Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2007, 20:46:07
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucifer-junior
Dar de ce nu pun scaune ca la catolici?
In felul acesta se evita asemenea intamplari nefericite
Sunt scaune si la noi la ortodocsi. nu te mai vaita ca o baba. cat despre fuste si baticuri nu gasesc nici o scuza pt nici o femeie. A, ca vrei sa fii la moda, este altceva. Cum ar fi sa vedem in Sf Manastiri, maici in pantaloni? Lor nu le este frig?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.10.2007, 20:51:26
Lucifer-junior
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai sunt scaune, dar pentru cei in varsta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.10.2007, 21:06:06
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
Citat:
În prealabil postat de Lucifer-junior
Dar de ce nu pun scaune ca la catolici?
In felul acesta se evita asemenea intamplari nefericite
Sunt scaune si la noi la ortodocsi. nu te mai vaita ca o baba. cat despre fuste si baticuri nu gasesc nici o scuza pt nici o femeie. A, ca vrei sa fii la moda, este altceva. Cum ar fi sa vedem in Sf Manastiri, maici in pantaloni? Lor nu le este frig?
La cate haine au pe dedesubt m-as mira sa le fie frig, eu nu stiu cum rezista vara sincer
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.10.2007, 21:56:16
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de dorinel78
Sf.Pavel a spus ca femeia trebuie sa poarte capul acoperit deoarece capul femeii este barbatul, si ea trebuie sa fie supusa barbatului. capul barbatului este Isus si de asta barbatul nu are voie sa poarte caul acoperit.cel putin asa stiu eu.
teoretic nu e voie in biserica in pantaloni si cu capul descoperit. dar s-ar respoecta aceasta regula, femeia nu ar mai intra deloc in Biserica.
Ma mananca degetele sa nu te contrazic, si cu argumente puternice, dar o dam in discutii interminabile despre feminism si nu are sens...iar postul tau urmator "parerea ta nu conteaza" imi dovedeste faptul ca nu am ajunge nicaieri.

Pe langa comoditate, pantalonii protejeaza si de frig, aspect nementionat pe aici. Barbatii nu stiu ca inseamna o raceala la ovare, anexista, cistita, etc. Dar e usor sa spui "femeia sa poarte fusta si batic pe cap". Se pune atata pret pe nimicuri, incat mersul la biserica devine un fel de lupta de integrare printre ceilalti, isi pierde sensul complet
mai oameni buni, nu mai cautati tot felul de pretexte.eu nu am facut decat sa citezi ceea ce zic Sfintii Parinti cu privire la purtarea pantalonilor. apoi fara suparare dar nu am vazut nici o calugarita in pantaloni pana acum si nici nu au racit. iar referitor la expresia ,,pararea ta nu conteaza' cum sa va explic: eu nu indraznesc sa am o parare contrara Sfintilor.
Biserica ortodoxa exista de la inceput. Era o singura biserica. Apoi a venit unul ce el este de alta parere si asa au aparut catolicii, adventisti, etc.
eu nu am voie sa am alta parare. sunt mirean.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.10.2007, 22:24:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca aceasta nedumerire se poate lamuri prin raspunsul la o intrebare. Canoanele Bisericii mai sunt actuale pentru vremurile noastre?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.10.2007, 00:25:47
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
Citat:
În prealabil postat de Lucifer-junior
Dar de ce nu pun scaune ca la catolici?
In felul acesta se evita asemenea intamplari nefericite
Sunt scaune si la noi la ortodocsi. nu te mai vaita ca o baba. cat despre fuste si baticuri nu gasesc nici o scuza pt nici o femeie. A, ca vrei sa fii la moda, este altceva. Cum ar fi sa vedem in Sf Manastiri, maici in pantaloni? Lor nu le este frig?
Ai dreptate in ce spui, insa si maicutele poarta un fel de pantaloni pe sub fusta iarna. Orice femeie poate gasi o solutie sa vina imbracata asa cum se cuvine la biserica si sa nu tremure. Recunosc, eu mai port pantaloni la biserica, de frica frigului, insa am deasupra haina cu lungime semnificativa, acum pana la glezna. Doar nu se intreaba careva ce port eu sub haina! Sub fusta lunga se pot pune colanti grosi din bumbac, este super bine! Plus ca nu se vad din cizme sau ghete...
Cui nu-i place baticul poate pune gluga sau palarie, ideea este de a fi decent acoperita pe par, pt a nu trezi cumva interesul cui i-ar placea sa-ti priveasca chipul si sa distragi atentia de la slujba. Mie spre exemplu, nu-mi plac blugii aia stransi pe picior, bagati pe sub cizma si cu talia joasa, dar care lasa burtica si buricul la vedere. Ba chiar, Doamne iarta-ma, unora li se vede si dosul iesit din pantaloni, cand se aseaza in genunchi. Eu cred ca nu moare nimeni daca gaseste o varianta convenabila, decenta si adaptata anotimpului, la biserica! Sunt fuste groase si lungi care se pot purta cu ciorap gros sau colanti, sunt si pantaloni decenti, cu o linie care ascunde destul de mult formele, care pot fi purtati la biserica pe sub haina lunga. Sunt si caciuli, esarfe frumoase, palarii, chiar gluga de la hainuta, care se pot pune pe cap la Liturghie, asa fel incat nimeni sa nu se sminteasca de la noi! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.10.2007, 02:52:41
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
De ce femeile poarta pantaloni si nu le mai vezi cu batic pe cap nici cand vin la SF. Biserica?
Dar eu ma intreb de ce barbatii nu mai poarta fuste ca inainte in biserica?
Sunt de asemenea curioasa sa mi se dea versetul in Biblie care ar cere femeii sa poarte fusta. Iar parul acoperit...asa era traditia in vremea Sf Pavel ca femeia casatorita sa poarte capul acoperit.

Eu de ex prefer vara fusta si iarna pantaloni din motivele care le-a prezentat erzbet. Nu cred ca D-zeu o sa ma intrebe la Judecata de apoi de ce nu am purtat fusta in Biserica...si daca ar fi asa...da Doamne sa fie singurul pacat al meu. Fusta si baticul dupa cum explica si linkul asta http://www.geocities.com/jamesfrankmcgrath/DictPaul/barbatfemei.htm
sunt doar obiceiuri demult, dar au fost mentinute spre confortul barbatilor... iti inchipui cum se simte mandria barbatilor...capul femeii este barbatul, si femeia trebuie sa isi acopere capul...in contextul actual...nu prea e valabil daca avem in vedere multe schimbari pentrecute in aceste milenii care au trecut. Si dupa cum spuneam exemplul Mantuitorului este cel demn de urmat ca El e D-zeul meu.

Si de port fusta ori pantalon, capul acoperit sau nu...ala care are mintea bolnava si se gandeste doar la desfranare in Biserica....o va face oricum indiferent de cum sunt imbracata.

De ce nu va intrebati domniile voastre alte pacate...asta ar fi subiect pentru femei nu pentru domni dinstinsi ca domniile voastre...ca de ex: de ce nu va tineti mintea si ochii la rugaciune si nu in alta parte, de ce nu respectati femeia dupa cum tot Biblia zice, de ce sunt inca femei violate, batute, maltratate, abuzate, obligate sa faca avorturi daca tot sunteti asa de responsabili sa puneti problema capului acoperit si a fustei.
Si cum mantuirea este PERSONALA...ai grija de pacatele tale si nu cele ale alteia/altuia ca nimeni nu e in masura sa arunce cu piatra cum tot Mantuitorul a spus-o.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.10.2007, 02:57:12
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de filotheos
De ce femeile poarta pantaloni si nu le mai vezi cu batic pe cap nici cand vin la SF. Biserica?
Deoarece femeile de azi au tendinta de masculinizare,iar barbatii de efeminare...ele sunt moderne ,ce vrei tu,nu mai vor sa fie sotii si mame,ci carieriste.
Dar ce zici de portul crestinilor barbati de 2000 de ani cu capul acoperit si vesminte/fuste lungi? oare nu pot sa zic acelasi lucru de barbatii care nu isi mai respecta traditia mai precis s-au " modernizat" nemaipurtand barbe lungi si vesminte pana in pamant? Cum de unii ai memoria asa scurta cand e vorba de interesele proprii>?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.10.2007, 02:58:05
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Mie imi plac femeile care poarta pantaloni.
De ce iti plac femeile care poarta pantaloni? Chiar sunt curioasa.

Si deci tu crezi ca femeia ar trebui sa poarte fusta in geanta si cand ajunge la biserica, daca vrea sa intre acolo, sa-si ia "uniforma"?! Si cum ramane cu a te simti permanent in fata lui Dumnezeu? Cum ramane cu rugaciunea neincetata?

Elena
unde in NT zice ca femeia trebuie sa aibe fusta?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.10.2007, 03:09:27
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78
Sf.Pavel a spus ca femeia trebuie sa poarte capul acoperit deoarece capul femeii este barbatul, si ea trebuie sa fie supusa barbatului. capul barbatului este Isus si de asta barbatul nu are voie sa poarte caul acoperit.cel putin asa stiu eu.
teoretic nu e voie in biserica in pantaloni si cu capul descoperit. dar s-ar respoecta aceasta regula, femeia nu ar mai intra deloc in Biserica.
Unde in Biblie zice ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului?

27. Caci, cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat.
28. Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte barbateasca si parte femeiasca, pentru ca voi toti una sunteti in Hristos Iisus.
29. Iar daca voi sunteti ai lui Hristos, sunteti deci urmasii lui Avraam, mostenitori dupa fagaduinta.
GAL. cap 3

Uite ce zice versetul asta...asa ca nu lua doar ce iti convine tie si interpreta gresit...te cred ca isi surade:)

...dar e un pas spre bine..in comparatie cu conceptia societatii in care a trait Socrate care sustinea ca femeia este o copie imperfecta a barbatului si ca nu ar avea suflet sau ideea de femeie in societatea lui Napoleon in care femeile de la varsta de 13 ani nu mai detineau drepturi sociale caci deveneau proprietatea barbatului dupa casatorie. Eh...civilizati-va nenilor ca s-a demonstrat totusi ca nu sunteti buricul pamantului ...
Si revenind la oile noastre...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 16:14:33
Nedumerire Cautatorul_isihiei Generalitati 32 15.07.2012 14:12:18
o nedumerire...! myself00 Generalitati 6 25.04.2012 10:57:05
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 00:33:36