Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2008, 23:10:37
mirceap11 mirceap11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Mesaje: 6
Implicit

Hai sa nu ne indepartam prea mult de subiect! M-am inversunat asa pentru ca ai spus ca "Razboiul nu e violenta daca e pentru o cauza dreapta. Vroiai ca Sf. Stefan cel Mare si ceilalti voievozi si ostenii lor sa lase pe turci sa ia tara ba chiar sa-i ajute din mila crestina? "
Din punctul meu de vedere, un om care a pus capat unor vieti, nu poate sa fie sfant INDIFERENT DE CATE BISERICI A CONSTRUIT! Si pt ca m-ai intrebat cu cate femei a umblat Stefan...iti raspund tot printr-o intrebare: conteaza daca sunt 20 sau 200?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.02.2008, 01:39:37
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Da, conteaza, fiindca nu spui adevarul. Stefan a avut succesiv trei sotii si o singura relatie extraconjugala certa:

http://www.agonia.ro/index.php/prose/130366/index.html
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.02.2008, 09:54:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de mirceap11
Nu neg ca Stefan cel Mare a facut multe pentru neamul asta, dar de aici pana la sfant...mai e mult! De asemenea stim cu totii cu cate femei a umblat "SFANTUL" Stefan!
Ia zi cu câte femei a umblat de stii asa bine.

Si spune-ne si daca postea sau se distra si ce mai stii despre modul lui de viata.



Dar cum ramine cu dictonul Mintuitorului:"cine iti ia haina sa ii dai si camasa".

Nu trebuie aplicata orbeste si se refera doar la faptele individuale, nu la deciziile unei tari.
Poi cum crezi ca se aplica mai frumoshilor, poi odata sa nu te tot contrazici ca duce la autoindreptaztire deci sa nu te impotriveshti raului dar fara sa i te alaturi facand faptele lui mai oameni buni, iar in al doilea rand sa-l lashi sa-tzi ia invatzatura/haina sfanta, dar sa nu-l lashi ashea ci sa-i dai shi cameshe alba mai, ca nu-i suficienta haina, iar daca vine shi te duce o masura tu du-te cu el o leghe ca sa nu-l lashi mai de iszabelzebelishti... dar se mai intzelege ca haina ar fi odihna shi la fel shi mergerea putzina deci vinde odihna shi de banii aia cumpara cutzit cu care sa-tzi faci cale ingusta cum Spune sf Pimen ca doar Apostolii au mers in Sabia Domnului cu Doua Taishuri, dar noi ashtia mai modeshti, ne ajunge o brishca ardeleneasca ca aia are shi tirbushon, shi mai potzi scoate dopul de la damigeana plina de varza imputzita.... bleah, ce duhoare vine de acolo... dar nu ca sa devi increzut.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2008, 01:09:49
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Draga Mirceap11 la Sfantul Stefan cel Mare este vorba despre Pocainta. Nu conteaza ce a facut, din moment ce a existat pocainta. Eu te sfatuiesc sa mergi la Manastirea Putna sa te convingi de sfintenia acestui domnitor.
Acum, si pentru Sofiaiuga: daca Sfantul Stefan cel Mare nu ar fi luptat, noi am fi fost poate musulmani si nicidecum n-am fi avut marele dar al ortodoxiei. Sfantul se sfatuia cu duhovnicul sau, Sfantul Daniil Sihastru. Nu stiu daca stiti, dar un parinte de la Putna ne-a spus ca Sfantul Stefan, cand era copil, a vazut cum un inger se ruga impreuna cu Sfantul Daniil. Nu avea cum acest mare Sfant Daniil Sihastru sa il sfatuiasca gresit pe Domnitorul Moldovei, ci dimpotriva l-a incurajat sa mearga mai departe, sa nu lase invins, sa-si apere tara si credinta.
Nu se poate sa stai cu bratele crucis atunci cand paganii vor sa darame zidurile ortodoxiei...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2008, 01:22:34
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Declaratia episcopului sarb nu este deloc o instigare la violenta, ci este un mijloc de a-si apara ce le-a mai ramas din bisericile si manastirile ortodoxe.

Stiati ca au fost daramate 150 de manastiri din Kosovo din 1999 si pana acum? Nu cred! Altfel nu i-ati mai judeca atat de aspru. Cum v-ati simti dumneavoastra stiind ca niste musulmani, catolici etc vin sa ia Moldova sau Ardealul sau Oltenia si sunt daramate o multime de biserici, unele dintre ele vechi de secole?

Va invit sa urmariti un filmulet in care musulmanii albanezi incendiaza o biserica ortodoxa din Kosovo, rup crucile de pe turle in uralele bucuroase ale multimii!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=fkg HkxIfgBc&feature=related

Traditie are mare dreptate, Kosovo e al sarbilor, nu al albanezilor. Daca cititi putina istorie, veti vedea cum de-a lungul vremii, sarbii au fost fortati sa plece din Kosovo si au fost adusi albanezi din Albania ca sa ocupe acel teritoriu...


Daca nu era Sfantul Stefan cel Mare care a purtat atatea razboaie pentru aparare sau Sfantul Constantin Brancoveanu care a murit impreuna cu fiii sai refuzand religia musulmana, poate ca am fi ajuns si noi ca cei din Kosovo...parasiti de toti si cu bisericile in ruine :(
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2008, 11:03:34
mirceap11 mirceap11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynna
Cum v-ati simti dumneavoastra stiind ca niste musulmani, catolici etc vin sa ia Moldova sau Ardealul sau Oltenia si sunt daramate o multime de biserici, unele dintre ele vechi de secole?
Nu am inteles niciodata ura asta mare a unora dintre noi fata de catolici (sau fata de alte religii) ! Eu am mai multi prieteni catolici si sunt painea lui Dumnezeu! Tocmai de aceea va rog sa nu mai generalizati. Pe de alta parte, sa nu uitam ca noi am luat multe biserici catolice pe vremea comunismului iar acum nu vrem sa le retrocedam! V-am mai postetit odata cum e la biserica noastra care de drept e a catolicilor dar oamenii au venit s-o "apere" cu furcile si topoarele(figurativ) ! Ce spurcaciuni s-au rostit in ziua aceea...nici in cele mai jegoase baruri nu auzi asemenea injuraturi. Si cine credeti ca injura? Tabara noastra...nu cea a catolicilor! Adica ce parere sa-mi fac eu cand pe pamant sfant oamenii se comporta ca niste fiare turbate? De atunci nici nu mai merg la aceasta biserica, ci la o capela micuta, unde e liniste si pace! Asta v-am povestit ca sa intelegeti ce mult ma poate supara lipsa de toleranta o oamenilor fata de semenii lor! Sa cititi odata "Nathan inteleptul" de G.E.Lessing ! Eu nu vad ce de nu putem sa traim in buna intelegere cu toate religiile? Eu sunt ferm convins ca si cei de alte religii o sa aiba un loc in rai daca sunt oameni buni! Cine e mai bun: un crestin pacatos sau un budist care toata viata lui a ajutat alti oameni si a dat putinul pe care-l avea pentru semenii lui? Sunt curios ce-mi raspundeti! Eu va pot da de acum parerea mea: Dumnezeu se bucura de fiecare suflet bun din aceasta lume! Ba nu, nu e numai bucuros ci cred ca plange de bucurie cand un om este altruist si arata ca este cu adevarat facut dupa chipul lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2008, 11:29:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

creshtinul ortodocs pacatos, ca ala l-a marturisit pe Dumnezeu, pe cand budistul pe naiba l-o fi marturisit...

draga mircea, poi sa nu mananci mai din painea aia catolica pe care o vezi ca painea lui Dumnezeu, ca aia sunt lupi in haine de clown... ca uite, se pune problema ca papa sau catolicii ar fi eretici, poi cum sa fie eretic un apostat? cum? noi ortodocshii putem cadea sub erezie, shi sa devenim eretici daca ne indepartam de adevar sau sa sustzinem ceva mincinos ca shi cum ar fi adevar.... dar apostatzii? aia n-au cum sa fie eretici ca nu e la ce sa se refere, sau cine a mai vazut apostat eretic? nu pushca termenii, cu aia nici n-ai ce sa vorbeshti, ma intzelegi dumneata mircea draga? deci daca discutzi cu un creshtin ortodocs il mai acuzi asha cu duhul blandetzii, pe ici pe colo de erezie, ca s-o indrepta el, ca sal mustri o tzara, sa nu moara, dar la ailaltzii nu e vorba de erezie? e apostazie, shi noi cadem sub erezie shi nu ei, ca ei n-au nimic nici de cashtiga shi nici de pierdut, eventual pa noi ne pierd...

dar ce ma priveshte pe mine de catolici ca v-a trebui sa rezistam, fiecare cum poate shi pe unde o apuca la calvarul calvarurilor pe cale il va rabda Hristos cu noi shi pentru noi, ca iata, am impresia ca incepe al treilea razboi mondial, sufletesc spre distrugere, ca imi pare ca asha va fi cum a proorocit un ortodocs grec, shi cum Grecia nu v-a intra in razboi, in schimb v-a avea foamete mare... sper sa ma inshel, shi apoi se vor uni shi-l vor pune deasupra pe antihrism, fiul trufpiei.

Deci dezastrul ne ashteapta.... sper sa nu se sperie nimeni ca de la Kosovo ni se va trage shi apoi multzi vor spune, pace, pace, shi-l vor primi pe antihrist deasupra....

Dar daca e sa murim nu e sa murim ca vitejii sau ca eroii, ci ca mucenicii, cu Adevarul in noi shi cu respectarea poruncilo ca altfel in iad ajungem...

Doamne Ajuta... ??????:(
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2008, 11:42:30
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

"Nu am inteles niciodata ura asta mare a unora dintre noi fata de catolici (sau fata de alte religii) ! "


Draga Mirceap11, daca te uiti atent nu era nicio urma de ura in afirmatia mea. Dar absolut nicio ura! De ce as uri pe cineva ca e catolic, musulman etc? Dar pot sa spun ca ma simt rau cand vad cand unii oameni (de orice religie or fi ei) darama bisericile ortodoxe. Asa cum s-ar simti si un catolic, musulman etc daca vreun ortodox le darama asezamintele atat de dragi lor. Dar daca vrei cu tot dinadinsul sa vezi ura in orice...

Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2008, 11:50:46
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Asta e si scopul ecumenismului masonic,sa faca pace intre toate religiile.Dar e pace masonica,nu e pace in Hristos,cu Hristos sunt in razboi!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.02.2008, 12:11:06
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceap11

Nu am inteles niciodata ura asta mare a unora dintre noi fata de catolici (sau fata de alte religii) ! Eu am mai multi prieteni catolici si sunt painea lui Dumnezeu! Tocmai de aceea va rog sa nu mai generalizati. Pe de alta parte, sa nu uitam ca noi am luat multe biserici catolice pe vremea comunismului iar acum nu vrem sa le retrocedam! V-am mai postetit odata cum e la biserica noastra care de drept e a catolicilor dar oamenii au venit s-o "apere" cu furcile si topoarele(figurativ) ! Ce spurcaciuni s-au rostit in ziua aceea...nici in cele mai jegoase baruri nu auzi asemenea injuraturi. Si cine credeti ca injura? Tabara noastra...nu cea a catolicilor! Adica ce parere sa-mi fac eu cand pe pamant sfant oamenii se comporta ca niste fiare turbate? De atunci nici nu mai merg la aceasta biserica, ci la o capela micuta, unde e liniste si pace! Asta v-am povestit ca sa intelegeti ce mult ma poate supara lipsa de toleranta o oamenilor fata de semenii lor! Sa cititi odata "Nathan inteleptul" de G.E.Lessing ! Eu nu vad ce de nu putem sa traim in buna intelegere cu toate religiile? Eu sunt ferm convins ca si cei de alte religii o sa aiba un loc in rai daca sunt oameni buni! Cine e mai bun: un crestin pacatos sau un budist care toata viata lui a ajutat alti oameni si a dat putinul pe care-l avea pentru semenii lui? Sunt curios ce-mi raspundeti! Eu va pot da de acum parerea mea: Dumnezeu se bucura de fiecare suflet bun din aceasta lume! Ba nu, nu e numai bucuros ci cred ca plange de bucurie cand un om este altruist si arata ca este cu adevarat facut dupa chipul lui Dumnezeu!
Mircea, catolicii, ca si musulmanii si alte religii au pe dracul în ei, chiar daca multi dintre ei nu sunt oameni rai. Cel mai bun mod de a-i ajuta e sa-i faci sa constientizeze ratacirea, inclusiv sau mai ales prin evitarea contactelor cu ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Ortodoxa are un nou Sfant... geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 9 23.05.2013 21:31:49
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
KOSOVO cozia Biserica Ortodoxa Romana 24 23.04.2008 08:33:51
Ce ne atrage la Biserica Ortodoxa? danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 03.03.2007 22:55:26