Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 25.02.2009, 21:09:24
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
3. Eu sunt un adept al crestinismului apostolic. Nu ma puteti obliga sa fac ceva ce nici Sfintii Apostoli nu au facut: ma refer la inchinarea la mama Domnului Iisus Hristos. Certati-i pe Sfintii Apostoli ca nu au pomenit, in epistolele lor despre Maria mama Domnului Iisus iar despre inchinarea la aceasta femeie sfanta, nici atat.
Mda. Poate că pentru voi adventiștii nu e apostolic să o cinstiți pe Maica Domnului, deși ea spune în evanghelie:
Luca 1.48 "a căutat Domnul spre smerenia roiabei sale, iată de acum MĂ VOR FERICI TOATE NEAMURILE"
sau "mă vor ferici toate generațiile" (gr.veche "makariousin me pasai ai geneai")
Despre frumusețea morală și neprihănirea maicii Domnului se vorbește și la Psalmi 44. 11-19 sau Psalm 45 in Biblia sectantilor:
“Stătut-a Împărăteasa de-a dreapta Ta, îmbrăcată în haină aurită și prea înfrumusețată. Ascultă fiică și vezi și pleacă urechea ta și uită poporul tău și casa părintelui tău, Că a poftit Împăratul frumusețea ta, că El este Domnul tău. Și se vor închina Lui fiicele Tirului cu daruri, felei Tale se vor ruga mai-marii poporului. Toată slava fiicei Împăratului este înăuntru, îmbrăcată cu țesături de aur și prea înfrumusețată. Aduce-se-vor Împăratului fecioare în urma ei, prietenele ei se vor aduce ție. Aduce-se-vor întru veselie și bucurie. Aduce-se-vor în palatul Împăratului. În locul părinților tăi s-au născut ție fii; pune-i-vei pe ei căpetenii peste tot pământul.”

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Nu ma puteti obliga sa fac ceva ce nici Sfintii Apostoli nu au facut: ma refer la inchinarea la mama Domnului Iisus Hristos.
De unde stii ce au facut si ce nu apostolii? Sfântul apostol Iacov, autorul epistolei biblice și primul episcop al Ierisalimului, este si autorul Protoevanghelionului in care prezintă detalii din viata Maicii Domnului. Problema este că voi nu luați in considereare Sfânta Tradiție.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #622  
Vechi 25.02.2009, 22:39:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
"
deci vezi draga Ionut ca nu trebuie sa avem asha o dragoste patimashe, ci o dragoste mantuitoare, caci tot omul este al Tatalui (caci daca fariseii shi saducheii shi ceilaltzi ii considera Domnul ca ai Tatalui, atunci tot omul este al Tatalui caci Chipul Lui Dumnezeu il poarta, unii, ca multzi se sulimenizeaza...) shi noi trebuie sa luam aminte daca nu cumva noi inshine nu cumva suntem mai rai, mult mai rai... caci noi shtim dar lepadam, lasam shi nu-i mai cerem nimic Psf Nascatoare de Dumnezeu... o uitam shi nu o mai consideram Maica noastra cea Mare... decat eventual asha dintr-o evlavie desharta... caci simtzamintele curate ale inimii ne-au fost formate shi suprascrise cu minciuni shi slava desharta... iar sarmanul vasiniec nu face altceva decat ce fac pe TV pe Discovery sau Animal Planet sau alte canale sa vorbeasca in termenii grozaviilor shi hulelor... asha ca o cercetare shtiintzifica... deci nu este el vinovat ca toata gLumea este la fel... inoculata... ori necredincioasa... asha ca n-are de ce sa-l baneze adminul... ca macar a incercat sa-shi disciplineze cuvintele... shi nu-i lucru putzin acesta ca sa-tzi grijeshti de limba. Dar unii o ascut asha ca lupul/lupii din capra cu trei iezi de Creanga... ca pana la urma erau mai multzi lupi daca ai vazut episodul acele de pe AnimatPlanet...
As fi nebun sa nu doresc mantuirea cuiva; pagan si eretic si imbecil si satanist as fi. Apoi domnule Vsovi, eu vorbeam de banarea de pe forum, nu de excomunicarea din biserica... In fond sunt atatea confesiuni crestine care difera ca doctrina de cea adventista si ma gandesc ca toate au forumuri si mari pastori angajati in polemici teologice.

Cat despre limba, "pune Doamne paza gurii mele si usa de ingradire imprejurul buzelor mele". Un Avva din Pateric s-a rugat 30 de ani sa-i dea Domnul biruinta asupra limbii; apoi eu ce voi zice? Si noi TOTI de pe forum, cu justificarile, cu dreptatile, cu mandriile noastre expuse, ce vom raspunde?! Vine postul si bine ar fi s-o lasam mai usor cu forumul si cu mesajele si cu gLumITZEle, ca sa zic in stilul tau. :)

Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne indrume pe toti catre viata vesnica, stie El mai bine cum pentru fiecare in parte. Asa sa fie si asa va fi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #623  
Vechi 25.02.2009, 23:19:34
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In fond sunt atatea confesiuni crestine care difera ca doctrina de cea adventista si ma gandesc ca toate au forumuri si mari pastori angajati in polemici teologice.

.
Ce rost are aceasta insinuare cu implicarea "marilor pastori" in polemicile de pe forumuri? Va e teama de ceva si aveti nevoie de o oarecare acoperire?

Pastorii adventisti (atat cei mari cat si cei mici) nu au timp de polemici pe forumuri si nici nu s-ar ocupa cu asa ceva. De asta se ocupa oamenii marunti ca mine (un simplu functionar si destul de proaspat in biserica adventista) sau ca gaborlayos.
  #624  
Vechi 26.02.2009, 10:11:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Va e teama de ceva si aveti nevoie de o oarecare acoperire?
De simnteli mi-e teama. De erezii. De indepartarea unora mai slabuti in credinta de la adevar si de la calea care duce la viata.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #625  
Vechi 26.02.2009, 12:24:46
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Daca cel care a inititat acest topic, are scopul de a arata ca sambata la adventisti e o greseala, si nu numai asta, ci si altele, e bine. Daca scopul este unul atacator, nu sunt de acord. Ortodoxul nu trebuie sa atace, ci sa se apere de atacurile ereticilor. Nu sunt de acord cu alta invatatura decat cea ortodoxa. Condamn pacatul si nu pacatosul!
Numai bine!
  #626  
Vechi 26.02.2009, 19:55:44
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De simnteli mi-e teama. De erezii. De indepartarea unora mai slabuti in credinta de la adevar si de la calea care duce la viata.
Nascocirea cu "mari pastori angajati in polemici teologice pe forumuri" arata teama ca si cei mai pregatiti ortodocsi pot fi pusi in dificultate de simpli "sectanti".

Unde ati intalnit dvs. "mari pastori" pe forumuri? Sau ce v-a facut sa "credeti" (sau sa nascociti) ca pastorii, mari sau mici, se ocupa de polemici pe forumuri?
  #627  
Vechi 27.02.2009, 15:01:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Nascocirea cu "mari pastori angajati in polemici teologice pe forumuri" arata teama ca si cei mai pregatiti ortodocsi pot fi pusi in dificultate de simpli "sectanti".

Unde ati intalnit dvs. "mari pastori" pe forumuri? Sau ce v-a facut sa "credeti" (sau sa nascociti) ca pastorii, mari sau mici, se ocupa de polemici pe forumuri?
deci se pare ca la voi fala asta a contrazicerii pe baza de citate din scripturi este o mare vrednicie... poi atzi avut de la cine invatza...

ca nu degeba i-a numit CLD asha pe adventishti :
"ingerii lui antichrist se vor chema"

shi mai sus tzi-am aratat ca avea foarte Mare dreptate dar ca shi dojana shi nu ca shi judecata spunand ca nu vetzi intra in Rai, ca nu are sa va primeasca, oricat il numitzi Domnul, Isus, Domnul Isus... in timp ce o batjocuritzi pe sfanta Sa Maica pe care noua ne-a poruncit sa o venerem mult mai mult dacat pe mama noastra trupesca, mama care ne-a facut shi crescut shi ne-a hranit o viatza intreaga, shi de aia pentru ca daca nu era Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu demult dadea Dumnezeu pierzarii pamantul aceste din pricina faradelegilor nemaivazute de pe el... cum nu s-au mai pomenit... deci pentru ce il numitzi voi Domn daca sambata nu credetzi ca a dezlegat-o, nici nu credetzi ca nashterea shi zamislirea a fost minunata din Pururea Fecioara Maria, care a ramas doar Logodita cu dreptul Iosif deci nu a mai avut copii trupeshti ci doar Duhovniceshti... (sf Ioan Teologul, shi apoi ceilaltzi apostoli eventual), nici pentru purtarea sfintei Cruci shi sfintele Sale Patimi caci socotitzi sfanta Cruce drept un idol, shi nici pentru Inviere ca voi credetzi doar ca la judecata va fi invierea tuturor shi pana atunci sfintzii sunt mortzi, nici pentru Cuvantul Lui Dumnezeu caci este spre smerenie shi pocaintza dar voi crezandu-va gata mantuitzi shi pocaitzi nu va mai intoarcetzi niciodata la smerenie shi Adevar...

deci "draga" domnule Vasinec, teologii se incurca in voi pentru ca suntetzi asha ca shi scietzii, nu pentru ca atzi spune voi cuvinte drepte cu temei biblic... ca smerindu-se nu le vine sa va ia la bataie ori sa va alunge ci ascultand de Hristos shi Trambitza nr 3 fac ce au fost invatzatzi, sa nu faca contraziceri shi grozavii shi gloria onor-mandriei pe baza de citate biblice... caci a zis Trambitza nr 3: "nu da ma cu parul in viespii sectari" iar la unul ce voia sa se roage mereu cu moliftele sf Vasile i-a zis: "nu-tzi baga ma capul intre viespi"... in cuibul de viespi, ceva de genul asta pentru ca trebuie sa-tzi "pazeshti Capul de frig shi de prostie" (frig=frica+strig, prosti=pro-shtie, iar capul este ala mititel cat o cirtutza ori o iotutza mica shi draga)

deci nu va judec, dar iata ca imi pare ca voi nu facetiz altceva decat OLeaca de infranare de la carnea de porc in timp ce toate celelate le mancatzi lesne, facand o mare deosebire in duhul lacomiei, ori porc ori restul...

deci pentru ce va incapatzanatzi sa-i ascultatzi pe protestantzi shi sa-i urmatzi pe baptishti cand v-am aratat ca voi atzi idolatrizat pe Hristos ca-ci voi vedetzi in el doar un om caruia ii spunetzi asha foarte frumos shi adulator ca este Domnul Isus, dar negatzi toate cele ce le-a spus shi le-a facut... vorbind despre o credintza... despre ce credintza e vorba?

ca sabatul se tzine sambata ca e scris pe piatra?
poi a fost dezlegata ziua Sambetei, dar voi nerecunoscandu-l pe Hristos drept Dumnezeu ci doar un simplu om, negatzi ca ar fi avut aceasta putere de dezlegare a ei ca sa nu mai fie tzinuta daca credinciosul are altceva de facut... ca sa nu-i mai fie poticnire odihna shi sa poata el face binele caci binele de la Dumnezeu niciodata nu a fost oprit, de a fi facut de credincios...

dar daca este vorba despre cum se tzine sabatul, ca pentru asta ei fi venit pe acest forum shi ne tot pui in dificultate, atunci repet iarashi:
sabatul cel nou se tzine conform predaniilor apostolice shi a hotararii sf Constantin shi maica sa Elena ce s-au numarat cu apostolii, deci se tzine, de sambata seara pana luni dimineazta, precum in cer asha shi pe pamant, a fost o seara shi a fost o dimineatza, ZIUA intai, caci asha ne invatza Cuvantul lui Dumnezeu... shi astfel s-a facut Lumina, caci inainte Duhul Lui Dumnezeu se purta pe deasupra apelor shi intunericul era deasupra genunii... shi a zis Dumnezeu "Sa fie Lumina" shi a fost Lumina... shi a vazut Dumnezeu ca lumina era buna, shi a numit Dumnezeu Lumina ZI, shi intunericul l-a numit noapte.

(ma iarta ca te-am judecat iarashi... dar daca nu pricepi cu vorba buna, atunci tzi-am aratat ca defapt voi suntetzi doar ingerashii lui antichrist, shi ca a grait drept CLD, ca asha imi pare shi mie daca ma gandesc la voi, deci ca Bine v-a dat CLD, cuvant de indreptare ca sa va pocaitzi eventual, ca nu ca sa judece a venit ci sa afle pe cel pierdut, care iata eu sunt, ca nu m-am putut abtzine shi v-am judecat, shi nu e voie sa judec, dar nu v-am judecat ci am intrebat, deci ia-le ca intrebari despre felul vostru de a crede, a urma pe Hristos, caci asha va vetzi chema, asha cum a zis Cuvantul Lui Dumnezeu, shi nu am facut-o ca sa va jignesc, ci sa va intreb cum mai statzi cu credintza voastra cu care atzi venit sa ne persiflatzi shi sa ne punetzi in dificultate teologii noshtri. deci fi bun shi ma iarta, caci despartzirea oilor de capre Duhul o face, sf Treime shi Ingerii Cerurilor, deci nu te mahni din pricina mea, un tanar putregai, om rau shi plin de eres shi secta prin interior orishicat ash fi eu de mirean din BOR shi pacatos pe deasupra... deci ma iarta.)
  #628  
Vechi 27.02.2009, 15:53:32
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
deci pentru ce il numitzi voi Domn daca sambata nu credetzi ca a dezlegat-o,

ca sabatul se tzine sambata ca e scris pe piatra?
poi a fost dezlegata ziua Sambetei, dar voi nerecunoscandu-l pe Hristos drept Dumnezeu ci doar un simplu om, negatzi ca ar fi avut aceasta putere de dezlegare a ei
Domnule Vsosvi, am o parere buna despre dvs. Imi pareti un om sincer in ceea credeti (chiar daca ne numiti "ingeri ai satanei"). De aceea nu inteleg de ce insistati sa ne tot acuzati ca noi nu-L recunoastem pe Domnul Iisus Hristos ca fiind Dumnezeu. Adventistii cred fara nici un fel de rezerva in Dumnezeirea Domnului Iisus Hristos. Am explicat acest aspect de mai multe ori (nu ma mai repet) si cred ca ati citit ce am scris. De aceea nu va inteleg de ce insistati, si dvs., sa ne arucati in spinare ceva ce nicicum nu ne apartine.

Referitor la dezlegarea (nu desfiintarea) zilei a saptea:
Fariseii impovarasera ziua a saptea (sambata) cu o sumedenie de reguli absurde (unele se mai tin si astazi la evrei). Domnul Iisus Hristos "dezlega" ziua sambetei de toate aceste reguli inventate. "Dezlega ziua sambetei" (Ioan 5:18). Daca cititi in Evanghelia dupa Marcu, cap 2:23-28, vedeti cum Domnul Iisus Hristos intra in conflict cu fariseii din cauza ca ucenicii au rupt spice de grau in ziua sambetei. Domnul Iisus Hristos nu desfiinteaza aceasta zi ci le arata fariseilor cum trebuie tinuta. De aceea il da ca exemplu pe patriarhul David. "Oare nu ati citit niciodata ce a facut David?"(Marcu 2:25). Iar despre patriarhul David nu este nici o indoala ca a pazit ziua a saptea (sambata) asa cum se cuvine.

Domnul Iisus Hristos, ca Domn al Sambetei, a fost preocupat sa dezlege aceasta sarbatoare lasata de Dumnezeu de la facerea lumii si sa-i redea frumusetea de la inceput. Nu a desfiintat niciodata "sfintenia si binecuvantarea" zilei a saptea. Oamenii s-au incumetat sa faca acest lucru. Domnul Iisus Hristos este "Domn al sambetei"(Marcu 2:28) si, in aceasta calitate, El a avut grija de acesta zi (singura zi din saptamana despre care se spune ca Dumnezeu a binecuvantat-o si a sfintit-o; vezi Facerea 2:3, sau porunca a patra din Iesirea 20:8-11, etc)

"Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni"- spune Apostolul Petru (Fapte 5:29).
  #629  
Vechi 27.02.2009, 17:18:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

vasinec:
Domnule Vsosvi, am o parere buna despre dvs. Imi pareti un om sincer in ceea credeti (chiar daca ne numiti "ingeri ai satanei"). [COLOR=blue]eu nu v-am numit nici cum, in niciunfel, ci m-am abtzinut, ci am repetat ca o placa stricata dupa Domnul shi doar am constatat ca ce spune CLD este drept... caci "ingerii lui antichrist va vetzi chema" shi am aratat mai sus pentru ce anume a zis Domnul ashea, iar eu am pus cateva intrebari, printre care: pentru ce anume il socotitzi pe Hristos drept Dumnezeu? din adulare absurda acordata unui om? caci voi il socotitzi om ceva mai rasarit, caci nimic nu recunoashtetzi defapt... ci doar asha cum se supune cineva tiranului, sau mai rau, doar de ochii gLumii ca defapt tzi-am aratat ceea ce marturisitzi voi folosindu-va de scripturi... shi v-am aratat ca voi defapt il "socotitzi" ca Dumnezeu dar in realitate nu credetzi absolut nimic ci doar nu mancatzi carne de porc deci facetzi o deosebire in duhul lacomiei shi impunetzi sambata shi altora cum impuneau jidovii cercuirea in carne din prozelitism ori laudaroshenie cu trupurile altora de parca nu ar fi fost dezlegata cu adevarat de Hristos, shi zicetzi ca de aia: pentru ca a scris Domnul in piatra shi a vrut sa redea frumusetzea de la inceput... poi tot EL a dezlegat ceea ce a scris... iar frumusetzea de la inceput nu au primit-o evreii ca n-au reushit sa intre in ea sarmanii din minciuna shi razvratire shi pentru carne deci ma intreb shi te intreb iar shi iar, daca spui ca ai o parere buna despre mine, de ce nu va punetzi intrebarile alea pe care vi le-a Dat Dumnezeu: [/COLOR]
[COLOR=blue]"pentru ce M-ai parasit?" caci la judecata prima intrebare va fi: "pentru ce n-ai crezut?" (ca sfanta Duminica este Sabatul cel Nou al Creshtinului ce se tzine de sambata seara pana luni dimineatza, dar nu obligator cum era in VT caci a fost dezlegat sabatul ca nu cumva pentru odihna, creshtinul sa creada ca este interzis a face binele Duminica)...[/COLOR]
[COLOR=blue][/COLOR]
De aceea nu inteleg de ce insistati sa ne tot acuzati ca noi nu-L recunoastem pe Domnul Iisus Hristos ca fiind Dumnezeu. Adventistii cred fara nici un fel de rezerva in Dumnezeirea Domnului Iisus Hristos. [COLOR=red](asha zicetzi voi poate ca sa pacalitzi naivii dar v-am aratat ca defapt nimic din ce a zis El nu credetzi, shi nu veneratzi shi mereu tagaduitzi)[/COLOR] Am explicat acest aspect de mai multe ori (nu ma mai repet) si cred ca ati citit ce am scris. De aceea nu va inteleg de ce insistati, si dvs., sa ne arucati in spinare ceva ce nicicum nu ne apartine. [COLOR=blue]( nu va arunc in spinare, nimic, ca doar nu va acuz de nimic, ci in cadrul discutziei va intreb cum va explicatzi voua inshiva felul vostru de a crede, caci Hristos-Dumnezeu dojeneshte cu duhul blandetzii, ca n-a venit sa puna in spinare la nimeni nimic, ci doar "cel ce voieshte, sa se lepede de sine, sa-shi ia Crucea shi sa-mi urmeze Mie" (citat din memorieamea jerpelita)[/COLOR]

Referitor la dezlegarea (nu desfiintarea) zilei a saptea:
Fariseii impovarasera ziua a saptea (sambata) cu o sumedenie de reguli absurde (unele se mai tin si astazi la evrei). Domnul Iisus Hristos "dezlega" ziua sambetei de toate aceste reguli inventate. "Dezlega ziua sambetei" (Ioan 5:18). Daca cititi in Evanghelia dupa Marcu, cap 2:23-28, vedeti cum Domnul Iisus Hristos intra in conflict cu fariseii din cauza ca ucenicii au rupt spice de grau in ziua sambetei. Domnul Iisus Hristos nu desfiinteaza aceasta zi ci le arata fariseilor cum trebuie tinuta. De aceea il da ca exemplu pe patriarhul David. "Oare nu ati citit niciodata ce a facut David?"(Marcu 2:25). Iar despre patriarhul David nu este nici o indoala ca a pazit ziua a saptea (sambata) asa cum se cuvine. [COLOR=red](pana aici imi pare corect ce sustzinetzi)[/COLOR]

Domnul Iisus Hristos, ca Domn al Sambetei, a fost preocupat sa dezlege aceasta sarbatoare lasata de Dumnezeu de la facerea lumii si sa-i redea frumusetea de la inceput. Nu a desfiintat niciodata "sfintenia si binecuvantarea" zilei a saptea. Oamenii s-au incumetat sa faca acest lucru. Domnul Iisus Hristos este "Domn al sambetei"(Marcu 2:28) si, in aceasta calitate, El a avut grija de acesta zi (singura zi din saptamana despre care se spune ca Dumnezeu a binecuvantat-o si a sfintit-o; vezi Facerea 2:3, sau porunca a patra din Iesirea 20:8-11, etc) [COLOR=red]pana aici avetzi dreptate dar voi necrezand in inviere ca shi saducheii nu marturisitzi ca Domnul a intrat in Sabatul cel Nou, in Sfanta Duminica, care a fost randuita de sfintzii imparatzi Constantin shi maica sa Elena ce s-au numarat cu apostolii ca sarbatoare venerata in tot Imperiul... venerata nu ca zi a soarelui ci zi de sfanta odihna creshtina deoarece Imparatul a fost Creshtin.[/COLOR]
[COLOR=red] [/COLOR]
"Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni"- spune Apostolul Petru (Fapte 5:29). [COLOR=blue]( cu conditzia sa nu-i excludetzi pe sfintzi, pe prooroci, pe arhierei shi pe slujitorii Domnului, ce sunt intru Dumnezeu shi sfintzitzi de Dumnezeu, deci prin asta voi intzelegand rau Cuvantul ce spune "nebun este cel ce-shi pune nadejdea in om")[/COLOR]

dar voi de ce nu credetzi ca sfintzii Constantin shi maica sa Elena au dat porunca Apostoleasca intru sfintele predanii Apostoleshti... caci pentru rugaciunile Maici Elena, asha s-a aratat Domnul shi lui Constantin precum s-a aratat sf ap Pavel... prin minune Dumnezeiasca shi l-a dus la biruintza daca a ascultat, caci armata lui era inferioara numeric cu mult... shi asha au primit creshtinii sa aiba dreptul in tot Imperiul sa tzina credintza creshtin-ortodoxa...
  #630  
Vechi 27.02.2009, 17:43:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
[COLOR=red]pana aici avetzi dreptate dar voi necrezand in inviere ca shi saducheii [/COLOR]
Domnule Vsosvi, ma faceti sa-mi schimb parerea despre adventisti si sa cred ca sunt niste sfinti (desi eu sunt un tip realist si, in plus, ma stiu si pe mine), de vreme ce ii atacati numai cu nedevaruri. Daca tot aveti ceva contra adventistilor, oare nu gasiti ceva adevarat? Va spun eu ca au si ei bubele lor. Vorbiti despre acelea, nu veniti cu minciuni.

Adventistii cred in inviere mai mult decat alti credinciosi. Adventistii nu cred ca sufletul merge in rai sau in iad, imediat ce omul moare. Tocmai de aceea, nadejdea lor cea mare este in revenirea Domnului Iisus Hristos si invierea mortilor (asa ne invata Sfanta Scriptura).

Dvs. credeti in inviere? Daca da, ce rost are pentru dvs. invierea, de vreme ce sustineti ca fiecare suflet isi primeste rasplata imediat dupa ce moare?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 18:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33