Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2012, 12:46:34
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Am nevoie de sfaturile voastre

Va rog frumos sa ma ajutati cumva, deci am picat prima sesiune de bacalaureat din cauza ca imi este lene sa invat, sincer chiar nu imi place si totusi nu gasesc nimic in mine care sa ma motiveze sa invat pur si simplu m-am saturat de toata tarasenia asta, nu stiu cum o sa mai iau sesiunea a doua , poate doar printr-o minune am nevoie de sfaturi si rugaciuni. Marcel Ionut

Last edited by Marcel_Ionut; 01.08.2012 at 13:16:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2012, 16:40:10
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Va rog frumos sa ma ajutati cumva, deci am picat prima sesiune de bacalaureat din cauza ca imi este lene sa invat, sincer chiar nu imi place si totusi nu gasesc nimic in mine care sa ma motiveze sa invat pur si simplu m-am saturat de toata tarasenia asta, nu stiu cum o sa mai iau sesiunea a doua , poate doar printr-o minune am nevoie de sfaturi si rugaciuni. Marcel Ionut
Buna!

Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista, trebuie sa te pui si tu la treaba si sa inveti, doar cu rugaciuni fara sa inveti, nu o sa rezolvi nimic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2012, 16:44:14
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Sa stii ca lenevia este pacat :)

Si nu iti zic asta ca dojana. Dumnezeu da si puterea si infaptuirea. Dar vointa e a ta. Trebuie sa te gandesti ca tot ce faci faci pentru Domnul si ca El iti va rasplati.

Last edited by editheraven; 01.08.2012 at 16:49:26.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2012, 17:18:12
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Daca vrei sa urmezi o facultate , trebuie sa iei bacalaureatul, si trebuie sa inveti.
Depune , acum , un efort si mai tarziu iti va fi mai bine. Iar a invata nu este un efort prea mare.... Daca iti este lene sa inveti ce vei face cand va trebui sa muncesti ? Gandeste-te ca daca nu vei urma facultatea in continuare , va trebui sa iti iei un loc de munca sau sa te califici profesional si sa devii mecanic , ospatar, bucatar, instalator, muncitor pe santier etc.

Sfantul Apostol Pavel spunea : "dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănânce"

Last edited by bluester; 01.08.2012 at 17:20:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2012, 17:35:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Doar nu ai de gând să te îneci ca țiganul la mal. Încă un pic, și ai scăpat. De Bac ai nevoie fie că urmezi mai departe o facultate, fie că te oprești și faci o meserie. Dar, fără Bac, e greu să te angajezi ca și calificat. Citeam niște anunțuri cu o firmă care angajează bodyguarzi. Cer Bac-ul. De ce, nu știu. E absurd, dar asta e. Străbunicul meu avea două clase de liceu, adică făcuse a 6-a, și a fost primar vreo 20 de ani în satul lui. Astăzi, fără Bac, ai să ajungi să te chinui dând cu sapa ca necalificat. Ai să tragi de tine și de profi, ca să-l iei pe la 30 de ani, după ce ai să dai de greu și ai să vezi că nu se poate fără el. Mergi la liceul tău la orele serii și ai să vezi mulțime de amărâți care se chinuie cu clasa 13-a la seral. Ce îi aduce pe acei oameni de peste 30 de ani, însurați, cu copii, înapoi la școală după o zi de muncă ? Au aflat că "merge și-așa" nu mai e valabil.

În Evanghelie, vedem 12 apostoli fără studii. Șapte erau pescari analfabeți, adică nu știau alfabetul. Petru a pus pe cineva să scrie pentru el, că el nu știa. Abia Pavel avea să fie "cu Bacul luat", om cu carte, la Școala Rabinului Gamaliel. Astăzi, fără Bac nu te face nimeni nu episcop, adică urmaș al Apostolilor, dar nici măcar paracliser. Asta e. Vrei să păzești porcii ca Fiul Risipitor ? Dacă ești gata să mănânci roșcove, atunci nu te mai duce la școală. Dar, parcă e mai simplu să te duci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2012, 18:05:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Trebuie sa te ostenesti putin, chiar daca nu simti ca asta iti doresti sa faci. Te inteleg ca nu gasesti asa placut sa inveti pe caldura asta si mai ales daca materia nu te atrage. Staduieste-te dupa putere, poti sa iti faci un program. La inceput pana te obisnuiesti, o ora inveti apoi o ora te relaxezi, astfel incat la sfarsitul zilei sa poti spune ca ai citit/invatat ceva. Daca iti permiti, poti sa faci si meditatii la materiile la care crezi ca ai mai mult de recuperat, merita tot efortul si mobilizarea tuturor resurselor. Daca din parte ta va fi interes si straduinta si Dumnezeu iti va ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2012, 02:43:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa-i, pune burta pe carte. Daca nu te poti concentra sau nu retii asa usor, citeste Acatistul Maicii Domnului la icoana Sporirea Mintii. Aceasta rugaciune te ajuta sa inveti mai bine si sa te concentrezi, dar nu iti da informatiile pe moca, trebuie sa inveti si tu putin. Dumnezeu nu e Aladin! Invatat+rugaciune si ai sa vezi ca o sa iei Bac-ul.

Uite aici acatistul: http://www.crestinortodox.ro/acatist...tii-67106.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2012, 15:33:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Of, macar esti sincer. Spui clar ca nu iti place sa inveti, ca nu gasesti nicio motivatie.

Mie mereu mi s-a parut tare frumos sa inveti, sa citesti, sa afli lucruri noi. O sa iti spun un secret, pe care l-am aflat de la cei din jurul meu: oamenii carora le place sa citeasca sunt niste oameni care ii odihnesc pe cei din jurul lor si sunt niste oameni tineri, indiferent de varsta, poti vorbi cu ei orice, caci stiu raspunsul sau, daca nu stiu, macar stiu sa te indrume, sa te calauzeasca... Au o tinerete a spiritului, pe care si-o mentin cu fiecare carte citita si pe care o daruiesc si celorlalti, cu bucurie fireasca si cu generozitate.

Oare ai intalnit macar un om asa cum il descriu eu? Caci atunci e mai simplu, te va motiva gandul ca doresti sa ajungi ca el.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2012, 16:29:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Of, macar esti sincer. Spui clar ca nu iti place sa inveti, ca nu gasesti nicio motivatie.
Si la ce ajuta acest lucru atat timp cat el cauta doar minuni?

Marcel, considera lipsa Bac-ului ca pe o prezenta in mare. Daca nu inoti, te ineci. Invata si vei lua Bac-ul. E buna si rugaciunea, dar fara efortul tau de a invata, nu te astepta sa-ti sopteasca ingerii si sfintii la Bac.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2012, 10:02:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Lipsa motivatiilor din interiorul tinerilor de astazi poate fi pusa sub semnul unor tendinte depresive cu care acestia se confrunta pe plan social, sau dupa cum spune profesorul meu-" un fel de autism social". Este destul de greu de combatut pentru ca ea are radacini ramificate, atat in personalitatea indivizilor, cat si in societatea in care acestia traiesc.
Mi-a placut o teorie vazuta intr-un film care viza conexiunea dintre lupta si spirit:" in mintea ta pot fi doi trigri, unul care crede si nu este las, iar celalalt care nu crede si, evident, este las....tu pe care crezi ca-l ai? ...Pe cel pe care-l hranesti!"
Asadar, creierul omului este capabil de orice, trebuie doar sa fie pus la treaba, trebuie sa fie pus sa functioneze la o capacitate rezonabila, ulterior se vor vedea roadele si invatatul va parea mult mai usor. Practic, centrii nervosi responsabili cu memorizarea trebuie pusi sa-si exercite functiile, astfel partea din creier responsabila cu invatatul va capata eficienta, daca o adormi, adormita va ramane si tu...un ratat!
Sa inveti nu este greu, sa te indeletnicesti cu invatatul este mai greu.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ceva legat de reikki Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 3 05.11.2015 17:49:24
legat de vise ingerul_pazitor Generalitati 11 13.11.2010 01:49:25
legat de post annajanette Generalitati 31 07.08.2010 19:46:16
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 12:31:30
Bacalaureat 2009 LapetiteMoc Generalitati 2 27.06.2009 16:23:32