Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.08.2010, 17:16:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule, voi vă tot certați aiurea și vehiculați niște noțiuni din care nu pricepeți o iotă...

Vorbiți de sminteală și iar deveniți canoniști vicleni adică musai să facă alții ce vreți voi din ce este scris... păi canonul îl pui deobicei pe cocoașa ta și numai a ta! Iar cine voiește ia și el o firmitură...

Deci ca să pricepeți ce este aia sminteală, trebuie să vă gândiți la asta:

1.Pomul cunoștinței binelui și răului... deci și a răului... deci să nu mai furați de la Dumnezeu, adică să nu mai faceți răul căci „a Mea este răzbubunarea!”

2.În noaptea asta toți vă veți sminti și vă veți poticni de Mine crezând că moștenirea vine așa gLumește... și vă veți lepăda de Fiul Omului...

3.Ispispita de a avea „fericirea” sufletească produsă în sminteala smintelii ispistețit accelerant pentru vrednicia răzbunării ce vine din necredința care cere semne și minuni ca să creadă purtând discuții elevate pentru argumentul meu, argumentul nebuniei de pe urmă, a visului deșertăciunii deșertăciunilor.

4.Slava de la oameni, slava de sine, slava de a avea „pacea” ca musai dacă ai făcut binele, atunci ceriiad cu ceribice ca să fi jumajuma și să faci și răul în egală măsură ca să nu se supere diavolul cu care te-ai unit pe la îngâmfavocățeală... că v-ați lingușit unul pe altul și ți-ai zis... păi eu știu judeca, eu știu judeca mai bine ca altcineva... eu știu osândi mai bine ca Dumnezeu... eu mă știu chiar și mântui deci nu mai am nevoie de nimeni... așa că mă pot semeți făcând numai răul.

5.Sminteala nu se referă la minte ci e o stare de „pace”.

6.Sminteala vine de la înțelegerea falsă a noțiunii de timp. Căci Israel nu a priceput Numele Domnului adresat lui Moise: „Eu sunt Cel ce sunt...”, adică Dumnezeu este Cel Carele prin Lucrarea Sa împreună cu Omul face ca să aibă Omul timp pentru renaștere de sus din apă și din duh și apoi să aibă timp veșnic.

7.Sminteala vine din nepriceperea noțiunii de timp, și care este diferența dintre timpul viu și timpul mort, Iistoria Vie și istoria moartă, adică omul se smintește și nu mai știe Calea timpului ce va mai fi și mâine, Calea cea strâmtă.

8.Timpul nu este o noțiune fizică legată de viteza cu care se face o deplasare între două puncte, ci timpul este o măsură a viului sau a mortului, este o măsură a Vieții pe care ai trăit-o și pe care o trăiești în prezent, azi sau mâine, deci Timpul este Viu și timpul este mort chiar dacă amândouă se derulează între aceleași ore pe ceas...lov... faceți și voi deosebirea și o să pricepeți ce înse amnă SMINTEALĂ.

9.Sminteala se referă la cei întru Mine, căci cei de afară, cei din gLume, sunt morți, nu se știe granița pe unde se trage, gLume este un termen generic ce exprimă babilonul cel mare, deci sminteala este o caracteristică a celor ce s-au îmbrăcat în haină sfântă dar pe dedesubt sunt gunoi. Iar ghunoiul este o gheenă... o murdărie, o spucăciune... o sminteală ce se aruncă afară... acolo unde este scârnirea dinților și frigul și focul gheenei.

10.Este vorba de un mare profesor așa ca un licurici.

Măcar dacă tot folosim termenul ăsta de sminteală, să avem măcar niște umile noțiuni sufletești a ceea ce desemnează SMINTEALA. Deci nu se referă la minte, ci se referă la rătăcire!La orbire, la alunecare pe slănină în păcură și apoi îți dai foc la valiză și te uiți ca pinguinul la baliză.


Nu știu dacă s-a priceput... pentru cei ce merg la doctorat le mai dau un link să aprofundeze.

Last edited by vsovivi; 06.08.2010 at 17:57:59.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.08.2010, 19:46:16
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Domnule, voi vă tot certați aiurea și vehiculați niște noțiuni din care nu pricepeți o iotă...


Măcar dacă tot folosim termenul ăsta de sminteală, să avem măcar niște umile noțiuni sufletești a ceea ce desemnează SMINTEALA.
Este adevarat ca nu toti avem acelasi nivel intelectual si intelepciune ca sa intelegem anumite notiuni si anumiti termeni...slava lui Dumnezeu ca pe langa oamenii simpli sunt si cei destepti....
Deci draga vsovi, te rog explica tu cum sta treaba cu sminteala...dar te rog sa o faci intr-un mod coerent, concis si in limba romana.
Eu intotdeauna am tinut cont de sfaturile tale atunci cand ele au existat si le-am inteles.
:)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Ceva legat de bacalaureat Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 17 23.07.2013 20:43:10
legat de vise ingerul_pazitor Generalitati 11 13.11.2010 01:49:25
Legat de juraminte NicoletaN Generalitati 3 07.06.2010 16:32:51
Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic sophia Biserica Ortodoxa Romana 21 05.09.2009 17:33:25