Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 22.01.2009, 11:30:23
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Thumbs up Convertirea unui adventist la dreapta credinta !!!

http://video.crestinortodox.ro/Conve...-20000522.html
  #542  
Vechi 22.01.2009, 12:16:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, nu pricepetzi ca nu Hellen Wite mintzea, ci nu pricepeau cei care i-au talmacit ei shi lor, atata doar shi atunci ei au urmat ceva aiurea, dar vedeniile precis erau de la Dumnezeu:

[SIZE=4]"Acolo mi s-a arătat că poruncile lui dumnezeu și mărturia lui Isus Hristos, referitoare la ușa inchisă, nu puteau fi separate." [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=red]Usha cea Inchisa a Ierusalimului cel Vechi, al Patimilor este preasfanta Fecioara Maria[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=#ff0000][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4]Am văzut cum in 1844 Isus a ieșit din Locul Sfant și a intrat in locul Preasfant, etc. Argumentele ei sunt la fel cu ale celorlalți. [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=red]aici cred ca 1844 este o cifra tainica, locul sfant imi pare ca ar fi VT iar locul preasfant este NT+Apocalipsa, iar cifra 1844 pare a fi o tainica cifra a luptei cu satana : 666+2x4 adica 42 (sf Lavrentzie), deci biruie Hristos-Duhul shi vor birui pe cel ce pecetluieshte cu &&, semnul balaurului, dupa cum spune Trambitza nr3.[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=4][COLOR=#ff0000]Am văzut că puterea manifestată de alte [COLOR=black](fatza de Ortodoxie)[/COLOR] biserici in treziri era doar puterea diavolului nu puterea lui Dumnezeu. Continuand, spune: "Am văzut că vor crește și se vor răspandi semnele misterioase și minunile și reformele false. Reformele care mi s-au arătat nu erau reforme de la eroare la adevăr ci de la rău in mai rău; [COLOR=black](Toate bisericile cele nedepline, cele rupte de la ortodoxie, dintre minunile shi semnele lui antichrist)[/COLOR] căci aceia care pretindeau că au o inimă schimbată se infășuraseră intr-o pătură de religiozitate care ascundea temerile unei inimi rele. [COLOR=black] [/COLOR]Se pare că unii erau cu adevărat convertiți pentru a-i inșela pe oamenii lui Dumnezeu; dar dacă inimile lor puteau fi văzute, ar fi ieșit la iveală negre ca intotdeauna [COLOR=#000000](ereticii chiar din sanurile ortodoxiei)[/COLOR]. Ingerul meu insoțitor m-a pus să mă uit după lucrarea sufletului pentru cei păcătoși, așa cum fusese făcută inainte. M-am uitat dar n-am găsit-o căci vremea mantuirii lor trecuse.. [COLOR=black](era vorba despre mortzi shi pacatoshii care ishi risipisera vremea mantuirii, ori despre cei inghitzitzi de lume fara putintza de intoarcere spre mantuire prin lucrarea sufletului lor)[/COLOR] "
[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=#ff0000][COLOR=#000000]Nimeni nu crede in ea acum. Aceasta e o dovadă concludentă că revelațiile ei nu erau de la Dumnezeu ci erau rezultatele indoielnice ale autosugestiei și a unei condiții mentale anormale.[/COLOR][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=#ff0000][COLOR=#000000][/COLOR]
[/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=#ff0000]deci iata ca revelatziile ei sunt corecte shi de la Dumnezeu, shi nu sunt rodul niciunei boli mintale, dar nu este ea vinovata pentru talmacirile mincinoase shi pentru ca unii nu shtiu citi ce este scris DE SUS de la Dumnezeu... prin ingerashii Sai.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]deci nu osanditzi domnule totul engross, ci deosebitzi duhul... [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]astfel ca ea nu mintzea, dar totushi secta lor de adventishti se vor chema ingerii lui antichrist, ca asha ne spune Domnul, shi ne spune shi pentru ce anume, caci o hulesc pe Maica Domnului oricat ar spune ca il slujesc pe Domnul, pe Isus, shi ne invatza Hristos-Duhul ca noi ortodocshii sa o cinstim pe sf Fecioara in Taina, mai mult decat pe maica noastra proprie, caci daca nu era ea... demult eram datzi durerilor... pierzarii shi iadului... [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]deci nu mint sarmanii adventishti, din pricina lui Hellen White, caci nicintr-un caz nu ea a greshit, nu vedetzi ca s-au dezis pana shi de ea? caci ea a marturist corect daca s-a pastrat pana astazi.[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]deci iata frate Iustin ca nu ea mintzea, shi nu era profetesa, ci au transformat-o ei, ci era doar o credincioasa careia din Mila Domnului i-a arata Ingerashul cel de la Dumnezeu despre Adevar...[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]dar vasinec au lepadat-o pana shi pe cea care le-a spus de la Dumnezeu shi s-au luat dupa Baptishti.[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]deci spune Iustin draga, bine am citit ce scrie de la Hristos au ba?[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]shi nu am spus-o ca sa fac vre-o rautate sau eretism, sau contrazicere ci fiindca am vazut ca ce scrie este adevarat, corect scris shi scripturistic, nu pot ascunde adevarul sub presh, chiar daca dumneata ai osandit-o deja... pana ce nu s-a aratat judecata... caci este scris prin CLD:[/SIZE]
[SIZE=4]"voi sa nu judecatzi!" ci sa-tzi faci tzie procesul ca sa mergi la Mantuire, la Hristos-Duhul, spre Dumnezeu, spre sfanta Treime.[/SIZE]
  #543  
Vechi 22.01.2009, 12:19:34
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Multiplicati aceasta inregistrare, ca sa para ca exista mai multe cazuri.

Stiu ceva, despre convertirea unui adventist. Chiar terminase Institutul teologic adventist de la Cernica, si urma sa devina pastor. Dar, datorita unor "calitati" nu i s-a dat pastoratie si a ramas doar cu scoala. Nu a fost niciodata pastor. S-a suparat si a parasit biserica adventista. Poate chiar despre acesta este vorba in video-clip.

Eu, personal, cunosc doi fosti pastori adventisti, care au fost scosi din pastoratie. Un pastor trebuie sa fie un om cu un caracter frumos, asa cum este un om a lui Dumnezeu. Cei care "calca un pic pe bec" nu mai dreptul sa fie pastori. Nu-i poti invata pe oameni ceea ce tu nu faci (la noi nu-i valabila vorba: "sa nu faci ce face popa, sa faci ce zice popa").
  #544  
Vechi 22.01.2009, 12:24:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar Hristos a venit deja, deci este a doua lui venire Astazi, caci in 1938 a aterizat in lanul de porumb de la Vladimireshti, in curtea parintzilor ei, trimis de Tatal din nou,

caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat iarshi l-a trimis pe Hristos-Duhul la noi.....

iar cei credincioshi shi cei dreptzi, in nori se vor ridica intampinand pe Hristos shi imparatzind cu Dumnezeu 1000 de ani cum scrie la Apocalipsa shi asupra acestora, moartea a doua nu mai are nici o putere caci sunt sfintzi... sfintzitzi de Dumnezeu... deci iata ca ei spun adevarul ca asha este deja, dar ei nu shtiu ca au rastalmacit altfel shi ca atare cam mint, pentru altzii, pentru maimarii lor, care folosesc secta lor cineshtie in ce scopuri....
  #545  
Vechi 22.01.2009, 23:06:05
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Atunci cu pacatul impotriva Duhului Sfant de care vorbeste Hristos si proorocii si apostolii mincinosi de care vorbesc Sf Apostoli cum ramane?
19. Acestia sunt cei ce fac dezbinari, (oameni) firesti, care nu au Duhul.
20. Dar voi, iubitilor, ziditi-va pe voi insiva, [COLOR=Red]intru a voastra prea sfanta credinta,[/COLOR] rugandu-va in Duhul Sfant.
21. Paziti-va intru dragostea lui Dumnezeu si asteptati mila Domnului nostru Iisus Hristos, spre viata vesnica. (
Iuda

17. Fratilor, faceti-va urmaritorii mei si uitati-va la aceia care umbla astfel precum ne aveti pilda pe noi.
18. Caci multi, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum va spun si plangand, se poarta ca [COLOR=Red]dusmani ai crucii lui Hristos. [/COLOR]
19. Sfarsitul acestora este pieirea. Pantecele este dumnezeul lor, iar marirea lor este intru rusinea lor, ca unii care au in gand cele pamantesti.(Filipeni 3


Cu adevarat sunteti dusmani ai crucii lui Hristos.
  #546  
Vechi 23.01.2009, 00:14:19
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Eu, personal, cunosc doi fosti pastori adventisti, care au fost scosi din pastoratie. Un pastor trebuie sa fie un om cu un caracter frumos, asa cum este un om a lui Dumnezeu. Cei care "calca un pic pe bec" nu mai dreptul sa fie pastori. Nu-i poti invata pe oameni ceea ce tu nu faci (la noi nu-i valabila vorba: "sa nu faci ce face popa, sa faci ce zice popa").


[SIZE=2]Aveți dreptatate. Redau mai jos câteva trimiteri la activitatea celor mai faimoși adventiști de ziua a șaptea. Niște adventiști cu un caracter deosebit de frumos, cum spuneți dvs d-le vasinec:[/SIZE]
[SIZE=2]http://www.adherents.com/people/py/Robert_L_Yates.html[/SIZE]

[SIZE=2]http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Lee_Yates[/SIZE]

[SIZE=2]http://en.wikipedia.org/wiki/David_Koresh[/SIZE]

[SIZE=2]http://en.wikipedia.org/wiki/Elizaphan_Ntakirutimana[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #547  
Vechi 23.01.2009, 01:58:54
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

sa faci ce face popa e o aberatie(daca o intelegi in sensul aiurea)...cine ne este model in primul rand:Hristos sau popa? expresia cu popa, nu e folosita pt a scuti preotii de vina,era folosita de oameni pt a-si scuza greselile justificand ca asa face popa,de aia "s-a inventat",pt a nu-si mai justifica oamenii pacatele,pt ca si preotii pot gresi(de exemplu Sf Petru-s-a lepadat de Hritsos,acuma ce era daca toti se lepadau...a gresit,dar tot a ramas marturisitor al lui Hristos si inca chiar apostol-asa si cu preotii:gresesc,se pocaiesc si propovaduiesc in continuare dreapta credinta).sa iei modelul pastorului e fatarnicie...(acu nu intelege in sensul cel mai rau al cuvantului,ca o jignire).
se pare ca si voi aveti exceptii cum e cu pastoru de care ziceti,precum il avem si noi pe cornilescu...totul e clar...
__________________
  #548  
Vechi 23.01.2009, 08:03:49
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nelamuritul Vezi mesajul
se pare ca si voi aveti exceptii cum e cu pastoru de care ziceti,precum il avem si noi pe cornilescu...totul e clar...
Biserica este un spital si o scoala. Vine omul bolnav de patimi, se vindeca si invata sa traiasca frumos, cum place lui Dumnezeu. In biserica noastra vin fel si fel de oameni: betivi (cum am fost si eu), hoti, curvari, etc. Daca ei doresc sa se schimbe, cred in puterea lui Dumnezeu si vor sa urmeze invataturile Lui, se vindeca si isi schimba viata. Din fericire, multi fac schimbari in viata lor. Din pacate, nu toti.

Problema nu o reprezinta manifestarile exterioare, ceea ce se vede. Fata de acestea stii ce ai de facut. Sunt unii care au un comportament exterior aproape ireprosabil. Nu beau alcool, nu mint, nu fura, nu vorbesc urat, etc. Foarte bine. Dar sunt plini de egoism si lipsiti de dragoste. Nu au inteles esenta credintei.

Referitor la Dumitru Cornilescu: este o exceptie pozitiva. A tradus Biblia pe intelesul omului de rand, pentru ca toti romanii sa se poata bucura de Cuvantul lui Dumnezeu.
  #549  
Vechi 23.01.2009, 11:47:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Atunci cu pacatul impotriva Duhului Sfant de care vorbeste Hristos si proorocii si apostolii mincinosi de care vorbesc Sf Apostoli cum ramane?
19. Acestia sunt cei ce fac dezbinari, (oameni) firesti, care nu au Duhul.
20. Dar voi, iubitilor, ziditi-va pe voi insiva, [COLOR=red]intru a voastra prea sfanta credinta,[/COLOR] rugandu-va in Duhul Sfant.
21. Paziti-va intru dragostea lui Dumnezeu si asteptati mila Domnului nostru Iisus Hristos, spre viata vesnica. ( Iuda

17. Fratilor, faceti-va urmaritorii mei si uitati-va la aceia care umbla astfel precum ne aveti pilda pe noi.
18. Caci multi, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum va spun si plangand, se poarta ca [COLOR=red]dusmani ai crucii lui Hristos. [/COLOR]
19. Sfarsitul acestora este pieirea. Pantecele este dumnezeul lor, iar marirea lor este intru rusinea lor, ca unii care au in gand cele pamantesti.(Filipeni 3

Cu adevarat sunteti dusmani ai crucii lui Hristos.

uite cum e cu pacatul impotriva Duhului Sfant, de la Trambitza nr2, am furat mesajul de pe blog de la Razvan Codrescu:

"POVESTEA ȘI MESAJUL LUI PETRACHE LUPU

Prima arătare


Ascultați, fraților, vorba pentru care m-a trimis![…] Acum patru luni de zile am venit vineri dimineață pe acasă [de la stînă] și m-am întors vineri seara pe la 6. La Cruce [locul numit “La buturugi”, unde ulterior s-a ridicat o cruce] mi-a ieșit în cale Moșul. Avea barba m’a la brîu [pînă peste brău], mustățile mari, părul din cap dat pe spate, lung pînă la picioare, că se vedeau numai unghiile picioarelor, alb și frumos ca mătasea. Ochii mari și albaștri. Sta cu două palme m’a la deal [deasupra pămîntului].
La buturugi, cînd l-am văzut, m-am îngrozit de frică. El mi-a zis:
- Să nu-ți fie frică! Am să-ți dau curaj și-am să-ți spun o vorbă.
- Bine, Moșule, spune.
- Să te duci să spui la lume, cu cine te-ntîlnești pe cale, să-i spui: Dacă nu ne pocăim, dacă nu ținem sărbătorile, dacă nu ne ducem la biserică, să ne rugăm la Dumnezeu de sănătate, dacă nu ținem posturile, dacă nu ne ducem la popă... atunci foc, atunci ne rupe muncile noastre, fraților!... Să nu mai facem fapte rele, să nu mai rîdem de frații noștri, să ne unim cu toții la faptele bune, să nu mai arunce nimeni copiii pe la gropi... și să nu ne mai dușmănim [...] Nimeni să nu fure, să nu pună foc, să nu ia dreptul altuia! Să ne unim cu toate neamurile noastre! Să facem fapte bune, că de nu – moarte, că de nu – foc! [...] Ne ia tot, ne canonește fără muncă și toată Rumânia nu e nimic... E rău, fraților, de noi toți, dacă nu ne pocăim, cu vorba care m-a trimis pe mine Moșul, și n-ai cu ce ține nimic: nici bou, nici cal, nici oaie, nici porc, nici pasăre, nici nimic.
A venit un nor patrat, a dispărut în el și nu l-am mai văzut. Și-am plecat la oi.


A doua arătare


A doua vineri, tot pe la 6 seara, tot la Cruce, la locul numit „La buturugi”, m-am întîlnit tot așa cu Moșul, care m-a întrebat:
- Unde te duci?
- Mă duc la oi.
- De ce nu te-ai dus să spui la lume vorba care te-am trimis?
- Doamne, iartă c-am uitat! Doamne, iartă c-am uitat! Doamne, iartă c-am uitat! [Aici își făcea semnul crucii.]
Acum nu mi-a mai fost frică, că-l cunoșteam.
- Să te duci orișicum, să spui la lume, să-ți faci datoria cu vorba care te-am trimis, și să știi c-am să te iert.
A venit iar un nor patrat: a dispărut în el. M-am închinat și-am plecat la oi.
Nici a doua oară nu m-am dus și n-am spus la nimeni nimic. Mi-am făcut un plan... că ce vorbă e asta... o să rîdă lumea de mine! Și-am stat la oi.


A treia arătare


A treia oară, tot vineri, pe la ora 6 seara, cînd veneam de-acasă, iar m-am întîlnit cu el la buturugi. Era tare supărat și necăjit. Cînd l-am văzut așa, m-a luat frica.
- Unde te duci?
- Mă duc la oi.
- De ce nu te-ai dus să spui la lume?
- Doamne, iartă c-am uitat!... [Repeta de trei ori, făcându-și semnul crucii.]
Supărat și necăjit, îmi zice:
- Să te duci orișicum, că n-am să te mai iert! Te-am trimis de două ori și nu te-ai dus. Să te duci acuma, să-ți faci datoria și să spui la lume!
De frică am zis:
- Stai să mă duc la oi...
- Hai că merg și eu.
- Bine, Moșule, hai!
Și am plecat împreună la tîrlă. Era tot cu două palme m’a la deal. La tîrlă am trecut să mulg oile. Moșul sta lîngă mine și mă lua mereu la zor:
- Du-te, du-te și spune la lume!
- Ho, că mă duc acum! Ho, că mă duc, ho! [...]
După ce-am muls oile, „Hai, hai!”, îmi zise Moșul.
- Stai să strecor laptele...
El nu m-a așteptat să-l strecor și mi-a vărsat găleata cu laptele.
- Hai să mă petreci! [...]
- Moșule, degeaba mă trimeți, că nu crede lumea, Moșule, nu crede. De aceea nu m-am dus cînd m-ai trimis, că lumea nu crede... O să rîdă de mine...
- Du-te, du-te și spune la lume c-am să mă mai las o dată! Și pentru cei ce nu cred, ți-am lăsat o vorbă mare, dar să n-o spui la nimeni pînă ce nu mi-o veni mie la socoteală!
A apărut un nor patrat: a dispărut cu el. M-am închinat și am plecat. Ceva mă-ndemna și-mi zicea: „Du-te, du-te și spune la lume!”. Sîmbătă, toată ziua, de dimineață pînă seara, am spus la lume, la popa, la primărie și la toți care am întîlnit. [...]



Din mesaj


După ce am muls oile și după ce s-a culcat lumea și ciobanii noștri, am mers la Cruce, la buturugi, să aprind lumînări și tămîie [Era în duminica de după a treia arătare.] Moșul m-a așteptat. După ce m-am rugat, s-a lăsat o stea mare, ca asta [arăta „steaua” desenată pe o bucată de carton], vestind moartea la lume. Avea marginile ca cerul, o lumină mare la mijloc și 4 bucăți: ploaie, foc, vînt și cărbune. De trei ori am vrut să pun mîna pe ea și n-am putut. A patra oară am întrebat:
- Moșule, ce e cu vorba care mi-ai trimis? Dacă jumătate din lume este rea și jumătate bună?
- Pe jumătate o iau și pe jumătate o las.
Eu am zis:
- Decît pe jumătate, mai bine toată... Doamne, iartă toată lumea! Doamne, iartă toată lumea! Doamne, iartă toată lumea! [Își făcea iarăși semnul crucii de trei ori.]
Moșul spune că ne iartă, fraților, dacă ne pocăim la Cruce... [...] Dacă nu ne pocăim, dacă nu căutăm dreptatea, dacă nu ne lăsăm de faptele noastre rele pînă la cel mai mare om din țară, să meargă dreptatea cu toată țara, atunci vine moartea, atunci vine prăpădul! Moșul spune: Am să mă mai las o dată. În toamna aceasta sau la altă toamnă, nu se știe care toamnă, va apare iar steaua, în sat, la lume. Și eu am să zic: „De ce nu v-ați pocăit, fraților? Puneți mîna pe ea!”. Și de trei ori nimeni n-o va putea atinge. A patra oară voi zice: „De ce n-ați pus mîna pe ea? Acum mergeți acasă, vă premeniți curat, că moartea vine!”... Toți vor chiui de frică, dar eu am să spun: „De ce nu v-ați pocăit?”...
Nu sînt doctor, nu sînt vrăjitor. [...]
Dumnezeu să ne ierte păcatele noastre, că sîntem răi. [...] Să vă pocăiți! [...] Nu rîdeți de bătrînii voștri, nu rîdeți de nimeni! Nu mai aruncați copii pe la gropi, pe la fîntîni, pe la grîu, pe la porumb, că e rău de noi, fraților! Ne canonește fără muncă [...] Dacă nu-i muncă [...] n-ai cu ce ține nimic. Mor vitele, mor oamenii, mor copiii. Nu-i ce mînca. Boierii au bani mulți, dar n-au ce face cu ei, dacă nu-i muncă... [...]
Pare rău de lume, de vorba ce am, că nu pot spune la nimeni, că nu am voie...
Lumea care e bolnavă, e de la Dumnezeu, că trăiește în răutate, în dușmănie, și e contra, nu crede... [...]
Toată țara să se pocăiască! Asta este porunca lui Dumnezeu, care m-a trimis la toată Rumânia... […] Nu sînt doctor, nu sînt vrăjitor... Pentru vorba lui Moșu mă-njură lumea […] De ce nu credeți? Pentru mine e dată porunca? De voi e rău! […] Eu n-am luat bani de la nimeni, n-am luat nimic. Habar n-am de cel ce nu crede. La urmă o să vă căiți… Ce ne-a spus ciobanul Petre Lupu? Ce-am făcut de nu l-am ascultat?… Să nu vă căiți, la urmă… Cel mai mare om din țară trebuie să se pocăiască! […] Carte nu știu. Eu mi-am făcut datoria. Dumnezeu vă iartă, dacă vă pocăiți. Dacă nu, treaba voastră!…"

ei vezi cum este? acum pricepi?
  #550  
Vechi 23.01.2009, 12:27:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"Cum se vede, între altele, din ședința Sfîntului Sinod din 5 octombrie 1935, însuși Patriarhul Miron Cristea era înclinat să ia lucrurile în serios, așezînd cazul în contextul istorisirilor biblice și hagiografice, chiar dacă nu fără o firească prudență."

cine erau pe atunci mai mari in stat (1935) catre care s-a adresat mesajul shi cum s-a pocait acela si ce facuse de trebuia sa se pocaiasca toata Rumânia? ca daca nu ne rupe shi ne canoniseshte fara munca... (l-a dat jos de pe tron pe Regele Mihai I)

si se pare ca apoi a venit ceva mai rau shi atunci chiar ne-a canonisit pentru ca nu ne-am pocait shi s-a luat toata munca de la noi prin legea colectivizarii, pana in '89 si inca nu s-a dat totul 'napoi cum a fost candva...

shi daca tot nu ne-am pocait cineshtie ce ne mai ashteapta, ca steaua ai poate iar o sa se lase.... cine poate shti?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 18:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33