Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2015, 04:59:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Despre ce spui tu in prima parte a mesajului, nu mai fac niciun comentariu. Raspund pentru finalul mesajului tau: In ce ma priveste, stiu sigur ca nu pot fi asa cum a fost Adam inainte de cadere, intrucat proorocul David m-a invatat un lucru simplu: "Intru pacate m-a nascut maica mea!" Mai clar de-atat, nu se poate! Catolicii, din cate stiu eu, in urma aparitiei de la Fatima, cred ca si Preasfanta Fecioara a fost nascuta fara de pacat ("Imaculata conceptio"). Ortodoxia insa nu este deacord cu o astfel de idee. "Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este". Doar Mantuitorul Iisus ramane in veci fara de pacatul nasterii, si nimeni altcineva de la Adam incoace.
Pacatul in care m-a nascut maica mea este pacatul ei; e adevarat ca eu obtin astfel o meteahna pe care eu o voi ispasi sau ma va poticni, dar pana atunci eu sunt ca Adam inainte de a cadea, fiidca Adam nu a cazut din Paradis, ci a cazut in pacat, in calcare de porunca.


Rezulta astfel cum nu se poate mai clar ca, ori spui si tu(fara temei) ce spun altii, ori afirmi neprihanita zamislire a Nascatoarei de Dumnezeu ca altfel negi una din doua:
1- ridicarea Sf. Fecioare la ceruri,
2- invatatura simpla a proorocului David, cea draga tie.
Imi pare un fel de "ofsaid", dar ai din ce alege.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote