura față de alți oameni și ura față de Dumnezeu.
Dacă veți continua, veți fi spurcați și blestemați de Dumnezeu.
Iată Domnul ce ne spune:
"Știm că suntem din Dumnezeu și lumea întreagă zace sub puterea celui rău." - I Ioan 5, 19. Și voi zaceți sub puterea celui rău.
și:
"Având ochii plini de pofta desfrânării și fiind nesățioși de păcat, ei amăgesc sufletele cele nestatornice; inima lor e deprinsă la lăcomie și sunt fiii blestemului." - II Petru 2, 14.
Fiii blestemului, sunt toți cei care învățați contrariul poruncilor lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Oare de ce am impresia că ne prezentai ca ortodoxe idei ale altor Religii?
Din nou: dovedește că învăț altceva decât învățătura cea mântuitoare, a Bisericii lui Hristos Iisus Mântuitorul, Ortodoxia, Sfânta Sa Mireasă, sau rușinați-vă, voi, cei fără de rușine.

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Interzicerea accesului pe sait nu ne va îndepărta de Biserica noastră,
Nu va interzis nimeni de pe acest site. Vi-a fost închis un topic, și nu sunteți voi vinovați pentru închiderea acelui topic, ci userul cu pseudonimul "Mihai G.". Voi sunteți vinovați de alte spurcăciuni și învățături mincinoase.

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
dar parafrazând ce scrie în Sfânta Evanghelie după Luca 19:40 am putea spune că dacă noi vom tăcea și pietrele vor striga.
Eroii, nu sunt Martiri. Cei care ucid alți oameni, chipurile, în numele lui Hristos, aceia nu sunt Sfinți Martiri, ci altceva, și cu siguranță, nu s-au mântuit. Eroii, sunt oameni înșelați, omorâtori de oameni și nimic bun al legii lui Hristos, nu este în ei, căci scris este:

"Știind aceasta, că legea nu este pusă pentru cel drept, ci pentru cei fără de lege și răzvrătiți, pentru necredincioși și păcătoși, pentru necuvioși și spurcați, pentru ucigașii de tată și ucigașii de mamă, pentru omorâtorii de oameni, Pentru desfrânați, pentru sodomiți, pentru vânzătorii de oameni, pentru mincinoși, pentru cei care jură strâmb și pentru tot ce stă împotriva sănătoase, După Evanghelia slavei fericitului Dumnezeu, cea încredințată mie." - I Timotei 1, 9-11.
și:
"Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu." - I Corinteni 6, 9-10.

Voi deveniți omorâtorii de oameni și nu veți moșteni Împărăția Cerurilor, cum nici un "erou" nu o va moșteni. Ci "cei blânzi, vor moșteni pământul" - Matei 5, 5.

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Vă asigur cu toată sinceritatea de întregul meu respect.
Dordea Cosmin
Și din partea mea același respect, dar trebuie să descopăr învățăturile voastre demonice, să le pun în Lumina Sfintei Scripturi, ca să se arate ce este în întuneric, cine este și cui slujește, ca să se păzeasc turma mică a lui Hristos, spre slava lui Dumnezeu Treime, Savaot Iubire.

Igor Paslușnik.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.07.2015 at 23:46:37.
  #12  
Vechi 29.07.2015, 08:08:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dincolo de faptul ca respingeti ideea de patriotism si apartenenta la o natiune sau popor (si inclusiv apararea patriei si poporului propriu, inclusiv prin forta armata la nevoie), gresiti si prin faptul ca ignorati rolul statelor nationale si a organizarii popoarelor in state nationale in asigurarea dezvoltarii economice si sociale si in apararea suveranitatii si identitatii nationale a popoarelor.

Fara state nationale ar fi haos in lume si s-ar ajunge la exact ceea ce urmaresc anumite cercuri pe plan mondial- creearea unui guvern mondial si instaurarea unei adevarate dictaturi a acestor cercuri. Ori nu cred ca va doriti asa ceva.
  #13  
Vechi 29.07.2015, 09:41:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Atunci când ai inima plină de Hristos, nu mai poți face rău, nu mai poți gândi răul, nu poți să creezi haos, începi să urăști păcatul, să devii alergic la patimi și la răutate, să le osândești și să te lepezi de ele, ca de unele care te depărtează de Preadulcele Hristos.

Atunci când ai inima plină de iubire pentru Dumnezeu și pentru aproapele, adică pentru toți oamenii, nu vrei și nu poți să iubești capitalismul, democrația, coomunismul și fiindcă capitalismul acesta încurajează înmulțirea banilor, ori lăcomia știm că este străină iubirii și mântuirii, democrația dă libertate păcatelor și patimilor, comunismul îl respinge pe Dumnezeu și niciun sistem politic nu mai iubești.

Următorii lui Hristos și ai Sfinților, nu mai aparțin lumii acesteia, trăiesc în lumea aceasta ca și cum nu ar face parte din ea, ca și cum nu s-ar folosi deplin de ea, fiind conștienți că vor fi chemați acasă și vor pleca de aici, mai devreme sau mai târziu și încep să se pregătească cu sârg și dor, pentru întâlnirea cu Perfecțiunea, cu Dumnezeu Treime.

Și totuși, sunt de acord cu existența statelor, fiindcă nu în zadar Dumnezeu a amestecat limbile omului, la Turnul Babel, și nu s-au mai înțeles, și au plecat de acolo să înființeze statele lumii, fiindcă "cât timp se înțelegeau", vroiau să "facă un oraș și un turn al cărui vârf să ajungă la cer și să ne facem faimă" (Facere 11, 4), fiindcă omul era căzut în mândrie, el nu știa de Dumnezeu. Dar asta s-a schimbat, când a venit Hristos. El, Hristos e Cel care unește pe toți, să fiu Una în El, cum spune: "Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească și parte femeiască, pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus." (Galateni 3, 28) și " Unde nu mai este elin și iudeu, tăiere împrejur și netăiere împrejur, barbar, scit, rob ori liber, ci toate și întru toți Hristos." (Coloseni 3, 11).

Și totuși, dacă globaliștii, vor globalizare, noi, creștinii, putem să ne supărăm pe ei? Nu, nu putem. Îi iubim, poartă chipul lui Hristos și ei, deși nu sunt conștienți de asta și-l întunecă cu faptele lor. Ei sunt ca niște frățiori ai noștri mai mici și mai răsfățați unii cu alții, prin ei înșiși. Ne rugăm să se facă voia Domnului. Și precum Dumnezeu Însuși s-a coborât și a amestecat limbile, la Turnul Babel, așa va ști El Dumnezeu ce va face și când va vedea ce vor face globaliștii. Noi? Noi să iubim. Să iertăm, să ajutăm cât putem, cu nevinovăție și curăție, ca să ne putem despătimii, lumina și îndumnezeii.

Fiindcă atunci când urmezi lui Hristos, Sfinților Părinți, Bisericii, tot ce faci, faci spre mântuire, nu poți fi leneș, ci harnic, gospodar, familist convins, vibrezi ca o albinuță, împreună cu soția și familia, în societatea creștină în care ești și în comuniunea în care Dumnezeu te-a chemat.
Așa fac cei ce urmează lui Hristos. Spunem că nu se poate? Ba da se poate. Biblia spune că se poate. Să nu mai aparținem lumii acesteia. Adică dăm cezarului ce-i al cezarului, adică le acceptăm pe toate, atâta timp cât nu ne desparte de urmarea lui Hristos.

E simplu de înțeles, am vorbit simplu și pe înțelesul tuturor.

Nu, nu sunt de acord cu prezența armatelor. Conștiința unui om care urmează lui Hristos, nu îi permite acestuia să se răscoale, să facă revolte, rebeliuni, revoluții, acestea sunt manevre politice, conduse politic, eventual cu arme psihotronice, care pe creștinii iubitori, nu îi afectează, fiindcă frecvența gândurilor și dorințelor creștinilor, a inimii, minții (nous-ului) conștiinței și rațiunii omenești a creștinilor, e peste, deaspura orice tentativă de manipulare, de orice fel, din partea oricui.

De aceea creștinii nu participă la răscoale, revoluții, rebeliuni, războaie, la nimic. Inima creștinilor e plină de iubire și nu poate face rău nici unui om, niciodată. De aceea puterea care este dată creștinilor, este mai presus de orice minte omenească și nu poate fi stăpânită și controlată de gândire logică și de rațiune. Ea, Biserica, există pentru a iubi. Pentru a împărtăși iubirea cea mai presus de lume și de fire, cu oricine vrea să fie creștin, cu oricine urmează lui Hristos și vrea să se mântuiască și vrea să intre în Împărăția Cerurilor, acolo unde "cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El". (I Corinteni 2, 9).

Așadar, da, să existe poliție, jandarmerie, și forțe speciale, în cazul în care există o posedare în masă a unor oameni, care vor să facă rău creștinilor, să fie arestați și închiși până la exorcizarea lor, cu rugăciunile preoților luminați și a episcopilor îndumnezeiți, și a creștinilor despătimiți, și părându-le rău, să fie primiți din nou în Comuniune. Dar armată, nu să nu existe. Armatele sunt slujitoare lui satana, demonilor și puterilor întunericului. Armata există doar pentru a sluji urii, vărsării de sânge și doar pentru a lupta împotriva lui Hristos și a Iubirii.

Dar spun mai mult: să nu existe poliție cum există azi, ci fiecare creștin să fie un polițist, fiecare creștin să fie un jandarm, o forță specială, care atunci când vede că se face un rău, să strige să cheme și pe alți creștini, și să-l imobilizeze pe violator sau pe tâlhar, să-l ducă la judecată și să hotărască o pedeapsă pentru el, după răutatea care a făcut-o. Dar neîncetând să-l iubească.
Și să fie interzise armele de foc de pe întreg pământul. Inclusiv pe cele de vânătoare. Să se vâneze cu arcul, cu arbaleta, cu cuțitul și sabia. Și bombele să fie interzise, și tancurile, și avioanele de vânătoare. Cine le folosește pe acestea, nu urmează lui Hristos, nu iubește dușmanii, nu este gata să devină Sfânt Mucenic, fără a face rău nimănui.

Acestea sunt în mare, cele ale creștinilor.
Acestea se pot împlini, în orice minut al vieții noastre, de câtre orice om, oriunde ar fi.
Și da, eu le împlinesc. Și ca mine, mulți alții.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 29.07.2015 at 09:54:58.
  #14  
Vechi 29.07.2015, 10:49:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Domnule, aveti o viziune asupra situatiilor sociale, economice si politice pe plan mondial foarte idealista, care, oricat de perfecta si plina de iubire sa admitem ca ar fi, nu se poate aplica la modul practic, concret!

Ca sa poata fi aplicat practic, concret, ceea ce sustineti dumneavoastra, ar trebui sa existe pe tot Globul oameni perfecti, care sa nu doreasca nicioadata sa faca vreun rau!
Ori asa ceva din pacate nu exista!

Nu stiu daca in viitor vor putea exista sau nu astfel de oameni si se va putea aplica practic si concret un asemenea sistem propus de dumneavoastra, insa deocamdata cert este ca nu se poate aplica un astfel de sistem. De asta avem nevoie si de armata, si de politie/jandarmerie/servicii speciale dotate cu arme de foc, si de pedepse foarte dure pentru infractiuni grave (inclusiv pedeapsa cu moartea- apropo- dumneavoastra daca Doamne fereste ati fi tatal acelei eleve violate la Vaslui de 7 tineri ati fi de acord cu aplicarea pedepsei cu moartea pentru acestia ? Eu as fi de acord cu executarea acelor tineri).
  #15  
Vechi 29.07.2015, 12:47:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Fara state nationale ar fi haos in lume si s-ar ajunge la exact ceea ce urmaresc anumite cercuri pe plan mondial- creearea unui guvern mondial si instaurarea unei adevarate dictaturi a acestor cercuri. Ori nu cred ca va doriti asa ceva.
Uniunea Europeana n-o duce asa de rau...
  #16  
Vechi 29.07.2015, 15:01:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
(inclusiv pedeapsa cu moartea- apropo- dumneavoastra daca Doamne fereste ati fi tatal acelei eleve violate la Vaslui de 7 tineri ati fi de acord cu aplicarea pedepsei cu moartea pentru acestia ? Eu as fi de acord cu executarea acelor tineri).
Pentru gândirea ta exprimată mai sus, pentru crezul ăsta al tău, te rog să nu mai vorbești cu mine niciodată. Dumnezeu să te ierte, te iert și eu, dar te rog să mă eviți, să nu mă mai bagi în seamă, te evit și eu și dacă vei mai posta răspunsuri la posturile mele, te ignor. Tu nu ești creștin. Și nu iubești pe Hristos.

Dumnezeu să-ți ajute.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Uniunea Europeana n-o duce asa de rau...
Uită-te la statistici, să vezi câți musulmani erau acum 50 de ani în Europa și câți sunt acum. Așa, ca notă informativă. N-o duce rău, ci o va duce rău.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #17  
Vechi 29.07.2015, 18:05:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca am pareri contrare celor exprimate de dumneavoastra, inseamna automat ca "nu sunt crestin"! Totusi nu cred ca ma cunoasteti asa de bine incat sa puteti spune ca sunt sau nu sunt crestin!
Nu am nimic cu dumneavoastra, va respect opiniile, insa asta nu inseamna ca trebuie sa fim cu totii de acord cu ele, iar cei care nu am fi de acord cu opiniile dumneavoastra nu am fi automat crestini!
  #18  
Vechi 30.07.2015, 10:36:49
gabero
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca in viitorul apropiat Romania o sa primeasca tot ce a pierdut.
Suntem o natiune cu o istorie foarte incarcata care a trecut prin multe patimi si pericole.
O tara care de-a lungul timpului si-a facut "prieteni" foarte puternici dar si dusmani pe masura.
Subiect închis