Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 21.01.2009, 15:47:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
De exemplu, adventistii nu s-au inchinat de la inceput in ziua a saptea. Au fost altii, de-a lungul timpului, care s-au inchinat in aceasta zi. Adventistii, nu s-au rusinat sa "copieze" de la baptistii de ziua a saptea. Daca asta era adevarata zi de inchinare, in conformitate cu Sfanta Scriptura, ce era de facut? Recunosti ca ce ai facut pana atunci este gresit si corectezi.
deci dumneata pentru Baptishti m-ai frecat atata vreme pe forum?

poi nu tzi-am zis cum este in Cer, de la CLD shtiu ca eu n-am fost pe Acolo?

de sambata seara pana luni dimineatza, a fost o seara shi a fost o dimineatza, ziua Intai, Sabatul cel Nou, shi cine vrea sa urmeze foarte bine, dar nu e obligator ca doar la Creatzie, in fiecare zi a lucrat Dumnezeu shi s-a Odihnit, deci oricare zi o potzi folosi ca zi sfanta de adunare shi de odihna... la fel shi cu mancarurile, sa nu va judece nimeni pentru mancari, ca vor sa va duca pe apa sambetei ca sa se laude cu trupurile vostre ne spune sf ap Pavel.

shi apropo de pravila, nu va este de ajuns sa va modificatzi cartzile voastre, acum vretzi shi ne ceretzi sa ni le modificam shi noi pe ale noastre? shi ca ar fi necesara o reforma? poi ce va pasa voua ce scrie in cartzile noastre pastrate in buna Randuiala de 7500 de ani?

deci "draga" vasiniec sau Mariane, "pentru ce M-ai parasit?"
  #532  
Vechi 21.01.2009, 17:14:48
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi ce va pasa voua ce scrie in cartzile noastre ?
Acolo sunt scrise, despre altii, lucruri pe care ei niciodata nu le-au facut sau in care niciodata nu au crezut.

Unora dintre noi, poate ne pasa, mai mult sau mai putin. Dar dvs. ar trebui sa va pese foarte mult. Nepasarea sau incercarea de acoperire a minciunilor, nu va duce la rezultate bune. Ganditi-va ca va fi o zi a judecatii, cand toti vom da socoteala.
  #533  
Vechi 21.01.2009, 17:35:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Acolo sunt scrise, despre altii, lucruri pe care ei niciodata nu le-au facut sau in care niciodata nu au crezut.

Unora dintre noi, poate ne pasa, mai mult sau mai putin. Dar dvs. ar trebui sa va pese foarte mult. Nepasarea sau incercarea de acoperire a minciunilor, nu va duce la rezultate bune. Ganditi-va ca va fi o zi a judecatii, cand toti vom da socoteala.
poi daca e scris vre-o minciuna, nu e nicioproblema ca socoteala in ziua judecatzii va da cel ce a scris shi a mintzit, deci de ce sa-mi bat eu capul cu ceva ce nu dau eu socoteala?

iar pentru cei ce cred in minciuni, nu-tzi bate capul ca doar se convinge fiecare cum stau lucrurile in realitate, dar se pare ca pe tine te doare ca sunt adevarate ca de aia vrei sa nu mai fie scrise acolo, ca daca ar fi minciuni ai rade, dar dumitale nu-tzi arde de ras ci de plans ca de aia eshti asha ingrijorat ca acolo scrie ceva adevarat despre cei care au crezut in felul acela shi care nu trebuiesc urmatzi. Deci pe tine te doare de ce nu va urmam noi pe voi.... shi va doare pentru ca voi vretzi sa strangetzi prozelitzi, shi de unde sa-i strangetzi de altundeva decat de la noi... poi n-avetzi decat sa-i luatzi pe totzi, ca doar putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, restul nu se tem de nimeni afara de Dumnezeu shi mai marii lor intru sfintzenie shi arhierie shi ierarhie lasata de sus, de la Dumnezeu, in bisericile Sale, din loc in loc.

deci "draga" vasinec, ce este scris la noi in cartzi de 7500 de ani incoace din cele 10 zile cat ne-ar fi tzinut satana in pushcarie pe unii dintre noi, in Duhul este scris, shi aia doar Dumnezeu poate hotara shi dezlega, dar niciodata shterge... Caci de la Sfanta Treime se scrie in Veshnicie... caci gandurile shi Voia lui Dumnezeu nu sunt ca shi ale oamenilor.
  #534  
Vechi 21.01.2009, 19:32:10
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
In pravila se spun minciuni despre dogme pe care, "secta" mea, le are de la infiintare si nu s-au schimbat niciodata.
Ex:
- adventistii niciodata nu au sustinut ca vor fi singurii mantuiti;
- adventistii niciodata nu au sustinut ca Hristos va reveni si va imparati cu ei (cu adventistii) 1000 de ani pe pamant. Dimpotriva, dintotdeauna au crezut cu totul altceva (nu dezvolt acum).

Nu de actualizare are nevoie pravila bisericeasca ci de Duhul Adevarului.
Iata ce pretentii mincinoase avea profetesa voastra Ellen White despre faptul ca [SIZE=4][COLOR=Red]puterea manifestată de alte biserici in treziri era doar puterea diavolului nu puterea lui Dumnezeu.[/COLOR][/SIZE]:

[SIZE=4]Vom cita numai din unul sau două din articolele ei pentru a arăta că invățăturile ei erau la fel cu ale celorlalți, că nu mai ea mantuire pentru păcătoși după 1844. Deschizand nr. 3 (August, 1849, p. 21, 22), descoperim că ea pretinde că a fost dusă in Oașul Sfant. Relatand ,,viziunea’’ primită acolo, spune: "Acolo mi s-a arătat că poruncile lui dumnezeu și mărturia lui Isus Hristos, referitoare la ușa inchisă, nu puteau fi separate." Am văzut cum in 1844 Isus a ieșit din Locul Sfant și a intrat in locul Preasfant, etc. Argumentele ei sunt la fel cu ale celorlalți. [COLOR=Red]Am văzut că puterea manifestată de alte biserici in treziri era doar puterea diavolului nu puterea lui Dumnezeu. Continuand, spune: "Am văzut că vor crește și se vor răspandi semnele misterioase și minunile și reformele false. Reformele care mi s-au arătat nu erau reforme de la eroare la adevăr ci de la rău in mai rău; căci aceia care pretindeau că au o inimă schimbată se infășuraseră intr-o pătură de religiozitate care ascundea temerile unei inimi rele. Se pare că unii erau cu adevărat convertiți pentru a-i inșela pe oamenii lui Dumnezeu; dar dacă inimile lor puteau fi văzute, ar fi ieșit la iveală negre ca intotdeauna. Ingerul meu insoțitor m-a pus să mă uit după lucrarea sufletului pentru cei păcătoși, așa cum fusese făcută inainte. M-am uitat dar n-am găsit-o căci vremea mantuirii lor trecuse.." [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4]E dureros să citești afirmațiile neclare, răutăcioase și false făcute de apărătorii ei pentru a evita ințelesul clar al acestui pasaj. In cațiva ani, dovezile clare, au obligat-o pe doamna White și pe adepții ei să abandoneze ,,ușa inchisă’’ și doctrina că ,,nu există salvare pentru păcătoși’’. Nimeni nu crede in ea acum. Aceasta e o dovadă concludentă că revelațiile ei nu erau de la Dumnezeu ci erau rezultatele indoielnice ale autosugestiei și a unei condiții mentale anormale. Nici un inger nu i-a spus ceea ce a afirmat ea căci un astfel de inger nu i-ar fi spus ceea ce nu era așa și ceea ce s-a dovedit a fi fals odată cu trecerea timpului. Afirmația ei acuză de minciună ființa cerească. Pretinsele ei revelații nu erau decat produsul propriei ei minți ce reflecta invățătura celor din jurul ei.[/SIZE]



Cat din istoria adventista ai studiat pentru a fi atat de sigur pe aceste date? Nu mare lucru. Pentru ca iata ce spun acesti oameni in cartile lor:

[SIZE=4]„B[COLOR=black]iserica Adventistã de Ziua a saptea” învatã cã la a doua venire a lui[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=6][COLOR=black]Hristos, dreptii care vor fi înviati si cei care se vor afla pe pãmânt vor fi rãpiti la [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][SIZE=6][COLOR=black]cer si vor domni acolo cu Hristos 1000 de ani. Pãcãtosii vor fi nimiciti de slava prezentei lui Hristos
[/COLOR][/SIZE]
[/SIZE]


[SIZE=4][COLOR=black]Despre învãþãtura milenaristã a „Bisericii Adventiste de Ziua a ªaptea”, a se vedea: Eric Claude [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Webster, „The Millenium”, în: Handbook..., p. 927-946; Gerrit Cornelis Berkouwer, The Return of [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]the Christ, Grand Rapids, 1972; Loraine Boettner (1901-1990), The Millenium, P & R Publishing, [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]1990; Robert Clouse (ed.), The Meaning of the Millenium. Four Views, InterVarisity, 1977; [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Millard Erickson, Contemporary options in Eschatology. A Study of the Millenium, Grand Rapids, [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]1977; Jerry Gladson, „The Significance of the Millenium”, în: Adventist Review, 16/1989; Jerry [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Gladson, „William Miller and the Triumph of the Premillenialism”, în: Adventist Review, 9/1989; [/COLOR][/SIZE]

[COLOR=black]Hans LaRondelle, „The Millenium. Its Old Testament Roots”, în: Ministry, noiembrie 1982; Hans [/COLOR]
[COLOR=black]LaRondelle, „The One Thousand years of Revelation 20”, în: Ministry, septembrie 1982; Webb [/COLOR]
[COLOR=black]Mealy, „After the Thousand Years. Ressurection and Judgement in Revelation 20”, în: Journal for [/COLOR]
[COLOR=black]the Study of the New Testament, Suplement Series, 1992; Kenneth Strand, Interpreting the Book of [/COLOR]


[COLOR=black]Revelation, Naples, 1989; Kenneth Strand, [/COLOR]
  #535  
Vechi 21.01.2009, 19:34:45
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Dezvolta te rog ce voiai sa spui ca adventistii au crezut cu totul altceva? Dovedeste! Eu ti-am adus citatele.
  #536  
Vechi 21.01.2009, 19:41:11
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
minciuni, ... vrei sa nu mai fie scrise acolo, .
Nu se pot schimba usor, minciunile din pravila bisericeasca (mai ales ca se da vina pe altii, ca din cauza lor au fost scrise).

Eu am cerut doar celor de pe aces topic sa renunte la lozinca de apartenenti ai bisericii "stalpul si temelia adevarului".

Minciunile sa fie lasate acolo (daca este asa greu sa fie recunoscute si corectate). Dar sa se renunte la titlurile preamaritoare ( "sfanta","apostoleasca", "dreptcredincioasa", "stalpul si temelia adevarului", etc).
  #537  
Vechi 21.01.2009, 19:48:00
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Tu esti mincinos caci nici macar nu-ti cunosti doctrina denominatiunii tale. Ti-am postat dovezi ca sunt minciuni ce spui tu:
adventistii niciodata nu au sustinut ca vor fi singurii mantuiti;
- adventistii niciodata nu au sustinut ca Hristos va reveni si va imparati cu ei (cu adventistii) 1000 de ani pe pamant. Dimpotriva, dintotdeauna au crezut cu totul altceva.

Ce au crezut adventistii, ne spui si noua?
  #538  
Vechi 21.01.2009, 20:26:59
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Cat din istoria adventista ai studiat pentru a fi atat de sigur pe aceste date? Nu mare lucru. Pentru ca iata ce spun acesti oameni in cartile lor:

„B[COLOR=black]iserica Adventistã de Ziua a saptea” învatã cã la a doua venire a lui[/COLOR]

[COLOR=black]Hristos, dreptii care vor fi înviati si cei care se vor afla pe pãmânt vor fi rãpiti la [/COLOR]
[COLOR=black]cer si vor domni acolo cu Hristos 1000 de ani. Pãcãtosii vor fi nimiciti de slava prezentei lui Hristos[/COLOR]



[COLOR=black], [/COLOR]
Este corect ce ati postat (sper sa nu va suparati ca am micsorat putin marimea caracterelor - imi oboseau ochii cand citeam).

Intr-adevar, adventistii cred ca la revenirea Domnului Iisus Hristos se va intampla cum spune Sfanta Scriptura.
"Caci Insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va pogora din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei, in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul. Mangaiati-va dar, unii pe altii cu aceste cuvinte" (1 Tesaloniceni 4:16-18).
Urmeaza o perioada de 1000 de ani, dupa care are loc a doua inviere (a celor care au murit in pacat), pedeapsa pacatosilor inviati si revenirea pe Noul Pamant.
"Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani" (sau miile de ani, in unele traduceri - nu este asa de importanta perioada de timp)Apocalipsa 20:5.
In final, are loc revenirea pe pamant (pe noul pamant), pentru ca ceea ce a fost la inceput, cand Dumnezeu a facut pamantul si totul era foarte bun, sa fie din nou.
"Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era. Si eu am vazut coborandu-se din cer de la Dumnezeu, cetatea sfanta.... Si am auzit un glas tare, care iesea din scaunul de domnie si zicea: "Iata cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei si ei vor fi poporul Lui, si Dumnezeu Insusi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor. El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut." (Apocalipsa 21:1-4)

Pe scurt, ordinea evenimentelor:
- revenirea Domnului - invierea celor morti in Hristos - inaltarea tuturor credinciosilor (nu a adventistilor) la cer pentru a fi cu Domnul - invierea celor morti in pacat (dupa 1000 de ani - sau mii de ani) - pedeapsa finala - revenirea pe noul pamant ca popor a lui Dumnezeu.

Iata ce spune pravila bisericeasca:

[SIZE=2]e) Sint doua veniri ale lui Iisus pe pamint, in cea dintii, El va veni si va sta pe pamint cu adventistii 1.000 de ani, (Apoc. 20,3) iar a doua venire, El va domni cu ei vesnic, sus in cer. (vezi: Dogmele).[/SIZE]

O intelegere pe dos, pe care adventistii de ziua a saptea nu au impartasit-o niciodata. In plus, adventistii nu cred ca sunt singurii mantuiti. Dimpotriva, sunt constienti ca multi dintre ei vor rata mantuirea cu toata teologia pe care o au in cap.

Doriti sa continuam si cu alte afirmatii mincinoase, la adresa adventistilor, scrise in pravila bisericeasca?
  #539  
Vechi 21.01.2009, 22:02:25
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

[SIZE=4][COLOR=black]Este vorba de Judecata milenialã post-adventã , care [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]priveste „lumea”, dar si pe îngerii rãi (Apocalipsã XII, 9; 1 Corinteni VI, 3). [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Judecãtorii sunt Hristos si sfintii (1 Corinteni VI, 2), iar scopul acestei judecãti [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]este de a determina pedeapsa în conformitate cu faptele sã vârsite (Apocalipsã [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]XX, 12)345. La sfârsitul mileniului, va avea loc întoarcerea lui Hristos pe pãmânt, [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]împreunã cu sfintii; a doua înviere, a celor necredinciosi, care va fi o înviere spre [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]judecatã, eliberarea lui Satan; judecata, adicã distrugerea celor pãcãtosi [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black](Apocalipsã XX, 5, 7-10; XXI). Judecata Post-milenialã are loc dupã ce vor fi [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]luat sfârsit cei 1000 de ani ai Regatului. Ea implicã stârpirea celor rãi ºi a rãului [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]din univers, pentru ca sã nu se mai ridice niciodatã. Tatãl ºi Fiul vor judeca pe [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Satana, pe îngerii rã i ºi pe toþi cei ale cãror nume nu s-au gãsit în „Cartea Vieþii”. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Scopul acestei judecãþi este de a distruge definitiv pe cel de la care vine pãcatul, [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]pe Satana. Iezerul de foc din Apocalipsã XX, 15, susþin ei, este suprafaþa arsã a [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]pãmântului dupã mileniu346. Dupã aceastã distrugere a rãului, Dumnezeu va crea [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]un cer ºi un pã mânt nou, în care vor locui dreptii lui Dumnezeu.
[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Hans LaRondelle, „The Millenium. Its Old Testament Roots”, în: Ministry, noiembrie 1982; Hans [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]LaRondelle, „The One Thousand years of Revelation 20”, în: Ministry, septembrie 1982; Webb [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Mealy, „After the Thousand Years. Ressurection and Judgement in Revelation 20”, în: Journal for [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]the Study of the New Testament, Suplement Series, 1992; Kenneth Strand, Interpreting the Book of [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Revelation, Naples, 1989; Kenneth Strand, „What the Millenium Means to Me”, în: Adventist [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black]Review, 12 martie, 1987; George Eldon Ladd, Robert G. Clouse (ed.), Anthony A. Hoekema [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=black](contributor), The Meaning of the Millennium. Four Views, InterVarsity Press, 1977, 223 p. [/COLOR][/SIZE]


Insusi faptul ca spui ca se pot mantui toti crestinii indiferent de cultul sau ,,biserica,, din care fac parte , nu doar adventisii, este contradictoriu si ilogic. De ce nu ati ramas baptisti de ziua a saptea caci dupa cum spunea E White, asta este semnul adevaratilor crestini: ca tin toate poruncile inclusiv ziua a saptea ? Sau baptisii nu le tin pe toate, ci doar voi?

[SIZE=4][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
  #540  
Vechi 21.01.2009, 22:42:04
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Insusi faptul ca spui ca se pot mantui toti crestinii indiferent de cultul sau ,,biserica,, din care fac parte , nu doar adventisii, este contradictoriu si ilogic.
De ce sa fie contradictoriu sau ilogic? Credeti ca, la judecata, ne vom prezenta cu etichete pe frunti, si sa scrie pe ele: "ortodox", "adventist", "catolic",etc. Are Dumnezeu alt criteriu de a ne judeca: dragostea si impreuna simtire.

"Atunci Imparatul va zice celor de la dreapta Lui: "[COLOR=royalblue]Veniti binecuvantatii Tatalui Meu de mosteniti Imparatia care v-a fost pregatita de la intemeierea lumii[/COLOR]. Caci am fost flamand, si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete si Mi-ati dat de baut; am fost strain si M-ati primit; am fost gol si M-ati imbracat; am fost bolnav si ati venit sa Ma vedeti; am fost in temnita si ati venit pe la mine"
"Atunci cei neprihaniti ii vor raspunde: Doamne, cand Te-am vazut noi flamand si Ti-am dat sa mananci? Sau fiindu-ti sete si Ti-am dat de baut? Cand Te-am vazut noi strain si Te-am primit? Sau gol si Te-am imbracat? Cand Te-am vazut noi bolnav sau in temnita si am venit pe la Tine?"
"Drept raspuns, Imparatul le va zice: "Adevarat va spun ca, oridecate ori ati facut aceste lucruri unuia dintre acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie mimle-ati facut" (Evanghelia dupa Matei 25:34-40 si se poate continua)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 18:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33