Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2024, 17:40:23
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit Biblie pentru copii

O Biblie povestita și ilustrata pentru copii te ajuta mai bine sa înțelegi Biblia dacă pe aia mare normala nu prea poți sa înțelegi mare lucru din ea fiind scrisa foarte proverbial și metaforic?


De exemplu eu mi-am luat-o pe asta:


https://bookzone.ro/carte/biblia-ilu...yusIiPGRwhGtnl
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2024, 15:42:40
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Păi de-aia avem predici să explice preotul Evanghelia pentru toată lumea. Astfel de cărți nici nu știi dacă au aprobare BOR sau dacă sunt ortodoxe. Știu că unele mitropolii mai publică cărticele din astea pentru copii, dar în orice caz, învățătura creștină de la început s-a transmis de la un om la om. Dacă vrei o cărticică din aceasta, măcar asigură-te că e ortodoxă că cine știe ce scrie acolo. Poate găsești într-o biserică ceva.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2024, 02:10:15
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Perioada antică

E totuși interesant de gândit aici despre Biblii ilustrate. Ele nu au început în occident cum s-ar putea crede, poate odată cu iconoclasmul protestant. Ele au existat din antichitate, de când Constantinopolul ilustra cărți prin secolul V. Biblia sfântului (traco-)iliric Ieronim a fost și ea ilustrată, la fel și a gotului Wulfila, născut pe pământurile dacice. Bineînțeles și occidentul are o tradiție bogată a ilustrațiilor înainte de 1054, cu o contribuție însemnată din insulele britanice.

Evul mediu
În România, ilustrarea Scripturilor s-a reluat într-un chip unic prin picturile murale din mănăstirile făcute în „stilul moldovenesc” dezvoltat în timpul Sf. Ștefan cel Mare și adus la apogeu de Petru Rareș. Acestea redau învățăturile biblice într-un stil ce poate fi înțeles de oricine, fără a cere știință de carte.

În paralel, Tetraevangheliarele noastre erau frumos ilustrate cu miniaturi de marii noștri cărturari. Încă de pe vremea lui Alexandru cel Bun, Gavriil Uric împodobea Evangheliile cu ilustrații artistice. Această artă a continuat mult pe pământurile noastre, dominând un segment de artă românească până prin secolul XVII când am început să primim tiparnițe noi de la Sf. Petru Movilă. Tot în acest secol trebuie menționat mitropolitul miniaturist Anastasie Crimca și școala sa de caligrafi de la Mănăstirea Dragomirna. Astfel, opera lui Crimca reprezintă „o ultimă înflorire și sclipire a miniaturisticii moldovenești, în fața influenței crescânde a tiparului” (sursă).

Modernism

Tiparnițele bineînțeles au adus o mare contribuție culturală prin tipărirea slujbelor în limba română. Dar ce s-a întâmplat cu arta miniaturistă și ilustrațiile? Din păcate, în secolul XIX, începem să vedem un abandon al artei autohtone și chiar a stilului răsăritean. Sf. Andrei Șaguna produce Biblia ilustrată (1858) care folosește grafică apuseană. Deși au fost încercări în secolul XX să se revină la ilustrații răsăritene, istoria nu ne-a permis să terminăm procesul de renaștere națională și astăzi putem vedea genul de biblii ca cele din primul post: desene animate luate din protestantism și o infantilizare a credinței.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde