Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.11.2016, 00:43:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca pentru tine astea sunt "fapte" si mai si generalizezi in halul asta, stai prost tare cu discernamantul.
Pentru mine, da, este un fapt concret acela dat în direct pe câteva canale de televiziune. Dacă e regizat sau nu, dacă face parte din vreo mașinație - asta nu știu. Admit că e posibil, însă ce rămâne pentru mine e că se potrivește de minune ce am văzut în media cu ceea ce am auzit în jurul meu de la oameni pe care (credeam că) îi cunosc.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu ne amenintati tu cu contextul geopolitic, jihadul, etc. daca nu stam cuminti in banca noastra?
Asta ce e daca nu un viitor fantasmagoric?
Am rămas mereu pe poziția de analiză a textului oferit în presă. Președintele a avertizat clar că anumite practici pot duce la consecințe dintre cele mai proaste, iar contextul în care trăim cu toții nu este un viitor fantasmagoric ci o realitate prezentă, pe care o cunoaștem cu toții.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In schimb, lucrurile despre care vorbesc eu s-au intamplat deja in tarile pe unde au trecut "prietenii" gheiutzilor cu aceeasi programa de "friendlizare".
E rândul să îți spun eu, acum, că deja generalizezi și expui cu stridență anumite lucruri. Și, mai ales, faci conexiuni arbitrare între anumite fenomene care pot fi înțelese și altfel.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa, si de unde stii tu ca ala de fapt nu era un individ platit sa faca scena asta?
Nu știu. Dar tu de unde știi că este?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai sa auzi si mesaje si tiganofobe si politicofobe si bisericofobe si etc.
Tot ce-i posibil. Am auzit deja multe... Și o să mai aud, desigur.
Eu însă rămân pe poziția mea, anume că nu sunt de acord cu practicile unora dintre frații de credință și cu atitudinea foarte ostilă și intolerantă față de păcătoși în general și față de homosexuali în particular. Nu așa înțeleg eu că e poziția creștinilor și nu așa cred că e de folos pentru viața de pocăință, pentru mântuire etc.

P.S. Te-aș ruga să încetezi cu insinuarea că aș fi un apărător al mișcării pro-gay sau că aș fi împotriva referendumului sau că aș fi un mare fan al Președintelui României etc. Astea sunt lucruri străine de mine, o repet iarăși și iarăși, doar te vei potoli într-o bună zi... Dacă nu-ți cer prea mult!
Reply With Quote